مشارکت در پارک های حیات وحش آفریقای جنوبی

پارک ملی کروگر

یکی از مهمترین دلایل سفر به آفریقای جنوبی بازدید از پارک های ملی، حیات وحش و مناطق حفاظت شده آن می باشد، هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از پارک های ملی افریقای جنوبی اقدام به خرید تور افریقا می کنند، یکی از پر طرفدارترین پارک های ملی آفریقای جنوبی که در تور افریقای جنوبی از آن بازدید می شود، پارک ملی کروگر می باشد. روح همکاری در منطقه حفاظت شده پارک ملی کروگر آفریقای جنوبی در حال افزایش است. پارک ملی کروگر تمام حصارها را برداشته و این امکان را برای حیوانات به وجود آورده که داخل و خارج از پارک ملی و مناطق شخصی مرزبندی شده آزادانه چرخ بزنند.

این سیاست حصار باز در حال گسترش مرزهای خود به سمت موزامبیک نیز می باشد؛ محلی که یک برنامه حفاظتی چندملیتی در حال باز کردن مسیرهای قدیمی به سمت حیات وحش است و چراگاه نامحدود را برای گله ی حیوانات تأمین می کند و در نتیجه تخریب پوشش گیاهی را جهت محافظت از اکوسیستم های حیاتی کاهش می دهد.

در پارک حیات وحش خصوصی موتزواری که یکی از شش محوطه موجود در منطقه تیمباواتی واقع در غرب کروگر می باشد، بازاریابی مشارکتی نیز رواج دارد. شیرهای سفید تیمباواتی باعث معروفیت این منطقه شده اند و پارک موتزواری (به معنای نگهداری و حفاظت) به عنوان مقصدی جدید برای گردشگران جهت تماشای حیات وحش و برنامه های تکثیر حیوانات در اسارت، در سال ۱۹۷۶ تأسیس شد. این عملیات چهار ستاره در یک بازاریابی هماهنگ جهت جذب گردشگران داخلی و بین المللی، در حال برقراری ارتباط با همسایگان خود می باشد. اقامتگاه ها در پارک تیمباواتی بسیار متنوع اند؛ یک مهمانسرای پنج ستاره درجه یک که پوشیدن لباس رسمی برای خوردن شام، در آن اجباری است، و نیز اقامتگاه ام بالی که کمپی است که سفر با سافاری به طبیعت بکر را عرضه می کند. پارک موتزواری که در فضای سیاسی ناآرام و دگرگونی های شدید اقتصادی و اجتماعی بنا شد، این روزها درگیر مشکلاتی از قبیل رقابت شدید در منطقه کروگر و سرتاسر آفریقای جنوبی، بازار گردشگری بی ثبات، سیل و نگرانی درباره جمعیت رو به رشد فیل ها می باشد. از سیاست حصار باز در موزامبیک و همچنین در یک برنامه جابه جایی مرزی جهت کمک به حل مشکل فیل ها استفاده شد. همچنین در طرح های بازاریابی همکاری همراه با یک رویکرد مشارکت آمیز جهت تعیین محل صورت گرفت. تمام راهنمایان در منطقه تیمباواتی درباره چگونگی تماشای حیوانات، شکار حیوانات و فعالیت های آن ها به گردشگران هشدار می دهند و با این کار، دانش خود را در اختیار همگان می گذارند.

کنفرانس ایندابا که هر ساله در دوربان برگزار می شود، محلی است که بازاریابان موتزواری مسافرخانه ها، سافاری ها و تسهیلات کنفرانس خود را ترویج می کنند. بر اساس گفته زالنه، مدیر رزرواسیون، این شرکت در مدت چهار روز با سرگرم کردن نمایندگان محلی  مشتریان خارجی، «دانه هایی» را می کارد که اغلب اوقات یک سال طول می کشد تا بر اساس رزروها جوانه بزنند (طرح هایی را پیاده می کند که اغلب یک سال طول می کشد تا بر اساس میزان رزروها نتیجه بدهد). او با توضیح درباره سیاست بازاریابی مشارکتی می گوید: «ما برای تمام منطقه با همکاری مسافرخانه های دیگر بازاریابی می کنیم. این شرکت اغلب اوقات یک چیز متمایز را عرضه می کند. برای مثال، بسته های تخصصی که شامل بالون سواری یا بازدید از شهر می شود. کتی برگز، مدیر بازاریابی، با تأکید بر این فعالیت بازاریابی می گوید: «با چنین تسهیلات و فعالیت های متمایزی، مسافرخانه های تیمباواتی همگی به داشتن اعتبار در ادغام منابع خود جهت رقابت با رقیبان خود در سفر با سافاری، معروف هستند.» او می گوید: « برخی از این رقبا بیش از اندازه کالازده شده اند و با عرضه هتل های بزرگ تر، از ایده و احساس منحصر به فرد سفر با سافاری دور شده اند.» در واکنش به این کار، موتزواری خدمات کوچک، دقیق و شخصی خود را به عنوان بخش متمایز بازاریابی خود ترویج می دهد.

عبارت «به عنوان یک گردشگر بیا و مانند یک دوست برو»، نشانگر نگرش موتزواری نسبت به خدمات سفارشی و بسیار با کیفیت است. هر یک از اعضای گروه، از خدمتکاران و آشپزان گرفته تا راهنمایان و مربیان و مدیریت، به مهمانانی که به این مجموعه لوکس و راحت با محیطی دوستانه وارد می شوند، خوشامد می گویند و با آنان ارتباط برقرار می کنند. موتزواری از طریق یک وبسایت، خبرنامه، ویدئوها و نوشته های تبلیغاتی با کیفیت، بازار اروپای شمالی را با بهره وری از خدمات تورهای خوشامدگویی (با مرکزیت جنوب آفریقا)، کیونی (سوئیس) و آفریکان پراید (انگلستان) هدف خود قرار داده است. آن ها سعی دارند گردشگران استرالیایی را نیز از طریق تورگردانان خارجی آفریقا جذب کنند. گردشگران داخلی بیشترین درصد گردشگران آفریقای جنوبی را تشکیل می دهند و موتزواری با شرکت های ارزان تر خود که اقامتگاه هایی با وعده غذایی و سافاری های کوتاه تر را در تیمباواتی عرضه می کند، به جذب آنان می پردازد.

رشد گردشگری با سافاری در آفریقای جنوبی توسط برگزارکنندگان تورها در خارج از کشور در سال ۱۹۹۴، زمانی که نلسون ماندلا به عنوان رئیس جمهور انتخاب گردید، آغاز شد. ساتوا (انجمن سازمان دهی گردشگران آفریقای جنوبی) یک گروه تبلیغاتی وابسته به انگلستان برای تمام جنبه های گردشگری در آفریقای جنوبی و جزایر اقیانوس هند می باشد. این گروه در حال حاضر ۶۰ عضو دارد که شامل برگزارکنندگان تورها، مؤسسه های کرایه اتومبیل، اعضای هتل، انجمن های ملی، خطوط هوایی و شرکت های حمل و نقل می شوند. این انجمن، آمار و اطلاعات مربوط به سفر و گردشگری را در اختیار آژانس های مسافرتی و عموم مردم می گذارد. با امکانات روزافزون گردشگری و اطلاعات موجود که در دسترس هستند، چنین انجمن هایی وجود دارند تا در توسعه آفریقا به عنوان مقصدی امن و دست یافتنی برای مسافران اروپایی به ایفای نقش بپردازند.

مطالب مرتبط

هتل دریایی ترنج؛ اقامتی خاص و رویایی در جزیره کیش

بهترین زمان سفر به شیراز کدام فصل است؟

۷ راه خرید بدون کیسه پلاستیکی برای حفاظت از محیط زیست