معرفی بازار فرش عباسی تهران با معماری منحصر به فرد

بازار فرش عباسی تهران با قدمت ۵۰ ساله هنوز هم یکی از بازارهای فعال در زمینه فروش و مبادله فرش در شهر تهران می باشد. این بازار بر اساس اصول معماری اصفهانی ساخته شده و زیبایی معماری آن به قدری است که پیشنهاد می کنیم حتی اگر قصد خرید فرش هم ندارید از این بازار قدیمی و زیبا و فرش های آن مخصوصا فرش های زیبا و دستباف آن دیدن کنید.

در ادامه قصد داریم تا شما را بیشتر با بازار فرش عباسی و فرش های ارائه شده در آن آشنا کنیم.

خرید آنلاین بلیط هواپیما، بلیط قطار و رزرو هتل  با مناسب ترین قیمت در سامانه الی گشت

خرید فرش دستباف از بازار فرش عباسی تهران

بازار فرش عباسی تهران یکی از مراکز مهم، زیبا، قدیمی و حیاتی در کسب و کار تجارت و فروش فرش، فرش های دستباف و تابلو فرش است که در دل پایتخت کشور ایران قرار گرفته است. فرش یکی از تجهیزات و لوازم زندگی انسان ها است که برای هزاران سال همراه آن ها بوده است و از همان زمان ها تاکنون به عنوان یک وسیله ضروری برای راحتی انسان در زندگی به شمار می رفته است. اما در این میان فرش های دستباف با کیفیت و زیبایی منحصر به فرد خود طرفداران خاص خود را نیز دارند.

فرش های دستباف تولید شده در ایران که بیشتر به دست هنرمند بانوان ایرانی بافته می شوند در سطح جهانی و بین المللی ارزش و اعتبار و البته قیمت بالایی دارند. بالا بودن میزان دقت و هنر به خرج داده شده هنگام بافت فرش باعث می شود تا نقش و نگارهای موجود در فرش زیباتر و دقیق تر باشد و از این رو فرش ها و تابلو فرش های ایرانی بسیاری از تابلو فرش های اصیل و گران قیمت بافته دست انسان هستند.

بازار فرش عباسی تهران علاوه بر داشتن فرش ها و گلیم های ماشینی و معمولی گنجینه ای از فرش های دستباف با اندازه ها، طرح ها، سبک ها و قیمت های مختلف نیز به شمار می رود. بنابراین پیشنهاد می کنیم هرگاه تصمیم به خرید فرش دستباف گرفتید حتما از این بازار دیدن کنید.

همه چیز درباره توریست فرش در ایران

فروشندگان مورد اعتماد در بازار فروش فرش

اگر قصد خرید فرش دستباف را داشته باشید احتمالا می دانید که در بسیاری از فرش ها نام استاد بافنده تابلو فرش در گوشه ای از فرش و معمولا در قسمت پایینی آن بافته شده است. اما گاهی ممکن است برخی از فروشندگان با استفاده از راهکارهایی مانند رفو و مرمت فرش نام یک استاد بافنده فرش معروف را در زیر فرش حک کنند تا قیمت فرش را بالاتر عرضه کنند. در این صورت تقریبا فقط کسانی که در امر بافت و مرمت فرش با تجربه هستند می توانند متوجه این موضوع شوند.

اما اگر در این زمینه تخصص کافی ندارید توصیه می کنیم که یا فرش را مستقیما از بافنده خریداری کنید یا اینکه برای خرید فرش به سراغ فروشندگان مورد اعتماد بروید. یکی از مزایای خرید فرش از بازار شاه عباسی تهران این است که فروشندگان آن با سال های طولانی تجربه در امر فروش فرش از معتمدترین تجار فرش محسوب می شوند و برای بالاتر بردن قیمت فرش چنین ترفندهایی را به کار نمی برند تا اعتبارشان زیر سوال نرود.

استفاده از تجربه فروشندگان بازار فروش فرش شاه عباسی تهران

اولویت انتخاب و خرید فرش در این است که فرشی را انتخاب کنید که اولا با سلیقه شما همخوانی داشته باشد و دوما نیاز شما را برطرف کند. به یاد داشته باشید که شما برای خرید بهترین گزینه مورد نظر به بازار رفته اید، بنابراین این حق را دارید تا تمام فرش های موجود را ببینید و فروشنده نیز این وظیفه را دارد تا تمام فرش های موجود که با سلیقه و درخواست شما همخوانی دارند را به شما نشان دهد.

اما از طرفی بهتر است به توصیه ها و مشورت فروشندگان مغازه های بازار فرش عباسی نیز توجه کنید. مسلما اگر خواسته هایتان را برای فروشنده واضح و روشن بیان کنید فروشنده نیز می تواند بهترین و مناسب ترین گزینه ها را به شما توصیه کند و اینگونه در وقت و انرژی و گاهی اوقات هزینه نیز صرفه جویی خواهد شد.

پرداخت حرفه ای فرش در بازار شاه عباسی

ممکن است در بسیاری از اوقات هنگام انتخاب و خرید تابلو فرش دستباف متوجه برجستگی های روی فرش شده باشید. اولین تصور بسیاری از مردم این است که این برجستگی ها در هنگام بافت فرش ایجاد شده است اما حقیقت این است که وجود یا عدم وجود این برجستگی ها در مرحله پرداخت فرش ایجاد می شود.

