معرفی فرودگاه بین المللی دوبرونیک

آشنایی با فرودگاه بین المللی دوبرونیک | Dubrovnik Airport

فرودگاهی که امروز برای شما معرفی و مورد بررسی قرار خواهیم داد، فرودگاه بین المللی دوبرونیک (Dubrovnik Airport) در شهری به همین نام و در کشور کرواسی است. این فرودگاه بین المللی در سال ۲۰۱۷ به عنوان یکی از فرودگاه های پر رفت و آمد در کشور کرواسی شناخته شد و این خود آمار قابل توجهی است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به معرفی این فرودگاه بپردازیم.

معرفی فرودگاه بین المللی دوبرونیک

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی دوبرونیک

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به دوبرونیک در کرواسی
چطور از فرودگاه دوبرونیک به مرکز شهر برویم؟

در ابتدا باید بگوییم که این فرودگاه در شهری قرار گرفته است که صحنه های سریال بسیار معروف گیم آو ترونز یا بازی تاج و تخت (Game of Thrones) در آن فیلمبرداری می شود و تمامی و صحنه ها و لوکیشن های این سریال در این شهر قرار گرفته است و از این رو جدا از تمامی جاذبه های این شهر زیبا باید این را اضافه کرد که بسیاری از کسانی که قصد مسافرت دارند، بلیط هواپیمایی به مقصد این شهر می گیرند و سری به آن می زنند.

فرودگاه بین المللی دوبرونیک یکی از فرودگاه های مهم و البته بین المللی کشور کرواسی است که در فاصله ی ۱۵ کیلومتری مرکز شهر دوبرونیک قرار گرفته است. فرودگاه دوبرونیک بعد از فرودگاه های بین المللی زاگرب و همچنین فرودگاه بین المللی اسپلیت، سومین فرودگاه پر رفت و آمد در کشور کرواسی و صنعت هواپیمایی و فرودگاهی این کشور است.

طبق آمار منتشره ی رسمی از این فرودگاه در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲ میلیون نفر مسافر برای رفتن و یا حتی آمدن از سمت مقاصد مختلف از این فرودگاه استفاده کرده اند. فرودگاه بین المللی دوبرونیک در فاصله ی ۱۵ کیلومتری شهر قرار گرفته است و به عنوان یکی از شاهراه های اصلی ورود گردشگران به این منطقه ی تاریخی ارزشمند اروپایی و دیدنی است. فرودگاه بین المللی دوبرونیک همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد، دارای ۳ ترمینال مجزای مسافربری برای پروازهای داخلی و خارجی است.

اطلاعات فرودگاه بین المللی دوبرونیک

بسیاری از شرکت های هواپیمایی معروف همانند: شرکت هواپیمایی آلیتالیا، شرکت هواپیمایی لوفت هانزا، شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز و شرکت هواپیمایی ایرفرانس پروازهای منظم و برنامه ریزی شده ای را در این فرودگاه انجام می دهند.

فرودگاه بین المللی دوبرونیک در سال ۱۹۶۲ در این شهر افتتاح شد. این فرودگاه در ابتدا تنها پذیرای مسافرانی از پروازهای شرکت هواپیمایی گارودا ایندونزیا بود و در پروازهای برنامه ریزی شده ای که از هر کجا به این فرودگاه می شد تنها نام ایرباس های گارودا به چشم می خورد. البته در این زمینه این نکته گفتنی است که فرودگاه بین المللی دوبرونیک در واقع در سال ۱۹۳۶ ساخته و افتتاح شده است ولی تا سال ۱۹۶۲، تنها در فصل های پر مسافری همچون تابستان این فرودگاه باز می شده است و ازآن استفاده می کرده اند.

به صورت کلی تنها ۲ ماه از این فرودگاه استفاده می شده است و ۱۰ از سال بسته بوده است. این فرودگاه در آن سال ها با تنها با یکی از ایرلاین های داخلی به نام Aeroput کار می کرد که آن هم تنها از طریق زاگرب مسافران را به این فرودگاه منتقل می کرده است.

این فرودگاه بعد از تاسیس موجود و البته بهسازی، در سال ۱۹۸۷ میلادی شاهد آماری در زمینه ی حمل و نقل و جا به جایی مسافران قرار گرفت که تا آن زمان برایش دور از دسترس بود و به شکل رویا می مانست. بر طبق آمار این فرودگاه در سال ۱۹۸۷ میلادی، ۸۳۵۸۱۸ مسافر را در پروازهای خارجی و بین المللی و ۵۸۶۷۴۲ نفر را در پروازهای داخلی جا به جا کرده است.

