سفر به عصر یخبندان؛ بازدید از یخچال های طبیعی دنیا

اگر دنبال هیجان و ماجراجویی هستید، سفری را ترتیب دهید تا از یخچال های طبیعی دنیا دیدن کنید.حتما برایتان پیش آمده که خسته از سفر های تکراری شده باشید و در جستجوی سفری جدید باشید.

در واقع یخچال های طبیعی تشکیل شده از توده های بزرگ یخ می باشند، که در اثر تبلور مجدد برف بوجود می آیند. غالبا در نواحی قطب های شمالی و جنوبی واقع شده اند؛ اما در مکان های دیگری نیز این یخچال های طبیعی وجود دارند که ما در زیر به شرح آن ها می پردازیم.

خرید آنلاین بلیط هواپیما، بلیط قطار و رزرو هتل  با مناسب ترین قیمت در سامانه الی گشت

یخچال های طبیعی دنیا

زمین در حدود هزاران سال پیش دوره ای به نام عصر یخبندان را به خود دیده است. در طول هر یک از این دوره های هوای سرد، در مناطقی همچون آمریکای شمالی، آسیا و اروپا، یخچال های طبیعی به وجود آمده اند.

در دنیای امروز میانگینی در حدود ده درصد از سطح زمین یعنی ۱۶ میلیون کیلومتر مربع را یخچال های طبیعی فرا گرفته اند. اما یکی از نگرانی های مهم امروزه، برای دانشمندان و دیگر ساکنین زمین، گرم شدن تدریجی کره زمین می باشد که باعث از بین رفتن این منابع طبیعی می شود. در ادامه میخواهیم شما را با یخچال های طبیعی در دنیا آشنا کنیم که ارزش سفر و تجربه ی جدید را دارند.

مطالب مرتبط:
قوانین عجیب برای ماجراجویی در قطب جنوب
۱۰ تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟

یخچال های طبیعی دنیا | یخچال  Biafo ،پاکستان

این یخچال از بکر ترین یخچال های طبیعی به شمار می رود چرا که در مکانی صعب العبور در دامنه های کوه های شمال پاکستان قرار گرفته و پای کمتر گردشگری به آنجا باز شده است.

علاوه بر افراد حرفه ای، افراد غیر حرفه ای و مبتدی که در شرایط بدنی مناسب به سر می برند نیز می توانند از این یخچال دیدن کنند. برای رفتن به این یخچال طبیعی سفری چند روزه در پیش دارید که می توانید از پوشش های خاص گیاهی و جانوری لذت ببرید و شگفت زده شوید.

یخچال پریتو مورنو  (Perito Moreno)،آرژانتین

در کشور آرژانتین سیزده یخچال طبیعی وجود دارد که گردشگران بی شماری را به خود اختصاص داده است. اما زیباترین یخچال قرار گرفته در پارک ملی Lago Argentino، یخچال پریتو مورنو نام دارد. گردشگران به لحاظ دسترسی آسان و وسیع بودن این یخچال به آنجا می روند و به تماشای صحنه های افتادن تکه های بزرگ یخ در آب می پردازند.

این یخچال دریاچه آرخنتینو(Argentino)  را دو نیم قسمت می کند و کانالی را به وجود آورده که گردشگران را به خود جذب می نماید. تماشای حیوانات بی نظیری مانند شتر مرغ بی کوهان به نام گوانا و یکی از بزرگ ترین پرنده های دنیا به نام کندر از دیگر ویژگی های سفر به این یخچال می باشد.

یخچال های طبیعی دنیا | یخچال  Bay،آلاسکا

در دل ساحل جنوب شرقی آلاسکا، پارک ملی بزرگ BAY واقع شده است، که حفاظت و مراقبت از آن به عهده ی یونسکو می باشد. در این منطقه جاده هایی که بتوان با وسیله ی نقلیه از آن عبور بسیار محدود است، بنابراین تورهای گردشگری به صورت پیاده  و یا به وسیله ی هواپیما و هلی کوپتر گردشگران را به این ناحیه می برند. کیلومتر می باشد که منظره ای با شکوه را پدید می آورد.

در پوشش های جنگلی این منطقه گوزن و خرس دیده می شود و در هنگام قدم زدن در نواحی ساحلی ممکن است با گراز دریایی، نهنگ و دلفین روبرو شوید. همچنین می توان از تماشای تکه های بزرگ یخ و کوه های یخی شناور در دریا لذت برد.

این یخچال طبیعی در نزدیکی قله ی کوه کلیمانجارو،در ارتفاع پنج هزار متری،  واقع درخط استوا قرار دارد. یخچال Furtwangler، کوه یخ کوچکی است که از یک قله بزرگ یخی به جا مانده و به آن لقب قله کوه کلیمانجارو نیز داده شده که در کشور تانزانیا می باشد.

یخچال های طبیعی دنیا | یخچال Furtwangler،تانزانیا

برای رفتن به این یخچال دانستن مهارت های کوهنوردی لازم نیست، اما به علت رقیق شدن هوا در آن ناحیه، تنفس بسیار سخت می شود و تعداد کمی از گردشگران می توانند این شرایط را تحمل کنند و به مقصد برسند یا باید مجهز به ماسک اکسیژن باشند اما بقیه افراد ترجیح می دهند که به سفر خود خاتمه دهند.

یخچال واختنایوکوت  (Vatnajokull) ،ایسلند

در کشور ایسلند یخچال های طبیعی ۱۱.۱ درصد از مساحتش را در بر می گیرد که یخچال Vatnajokull بزرگترین یخچال طبیعی می باشد که بیشتر از ۸ درصد از مساحت را به خود اختصاص داده و همچنین در میان گردشگران از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

کلمه Vatnajokull از دو کلمه ی vanta  به معنای آب ها و jokull به معنای یخچال ترکیب شده است. پهنای این یخچال مساحتی به اندازه ی۸۳۰۰ کیلومتر را در بر می گیرد.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که در زیر این یخچال، آتشفشان هایی قرار گرفته که در طی چند سال فوران می کنند و باعث ذوب شدن یخ ها می شوند. به دنبال ذوب شدن ناگهانی این یخ ها سیلاب هایی پدید می آیند که خساراتی مانند تخریب جاده ها و قطع شدن خطوط تلفن را بوجود می آورند.

جاذبه های زیبای گردشگری در ایسلند، گردشگران زیادی را به خود اختصاص داده است؛ از جمله جاذبه ها می توان به کوهنوردی در دل یخ ها، اسکی کردن در دامنه های یخی، آب تنی کردن در چشمه های طبیعی آب گرم، تماشای حفره های یخی و غار های شگفت انگیز اشاره کرد.

یخچال های طبیعی دنیا | یخچال Yulong،چین

نام دیگر این یخچال طبیعی کوه برفی اژدها می باشد که در قسمت جنوب غربی کشور چین واقع است. دانشمندان بسیاری به از بین رفتن و نابود شدن این یخچال هشدار جدی داده اند اما از سال ۱۹۸۲ تدابیری برای محافظت و نگهداری در نظر گرفته شده است که شرایط را برای حفظ این منبع طبیعی به وجود آورند.

یخپال yulong در ارتفاعی به اندازه ی ۴۲۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است که سفر کردن به آن ناحیه را کمی دشوار می نماید. همچنین از غلظت هوا و اکسیژن در آن منطقه کاسته می شود که در صورت نیاز باید از ماسک اکسیژن استفاده شود.

یخچال های Fox و Franz Josef ،نیوزیلند

یخچال های فاکس و فرانس جوزف به طول ۱۲ کیلومتر در پارک ملی وست لند تای پوتینی واقع در غرب جزیره ی جنوبی نیوزلند، قرار گرفته است؛ همچنین به جنگل های همیشه سبز نیمه گرمسیری خاتمه می یابند.

این دو یخچال از منحصر به فرد ترین یخچال های طبیعی به شمار می آیند؛ چرا که به دلیل تغییر شکل سریع یخ ها و سطوحشان فقط از طریق هلی کوپتر می توان به تماشای این دو یخچال رفت و در بعضی از نواحی آن می توان فرود آمد و از تصاویر خارق العاده لذت برد.

یخچال های طبیعی دنیا | یخچال Athabasca،کانادا

آتاباسکا یک یخچال طبیعی است که با مساحتی به اندازه ی ۶ کیلومتر در یخزار کلمبیا قرار دارد و یکی از پر بازدید ترین و محبوب ترین یخچال های آمریکای شمالی است.متخصصان بر این باورند که این یخچال طبیعی در سال های آینده از بین می رود و از ۱۲۵ سال پیش تا به امروز حجم زیادی از مساحت خود را از دست داده است. از این رو برای سفر کردن به این منطقه و لذت بردن از مناظر با شکوهش حتما باید در حضور راهنما صورت پذیرد.

برای خرید آنلاین ارزان ترین بلیط هواپیما از سایت الی گشت اینجا کلیک کنید.

 یخچال لمبرت، شرق قطب جنوب

همانطور که می دانید، قطب جنوب در برگیرنده ی یخچال های بزرگ طبیعی می باشد که این یخچال یکی از اصلی ترین یخچال ها به شمار می رود. واقعیت امر این است که یخچال لمبرت طبق آمار گینس، بزرگترین یخچال طبیعی جهان می باشد؛ در حدود ۴۰۰ کیلومتر درازا، ۱۰۰ کیلومتر پهنا و ۲.۵ کیلومتر عمق دارد.

این یخچال به لحاظ دسترسی سختی که می شود به آن داشت و برآورد هزینه ی بالا و نداشتن صرفه ی اقتصادی، بازدید کننده ی کمی را به خود اختصاص داده است. بر اساس آمار گردشگری که صورت گرفته، سالانه دو کشتی به این مکان بازدید کننده برده است.

مطالب مرتبط

کدهای کارت پرواز به چه معنا هستند؟

معرفی کامل هتل لیون استانبول | ۴ ستاره

هتل آلدینو آنکارا؛ یک هتل مدرن و لوکس ۴ ستاره !