معرفی فرودگاه آنتالیا

 همه چیز در مورد فرودگاه آنتالیا

شهر آنتالیا یکی از مقاصد گردشگری محبوب در ترکیه است. این شهر ساحلی مدیترانه ای به ویژه در فصل تابستان پذیرای میلیون ها گردشگر از سرتاسر دنیاست که برای گذراندن تعطیلات به آنتالیا و فرودگاه آنتالیا سفر می کنند. فرودگاه آنتالیا (Antalya Airport ) در ۱۳ کیلومتری شمال شرقی شهر آنتالیا قرار دارد و از نظر تعداد مسافر دومین فرودگاه شلوغ ترکیه است. از آنجا که این شهر مقصد محبوبی برای ایرانی ها نیز هست، در این مطلب می خواهیم فرودگاه آنتالیا را به شما معرفی کنیم و اطلاعات لازم در مورد آن را با شما در میان بگذاریم. با الی گشت همراه باشید.

فرودگاه آنتالیا

اطلاعات کلی

مطالب مرتبط:
معرفی هتل ۵ ستاره آدونیس در آنتالیا
هزینه های سفر به آنتالیا چقدر است؟

فرودگاه آنتالیا با کد یاتا AYT و کد ایکائو LTAI فرودگاهی بین المللی در شهر آنتالیاست و از سال ۱۹۹۸ فعالیت خود را آغاز کرده است. این فرودگاه یک ترمینال مختص پروازهای داخلی و دو ترمینال مسافربری برای پروازهای خارجی و بین المللی دارد. آنتالیا و سواحل زیبای آن به ویژه مقصد محبوب گردشگران اروپایی برای سپری کردن تعطیلات است. در سال ۲۰۱۰ حدود ۲۲ میلیون مسافر به این شهر ساحلی سفر کردند که از این تعداد، بیش از ۱۸ میلیون نفر گردشگر خارجی بوده اند. در سال ۲۰۱۱ فرودگاه آنتالیا به عنوان بهترین فرودگاه اروپا انتخاب شد.

کد یاتا: AYT

آدرس فرودگاه آنتالیا:  Antalya Havaalanı Dış Hatlar Terminali 1, 07230 Muratpaşa/Antalya, Turkey

وبسایت فرودگاه: aytport.com

فرودگاه بین المللی آنتالیا

هتل های نزدیک به فرودگاه

در صورتی که پروازتان تاخیر دارد یا به دلیل مجبور هستید ساعات طولانی را در فرودگاه منتظر بمانید می توانید در چند هتل نزدیک فرودگاه اقامت کنید:

  • هتل فرودگاهی آی سی (IC Airport Hotel) در فاصله ۸۰۰ متری فرودگاه قرار دارد.
  • هتل آنتالیا فارم هاوس (Antalya Farm House ) حدود ۵ دقیقه با فرودگاه فاصله دارد و در صورت نیاز سرویس حمل و نقل نیز در اختیار مسافران قرار می گیرد.
  • هتل سون استارز (Seven Stars Exclusive Hotel) حدود ۱۵ دقیقه با فرودگاه فاصله دارد.

حمل و نقل فرودگاه

اتوبوس: فرودگاه آنتالیا دسترسی بسیار خوبی به شبکه اتوبوسرانی شهری دارد. اتوبوس هایی که از جاده ۶۰۰ عبور می کنند مسافران را به راحتی از فرودگاه به شهر آنتالیا می رسانند. این اتوبوس ها هر ۳۰ دقیقه یک بار حرکت می کنند و در مقابل تمام ترمینال های فرودگاه ایستگاه دارند.

اتوبوس شاتل فرودگاه: سالن پروازهای داخلی و ترمینال شماره ۱ بسیار نزدیک هستند و نیاز به کمی پیاده روی دارند. اما ترمینال شماره ۱ و ۲ فاصله زیادی از هم دارند. با استفاده از اتوبوس و تاکسی و از طریق جاده ۶۰۰ می توانید بین ترمینال ها جابجا شوید.

تاکسی: ایستگاه تاکسی های فرودگاه بیرون سالن پروازهای ورودی هر ترمینال وجود دارد. این تاکسی ها مسافران را به مقاصد مختلف از جمله مرکز شهر آنتالیا و نقاط نزدیک می رساند. کرایه این تاکسی ها بسته به نوع مسیر متغیر است و روی تابلوی هر ایستگاه، کرایه آن مسیر نوشته شده است.