پرداخت فرش یک هنر محسوب می شود و فرش را به مرحله نهایی می رساند. یک پرداخت خوب و حرفه ای فرش می تواند عیوب و اشکالاتی که هنگام بافت فرش ایجاد شده را از بین ببرد و در عین حال یک پرداخت نامناسب و غیر حرفه ای نه تنها به افزایش کیفیت فرش کمکی نمی کند بلکه ممکن است آسیب هایی نیز به فرش وارد کند. وجود پرداخت گرهای حرفه ای و ماهر در بازار فرش تهران باعث شده تا کیفیت فرش ها و تابلو فرش های این بازار تا حد بسیار زیادی بالا باشد.

بازار فـرش عباسـی در یک نگاه

بازار فرش عباسی یا شاه عباسی تهران در دهه پنجاه خورشیدی با تقلید از سبک معماری صفویه اصفهانی ساخته شده است. این بازار که ممکن است کمتر مورد توجه گردشگران و تهران گردان قرار گرفته باشد در سه طبقه و در میدان فردوسی و ابتدای خیابان قرنی قرار گرفته است. می توان گفت که تقریبا تمام مغازه های این بازار به خرید و فروش و مبادله فرش های دستباف اشتغال دارند. همانطور که گفتیم حتی اگر قصد خرید فرش ندارید هم توصیه میکنیم که از این بازار دیدن کنید و از معماری زیبا و قدیمی و سنتی بازار و فرش های دستباف آن که مانند نمایشگاهی از یکی از برترین و مشهورترین هنرها و نمادهای کشور ایران است دیدن کنید.

دسترسی به بازار فرش تهران

بازار فرش شاه عباسی تهران در محله ایرانشهر و میدان فردوسی شهر تهران و در خیابان قرنی واقع شده است. این بازار بزرگ و زیبا در نزدیکی مراکز تفریحی و گردشگری معروف و محبوب مانند دیزنی لند علاالدین، عمارت شقاقی کوشک مصری، مرکز تجارت جهانی فردوسی، فروشگاه فال نیک، کافه رومنس، بیت برگ و مراکز خدماتی مانند بیمارستان دادگستری، داروخانه شبانه روزی رامین و پمپ بنزین میدان فردوسی قرار گرفته است.

علاوه بر این اگر قصد داشته باشید که بدون وسیله نقلیه شخصی به این بازار بروید می توانید به راحتی از سیستم حمل و نقل عمومی متروی تهران استفاده کرده و در ایستگاه مترو فردوسی از قطار پیاده شوید و در صورت نیاز از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

پرسش های متداول

  • ریشه کلمه فرش چیست؟

فرش کلمه ای عربی است که به معنای گسترده است و در کاربرد به وسایلی مانند زیرانداز و قالی و گلیم اطلاق می شود.

  • اهمیت فرش در ایران چیست؟

احتمالا می دانید که فرش های ایرانی از زمان های بسیار دور تاکنون یک از مرغوب ترین و معتبرترین فرش ها در سطح بین المللی به شمار می رفتند. مرغوبیت، زیبایی، طرح های خاص و متنوع و اصالت فرش ایرانی باعث شده تا صنعت و هنر بافت و فروش و صادرات فرش ایرانی به دیگر کشورها اهمیت ویژه ای پیدا کند.

  • انواع فرش چه نوع فرش هایی هستند؟

فرش ها به طور کلی به دو دسته ماشینی و دستباف تقسیم می شوند. همانطور که از نام آن ها پیدا است فرش های ماشینی توسط دستگاه و فرش های دستی توسط انسان ها و هنرمندان فرشباف و قالیباف بافته می شوند. فرش های دستی و یا ماشینی نیز ممکن است به عنوان فرش های معمولی و یا تابلو فرش استفاده شوند.

  • تفاوت فرش نخی و ابریشمی در چیست؟

برای تشخیص ابریشمی یا نخی بودن فرش کافی است تا به چله تابلو فرش نگاه کنید. اگر با دقت و از نزدیک به تابلو نگاه کنید می توانید با دقت بیشتری خامه آن را بسنجید. به طور کلی پرزها و چله هایی که درخشندگی دارند از جنس ابریشم هستند. فرش ها و تابلو فرش هایی که از جنس ابریشم هستند زیباتر و ظریف تر هستند و در نتیجه اعتبار و قیمت بالاتری نیز دارند.

  • بازار فرش شاه عباسی تهران کجاست؟

بازار فرش عباسی تهران یکی از معروف ترین و معتبرترین مراکز تجارت و خرید و فروش انواع فرش های دستی و ماشینی و تابلو فرش است. این بازار سه طبقه در تهران، حدود ۵۰ سال پیش با تقلید از سبک معماری اصفهانی ساخته شده است.

  • بازار فرش شاه عباسی در کجا قرار گرفته است؟

این بازار در میدان فردوسی و در نبش خیابان قرنی واقع شده است. دسترسی به این بازار از طریق سیستم حمل و نقل عمومی مترو و پیاده شدن در ایستگاه میدان فردوسی نیز مقدور است.

 

مطالب مرتبط

کدهای کارت پرواز به چه معنا هستند؟

معرفی کامل هتل لیون استانبول | ۴ ستاره

هتل آلدینو آنکارا؛ یک هتل مدرن و لوکس ۴ ستاره !