بزرگترین پارک موضوعی جهان در دبی افتتاح می شود

پارک های موضوعی

بزرگترین «پارک موضوعی» سرپوشیده جهان به زودی در دوبی افتتاح می‌شود.
قرار است تابستان امسال با افتتاح بزرگترین «پارک موضوعی» سرپوشیده جهان رکورد جدیدی در دوبی شکسته شود.
این محوطه‌ی وسیع و سرپوشیده کاملاً بسته و با دمای کنترل‌شده، طراحی‌شده است، به‌گونه‌ای که بازدیدکنندگان از هوای داغ این منطقه در امان باشند. این «پارک موضوعی» قرار است دارای چهار منطقه موضوعی و تفریحی تفکیک ‌شده باشد.
پارک موضوعی، اصطلاح عمومی برای یک مجموعه از مسیرهای گردشگری و دیگر جذابیت‌های سرگرم‌کننده است و از ویژگی‌های آن وجود انواع سرگرمی‌ها،‌ تفریحات و بازنمایی شخصیت‌ها و رویدادها با کمک فنّاوری پیشرفته و همچنین ترکیبی از جاذبه‌ها به همراه فضاهای فانتزی و محل‌های گذران اوقات فراغت است.
به گفته مقامات محلی دوبی، با افتتاح این شهربازی سرپوشیده در ماه اوت بازدیدکنندگان می‌توانند در یک فضای تفریحی به مساحت حدوداً ۱۴۰ هزار مترمربع با انواع وسایل و تجهیزات بازی و هیجان‌انگیز سرگرم شوند. همچنین این محیط سرپوشیده گنجایش حضور هم ‌زمان بیش از ۳۰ هزار نفر را داراست.
پیش‌بینی می‌شود در سال نخستِ بازگشایی این شهربازی، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از آن بازدید کنند.

پارک های موضوعی؛ مدارس آینده
هدف در اینجا یک امر آموزشی است و توجه دادن مخاطب به یک نکته معرفتی را نیز درون خود دارد. یعنی آنچه انسان در طبیعت با آن مواجه است ولی به نکاتی توجه نمی کند، در این پارکها مورد توجه قرار می گیرد. پارکهای موضوعی در حال وارد شدن به دانش انسان هستند. در این فضاها فرد متوجه منظور مورد نظر طراح می شود. پارک در اینجا به یک وسیله برای توجه دادن مردم به موضوع خاص تبدیل شده است و منظره سازی از سطح حداکثر نمادین و حداقل محسوس به سمت یک منظره سازی معنا بخش و پیام رسان و تامل برانگیز حرکت می کند. در واقع در پارکهای موضوعی سعی می شود در روند فضاسازی و منظره سازی یک موضوع پیگیری شود.

البته در نظر داریم که همواره باید رویکرد زیبا شناسی و محظوظ بودن در ساخت فضا رعایت شود؛ ولی دیگر این تنها هدف نیست، بلکه پارک باید در خدمت انتقال معنا باشد. پارکهای موضوعی، وجه دانش و بینشی را به پارک اضافه می کند و این طبیعتا از وجه حسی قضیه کم می کند. باغهای بوتانیک و باغهای منظرین از نمونه های باغهای موضوعی هستند.
مطابق مطالعات و اسناد موجود از دو دهه گذشته در مورد پارکهای موضوعی، پتانسیل خوبی در انتخاب موضوعات تاریخی برای جذب توریستهای محلی دیده شده است. همچنین در یک تحقیق از استرالیا مشخص شده است که میزان صحت اطلاعات و عناصری که در این پارکها بکار گرفته می شوند، نقش مهمی در تعیین سطح رضایتمندی از تجربه بازدیدکنندگان پارکها دارد.

معرفی هتل سافرون بوتیک دبی | ۴ ستاره
معرفی هتل سافرون بوتیک دبی | ۴ ستاره
پارک آبی دریم‌لند دبی، مکانی برای انواع تفریحات آبی خانواده ها!
پارک آبی دریم‌لند دبی، مکانی برای انواع تفریحات آبی خانواده ها!
درخشش دبی در شب با عکس هایی حیرت انگیز
درخشش دبی در شب با عکس هایی حیرت انگیز
معرفی هتل برج العرب دبی | ۵ ستاره
معرفی هتل برج العرب دبی | ۵ ستاره

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code