معرفی فرودگاه آنتالیا

امکانات فرودگاه آنتالیا

دسترسی به اینترنت: اینترنت وای فای رایگان در قسمت CIP و VIP فرودگاه و همینطور رستوران های Via Pub و Via Cafe در سالن پروازهای داخلی وجود دارد. در سایر قسمت های فرودگاه نیز با پرداخت هزینه می توانید از اینترنت استفاده کنید.

اطلاعات فرودگاه: اطلاعات فرودگاه در سالن پروازهای ورودی و خروجی هر سه ترمینال فرودگاه وجود دارد. کارمندان این بخش به زبان های انگلیسی، ترکی، آلمانی و روسی صحبت می کنند. در طول فصل پرگردشگر راهنماهای ویژه ای در سرتاسر فرودگاه وجود دارند و به راهنمایی مسافران می پردازند.

تبدیل ارز: بانک گارانتی در این فرودگاه چند شعبه دارد و انواع خدمات مالی، از جمله تبدیل ارز و چنج کردن پول را برای مسافران انجام می دهد. این شعبه ها در سالن پروازهای ورودی و خروجی ترمینال شماره ۱ و ۲ و سالن پروازهای ورودی داخلی وجود دارند و ۲۴ ساعته باز هستند.

خرید: فروشگاه بدون مالیات یا دیوتی فری (Duty-free) در قسمت پروازهای ورودی و خروجی وجود دارد و به صورت ۲۴ ساعته باز هستند. در این فروشگاه ها می توانید انواع محصولات را بدون احتساب هزینه مالیات خریداری کنید. علاوه بر این، فروشگاه های خرده فروشی متعددی در فضای فرودگاه آنتالیا وجود دارند و انواع سوغاتی، صنایع دستی و پوشاک را به مسافران عرضه می کنند. این فروشگاه ها نیز ۲۴ ساعته فعال هستند.

حمل و نقل فرودگاه آنتالیا

خورد و خوراک: در محوطه فرودگاه و همینطور داخل هر یک از ترمینال ها رستوران ها و غرفه های مواد غذایی مختلفی وجود دارد. برخی از این رستوران به صورت ۲۴ باز هستند و انواع کباب و غذاهای ترکی، بین المللی، فست فود و نوشیدنی را به مسافران عرضه می کنند. کافه های موجود در فرودگاه نیز انواع قهوه ترکی، چای و … را به مسافران ارائه می کنند.

سالن های استراحت: در فرودگاه آنتالیا سالن های استراحت متعددی وجود دارد که امکانات و خدمات رفاهی ویژه ای را برای مسافران فراهم می کنند. برای ورود به این سالن ها باید هزینه ورودی بپردازید و تمام مسافران، صرف نظر از نوع بلیط، می توانند از امکانات این سالن ها استفاده کنند. مسافران اکونومی نیز می توانند با پرداخت هزینه ورودی از سالن مخصوص مسافران فرست کلاس استفاده کنند.

دستگاه خودپرداز ATM: در تمام ترمینال ها و محوطه فرودگاه دستگاه های خودپرداز وجود دارد.

کلینیک: در فرودگاه آنتالیا مرکز خدمات درمانی و کلینیک وجود دارد و به صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمات درمانی و اورژانسی به مسافران هستند.

نمازخانه: چهار نمازخانه در ترمینال پروازهای داخلی، ترمینال شماره ۱ و ترمینال شماره ۲ وجود دارد.

پارکینگ: در ترمینال پروازهای داخلی و ترمینال پروازهای بین المللی محلی برای پارک ماشین وجود دارد. در این پارکینگ ها امکان پارک کوتاه مدت و طولانی مدت اتومبیل وجود دارد. پارک در پارکینگ ترمینال داخلی تا ۱۵ دقیقه اول رایگان است.

سایر امکانات: از جمله امکانات و خدمات دیگر فرودگاه می توان به اتاق بازی بچه ها، اتاق نوزاد و انبار بار و چمدان اشاره کرد.

منبع: lh-travelguide.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد