اولین فرودگاه کنترل از راه دور انگلیس!

برج مراقبت مجازی

برج مراقبت فرودگاه بلندترین ساختمان در هر فرودگاه است و معمولا وقتی سوار هواپیما هستیم می توانیم آن را در گوشه ای از فرودگاه ببینیم. برج مراقبت همانطور که از نامش هم مشخص است وظیفه مراقبت و کنترل پروازها را برعهده دارد. کارشناسان مراقبت پرواز از پنجره بزرگ و سرتاسر این برج می توانند محوطه باند فرودگاه و هواپیماها را ببینند و با استفاده از تجهیزات پیشرفته، امنیت پرواز و مسافران را تضمین کنند. اما اگر بگوییم برج مراقبتی در لندن وجود دارد که کاملا خالی است و کارشناسان مراقبت پرواز فرودگاه ۱۲۸ کیلومتر دورتر از باند فرودگاه قرار دارند باور می کنید؟ این برج مراقبت که در فرودگاه لندن سیتی  (London City Airport) قرار دارد، در واقع یک برج دیجیتال است و از راه دور فعالیت هواپیماها را کنترل می کند. فرودگاه لندن سیتی اولین فرودگاه کنترل از راه دور انگلیس خواهد بود که از این فناوری مدرن استفاده می کند. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این برج مراقبت عجیب و البته پیشرفته بیشتر بدانیم.

فرودگاه لندن سیتی

اولین فرودگاه کنترل از راه دور انگلیس

مطالب مرتبط:
برج مراقبت پرواز فرودگاه چیست و چه کاربردی دارد؟
زیباترین برج های مراقبت دنیا

کارشناسان مراقبت پرواز که تاکنون از بالای برج مراقبت، پرواز و فرود هواپیماها را نظاره می کردند از این پس در فاصله ۱۲۹ کیلومتری و از طریق یک برج مراقبت مجازی فعالیت هواپیماها را کنترل می کنند. این برج مراقبت در سال ۲۰۱۹ رسما افتتاح و جایگزین برج مراقبت قدیمی این فرودگاه می شود. فرودگاه لندن سیتی اولین فرودگاه کنترل از راه دور انگلیس خواهد بود که برای هدایت هواپیماها از برج مراقبت مجازی و کنترل از راه دور استفاده می کند. از سال ۲۰۱۹ هواپیماهایی که به مقصد این فرودگاه پرواز می کنند از راه دور در نواحی همپشایر و در فاصله ۱۲۸ کیلومتری فرودگاه هدایت می شوند.

لندن سیتی اولین فرودگاه کنترل از راه دور انگلیس

برج مراقبت مجازی و کنترل از راه دور

گفتیم که فرودگاه لندن سیتی قرار است اولین فرودگاه کنترل از راه دور انگلیس باشد و یک برج مراقبت مجازی وظیفه کنترل و هدایت هواپیماها را بر عهده خواهد گرفت. اما یک برج مراقبت واقعی به ارتفاع ۵۰ متر در فرودگاه لندن سیتی نیز ساخته می شود، با این تفاوت که داخل این برج به جای کارشناسان مراقبت پرواز، دوربین های  HD و باکیفیت بالا قرار دارند.

دکلان کولیر (Declan Collier)، مدیر اجرایی فرودگاه لندن سیتی در رابطه با کنترل از راه دور هواپیماها می گوید: «مسافران هیچ گونه تفاوتی احساس نخواهند کرد، اما کیفیت و امنیت پرواز بهبود پیدا می کند». کولیر همچنین با اطمینان تضمین می کند که عملکرد این برج مراقبت مجازی در برابر حمله سایبری ایمن خواهد بود. وی می گوید: «مطمئنیم که سیستم های مورد استفاده از امنیت ۱۰۰% برخوردار هستند و عملکرد بسیار خوب و دقیقی دارند. در این سیستم ها از بالاترین و پیشرفته ترین امنیت سایبری استفاده شده است. بنابراین هیچ گونه نگرانی بابت حمله سایبری وجود ندارد.» به طور میانگین سالانه ۴٫۵ میلیون مسافر از فرودگاه لندن سیتی استفاده می کنند.

برج مراقبت مجازی

نحوه کار برج مراقبت مجازی

به گفته مسئولین استفاده از برج مراقبت مجازی باعث کیفیت بهتر و دقیق تر کنترل پروازها می شود و احتمال خطا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. کارشناسان مراقبت پرواز در این برج مراقبت مجازی می توانند چشم اندازی ۳۶۰ درجه و دقیق تر از چشم انسان از فرودگاه داشته باشند. به این ترتیب کارشناسان از فاصله بیش از ۱۲۸ کیلومتری از فرودگاه، مراقبت و کنترل ۳۰۰ پرواز در روز را انجام می دهند. همان تعداد کارشناس مراقبت پرواز که سابقا در برج مراقبت کار می کردند اکنون نیز مشغول به کار هستند. با این تفاوت که قرار است به جای فرودگاه در مقر کنترل ترافیک هوایی ناتس (NATS) در ساندویک همپشایر مستقر شوند.

۱۴ دوربین پیشرفته و با کیفیت بالا و دو دوربین که قادر به حرکت و زوم شدن هستند داده های زنده را از طریق کابل های فیبری به اتاق عملیات در برج مراقبت مجازی ارسال می کنند. سرعت انتقال داده ها اهمیت بسیار زیادی دارد و لازم است اطلاعات پرواز به صورت زنده به کارشناسان مراقبت پرواز برسد. به همین دلیل از اتصالات فیبری فوق سریع و کاملا ایمن استفاده می شود. برای اینکه کارشناسان احساس واقعی تری از باند فرودگاه داشته باشند صداهای باند فرودگاه و پرواز و فرود هواپیماها نیز در برج مراقبت مجازی شنیده می شود. به این ترتیب کارشناسان مراقبت پرواز اولین فرودگاه کنترل از راه دور در انگلیس قادر خواهند بود با دقتی به مراتب بیشتر هدایت و کنترل پروازها را انجام دهند.

فرودگاه کنترل از راه دور

فرودگاه  کنترل از راه دور در سایر کشورها

درست است که فرودگاه لندن سیتی اولین فرودگاه کنترل از راه دور انگلیس است، اما استفاده از کنترل از راه دور و برج مراقبت مجازی برای اولین بار نیست که مطرح می شود. پیش از این در کشورهای استرالیا، سوئد، نروژ و ایرلند این فناوری آزمایش شده و عملکرد موفقی داشته است. این بار اما قرار است فرودگاه لندن سیتی اولین فرودگاه کنترل از راه دور در انگلیس باشد. فرودگاه لندن سیتی با ۳۰۰ پرواز در روز یکی از شلوغ ترین فرودگاه های منطقه به شمار می رود. از این رو، جایگزینی برج مراقبت قدیمی با برج مراقبت مجازی تصمیمی چالش برانگیز و حساس خواهد بود.

مایک استولر (Mike Stoller) مدیر فرودگاه ها در شرکت ناتس در این مورد می گوید: «برج های مراقبت دیجیتال شیوه عملکرد کنترل ترافیک هوایی را متحول خواهند کرد. این برج ها با ارائه امنیت، عملکرد و کارآمدی بیشتر و بهتر باعث تحول و تغییر سرویس دهی مراقبت پرواز می شوند.»

شرکت فرودگاه های هایلند اند آیلند (Highland and Island Airports) مدیریت ۱۱ فرودگاه در اسکاتلند را بر عهده دارد. این شرکت نیز چندی پیش اعلام کرد که به دنبال جایگزینی برج های مراقبت با برج مراقبت مجازی در کلیه ۱۱ فرودگاه تحت سرپرستی اش است.

برج مراقبت مجازی و فرودگاه کنترل از راه دور

تا سال ۲۰۲۵ تخمین زده می شود که آمار مسافران فرودگاه لندن سیتی ۲ میلیون اضافه شود. فرودگاه کنترل از راه دور و برج مراقبت مجازی در راستای برنامه توسعه و مدرن سازی فرودگاه لندن سیتی به ارزش بالغ بر ۳۵۰ میلیون پوند انجام می شود. از جمله سایر پروژه ها می توان به گسترش و توسعه ساختمان ترمینال برای سرویس دهی به ترافیک مسافران اشاره کرد. برج مراقبت مجازی فرودگاه لندن سیتی قرار است در سال ۲۰۱۹ افتتاح شود و مورد بهره برداری قرار گیرد.

gizmodo.co.uk

سفارت انگلیس و صدور مجدد ویزا در ایران
گردشی در شهر لندن و بازدید از جاذبه‌ها آن +‌ویدئو
معرفی فرودگاه استانستد لندن
قطار مرده ها در لندن + تصاویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code