قدیمی ترین فرودگاه های جهان!

آشنایی با قدیمی ترین فرودگاه های جهان

امروزه در هر شهر و استانی فرودگاه وجود دارد و سفر کردن بدون وجود این شاهراه ارتباطی بسیار دشوار و غیرممکن به نظر می رسد. اما از چه زمانی فرودگاه ها ساخته شدند و قدیمی ترین فرودگاه های جهان در کدام کشورها قرار دارند؟ در این زمینه قاره اروپا پیشتاز است و اکثر فرودگاه های قدیمی در این قاره وجود دارند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با قدیمی ترین فرودگاه های جهان آشنا شویم.

فرودگاه های قدیمی دنیا
مطالب مرتبط:
بزرگ ترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸
بهترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸

همان طور که گفتیم بسیاری از قدیمی ترین فرودگاه های جهان در قاره اروپا قرار دارند و برخی دیگر نیز در آمریکا و کشورهای دیگر قرار دارند. بسیاری از قدیمی ترین فرودگاه های جهان در طول جنگ جهانی اول و دوم کاربرد نظامی پیدا کرده بودند. بسیاری از آن ها به صورت ساختمان هایی قدیمی و تاریخی باقی مانده اند، اما برخی دیگر مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفته اند و به فرودگاه های مدرن و مجهز تبدیل شده اند. قدیمی ترین فرودگاه جهان به ترتیب فرودگاه کالج پارک در ایالات متحده، فرودگاه هامبورگ در آلمان و فرودگاه شورهام در انگلستان است. به نظرتان بقیه فرودگاه ها در کدام کشورها قرار دارند؟

لیست قدیمی ترین فرودگاه های دنیا

فرودگاه کالج پارک | College Park Airport

فرودگاه کالج پارک در ایالت مریلند ایالات متحده در صدر قدیمی ترین فرودگاه های جهان که هنوز فعالند قرار می گیرد. نام برادران رایت را به عنوان اولین سازنده هواپیما حتما شنیده اید؟ خب، پس جالب است بدانید که فرودگاه کالج پارک توسط برادران رایت برای آموزش خلبانی ساخته شد. در واقع، دو فرد نظامی برای هدایت اولین هواپیماهای دولت فدرال در این هواپیما مورد آموزش قرار گرفتند. فرودگاه از آن زمان تا به حال همچنان فعال بوده است و شاهراه ارتباطی به منطقه پرنس جورج، مریلند و واشنگتن به شمار می رود.

این فرودگاه رکوردهای دیگری نیز دارد و اولین مسافر زن در سال ۱۹۰۹ در این فرودگاه پرواز کرد. نزدیک بودن فرودگاه به شبکه مترو باعث سهولت رفت و آمد مسافران شده است.

فرودگاه کالج پارک

فرودگاه لیونگ بیهد | Ljungbyhed Airport

فرودگاه لیونگ بیهد در جنوبی ترین بخش کشور سوئد قرار دارد و دومین فرودگاه قدیمی در جهان محسوب می شود. محوطه و زمین فرودگاه تاریخچه پرفراز و نشیبی با نیروی هوایی سوئد داشته است و در بازه های زمانی مختلف برای مقاصد نظامی استفاده می شده است. از سال ۱۹۱۰ هواپیماهای مختلف در این فرودگاه رفت و آمد می کرده اند. در حال حاضر، این فرودگاه توسط دانشگاه هوانوردی لوند برای مقاصد آموزشی استفاده می شود. فرودگاه لیونگ بیهد یکی از پررفت و آمدترین فرودگاه های سوئد به شمار می رود و سالانه بیش از ۹۰۰۰۰ پرواز و فرود در این فرودگاه انجام می شود.

فرودگاه هامبورگ | Hamburg Airport

فرودگاه بین المللی هامبورگ در آلمان قرار دارد و یکی از بهترین و معتبرترین فرودگاه های دنیا به شمار می رود. این فرودگاه در سال ۱۹۱۱ افتتاح شده است و به این ترتیب، در لیست قدیمی ترین فرودگاه های دنیا در رده سوم قرار می گیرد. در طول جنگ جهانی اول آشیانه هواپیماها برای مقاصد نظامی استفاده می شد تا این که در سال ۱۹۱۶ دچار آتش سوزی شد و از بین رفت. فرودگاه هامبورگ به عنوان پل ارتباطی بین هامبورگ  برلین غربی بود و از اهمیت بالایی برخوردار بود. در حال حاضر، فرودگاه هامبورگ یکی از پررفت و آمدترین فرودگاه های آلمان است و در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۵ میلیون مسافر از طریق ۱۵۸۰۰۰ پرواز در فرودگاه جابجا شده اند.

