بلیط هواپیما

معرفی شیک ترین فرودگاه دنیا: فرودگاه اسکوکوزا!

فرودگاه بین المللی اسکوکوزا | Skukuza Airport

در جنوبی ترین قسمت پارک ملی کروگر آفریقای جنوبی، فرودگاهی قرار دارد که بدون شک زیباترین و شیک ترین فرودگاه دنیا است. این فرودگاه، اسکوکوزا نام دارد و دروازه ورود گردشگران به پارک ملی کروگر محسوب می شود. اخیرا فرودگاه اسکوکوزا مورد بازسازی قرار گرفته و با طراحی مدرن و جدیدش بیشتر شبیه به یک هتل لوکس ۵ ستاره شده است! فضای داخل فرودگاه بسیار دلنشین و گرم و صمیمی است و بهترین استقبال از توریست هایی است که برای لذت بردن از تورهای سافاری و تماشای حیات وحش به این منطقه آفریقایی سفر می کنند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به شیک ترین فرودگاه دنیا بزنیم.

فرودگاه اسکوکوزا آفریقای جنوبی

شیک ترین فرودگاه دنیا

مطالب مرتبط:
بهترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸
راهنمای سفر به آفریقای جنوبی

هنگامی که برای اولین بار قدم به فرودگاه اسکوکوزا می گذارید احساس می کنید که وارد لابی یک هتل لوکس و ۵ ستاره شده اید! این محوطه شیک در واقع بخش چک-این فرودگاه است! همه چیز در این فرودگاه به زیبایی تمام طراحی شده است و هدف ارائه راحتی و صمیمیت هرچه بیشتر به مسافران بوده است. فرودگاه اسکوکوزا فرودگاهی کوچک است و پروازهای داخلی مسافران را برای بازدید از پارک ملی به این منطقه می آورد. هر پروازی که در فرودگاه اسکوکوزا فرود می آید معمولا ۲۰-۳۰ مسافر را پیاده می کند. به همین دلیل نیازی به فضای بسیار وسیع و بزرگ نیست و همین لابی شیک و دلنشین برای این تعداد کفایت می کند.

وقتی چک-این بلیط را انجام دادید می توانید گشتی در اطراف بزنید: چندین مبل و کاناپه شیک و راحت با کوسن های نرم و زیبا در انتظار شما هستند. سالن انتظار بیرون هم یکی از گزینه های شما برای استراحت است. البته این را باید اضافه کنیم که سالن انتظار در واقع یک حیاط کوچک در فضای باز است و می توانید در حالیکه نوشیدنی خنک و دلچسبی را می نوشید از هوای مطبوع لذت ببرید. روال سوار شدن به هواپیما هیچ شباهتی به فرودگاه های بزرگ ندارد: خبری از بلندگوهای پرسرو صدا نیست و به دلیل تعداد کم مسافران همه می دانند که باید سوار هواپیما بشوند! معمولا یکی از کارکنان شماره پرواز را اعلام می کند و شخصا به مسافران می گوید ک سوار هواپیما بشوند. شاید یکی از مزیت های این فرودگاه کوچک این باشد که احتمال جا ماندن از پرواز بسیار پایین است و می توانید تا زمان پرواز روی یکی از مبل های راحت فرودگاه لم بدهید و استراحت کنید.

لابی فرودگاه

طراحی شیک ترین فرودگاه دنیا

فرودگاه اسکوکوزا در سال ۱۹۵۸ افتتاح شده است. اما در واقع، پس از طراحی جدید بود که نام این فرودگاه بر سر زبان ها افتاد و بیش از پیش مورد توجه گردشگران و رسانه ها قرار گرفت. طراحی فرودگاه اسکوکوزا توسط گری (Grey) در ژوهانسبورگ انجام شده است. همان طور که گفتیم این فرودگاه راه ارتباطی گردشگران با پارک ملی کروگر است؛ به همین دلیل تمرکز گری بر استفاده از اشکال و رنگ های طبیعی بوده است. ظاهر بیرونی این فرودگاه به شکل هرم طراحی شده تا با بازتاب نور خورشید از لابلای درخت ها هم قابل دیدن باشد. گری در مورد طراحی فرودگاه اسکوکوزا توضیح می دهد: «ما برای انتخاب و طراحی رنگ، بافت و فرم از مناظر و چشم اندازهای آفریقایی الهام گرفتیم. می خواستیم این فرودگاه بخشی از طبیعت اطرافش باشد و به مسافران حس طبیعت آفریقایی را القاء کند.»

