معرفی فرودگاه بین المللی آستانه

آشنایی با فرودگاه بین المللی آستانه | Astana International Airport

امروز می خواهیم تا یکی از فرودگاه های مهم کشور قزاقستان را در شهر آستانه به شما معرفی نماییم، فرودگاه بین المللی آستانه (Astana International Airport). این فرودگاه بین المللی یکی از بزرگ ترین فرودگاه های این کشور است و می توان گفت که بی شک مهم ترین رکن در صنعت فرودگاهی این کشور نیز محسوب می گردد. اگر قصد سفر به کشور قزاقستان و شهر آستانه را دارید، در ادامه ی این مطلب با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر اطلاعات و راه های دسترسی به این فرودگاه را به اتفاق یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

اطلاعات فرودگاه بین المللی آستانه

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی آستانه

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به قزاقستان
آنچه باید از تاریخ قزاقستان و گذشته این سرزمین بدانید!

این فرودگاه در سال ۱۹۳۱ میلادی در حومه ی شهر آستانه ساخته شد. البته بحث توسعه ی تجهیزات این فرودگاه به بعد از جنگ جهانی دوم موکول شد. به هر حال بعد از جنگ جهانی این فرودگاه با فرودگاهی دیگر در ۱۱ کیلومتری جنوب شهر جایگزین گشت و به صورت رسمی با نام فرودگاه بین المللی آستانه در نوامبر سال ۱۹۶۳ افتتاح شد.

این فرودگاه در ابتدا به وسیله ی شرکت هواپیمایی ایرفلوت به صورت انحصاری مورد استفاده قرار می گرفت. این فرودگاه پس از تغییراتی و مناسبات سیاسی که بین آستانه و آلماتی و انتقال قدرتی که پیش آمد، با ورود طرح های بسیار برای بازسازی در دسامبر سال ۱۹۹۷ میلادی روبرو شد. این تغییرات این فرودگاه را با بسیاری از استاندارهای روز مجهز کرد.

از جمله ی این بازسازی های بزرگ می توان به باند ۱۱۴۸۴ فوتی که برابر با ۳۵۰۰ متر است، اشاره نمود. ترمینال مسافربری جدیدی که این فرودگاه را افتتاح نمود، توسط یک معمار ژاپنی به نام کیشو کوروکاوا (Kisho Kurokawa) در تاریخ فوریه ی سال ۲۰۰۵ افتتاح شد. این فرودگاه در سال ۲۰۱۷ میلادی یک طرح توسعه ی دیگر را شروع نمود. این فرودگاه در سال پیش با افتتاح ترمینال شماره ی ۲، تبدیل به مجهزترین فرودگاه قزاقستان شد.

آشنایی با فرودگاه بین المللی آستانه

تمامی پروازهای این فرودگاه به این ترمینال جدید منتقل شدند. بر اساس آمار رسمی که از این فرودگاه منتشر شده است، فرودگاه بین المللی آستانه در سال ۲۰۱۵ میلادی، بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار مسافر از طریق خود به مسیرهای مختلف در اکثر مناطق جهان و در پروازهای داخلی و خارجی جا به جا نموده است. فرودگاه بین المللی آستانه فرودگاهی بین المللی و مهم در کشور قزاقستان است و با مرکز شهر آستانه ۱۶٫۷ کیلومتر فاصله دارد.

آستانه پایتخت کشور قزافستان است و مسافران زیادی برای تفریح یا سفر کاری به این شهر سفر می کنند. آستانه دومین شهر بزرگ قزاقستان است و عنوان پایتخت این کشور را از سال ۱۹۹۸ از شهر آلماتی گرفته است. فرودگاه آستانه قطب اصلی فعالیت های ایرلاین مشهور ایرآستانا است و به مقاصد مختلف پروازهای مستقیمی انجام می دهد. ایرلاین هایی مثل شرکت هواپیمایی ائروفلوت، شرکت هواپیمایی اطلس گلوبال، شرکت هواپیمایی لوفت هانزا، شرکت هواپیمایی الاتحاد و شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز در این فرودگاه فعالیت دارند. فرودگاه آستانه دارای ۲ ترمینال مسافربری برای پروازهای خارجی و داخلی است که با T1 و T2 مشخص می شوند و در ادامه بیشتر درباره ی آن ها توضیح خواهیم داد.