فرودگاه هامبورگ

فرودگاه شورهام | Shoreham Airport

فرودگاه شورهام در انگلستان سال ۱۹۱۱ افتتاح شد و اولین پرواز این فرودگاه در سال ۱۹۱۳ انجام شد. جان آلکوک، یکی از اولین افرادی که توانست بر فراز اقیانوس اطلس پرواز کند از این فرودگاه استفاده کرده است. فرودگاه شورهام علاوه بر این، پایگاه اولین هواپیمای انگلیسی در طول جنگ جهانی اول بود. در جریان جنگ جهانی دوم نیز این فرودگاه مورد استفاده نظامی قرار گرفت و چندین بار مورد حملات هوایی قرار گرفت.

جالب است بدانید که ترمینال آرت دکو که در سال ۱۹۳۶ افتتاح شد هنوز هم فعال است. در حال حاضر، فرودگاه شورهام عمدتا توسط هلیکوپترها و هواپیماهای کوچک استفاده می شود.

فرودگاه شورهام انگلیس

فرودگاه اورل ولایکو بخارست | Bucharest Aurel Vlaicu Airport

فرودگاه بین المللی اورل ولایکو که به نام فرودگاه بانیسا نیز شهرت دارد قدیمی ترین فرودگاه کشور رومانی و همینطور قدیمی ترین فرودگاه در کل اروپای شرقی است. تا سال ۱۹۶۵ که فرودگاه اوتوپنی بخارست ساخته شد، فرودگاه اورل ولایکو تنها فرودگاه در رومانی محسوب می شد. این فرودگاه به پاس گرامیداشت یاد و خاطره اورل ولایکو، خلبان و سازنده هواپیمای رومانیایی به این اسم نامگذاری شده است. ساختمان ترمینالی که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد در سال ۱۹۵۲ افتتاح شده و نمونه ای بارز از معماری مدرن رومانی است.

در سال ۲۰۱۲ فرودگاه کاملا مورد بازسازی قرار گرفت و به یک فرودگاه مسافربری تجاری تبدیل شد تا پاسخ گوی ترافیک بالای مسافران باشد. در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۱ هزار پرواز و فرود در این فرودگاه انجام شده است.

فرودگاه قدیمی بخارست

فرودگاه هایی که قبل از ۱۹۲۰ افتتاح شده اند

اگر لیست قدیمی ترین فرودگاه های جهان را ادامه بدهیم می بینیم که ۴ مورد از ۱۰ فرودگاه قدیمی دنیا در قاره اروپا قرار دارد. از جمله این فرودگاه ها می توان به فرودگاه برمن در آلمان اشاره کرد که در سال ۱۹۱۳ افتتاح شده است. فرودگاه چیامپینو رم و فرودگاه اسخیپول آمستردام هر دو در سال ۱۹۱۶ تاسیس شده اند و در رده های بعدی قرار می گیرند. فرودگاه پریز لو بورژه در فرانسه سال ۱۹۱۹ افتتاح شده است. اگر بخواهیم به فرودگاه قدیمی در سایر قاره ها اشاره کنیم نیز باید از فرودگاه دن موئینگ در بانکوک نام ببریم که در سال ۱۹۱۴ تاسیس شده و در رده هفتم قدیمی ترین فرودگاه های جهان قرار می گیرد. فرودگاه کینگزفورد اسمیت سیدنی در کشور استرالیا نیز با تاریخ تاسیس ۱۹۲۰ در رده آخر لیست قدیمی ترین فرودگاه های جهان قرار می گیرد.

این فرودگاه ها علاوه بر اهمیتی که در صنعت هواپیمایی دارند جزء بناهای قدیمی و تاریخی کشورهایشان نیز محسوب می شوند و نمونه ای زنده و روشن از سیر تحول صنعت هواپیمایی آن کشورها هستند.

منبع: worldatlas.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code