یونسکو باغ شاهزاده کرمان را به ۳۵ زبان زنده دنیا معرفی کرد

باغ شازده ماهان کرمان یکی از بهترین و زیباترین جاذبه های کرمان است. این باغ شگفت انگیز و زیبا، مانند بهشتی در دل شهر کویری کرمان قرار گرفته و توانسته تا صنعت گردشگری ایران و کرمان را تا حدود بسیاری زیادی روح ببخشد.  این باغ یکی از بناهای تاریخی و میراث ملی است که نه تنها به ثبت یونسکو رسیده، بلکه یونسکو این میراث ملی را به ۳۵ زبان زنده دنیا معرفی کرده است. کرمان مملو از جاذبه های دیدنی و بناهای تاریخی حیرتی انگیز است. اما بی شک باغ شازده  یکی از جاذبه های گردشگری کرمان است که تحت هیچ شرایطی نباید بازدید از آن را از دست داد. در ادامه این مقاله از مجله گردشگری الی گشت، تمامی نکات لازم درباره این بهشت زیبا در دل کویر توضیح داده شده است.

معرفی باغ شازده ماهان

باغ شازده ماهان یک بنا و باغ تاریخی و یکی ازجاذبه های گردشگری ایران بوده که در نزدیکی شهر کرمان قرار گرفته است. مسیری که این باغ در آن قرار دارد، امروزه با نام جاده کرمان بم شناخته می شود. اما این مسیر در گذشته، بخشی از جاده ابریشم بوده است. بیشترین محبوبیت و معروفیت باغ شازده  به این دلیل است که این باغ سرسبز در دل کویر ساخته شده است. هنگامی که از بالا به باغ شازده ماهان کرمان نگاه می کنید، سرسبزی و رنگ های زنده درختان و پوشش گیاهی این باغ، تضاد بسیار زیبایی با کویر اطراف آن دارد. همین امر خود باعث شده تا باغ ماهان جای خود را در بین زیباترین باغ های کشور و در سایت یونسکو باز کند.

این باغ که ۵.۵ هکتار مساحت دارد، یکی از بهترین نمایندگان معماری باغ های مسطح ایرانی در دوران قاجار است. طول این باغ ۴۰۲ و عرض آن ۱۲۲ متر است. یکی دیگر از نکاتی که این باغ را نسبت به سایر باغ های ایرانی متمایز می کند، استفاده از آب نما و فواره های بسیار در طول باغ است. کمتر باغی را در باغ های ایرانی پیدا می کنید که به اندازه باغ شازده ماهان فواره و آب نما داشته باشد.

به کار بردن تعداد زیادی حوض و آب نما در باغ شازده ماهان، باعث شده است که آب و هوای این باغ بسیار تازه و خنک باشد. زمانی که از بیرون و از دل شهر کویری و گرم به این باغ پا می گذارید، گویا واقعا وارد بهشت شده اید. آب این حوض ها و فواره ها کاملا از قنات ها و رودخانه کوه تیگران تامین شده و باعث می شود تا در تمام طول سال، صدای دلنشین آب از این بهشت زیبا شنیده شود.

خرید آنلاین بلیط هواپیما کرمان با کم ترین قیمت از الی گشت

 

تاریخچه باغ شازده ماهان

در ابتدا این باغ به دستور محمد حسن خان سردار ایرانی معروف به خان بابا سردار که دوران ناصرالدین شاه حاکم یزد و کرمان بود ساخته شد. در زمان خان بابا سردار، هنوز بنای داخلی این باغ ساخته نشده بود. از دیگر بناهایی که به دستور خان بابا سردار در کرمان ساخته شده بود می توان به سرای گنجعلی خان اشاره کرد. بانی ساخت باغ سردار تهران هم همین حاکم دوران قاجار کرمان بود.

پس از خان بابا سردار، حکومت کرمان به عبدالحمید میرزا ناصرالدوله رسید. این حاکم در زمان حکومت خود دستور داد که ساخت بنای داخلی باغ  کرمان شروع شود. در ابتدا بناهای داخلی و عمارت اصلی باغ ساخته شدند که ساخت آن ها چیزی حدود ۱۱ سال زمان برد. سپس معمار به سردر باغ رسیده و در حال تکمیل کردن آن بود که خبر فوت حاکم را به او می رساند. طبق روایت های نقل شده، معمار تغار گچی را با شنیدن این خبر به دیوار کوبیده و پا به فرار می گذارد. به همین دلیل هم سردر باغ شازده ماهان تکمیل نشده و هنوز جای خالی کاشی ها در آن دیده می شود.

خوشمزه ترین غذا های محلی کرمان چیست؟

معماری باغ شازده ماهان

ساخت باغ شازده ماهان کرمان ۱۱ سال طول کشید و معماری آن کاملا مربوط به معماری دوران قاجار است. بنای این باغ شامل یک سردر دو طبقه، عمارت شاه نشین، عمارت اصلی، باغ خلوت و یک حمام است. سردر و ورودی باغ شازده مانند یک قاب بسیار زیبا ساخته شده است که وقتی به آن نگاه می کنید، گویا تمامی سر سبزی و زیبایی این باغ در این قاب قرار گرفته است. سردر این باغ بی شک می تواند یکی از زیباترین بخش های این باغ باشد.

عمارت اصلی این باغ که شامل عمارت شاه نشین هم می شود، در بخش بالایی باغ ساخته شده است. این عمارت که روزی محل استراحت و تفرجگاه حاکمان بود، امروزه تغییر کاربری داده و به یک رستوران تبدیل شده است. اما نمای بیرونی آن هنوز دست نخورده باقی مانده و تمامی مسافران می توانند زیبایی معماری باغ شاهزاده ماهان و هنر دست معماران ایرانی در دوران قاجار را مشاهده کنند.

باغ خلوت یکی از بخش های آن است که هنگام ساخت این باغ، هدف از ساختن آن این بود که ساکنین این عمارت بتوانند جایی برای گشت و گذار در خلوت و به دور از سایرین داشته باشند. در پشت عمارت هم می توان یک سالن تو در تو و پیچیده پیدا کرد که ته مسیر آن به حمام عمارت می رسد.

زمان و قیمت بازدید از باغ شازده ماهان

همان طور که قبلا هم گفتیم، باغ شازده ماهان کرمان بهشتی در شهر کویری کرمان است. پس باید تا الان حدس زده باشید که این باغ در بیشتر طول سال آب و هوای خوبی دارد. در هر فصلی از سال که به این  باغ شازده سری بزنید، می توانید از زیبایی ها و امکانات این باغ شگفت انگیز لذت ببرید. اما اگر می خواهید در سبزترین حالت باغ از آن دیدن کنید، باید بگوییم که بهترین فصل بازدید از آن، فصل بهار است. در این فصل درختان در سبزترین حالت خود بوده و ترکیب رایحه بهاری گیاهان این باغ با صدای آبی که از فواره ها پایین می ریزد، می تواند یکی از بهترین خاطرات را برای شما به ارمغان بیاورد.

باغ شازده همه روزه به غیر از روزهای شهادت و ایام سوگواری از ساعت ۹ صبح تا ۷ شب باز بوده و مسافران می توانند از آن دیدن کنند. قیمت بلیت ورودی باغ شازده ماهان کرمان ممکن است بسته به روزهای تعطیلی و مناسبت های مختلف متفاوت باشد. برای همین بهترین کار این است که هنگام خرید بلیت، قیمت آن را از گیشه سوال کنید. اما هزینه بلیت برای شهروندان ایرانی از توریست های خارجی بسیار کمتر است.

 رزرو بهترین هتل های کرمان از الی گشت

مکان های دیدنی و امکانات تفریحی باغ شازده ماهان

یکی از بهترین مکان های کرمان برای تهیه سوغات و صنایع دستی، بازارچه سنتی داخل باغ شازده ماهان کرمان است. در این باغ یک بخش کاملا به فروشندگان محصولات فرهنگی و صنایع دستی اختصاص یافته است. افراد می توانند از این بازارچه دیدن کرده و با خرید از آن، ضمن تهیه سوغاتی برای عزیزان خود، از فروشندگان این شهر هم حمایت کنند. از سایر امکانات تفریحی در این باغ می توان به رستوران ها، کافه ها و آلاچیق های مخصوص استراحتی که در این مجموعه فراهم شده است اشاره کرد.

همچنین لازم به ذکر است که در این باغ علاوه بر امکانات ذکر شده، یک اقامتگاه هم وجود داشته که افراد می توانند پس از اتمام تفریحات و گردش خود به این اقامتگاه رفته و استراحت کنند. اقامت در یکی از زیباترین باغ های ایران قطعا می تواند یک تجربه خاص و بسیار عالی برای شما و خانواده شما باشد. در صورتی که این اقامتگاه جای خالی نداشته باشد هم می توان از تعداد زیادی از هتل هایی که در اطراف و نزدیکی آن ساخته شده است استفاده کرد.

یونسکو باغ شاهزاده کرمان را به ۳۵ زبان زنده دنیا معرفی کرد

باغ شازده ماهان در سال ۱۳۹۰ به عنوان سیزدهمین اثر ایرانی در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و توانست جای خود را در نقشه گردشگری این سازمان باز کند. ارزش این بنا در سطح جهانی بوده و علاوه بر این که یکی از بهترین و بزرگترین جاذبه های توریستی کشور محسوب می شود، یکی از زیباترین و بهترین باغ های مسطح ایرانی است. این باغ به همراه هشت باغ دیگر توانسته جای خود را در لیست میراث جهانی یونسکو باز کند و از همین رو نگه داری و حفظ آن برای تمام ایرانیان یک امر ضروری است. اهمیت باغ شازده ماهان به قدری زیاد است که یونسکو در بخش آموزش و جهانگردی خود این باغ را به ۳۵ زبان زنده دنیا معرفی کرده است. بسیاری از کشورها نیز هر ساله تورهایی مخصوص بازدید از باغ شازده ماهان در کرمان برگزار می کنند.

کلام آخر درباره باغ شازده ماهان کرمان

در این مقاله به معرفی و بررسی باغ شازده ماهان، یکی از نه باغ ایرانی ثبت شده در یونسکو پرداختیم. باغ شازده ماهان یکی از زیباترین، بزرگترین و شگفت انگیزترین آثار تاریخی در کرمان و کل ایران است. اهمیت این باغ به اندازه ای زیاد است که توانسته در یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت برسد و به ۳۵ زبان زنده دنیا معرفی بشود. امروزه بسیاری از مسافران از سراسر جهان، تنها برای بازدید از باغ شازده ماهان به کرمان می آیند. اگر شما هم تجربه بازدید از باغ شازده ماهان را داشته اید، تجربیات خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره باغ شازده ماهان کرمان

باغ شازده ماهان کجاست؟

باغ شازده ماهان در ۲ کیلومتری کرمان و در جاده کرمان-بم ساخته شده است.

امکانات تفریحی باغ شازده ماهان چیست؟

در این باغ امکانات تفریحی بسیاری مانند رستوران، کافه، بازارچه صنایع دستی و آلاچیق مشاهده می شود.

قدمت باغ شازده ماهان به چه دورانی باز می گردد؟

قدمت باغ شازده ماهان به دوران قاجار باز می گردد. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه این باغ، به این مقاله مراجعه شود.

منابع:

irannegintravel

iranindepth

visitworldheritage

iranparadise

welcometoiran

مطالب مرتبط

همه چیر درباره سیم کارت مخصوص توریست های خارجی در ایران

شرایط دریافت ویزای عمان برای ایرانی ها در سال ۱۴۰۲

برگزاری جشنواره گل های لاله در کرج، تهران و دیگر شهرهای ایران