بلیط هواپیما

چطور از فرودگاه لیسبون به مرکز شهر برویم؟

حمل و نقل فرودگاه لیسبون | Lisbon Airport Transportation

فرودگاه لیسبون که به نام فرودگاه پورتلا (Portela airport) نیز شناخته می شود در فاصله ۷ کیلومتری مرکز شهر لیسبون، پایتخت پرتغال قرار دارد. فرودگاه لیسبون شاهراه اصلی ورود گردشگران به کشور پرتغال است و سالانه میلیون ها مسافر از این فرودگاه استفاده می کنند. در این مطلب قصد داریم گزینه های حمل و نقل فرودگاه لیسبون را به شما معرفی کنیم و اطلاعات لازم در این مورد را با شما در میان بگذاریم. اگر با استفاده از تور لیسبون به این شهر سفر می کنید لازم نیست نگران حمل و نقل فرودگاه لیسبون باشید. چون خدمات ترانسفر فرودگاهی نیز معمولا از سوی مجریان تور ارائه می شود. اما اگر به صورت شخصی سفر می کنید لازم اطلاعاتی در این رابطه داشته باشید. پس در ادامه با الی گشت همراه باشید.

لیسبون پرتغال

دسترسی از فرودگاه لیسبون به مرکز شهر

مطالب مرتبط:
معرفی فرودگاه بین المللی لیسبون
۷ جاذبه تاریخی معروف در لیسبون

فرودگاه لیسبون در شهر لیسبون قرار دارد و یکی از پررفت و آمدترین فرودگاه های اروپا به شمار می رود. این فرودگاه دروازه ورود توریست ها به لیسبون و پرتغال است و سالانه بیش از ۲۰ میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده می کنند. همان طور که گفتیم فرودگاه لیسبون تنها ۷ کیلومتر از شهر فاصله دارد و در مدت زمانی بسیار کوتاه و به راحتی می توانید خود را به مرکز شهر برسانید. محبوب ترین پروازی که در این فرودگاه انجام می شود پرواز به مادرید، پاریس و لندن است. فرودگاه لیسبون دو ترمینال مسافربری دارد: ترمینال اصلی که T1 نامیده می شود و اکثر شرکت های هواپیمایی از این ترمینال استفاده می کنند. ترمینال دوم، T2 ، کوچک تر است و بیشتر به ایرلاین های ارزان قیمت مثل ایزی جت و رایان ایر اختصاص دارد. دو ترمینال از طریق اتوبوس شاتل رایگان با یکدیگر مرتبط می شوند.

حمل و نقل فرودگاه لیسبون

اتوبوس شاتل فرودگاه

در فرودگاه لیسبون اتوبوس هایی به نام ائروباس (aerobuses) وجود دارند و در دو مسیر به جابجایی مسافران می پردازند. این اتوبوس های زردرنگ توسط شرکت Carris مدیریت می شوند و مسافران را از هر دو ترمینال سوار می کنند و به مرکز شهر می رسانند.

خط ۱ به سمت ایستگاه مرکزی قطار می رود و از میدان رستورادورس (Restauradores Square) و Praca do Comercio عبور می کنند. اولین اتوبوس ساعت ۸ صبح از فرودگاه حرکت می کند و حرکت آخرین اتوبوس نیز ساعت ۲۳ خواهد بود. اتوبوس ها هر ۲۰ دقیقه یکبار حرکت می کنند، اما پس از ساعت ۷ بعدازظهر با فواصل زمانی بیشتری (۲۵ دقیقه) حرکت می کنند.

خط ۲ از ایستگاه اتوبوس Sete Rios و Praça de Espanha عبور می کند و آخرین توقفش در خیابان José Malhoa خواهد بود. اتوبوس ها از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب فعالیت می کنند و با فواصل زمانی ۴۰ دقیقه یکبار حرکت می کنند. بلیت اتوبوس را از شخص راننده یا از فرودگاه می توانید خریداری کنید.

اتوبوس لیسبون

اتوبوس شهری

با استفاده از اتوبوس شهری نیز می توانید به مرکز شهر برسید. این اتوبوس ها تنها در طول روز فعال هستند و با استفاده از کارت های اعتباری می توانید از آن ها استفاده کنید. این کارت ها یک سال اعتبار دارند و قابل شارژ هستند. بنابراین وقتی اعتبارشان تمام شد آن ها را دور نیندازید! اتوبوس های شهری در چهار مسیر حرکت می کنند: مسیرهای ۷۰۵، ۷۲۲، ۷۴۴  و ۷۸۳٫ گاهی ممکن است به دلایلی اتوبوس فرودگاه فعال نباشد، در این صورت می توانید با استفاده از اتوبوس های ۷۴۴ و ۷۸۳ خودتان را به مرکز شهر لیسبون برسانید.

خیابان های لیسبون

مترو

یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه لیسبون استفاده از مترو است. مترو از بسیاری جهات گزینه ای ایده آل برای مسافران است و ارزان ترین و سریع ترین گزینه حمل و نقل فرودگاه لیسبون محسوب می شود.

خط قرمز مترو تنها در ۱۵ دقیقه شما را به ایستگاه Saldanha می رساند. از آنجا می توانید خط عوض کنید و مستقیما به سمت مرکز شهر لیسبون بروید. همچنین در ایستگاه آلامدا (Alameda) می توانید پیاده شوید و با استفاده از خط سبز به مرکز شهر بروید.

برای سوار شدن به مترو می توانید بلیت یک طرفه خریداری کنید، اما اگر قرار است در مدت اقامتتان در لیسبون از مترو زیاد استفاده کنید توصیه می کنیم بلیت یک روزه تهیه کنید. مترو از ساعت ۶ صبح تا ۱ بامداد فعال است. از آنجا که تعداد معدودی دستگاه فروش خودکار بلیت در فرودگاه وجود دارد ممکن است زمان زیادی را در صف منتظر بمانید. مدت زمان سفر بسته به ایستگاهی که در آن پیاده می شوید متفاوت است، اما به طور کلی با استفاده از مترو در مدت زمان ۱۵-۲۵ دقیقه به لیسبون می رسید. البته اگر چمدان های زیادی همراهتان است مترو را توصیه نمی کنیم، همچنین در ساعات اوج شلوغ مترو نیز بهتر است از وسیله حمل و نقل دیگری استفاده بکنید.

مترو لیسبون

تاکسی

اگر نمی خواهید مدت زیادی را در فرودگاه و مسیر معطل شوید و می خواهید به راحت ترین شکل ممکن به هتل و مقصد برسید تاکسی را به شما پیشنهاد می کنیم. تاکسی راحت ترین گزینه حمل و نقل فرودگاه لیسبون است و از بسیاری جهات گزینه ایده آلی است: اگر برای اولین بار به لیسبون سفر می کنید و نگران گم شدن در شهر هستید؛ اگر همراه با کودکانتان سفر می کنید و اگر چمدان های زیادی همراه دارید بهتر است از تاکسی استفاده کنید. همچنین اگر ۳-۴ نفر هستید و هزینه ها را با هم تقسیم می کنید هم استفاده از تاکسی برایتان به صرفه تمام خواهد شد. قبل از اینکه سوار تاکسی شوید در مورد کرایه مسیر با راننده به توافق برسید، چون برخی راننده ها ممکن است برای دریافت کرایه بیشتر مسیر را عمدا طولانی تر کنند. از آنجا که فاصله فرودگاه تا مرکز شهر زیاد نیست بسیاری از مسافران با تاکسی خود را به هتل و شهر می رسانند. اکثر راننده ها انگلیسی بلد نیستند بنابراین بهتر است آدرس هتل و مقصدتان را روی یک تکه کاغذ همراهتان داشته باشید و به راننده نشان بدهید. ایستگاه تاکسی ها در مقابل سالن پروازهای ورودی فرودگاه قرار دارد.

تاکسی فرودگاه لیسبون

کرایه اتومبیل

اگر به صورت گروهی به لیسبون سفر کرده اید و دوست دارید در مدت اقامتتان آزادی عمل و استقلال بیشتری داشته باشید کرایه اتومبیل انتخاب خوبی خواهد بود. در لیسبون دو نوع سرویس کرایه اتومبیل به مسافران ارائه می شود: کرایه اتومبیل همراه با راننده و بدون راننده. کرایه اتومبیل لوکس ترین گزینه حمل و نقل فرودگاه لیسبون است بنابراین جای تعجب نیست که گران ترین گزینه نیز باشد. هزینه کرایه به مدل اتومبیلی که انتخاب می کنید هم بستگی دارد. اگر تصمیم گرفته اید خودتان رانندگی کنید حتما باید گواهینامه بین المللی داشته باشید و با جاده های لیسبون و پرتغال نیز آشنایی نسبی داشته باشید.

منبع: lisbon-airport.com

معرفی فرودگاه بین المللی بوداپست
معرفی فرودگاه بین المللی بوداپست
معرفی فرودگاه بین المللی داکا
معرفی فرودگاه بین المللی داکا
معرفی فرودگاه بین المللی شنژن چین
معرفی فرودگاه بین المللی شنژن چین
تبدیل فرودگاه بین المللی پکن به بزرگترین مرکز حمل و نقل هوایی جهان
تبدیل فرودگاه بین المللی پکن به بزرگترین مرکز حمل و نقل هوایی جهان