امکانات فرودگاه بین المللی دوبرونیک

البته باید این نکته را اشاره نماییم که این فرودگاه بعد از فروپاشی یوگوسلاوی، مجددا در سال ۲۰۰۵ بود که توانست آماری مسافری بیش از ۱ میلیون نفر را داشته باشد. فرودگاه دوبرونیک در برنامه ای بسیار بزرگ، ترتیبی برای بهسازی و بازسازی این فرودگاه را اجرا کرد که در طی آن به طور مثال ترمینال قدیمی آن خراب و مجددا ساخته شده است.

برآورد هزینه های بهسازی این فرودگاه بیش از ۷۰ میلیون یورو برآورد شده بود که فرودگاه این مبلغ را از بانک های اروپایی دریافت کرد. در ماه مه سال ۲۰۱۰ بود که یک ترمینال جدید در این فرودگاه به مساحت ۱۳۷۰۰ متر مربع افتتاح شد. افتتاح این ترمینال جدید باعث شده است که ظرفیت پذیرش مسافر این فرودگاه بسیار بیش از پیش شود. ترمینال های فرودگاه دوبرونیک متشکل از سه ناحیه ی نهایی، A، B و C است.

ترمینال C در آوریل ۲۰۱۷ افتتاح شد و یکی از امانت بسیار بزرگ برای ورود و خروج مسافران و همچنینی تسهیل ر امر چک این مسافران شده است. برنامه ی فرودگاه برای آینده این است که می خواهد تبدیل به مرکز یک منطقه ی تجاری بسیار گسترده شود و یک هتل فرودگاه ۴ ستاره هم در اطراف خود داشته باشد و اینگونه است که به اهداف جلب مسافران بیشتر می رسد.

برنامه های بلند مدت این فرودگاه نیز راه اندازی یک باند پرواز جدید و تبدیل باند موجود به باند سواری هواپیماها است. این فرودگاه همچنین دارای طولانی ترین باند فرودگاهی کشور کرواسی است که به آن این امکان را می دهد تا هواپیماهای پهن پیکر را جایگزین نماید. این فرودگاه یک مقصد مهم برای پروازهای تفریحی در فصل تعطیلات تابستانی در قاره ی اروپا می باشد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی دوبرونیک

نام فرودگاه بین المللی دوبرونیک: Dubrovnik Airport

کد یاتا: DBV

کد ایکائو: LDDU

نوع فرودگاه: مسافربری

ارتفاع از سطح دریا: ۱۶۱ متر

ترمینال های فرودگاه: ۳ ترمینال مجزا

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی دوبرونیک: www.airport-dubrovnik.hr

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی دوبرونیک

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی دوبرونیک

شما با استفاده از اتوبوس شاتل فرودگاه و تاکسی می توانید خود را به هتل و مرکز شهر برسانید. اتوبوس ها از فرودگاه مسافران را سوار می کنند و به سمت ایستگاه اتوبوس دوبرونیک می روند. تمام اتوبوس ها در طول مسیر در ایستگاه پایل (Pile) که کنار شهر قدیم دوبرونیک است هم توقف می کنند.

اتوبوس شاتل فرودگاه یکی از بهترین و ارزان ترین گزینه های حمل و نقل فرودگاه دوبرونیک است. تاکسی یکی از بهترین و راحت ترین گزینه های حمل و نقل فرودگاه دوبرونیک است و به راحتی شما را به هتل می رساند. ایستگاه تاکسی ها درست مقابل ترمینال قرار دارد و به محض خروج از ساختمان ترمینال می توانید تاکسی ها را مشاهده کنید.

امکانات فرودگاه بین المللی دوبرونیک

  • این فرودگاه دارای پارکینگ اختصاصی است و شما می توانید در صورت نیاز با پرداخت هزینه ای اضافی، وسیله ی نقلیه ی خود ار در پارکینگ این فرودگاه تا مدتی مشخص پارک کنید.
  • دراین فرودگاه بسیاری از برندها دارای فروشگاه هستند. علاوه بر این برندها، انواع فروشگاه های دیگر و مارکت های مختلف نیز وجود دارند.
  • چرخ دستی های موجود در این فروشگاه رایگان هستند و اگر مایل هستید که آن را برایتان حمل کنند، می توانید هم از سرویس رزرو آن لاین قبل از سفر و هم هنگامی که در فرودگاه هستید این سرویس را انتخاب کنید.
  • رستوران های مختلف در این فرودگاه موجود است است. چند کافه ی خوب هم در آن موجود است.
اگر درهای هواپیما در حال پرواز باز شود، چه اتفاقی می‌افتد؟
اگر درهای هواپیما در حال پرواز باز شود، چه اتفاقی می‌افتد؟
فرودگاه جدید بیجینگ بزرگترین فرودگاه جهان خواهد بود
فرودگاه جدید بیجینگ بزرگترین فرودگاه جهان خواهد بود
تجربه دنیایی متفاوت با هواپیماهای مدرن آینده
تجربه دنیایی متفاوت با هواپیماهای مدرن آینده
چطور از فرودگاه ملبورن به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه ملبورن به مرکز شهر برویم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code