بخش چک این فرودگاه اسکوکوزا

مشخصات فرودگاه

فرودگاه اسکوکوزا قادر به پذیرش ۴۰۰ مسافر در روز است که هر پرواز به طور میانگین ۲۰ مسافر را جابجا می کند. در این فرودگاه پارکینگ شبانه روزی وجود ندارد، با این حال شرکت مشهور اویس در فرودگاه دفتر دارد و خدمات کرایه اتومبیل را به مسافران ارائه می کند.

شیک ترین فرودگاه دنیا در محوطه پارک ملی و در دل طبیعت آفریقایی قرار گرفته است. به همین دلیل تدابیر لازم برای حفظ محیط زیست و احترام به حیات وحش منطقه انجام شده است. فرودگاه تنها یک باند دارد که از ساعت ۹ صبح تا ۳ بعدازظهر فعال است و پس از آن هیچ پروازی انجام نمی شود تا سر و صدای هواپیما باعث آلودگی های صوتی بیشتر نشود. پروازهای مستقیمی از ژوهانسبورگ و کیپ تاون به فرودگاه اسکوکوزا انجام می شود و گردشگران را برای بازدید از پارک ملی حیات وحش به این منطقه می آورند.

سالن استراحت فرودگاه

پارک ملی کروگر | Kruger National Park

پارک ملی کروگر یکی از بزرگ ترین مناطق حفاظت شده در آفریقاست و مساحتی بالغ بر ۱۹۴۸۵ کیلومتر مربع را شامل می شود. پارک ملی کروگر یکی از بهترین مقاصد برای سافاری محسوب می شود و بسیاری از گردشگران برای سافاری و بازدید از حیات وحش آفریقا به این پارک ملی سفر می کنند. در این پارک تورهای سافاری خصوصی وجود دارد و مسافران را به سفری هیجان انگیز در دل طبیعت آفریقایی می برد. البته تورهای آفریقای جنوبی هم در بخشی از برنامه سفر خود سفاری در دل این پارک را به مسافران ارائه می کنند. بنابراین اگر قصد دارید با استفاده از تور آفریقای جنوبی به این کشور سفر کنید به احتمال زیاد بازدید از پارک ملی کروگر هم بخشی مهم از سفرتان خواهد بود. در پارک ملی کروگر حیواناتی مثل فیل، شیر، کرگدن آفریقایی، بوفالو و پلنگ وجود دارد و می توان تجربه ای نزدیک از حیات وحش بکر آفریقایی را در این پارک به دست آورد.

نمای بیرون فرودگاه اسکوکوزا

فرودگاه های رکورددار

همان طور که در مطالب قبلی هم اشاره کردیم فرودگاه چانگی سنگاپور در ششمین سال متوالی عنوان بهترین فرودگاه دنیا را کسب کرده است. برای اینکه فرودگاهی بتواند عنوانی خاص را کسب کند باید در یک زمینه منحصربفرد باشد. فرودگاه اسکوکوزا اگرچه فرودگاه بزرگی نیست و قابل ملاحظه با فرودگاه های بزرگ و مدرن دنیا نیست اما حداقل توانسته از لحاظ دکوراسیون و طراحی منحصربفرد باشد و عنوان شیک ترین فرودگاه دنیا را به خود اختصاص بدهد.

منبع: forbes.com

سفر به جنوبی ترین کشور قاره سیاه – قسمت دوم
سفر به جنوبی ترین کشور قاره سیاه – قسمت دوم
اگر به آفریقای جنوبی رفتنید دیدنی ها را فراموش نکنید
اگر به آفریقای جنوبی رفتنید دیدنی ها را فراموش نکنید
معرفی هتل ۳ ستاره گاردن کورت در کیپ تاون
معرفی هتل ۳ ستاره گاردن کورت در کیپ تاون
معرفی شرکت هواپیمایی آفریقای جنوبی
معرفی شرکت هواپیمایی آفریقای جنوبی