معرفی فرودگاه اوکلند نیوزلند

همه چیز در مورد فرودگاه اوکلند | Auckland Airport

فرودگاه بین المللی اوکلند بزرگ ترین و پررفت و آمدترین فرودگاه در کشور نیوزلند است. این فرودگاه شاهراه اصلی ورود گردشگران به کشور نیوزلند به شمار می رود و سالانه بیش از ۱۹ میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده می کنند. اگر شما هم قصد سفر به کشور شگفت انگیز نیوزلند را داشته باشید به احتمال زیاد بلیت هواپیمایتان به مقصد فرودگاه اوکلند خواهد بود. به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفتیم این فرودگاه را به شما معرفی کنیم و در مورد امکانات و تسهیلات رفاهی آن با شما صحبت کنیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

فرودگاه اوکلند نیوزلند

فرودگاه اوکلند

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به نیوزلند
اوکلند به روایت تصویر

فرودگاه بین المللی اوکلند با کد یاتا AKL و کد ایکائو NZAA در فاصله ۲۱ کیلومتری مرکز شهر اوکلند قرار دارد. این فرودگاه بزرگ ترین و شلوغ ترین فرودگاه نیوزلند است و اکثر گردشگران خارجی بلیت هواپیمایشان را به مقصد این فرودگاه رزرو می کنند. برنامه هایی برای توسعه و نوسازی فرودگاه اوکلند در دست اقدام است که قرار است تا سال ۲۰۲۲ تکمیل شود. ایرلاین های معتبر و معروفی مثل ایر نیوزلند (Air New Zealand) و همین طور ویرجین آسترالیا (Virgin Australia) و جت استار ایرویز (Jetstar Airways) از این فرودگاه به عنوان قطب فعالیت هایشان استفاده می کنند. فرودگاه اوکلند نقش مهمی در اشتغال زایی مردم منطقه دارد و هزاران شغل در منطقه ایجاد کرده است.

فرودگاه اوکلند دارای دو ترمینال مسافربری است: ترمینال پروازهای بین المللی و ترمینال پروازهای داخلی. این دو ترمینال در فاصله ۵۰۰ متری از یکدیگر قرار دارند و از طریق سرویس شاتل رایگان فرودگاه به یکدیگر متصل می شوند. فرودگاه اوکلند به صورت ۲۴ ساعته فعال است.

 • نام فرودگاه: Auckland International Airport
 • کد یاتا: AKL
 •  کد ایکائو: NZAA
 • آدرس: Manukau, Ray Emery Drive, Auckland

حمل و نقل فرودگاه

 • اتوبوس: سرویس اتوبوسرانی اسکای باس (SkyBus) به صورت ۲۴ ساعته فعال است و مسافران را از فرودگاه به مرکز شهر و بالعکس جابجا می کند. با استفاده از اتوبوس اسکای باس در مدت زمان ۵۵ دقیقه می توان به مرکز شهر رسید.
 • اتوبوس شاتل: اتوبوس های سوپر شاتل نیز در فرودگاه اوکلند فعالیت می کنند. این اتوبوس ها از ایستگاه اتوبوس ها در بیرون محوطه ترمینال های مسافربری حرکت می کنند و در عرض ۳۵ دقیقه به مرکز شهر اوکلند می رسند.
 • تاکسی: شرکت های تاکسیرانی فعال در فرودگاه اوکلند شامل شرکت Co-op و Corporate Cabs هستند. ایستگاه تاکسی های فرودگاه در بیرون سالن پروازهای ورودی در ترمینال خارجی و مقابل ترمینال پروازهای داخلی قرار دارد. با استفاده از تاکسی می توان در مدت زمان ۳۰ دقیقه از فرودگاه اوکلند به مرکز شهر رسید.
حمل و نقل فرودگاه اوکلند

سالن های استراحت

اگر به دلیل تاخیر در پرواز یا هر دلیل دیگری مجبور هستید چند ساعتی را در فرودگاه اوکلند منتظر بمانید می توانید از امکانات سالن های استراحت استفاده کنید. صرف نظر از کلاس پرواز و نوع بلیت هواپیما، تمام مسافران می توانند با پرداخت هزینه ورودی از این سالن ها استفاده کنند. برخی از این سالن ها عبارتند از:

 • باشگاه ایر نیوزلند کورو | Air New Zealand Koru Club

باشگاه مسافران ایر نیوزلند دو سالن در ترمینال پروازهای داخلی و یک سالن در ترمینال پروازهای بین الملی دارد و امکاناتی نظیر حمام و دوش را به مسافران ارائه می کند. این سالن به مسافران عضو باشگاه مشتریان ایرنیوزلند اختصاص دارد، اما سایر مسافران نیز با پرداخت هزینه ورودی می توانند وارد آن شوند و از خدمات و امکانات آن ها استفاده کنند. امکاناتی مثل فکس، فتوکپی و پرینت، امکان شارژ موبایل و حمام و دوش از جمله امکانات رفاهی این سالن به شمار می رود.

سالن استراحت فرودگاه اوکلند
 • کانتاس کلاب | Qantas Club

این سالن نیز همان طور که از نامش مشخص است به مسافران ایرلاین کانتاس اختصاص دارد. اما مسافران سایر ایرلاین ها نیز می توانند از آن استفاده کنند. این سالن در ترمینال پروازهای بین المللی در طبقه دوم قرار دارد و امکاناتی مثل حمام و دوش و سرو انواع نوشیدنی و اسنک به مسافران ارائه می شود.

 • سالن استراحت استراتا | Strata Lounge

سالن استراحت استراتا در ترمینال پروازهای بین المللی قرار دارد. مسافران می توانند با پرداخت هزینه ورودی از امکانات این سالن مثل اینترنت وای فای، دوش و حمام، تلویزیون، نوشیدنی و اسنک استفاده کنند.

ایرنیوزلند در فرودگاه اوکلند

امکانات فرودگاه اوکلند

 • اطلاعات فرودگاه: بخش اطلاعات فرودگاه در هر دو ترمینال خارجی و داخلی وجود دارد و به ارائه راهنمایی و خدمات به مسافران می پردازد.
 • تبدیل ارز و خدمات مالی: شرکت تراولکس (Travelex) در ۵ نقطه در ترمینال پروازهای داخلی و خارجی به ارائه خدمات مالی به مسافران می پردازد. ساعات کاری این دفاتر از ۴ صبح تا ۱۲:۳۰ شب است و کلیه خدمات تبدیل ارز برای مسافران انجام می شود.
 • دسترسی به اینترنت: مسافران فرودگاه اوکلند می توانند به مدت ۴۵ دقیقه از اینترنت وای فای رایگان استفاده کنند. برای استفاده از این اینترنت کافی است به شبکه Auckland Airport متصل شوید. پس از آنکه ۴۵ دقیقه تان تمام شد می توان با پرداخت هزینه مجددا از اینترنت استفاده کرد.
امکانات فرودگاه اوکلند
 • خرید: فروشگاه های بدون مالیات یا دیوتی فری (Duty-Free) در قسمت های مختلف ترمینال پروازهای بین المللی وجود دارند و به صورت ۲۴ ساعته باز هستند. در این فروشگاه ها می توانید انواع محصولات را بدون احتساب هزینه مالیات خریداری کنید.
 • خورد و خوراک: در فرودگاه اوکلند با گزینه های زیاد و متنوعی برای غذا و نوشیدنی مواجه خواهید بود. رستوران ها و کافه های متعددی در این فرودگاه وجود دارند که برخی از آن ها به صورت ۲۴ ساعته باز هستند.
 • انبار چمدان: اگر قرار است چند ساعتی در فرودگاه منتظر باشید و می خواهید سبک بار به گردش در فرودگاه و اطراف بپردازید می توانید چمدان هایتان به بخش انبار فرودگاه بسپرید. انبار چمدان با دریافت مبلغی وسایل و چمدان های شما را نگهداری می کند. این دفاتر در سالن پروازهای ورودی و خروجی ترمینال خارجی وجود دارند و از ساعت ۳:۴۵ دقیقه صبح تا ۱۱:۱۵ دقیقه شب باز هستند.
 • خدمات پزشکی: بخش مراقبت های پزشکی و خدمات اورژانسی در اتاق کمک های اولیه به مسافران ارائه می شود. در صورتی که نیازمند خدمات درمانی اورژانسی هستید از هر تلفنی در فرودگاه می توانید با شماره ۹۸۷۷۷ تماس بگیرید یا از کارکنان فرودگاه کمک بخواهید.

منبع: worldtravelguide.net

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد