منطقه مرده در دریای عمان با مساحتی بیش از اسکاتلند

دریای عمان

منطقه مرده در دریای عمان کشف شد

روبات هایی که در دریای عمان دریافته اند، “منطقه مرده” زیر آب بزرگتر از منطقه اسکاتلند است. دراین منطقه هیچ ماهی، گیاه دریایی یا حیوان دیگری زندگی نمی کند زیرا تغییرات آب وهوایی و فاضلاب موجود تمام اکسیژن آب را می بلعد. این منطقه مرده که روی آن مطالعات زیادی انجام نشده بسیار وسیع و بزرگ است. دانشمندان می گویند که وضعیتی بدتر از ترس است، پس از یافتن تقریبا هیچ اکسیژن در خلیج فارس، تنگه ای که دریای عمان را به تنگه هرمز در خاورمیانه متصل می کند. افرادی که برای تامین غذای خود به اقیانوس تکیه دارند، با گسترش این منطقه مرگ در خطر قرار می گیرند. ربات های زیر آبی که مشغول بررسی در عمق نیم مایلی دریای عمان بودند، این منطقه را کشف کردند. منطقه مرده در دریای عمان که تقریبا به طور کامل از زندگی نابود شده است، به عنوان “بزرگترین و عجیب ترین منطقه مرده در جهان” و “فاجعه ای در انتظار وقوع” توصیف شده است. گرمایش جهانی و زباله های انسانی سطح اکسیژن این منطقه را به حد بی سابقه ای کاسته اند. البته  محققان از مرزهای دقیق این منطقه مطمئن نیستند اما تحقیقات جدید نشان می دهد که در حال گسترش است. داده های مربوط به وسایل نقلیه بدون سرنشین مستقر در آنجا نشان می دهد که منطقه بدون اکسیژن دریای عمان به علت تغییرات آب و هوایی و احتمالا آلودگی به طور چشمگیری افزایش یافته است. در ادامه با الی گشت اطلاعات بیشتری در خصوص این منطفه مرده کسب کنیم.

مطالب مرتبط :
راهنمای سفر به عمان
۵ جاذبه دیدنی برتر عمان

توصیف این منطقه مرده به عنوان “گسترده و رو به رشد” ازرهبر تیم محققین، به نام دکتر باستین ، از دانشکده علوم محیطی دانشگاه شرق انگلستان که گفت: “اقیانوس خاموش است. البته همه ماهی ها، گیاهان دریایی و سایر حیوانات نیاز به اکسیژن دارند، بنابراین آنها نمی توانند در آنجا زندگی کنند و این یک مشکل زیست محیطی واقعی است و عواقب وخیم برای انسانهایی دارد که به اقیانوس ها برای غذا  تکیه می کنند.” مناطق مرده نیز بر بازیافت شیمیایی نیتروژن اثر می گذارند، که باعث تولید اکسید نیتروژن، یک گاز گلخانه ای ۳۰۰ برابر قوی تر از CO2 می شود. این تیم به مدت هشت ماه به منظور ساخت یک تصویر زیر آب سطوح اکسیژن، دو روبات سیگلایدر را در خلیج فارس مستقر کرد. این ناحیه به دلیل دزدی دریایی و تنش های ژئوپولیتیک به محققان در دسترس نبود. سطوح پایین اکسیژن باعث می شود که بسیاری از موجودات زنده بمانند و به طور بالقوه تاثیرات زنجیره غذایی را از دست می دهند. در زمان های مشخص سال، ماهی ها می توانند در یک لایه باریک در نزدیکی سطح قرار گیرند. دکتر باستین خودش حداقل هشت سفر به این منطقه انجام داده و در یک قایق غواصی کوچک که توسط دانشگاه سلطان قابوس در مسقط، تامین شد، نقش مهمی در تحقیق دارد.

با استفاده از ماهواره، گلایدر، که به اندازه یک غواص کوچک است، به عمق ۱۰۰۰ متر رسید و منطقه ای را رسد کرد که هزاران کیلومتر را پوشش داده است. دکتر باستین گفت: “آنها فاجعه ای است که انتظار می رود اتفاق بیفتد – که تغییرات آب و هوایی بدتر شده است، زیرا آب های گرمتر اکسیژن کمتری دارند و از طریق کود و فاضلاب از زمین خارج می شود. دریای عمان بزرگترین و عجیب ترین منطقه مرده در جهان را داراست اما تا به امروز هیچ کس نمی دانست که وضعیت چقدر بد است چرا که بر اساس اطلاعات جمع آوری شده و در اثر دزدی دریایی و درگیری ها در آنجا باعث شده است که این منطقه بسیار خطرناک باشد. ما تقریبا نیم قرن است که هر گونه اطلاعاتی جمع آوری می کنیم، بسیار سخت است که کشتی ها را در آنجا بفرستیم. تحقیقات ما نشان می دهد که وضعیت در واقع بدتر از ترس است، این یک روند مرموز است و شما آن را متوجه نمی شوید تا زمانی که خیلی دیر شده باشد، زمانی که هشداری باشد که ماهی و زندگی دریایی نمی تواند در چنین شرایطی زنده بماند، به همین ترتیب ما باید در مورد تغییرات آب و هوایی چاره ایی بیندیشیم، ما باید از آنچه که انجام می دهیم آگاهی داشته باشیم و ضایعات و آلودگی را تا آنجا که ممکن است کاهش دهیم و اگر بتوانیم آن را از بین ببریم.”

همچنین به عنوان “مناطق اکسیژن حداقل” شناخته شده است، مناطق مرده می تواند به طور طبیعی بین ۲۰۰ و ۸۰۰ متر عمق در برخی از نقاط جهان رخ دهند. اما این تیم ماهی هایی را در دریای عمان کشف کرد که بصورت “فشرده” و نزدیک به یک لایه نازک نزدیک سطح آب بودند. دماهای گرمتر باعث می شود که باکتری ها بیشتر تنفس کنند و منابع اکسیژن را کاهش دهند، در حالی که لایه های سطحی گرمتر اختلاط عمودی آب را کاهش می دهند و میزان اکسیژن جذب شده را کاهش می دهند. اثر تغییرات آب و هوایی بر الگوهای باد ، نیز نقش مهمی دارد. عامل دیگری ممکن است باعث آلودگی باشد، زیرا سطح مواد مغذی خاصی را افزایش می دهد که سبب رشد بیشتر جلبک ها و در نتیجه افزایش میزان فعالیت باکتری ها می شود.

شبیه سازی های کامپیوتری نشان داد که مشکل در حال افزایش است که با افزایش اکسیژن بیشتر و گسترش مناطق مرده در قرن آینده انتظار می رود، به ویژه برای کشورهایی مانند کشورهای خلیج فارس که برای آب شیرین کردن یا رونق گردشگری به دریا بستگی دارد، این یک منبع فوق العاده ارزشمند است. این مطالعه در همکاری با دانشگاه سلطان قابوس عمان در نامه تحقیق ژئوفیزیک منتشر شده است.

منبع: independent.co.uk

مطالب مرتبط

ثبت جهانی کاروانسراهای ایران در یونسکو

آتش سوزی در یونان گردشگران را فراری داد!

اولین قطار هوایی با خط مغناطیسی معلق در در چین راه اندازی شد!

۱ نظرات

علی عطار 1398-07-23 - 7:13 ق.ظ
سلام ،مطلب جالبی بود ،خوب بود در روی نقشه و خودمتن این نواحی مشخص می شد.
افزودن نظر