معرفی فرودگاه بجنورد

آشنایی با فرودگاه بجنورد | Bojnord Airport

امروز می خواهیم تا یکی از فرودگاه های کشور را در استان خراسان شمالی برای شما معرفی نماییم، فرودگاه بجنورد (Bojnord Airport). این فرودگاه به عنوان یکی از فرودگاه های فعال در مرزهای هوایی کشور محسوب می گردد. اگر شما قصد پرواز به شهر بجنورد را دارید، در این مطلب می توانید با مشخصات این فرودگاه آشنا شوید. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، تاریخچه ی این فرودگاه، اطلاعات و دیگر اطلاعات لازم را به اتفاق یکدیگر مورد بررسی قرا دهیم.

تاریخچه ی فرودگاه بجنورد

تاریخچه ی فرودگاه بجنورد

مطالب مرتبط:
حسینیه جاجرمی، بنایی تاریخی در بجنورد
عمارت مفخم، باشکوه ترین بنای به جا مانده از قاجار در بجنورد
جاذبه های گردشگری شهر بجنورد در خراسان رضوی

فرودگاه بجنورد نیز در زمره ی فرودگاه های قدیمی کشورمان است و البته در ابتدایی که ساخته شد، برای اهداف فرودگاهی مسافربری، نظامی و یا حتی باربری ساخته نشده است. فرودگاه بجنورد به صورت تقریبی از سال ۱۳۲۷ ساخته شد و برای اهداف سمپاشی مورد استفاده قرار می ‌گرفته است و به همین خاطر نیز، دارای تاسیسات فرودگاهی بسیار مختصری در خود بوده است.

البته همانطور که برای شما قابل حدس است، این فرودگاه در سال ۱۳۶۷ مورد بازسازی و بهسازی قرار گرفت و گویی تاریخ جدیدی بر روی این فرودگاه گشوده شد. این فرودگاه با بازسازیش گویی مجددا مورد طراحی قرار گرفت. این فرودگاه پس از عملیات بازسازی مجددا از سال ۱۳۷۱، عملیات اجرایی خود را مجددا آغاز نمود و در نهایت در سال ۱۳۷۵ به بهره ‌برداری رسید و به عنوان یک فرودگاه همگانی مورد استفاده قرار گرفت.

فرودگاه بجنورد از زمانی که به بهره ‌برداری رسید، تا سال ۱۳۸۴به عنوان فرودگاه اقماری فرودگاه بین ‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد مورد استفاده قرار می گرفت و عنوان پشتیبان را برای این فرودگاه داشت.

وضعیت کارایی این فرودگاه تا یک سال به همین منوال گذشت تا این که در سال ۱۳۸۵ فرودگاه بجنورد به عنوان فرودگاهی مستقل در منطقه ی بجنورد و استان خراسان شمالی معرفی شد. البته این تصمیم با توجه به تشکیل استان خراسان شمالی که با مرکز شدن شهر بجنورد همراه بود، شاخص ‌های پروازی فرودگاه را در زمیبنه هایی همچون تعداد روزهای پرواز، تعداد پروازها و تعداد مسافران را افزایش می داد.

اطلاعات فرودگاه بجنورد

گواه این مسئله این است که با توجه به آمار و ارقام می توان دید که میزان مسافران و در کل فعلیت های این فرودگاه از سال ۱۳۸۵ به بعد، رشد قابل توجهی داشته است. همانطور که در مقدمه نیز گفتیم، فرودگاه بجنورد یکی از فرودگاه‌ های فعال و مرزهای هوایی ایران است و با این عنوان در استان خراسان شمالی قرار گرفته است.

فرودگاه بجنورد در حال حاضر با وسعت کنونی ۲۸۶ هکتار در شمال شرق تا شمال غربی شهر بجنورد قرار گرفته است. طبق آمار رسمی منتشر شده از این فرودگاه، در سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۷۹ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شده است که ۳۹ هزار و ۳۸۲ کیلوگرم بار و ۲۱۴ هزار و ۶۸۰ نفر مسافر از طریق آن جا به جا شده اند. هم ‌اکنون ۳ شرکت هواپیمایی شامل شرکت هواپیمایی ماهان ایر، شرکت هواپیمایی آسمان و شرکت هواپیمایی ایران ایر به مقصد فرودگاه مهرآباد در تهران و برعکس یعنی به طرف فرودگاه بجنورد، در این فرودگاه پرواز دارند. برنامه ریزی پروازهای این شرکت ها به این گونه است که در تمام روزهای هفته حداقل یک پرواز از مبدا تهران به مقصد بجنورد و برعکس برای این فرودگاه وجود داشته باشد.

در حال حاضر، فرودگاه بجنورد به عنوان مرز هوایی در استان خراسان شمالی، مشغول به فعالیت است و دارای یک باند به ابعاد ۴۲۰۰*۴۵ متر و اپرون به ابعاد ۲۴۵*۱۱۸ متر، تاکسی وی عمود به ابعاد ۱۲۰*۲۳ متر و در آخر ساختمان ترمینال مسافری به مساحت ۱۷۰۰ مترمربع در دو طبقه است. همچنین، ترمینال جدید به مساحت ۴۶۰۰ مترمربع در این فرودگاه در حال احداث است.

آشنایی با فرودگاه بجنورد

طرح های توسعه ی فرودگاه بجنورد به این شرح می باشد:

  • طرح تملک اراضی: در حال حاضر ۶۰ هکتار اراضی مورد نیاز فرودگاه به طور کامل تحت تملک فرودگاه در آمده و ضمیمه فرودگاه شده است و به لحاظ هزینه ای در مراحل پایانی تصفیه حساب با مالکین بوده وبخش عمده ای از مالکین که نسبت به تکمیل پرونده و مدارک خود نموده اند موفق به دریافت وجه زمین خود شده اند.
  • توسعه باند: این طرح نیز به طور کامل به اتمام رسیده و در مرحله ی اتمام عملیات استریپ سازی یا همان حاشیه در دو طرف باند می باشد.
  • ترمینال خارجی: ایبن ترمینال نیز در حال احداث بوده و رشد فیزیکی ۷۵درصدی را در این مدت داشته است.
  • محوطه سازی:عملیات محوطه سازی در فضای جلوی ترمینال های مسافری در جهت زیباسازی محوطه در حال انجام می باشد و همزمان با اتمام ساخت ترمینال خارجی به اتمام خواهد رسید.
  • سیستم کمک ناوبری: عملیات نصب و گراند چک سیستم ILS در حال حاضر در این فرودگاه به پایان رسیده است و به محض انجام چک های پروازی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. احداث ساختمان جدید یگان حفاظت هواپیمایی با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد احداث ساختمان جدید هواشناسی با پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصداحداث ساختمان جدید واحد ایمنی و اتش نشانی فرودگاهی در فضایی به وسعت ۱۲۰۰ متر مربع با پیشرفت ۱۰ درصدی همراه می باشد.
آشنایی با فرودگاه بجنورد

برقراری عملیات حمل ‌ونقل هوایی ایمن در فضای کشور و نشست و برخاست ایمن در سطح فرودگاه‌ها مستلزم استقرار نظام هوانوردی مجهز به تجهیزات و دستگاه ‌های ارتباطی، کمک ناوبری و نظارتی در چارچوب مقررات و استانداردهای بین‌المللی و تنظیم و اداره و راهبری آن ها می‌ باشد که در کشور این مهم توسط شرکت فرودگاه‌ های کشور انجام می ‌پذیرد.

منظور کنترل و هدایت هواپیماها در فضای کشور و فرودگاه‌ها حدود ۴۰۰ دستگاه و تجهیزات و سیستم‌ های ارتباطی، کمک ناوبری و نظارتی مختلفی تهیه شده و در ایستگاه‌ های هوانوردی و فرودگاه ‌ها نصب شده که البته لازم است با توجه به تحولات بین‌المللی حوزه هوانوردی و ارتباطات، ناوبری و نظارت بر مدیریت ترافیک هوایی در چارچوب طرح های جهانی و منطقه‌ ای هوانوردی در مورد به کارگیری تجهیزات و سیستم ‌های مدرن و جدید طبق استانداردهای بین ‌المللی اقدام شود که برنامه به ‌کارگیری سامانه ADS-B در نظام هوانوردی کشور که در دستور کار شرکت فرودگاه‌ های کشور قرار گرفته است را می ‌توان در راستای عملی شدن این مهم ذکر کرد که البته در بین لیست فرودگاه های مناسب موجود در کشور، نام فرودگاه بجنورد نیز ذکر شده است.

در آخر باید بگوییم که با توجه به فاصله ی کم فرودگاه به شهر بجنورد و نظر به وجود شاخص های پروازی رو به رشد ، استقبال مردم استان از مسافرت هوایی و وجود فضای مناسب سرمایه گذاری هایی که در آن انجام می گیرد می توان این گونه گفت که سرمایه گذاران نسبت به بررسی و ارائه طرح های تفریحی ، تجاری ، فرهنگی و … برای این فرودگاه می توانند اقدام نمایند.

اطلاعات فرودگاه بجنورد

نام فرودگاه بجنورد: Bojnord Airport

کد یاتا: BJB

کد ایکائو: OIMN

ارتفاع از سطح دریا: ۱۰۶۶ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بجنورد: bojnord.airport.ir

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد