بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه پودنگ شانگهای

با فرودگاه پودنگ شانگهای بیشتر آشنا شویم

فرودگاه بین المللی پودنگ شانگهای (Shanghai Pudong International Airport) با کد یاتا SHA یکی از دو فرودگاه بین المللی شهر شانگهای است. این فرودگاه یکی از مشهورترین و مهم ترین فرودگاه های کشور چین است و شاهراه اصلی ورود گردشگران به شانگهای به شمار می رود. اگر به چین و شهر شانگهای سفر کنید این فرودگاه اولین مواجهه شما با شانگهای و فرهنگ چینی خواهد بود. در این مطلب می خواهیم سری به فرودگاه  پودنگ شانگهای بزنیم و اطلاعات لازم در مورد آن را با شما در میان بگذاریم. با الی گشت همراه باشید.

فرودگاه شانگهای پودنگ

اطلاعات کلی

مطالب مرتبط:
هزینه های سفر به شانگهای
معرفی هتل شرایتون شانگهای هونگکو در شانگهای+ تصویر
توصیه هایی برای سفر به شانگهای

شهر شانگهای دو فرودگاه بین المللی دارد: فرودگاه بین المللی پودنگ و فرودگاه بین المللی  هونگچیائو. فرودگاه پودنگ شانگهای عمدتا به پروازهای خارجی و بین المللی اختصاص دارد و پروازهای داخلی و محلی در فرودگاه دیگر انجام می شود. فرودگاه پودنگ شانگهای در منطقه جدید پودنگ در ۳۰ کیلومتری (۱۸٫۶ مایلی) شهر شانگهای قرار دارد و با فرودگاه دیگر شانگهای نیز حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. فرودگاه پودنگ شانگهای فرودگاهی بسیار بزرگ و مدرن است و دو ترمینال اصلی برای پروازهای ورودی و خروجی دارد. سومین ترمینال نیز از سال ۲۰۱۵ در دست ساخت و احداث است. این فرودگاه قطب اصلی شرکت های هواپیمایی چاینا ایسترن ایرلاینز (China Eastern Airlines) و شانگهای ایرلاینز ( Shanghai Airlines) و یکی از قطب های اصلی ایر چاینا (Air China) به شمار می رود. فرودگاه پودنگ شانگهای سالانه ۶۰ میلیون مسافر را به سرتاسر دنیا جابجا می کند.

کد یاتا: SHA

کد ایکائو: ZSSS

تعداد ترمینال: ۲

آدرس فرودگاه: S1 Yingbin Expy, Pudong Xinqu, Shanghai Shi, China

وبسایت: en-shairport.com

حمل و نقل فرودگاه

  • مترو:  خط ۲ مترو در سال ۲۰۱۰ به سمت فرودگاه کشیده شد. ساعات کاری این قطارها از ۶ صبح تا ۱۰ شب است و از میدان مردم در منطقه هوانگ پو به سمت فرودگاه حرکت می کند.
  • اتوبوس شاتل: اتوبوس های شاتل فرودگاه در محوطه فرودگاه پودنگ شانگهای قرار دارند و در هشت مسیر مختلف مسافران را به نقاط مختلف شهر شانگهای و مناطق دیگر می رسانند. از این بین سه مسیر مسافران بیشتری دارد و گردشگران بیشتر از آن ها استفاده می کنند:

خط ۱ از منطقه پودنگ به فرودگاه هونگچیائو حرکت می کند. این اتوبوس از ساعت ۷ صبح تا ۱۱ شب فعال است و هر ۱۵ الی ۲۵ دقیقه یک بار حرکت می کند.

خط ۲ از پودنگ به ترمینال هوایی شهر در غرب میدان مردم می رود. این اتوبوس ها نیز از ساعت ۷ صبح تا ۱۱ فعالند و این مسیر را در فاصله ۵۰ دقیقه طی می کنند.

خط شبانه همانطور که از نامش پیداست از ساعت ۱۱ شب تا صبح به جابجایی مسافران می پردازد. این اتوبوس در ایستگاه های لانگ یانگ (Longyang )، بیمارستان شرقی، میدان مردم و … توقف می کند. اگر در طول شب به فرودگاه پودنگ شانگهای رسیدید، به جز تاکسی، این اتوبوس تنها وسیله حمل و نقل عمومی فرودگاه محسوب می شود.

فرودگاه پودنگ

تاکسی: راحت ترین و در عین حال گران ترین وسیله حمل و نقل در فرودگاه پودنگ شانگهای تاکسی است. کرایه این تاکسی ها حدود ۲۰۰ یوان است و در طول شب نیز ۳۰% به کرایه اضافه می شود. ایستگاه تاکسی در خارج ساختمان ترمینال های شماره ۱ و ۲ قرار دارد.

قطار مگلو: قطارهای مگلو (Maglev) یا قطار مغناطیسی معلق نوعی قطار پیشرفته هستند که با فاصله کمی از ریل حرکت می کنند و می توانند به سرعت هواپیماهای جت نیز برسند. در فرودگاه شانگهای نیز بسته به مقصد و مسیرتان می توانید از قطار مگلو استفاده کنید. تجربه سوار شدن بر قطاری که با سرعتی مافوق تصور حرکت می کند می تواند تجربه ای به یاد ماندنی در سفر به شانگهای باشد. این قطار با استفاده از نیروی مغناطیسی حرکت می کند و مسیر ۳۰ کیلومتری را در عرض ۷ دقیقه طی می کند! سرعت این قطار معمولا ۴۳۱ کیلومتر در ساعت است و در ساعات خلوت به ۳۰۱ کیلومتر در ساعت نیز می رسد. قطار مگلو از ساعت ۶:۴۵ تا ۲۱:۳۰ فعال است و بسته به ساعت شبانه روز هر ۱۵-۳۰ دقیقه یک بار حرکت می کند.

قطار مگلو فرودگاه پودنگ

امکانات فرودگاه پودنگ شانگهای

  • دسترسی به اینترنت: اینترنت وای فای رایگان در محوطه فرودگاه وجود دارد، اما برای دریافت کد باید سیم کارت چینی داشته باشید. اگر سیم کارت چینی ندارید می توانید از دستگاه هایی که در محوطه فرودگاه وجود دارند استفاده کنید و کد دسترسی به اینترنت را پرینت بگیرید.
  • اطلاعات فرودگاه: در قسمت های مختلف فرودگاه پودنگ شانگهای بخش اطلاعات وجود دارد و آماده ارائه خدمات به مسافران است.
  • تبدیل ارز: برای تبدیل ارز و چنج کردن پول نیز می توانید به باجه های مخصوص که در نقاط مختلف فرودگاه وجود دارند مراجعه کنید.
  • خرید: فروشگاه های بدون مالیات یا دیوتی فری (Duty Free) در حد فاصل گیت های ۱۵ و ۲۰ در قسمت پروازهای بین المللی قرار دارند. در این فروشگاه انواع محصولات بدون احتساب هزینه مالیات به مسافران عرضه می شوند. علاوه بر این، فروشگاه ها و غرفه های متعددی نیز در فضای فرودگاه وجود دارند که انواع سوغاتی، صنایع دستی چینی و … را ارائه می کنند.
فرودگاه پودنگ چین
  • خورد و خوراک: در این فرودگاه رستوران ها و فروشگاه های متعددی وجود دارند و انواع غذاهای چینی، فست فود و بین المللی را سرو می کنند. فروشگاه برگر کینگ در ترمینال شماره ۲ هفت روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته باز است. از دستگاه های فروش خودکار (Vending machine) نیز می توانید انواع نوشیدنی و اسنک را خریداری کنید.
  • کلینیک: سه کلینیک و مرکز خدمات اورژانسی در فرودگاه وجود دارد و در صورت نیاز به ارائه درمان های سرپایی و خدمات اورژانسی به مسافران می پردازند.
  • دفتر اشیاء گمشده: دفتر اشیاء گمشده در نزدیکی گیت شماره ۷ در بخش پروازهای ورودی قرار دارد.
  • سالن های استراحت: صرف نظر از نوع بلیط هواپیما می توانید از امکانات و خدمات سالن های استراحت فرودگاه پودنگ استفاده کنید. در این سالن ها انواع خدمات و تسهیلات رفاهی مثل امکان دوش گرفتن، غذا و نوشیدنی و .. وجود دارد و با پرداخت هزینه ورودی می توانید وارد آن ها شوید.

منبع: wikivoyage.org

پارک دیزنی لند شانگهای، با بلندترین قلعه پریان دنیا!
پارک دیزنی لند شانگهای، با بلندترین قلعه پریان دنیا!
معرفی موزه های معروف شهر شانگهای
معرفی موزه های معروف شهر شانگهای
«آشنایی با محله تیانزیفانگ» شانگهای، پاتوق نقاشان و هنرمندان
«آشنایی با محله تیانزیفانگ» شانگهای، پاتوق نقاشان و هنرمندان
سوژو، شهر شناور چین
سوژو، شهر شناور چین