با این که در ادامه به صورت اختصاصی به این مورد خواهیم پرداخت اما باید بدانید که اگر قصد دارید از طریق تور به قزاقستان سفر کنید لازم نیست نگران حمل و نقل فرودگاه آستانه باشید چون خدمات ترانسفر فرودگاهی معمولا از سوی مجریان تور ارائه می شود.

اما اگر به صورت شخصی به قزاقستان مسافرت می کنید و بلیط هواپیمایتان به مقصد فرودگاه آستانه است لازم است بدانی که از نظر حمل و نقل این فرودگاه امکانات متفاوتی را در اختیار مسافرانش قرار داده است. فرودگاه آستانه کوچک و ساکت است و خبری از هیاهوی فرودگاه های بزرگ و شلوغ نیست. با این حال امکانات رفاهی و گزینه های حمل و نقل فرودگاه آستانه بسیار مکفی و کارآمد هستند و به راحتی شما را به هتل و مرکز شهر می رساند.

اطلاعات فرودگاه بین المللی آستانه

نام فرودگاه بین المللی آستانه: Astana International Airport

کد یاتا: TSE

کد ایکائو: UACC

نوع فرودگاه: عمومی

ارتفاع از سطح دریا: ۳۵۵ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا از یکدیگر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی آستانه: astanaairport.kz

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی آستانه

ترمینال های فرودگاه بین المللی آستانه

همانطور که گفتیم، فرودگاه بین المللی آستانه دارای ۲ ترمینال مسافربری برای پروازهای خارجی و داخلی است که با T1 و T2 مشخص می شوند. در حال حاضر پروازها به ترمینال ازهنگام تاسیس این ترمینال جدید یعنی ترمینال شماره ی ۱ منتقل شده اند. در حالت کلی ترمینال T1، ترمینال بین المللی است و دقیقا همان ترمینال تازه تاسیس است که جایش را با ترمینال شماره ی ۱ عوض کرده است و ترمینال T2 ترمینال قدیمی است که در حال حاضر مخصوص پروازهای داخلی است.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی آستانه

شما با استفاده از تاکسی، اتوبوس و کرایه اتومبیل می توانید خود را به هتل و مرکز شهر برسانید. برای استفاده از اتوبوس، دو مسیر اتوبوسرانی در فرودگاه آستانه وجود دارد و مسافران را به مرکز شهر می برد: خط شماره ۱۰ که به سمت ایستگاه قطار است و همچنین خط ۱۲ بروید. بعد از اینکه از فرودگاه خارج شدید به سمت راست بپیچید و حدود ۱۵۰ متر پیاده بروید تا به ایستگاه اتوبوس برسید. اتوبوس ها از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب فعال هستند و به جا به جایی مسافران می پردازند. کرایه اتوبوس در مقایسه با تاکسی بسیار ارزان تر است و اگر به دنبال سفر ارزان هستید می توانید از اتوبوس استفاده کنید. البته اگر چمدان های زیادی دارید توصیه می کنیم به جای اتوبوس از تاکسی استفاده کنید. چون راننده تاکسی در حمل چمدان ها به شما کمک خواهد کرد. تاکسی راحت ترین و سریع ترین گزینه حمل و نقل فرودگاه آستانه است و بسیاری از مسافران این گزینه را ترجیح می دهند. ایستگاه تاکسی دقیق بیرون ساختمان ترمینال ها قرار دارد و به محض خارج شدن از فرودگاه آن ها را خواهید دید. فرودگاه آستانه تا مرکز شهر حدود ۱۶ کیلومتر فاصله دارد و با استفاده از تاکسی در مدت زمان ۲۵ دقیقه به هتل و مرکز شهر خواهید رسید. شرکت های مختلفی در فرودگاه آستانه حضور دارند و انواع خدمات کرایه اتومبیل را به مسافران ارائه می کنند. با مقایسه قیمت ها و خدمات می توانید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد