بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه بین المللی بروکسل

آشنایی با فرودگاه بین المللی بروکسل | Brussels Airport

امروز می خواهیم فرودگاه بین المللی بروکسل (Brussels Airport) را در پایتخت کشور بلژیک برای شما معرفی کنیم. سالانه مسافران زیادی از این فرودگاه به بلژیک داخل و یا خارج می شوند. در واقع بر اساس آمار در دست، این فرودگاه شلوغ ترین فرودگاه در قاره ی اروپا است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و امکانات این فرودگاه برا ی مراجعانش را مورد بررسی قرار دهیم.

بروکسل ایرپورت

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی بروکسل

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به بروکسل
چطور از فرودگاه بروکسل به مرکز شهر برویم؟

بالاتر گفتیم که این فرودگاه بین المللی عنوان شلوغ ترین فرودگاه بین المللی در قاره ی اروپا را دارد. باورتان می شود سالانه بیش از ۲۴ میلیون نفر از طریق این فرودگاه در مسیرهای چه داخلی و چه بین المللی جا به جا می شوند؟ این فرودگاه معروف در ۱۲ کیلومتری شهر بروکسل، پایتخت کشور بلژیک قرار گرفته است. در واقع این فرودگاه بیشتر به سمت شهر زانتم (Zaventem) و در منطقه ی دیم مخلن (Diegem Machelen) است. البته بخشی از آن در منطقه ی فنلاندی نشین های بلژیک، استینک کرزیل (Steenokkerzeel) قرار گرفته است. این فرودگاه بزرگ از حدود ۲۶۰ ناحیه ی مختلف فرودگاهی تشکیل شده است. در حال حاضر ۲۰ هزار نفر به صورت مستقیم به عنوان کارمند فرودگاه بروکسل مشغول کار هستند. این فرودگاه به عنوان قطب اصلی شرکت هواپیمایی بلژیکی تول فلای (TUIfly) نیز به شمار می آید.

آشنایی با فرودگاه بین المللی بروکسل

شرکتی که عهده دار اداره ی فرودگاه است، شرکت فرودگاهی بروسیل نام دارد. متاسفانه در تاریخ ۲۲ مارس سال ۲۰۱۶ سالن خروجی فرودگاه مورد حمله ی بمب گذاران قرار گرفت و ۲ انفجار تروریستی در آن اتفاق افتاد. در آن زمان فرودگاه تا تاریخ ۳ آوریل سال ۲۰۱۶ بسته شد اما، با انجام بازسازی های موقت مجددا مورد بازسازی قرار گرفت و بازگشایی شد. در این زمان تنها ۲۰ درصد از ظرفیت سابق فرودگاه و این سالن مورد استفاده قرار گرفت. از زمان انفجار تروریستی تا پایان روز ۲۹ ژوئیه ی سال ۲۰۱۶ تنها ۹۰هزار مسافر  مقصدشان این فرودگاه بوده است. فرودگاه در سال ۱۹۴۰ در زمینی ۱۵۰۰ هکتاری که کاربری کشاورزی داشت و نیروهای اشغالگر آلمانی ادعا می کردند که متعلق به پروژه ی فرودگاه است، ساخته شد. در ابتدا ۳ باند در این فرودگاه ساخته شد که به شکل یک مثلث در ابتدا طراحی و ساخته شد.

باندهای هواپیمایی بروکسل

۲ باند از این ۳ باند همچنان مورد استفاده است. باندی هم که مورد استفاده قرار نمی گیرد به علت مجاورت با ساختمان فرودگاهی، تبدیل به یک میدان هوایی برای ارتش تبدیل شده است. پس از این که در تاریخ ۳ سپتامبر سال ۱۹۴۴ نیروهای آلمانی خاک بلژیک را ترک کردند، زیر ساخت های این فرودگاه به دست انگلیسی ها افتاد. تا سال ۱۹۴۸ یک ساختمان جدید برای جایگزینی با ترمینال قدیمی ساخته شد. در همان سال طول باندهای پرواز را نیز گسترش دادند. از سال ۱۹۴۸ تا سال ۱۹۵۶ ساحتمان ها و سایت های زیادی در این فرودگاه ساخته و اضافه شد. در سال ۱۹۵۵ یک خط را آهن مخصوص از مرکز شهر بروکسل به این فرودگاه ساخته شد. در سال ۱۹۵۶ یک باند دیگر به این فرودگاه اضافه شد.

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی بروکسل

در آوریل سال ۱۹۵۶ دولت وقت بلژیک تصمیم گرفت تا یک ترمینال واحد جدید به جای همه ی ترمینال قبلی با استفاده از همان باند های پرواز بسازد با این تفاوت که ساختمان این ترمینال نزدیک به شهرداری شهر زاونتم است. در آوریل سال ۱۹۵۷، ساخت ترمینال جدید آغاز گشت. در ساخت این ترمینال سعی شد تا زمان بندی به گونه ای باشد که ترمینال جدید به فستیوال جهانی که در بروکسل و در آن سال در جریان بود، برسد. به خاطر رونق استفاده از هواپیماهای تجاری در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در این فرودگاه چندین انبار ساخته شد. در سال ۱۹۷۶ یک ترمینال مخصوص برای هواپیماهای کارگو ساخته شد. در سال ۱۹۵۸ نیز یک ترمینال در مجاورت ساختمان اصلی ساخته شد.

کارگو بروکسل

از دسامبر سال ۲۰۱۲ به بعد این فرودگاه در لیست بهترین فرودگاه های جهان و اروپا قرار گرفته است. در سال ۲۰۰۶ میزان مسافران ان فرودگاه ۱۷٫۸ درصد افزایش یافت. حمل و نقل تجاری هم به ۷۸۰ هزار تن در سال رسید و این یعنی رشد ۱۸٫۵ درصدی نسبت به سال قبل در این فرودگاه. در سپتامبر سال ۲۰۰۹ مدیر عامل شرکتی که فرودگاه را اداره می کرد به علت تاخیر در ساخت ترمینال جدید از سمت مدیریت استعفا داد. در حال حاضر مارک دشیماکر مدیر عامل است. بر اساس یک مطالعه ی غیر رسمی،  فرودگاه بروکسل در میان ۳۰ فرودگاه معروف و محبوب اروپا بیشترین میزان سر و صدا را دارد. در سال ۲۰۱۵ جت ایرویز اعلام کرد که در دو پرواز ورودی هند که توقف در این فرودگاه به مقصد نیو آرک و تورنتورا دارد، متوقف کرده است. قابل ذکر است که قسمت هایی از این فرودگاه در دست ارتش کشور بلژیک قرار دارد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی بروکسل

نام فرودگاه بین المللی بروکسل: Brussels Airport

کد یاتا: BRU

کد ایکائو: EBBR

نوع فرودگاه: عمومی و نظامی

ارتفاع از سطح دریا: ۵۶ متر

ترمینال ها: ۱ ترمینال واحد

وب سایت فرودگاه بین المللی بروکسل: www.brusselsairport.be

فرودگاه بین المللی بروکسل

ترمینال های فرودگاه بین المللی بروکسل

فرودگاه بروکسل در واقع از یک ساختمان و ترمینال واحد به عنوان ترمینال استفاده می کند و ایستگاه راه آهن ،اتوبوس ها و تاکسی ها، ورودی ها و خروجی های مختلف در آن قرار گرفته است. شما می توانید تمام امکاناتی که لازم دارید را در قالب یک ساختمان واحد در این ترمینال داشته باشید.

فرودگاه بروکسل

راه ها دسترسی به فرودگاه بین المللی بروکسل

دوچرخه: از فرودگاه بروکسل تا به مرکز شهر می توان گفت که یک مسیر ویژه وجود دارد که دسترسی را برای افرادی که رانندگی نمی کنند را به وجود آورده است.

مترو: خط متروی فرودگاه شما را به قسمت بروکسل شمالی مرتبط می سازد. خط متروی جدید تا سال ۲۰۲۰ به پایان می رسد.

قطار: ایستگاه راه آهن فرودگاه شما را می تواند علاوه بر شهرهای مختلف بلژیک به  آمستردام، آویینون، کلن، اسن، لیل، مارسی، پاریس و والنس، به بازل، برن، چور، لوکزامبورگ و زوریخ ببرد.

تاکسی: در بیرون از تنها ترمینال این فرودگاه شما می توانید تاکسی های بسیاری پیدا کنید که با کرایه ای نسبتا سنگین شما را به مرکز شهر بلژیک یا هر مقصد دیگری برساند.

امکانات فرودگاه بین المللی بروکسل

امکانات فرودگاه بین المللی بروکسل

در ترمینال این فرودگاه فروشگاه ها، رستوران ها و کافه های زیادی در تمام قسمت هایش قرار گرفته است. خرید و حضور دراین فروشگاه ها و مراکز همانند راحتی حضور در سوپر مارکت ها و یا فروشگاه هایی است که به آن زیاد رفت و آمد دارید. در این فرودگاه اتاق های عبادت و مدیتیشن برای مسافران موجود است. اینترنت رایگان در سراسر ترمینال فرودگاه قابل دسترسی است. هتل های بسیاری در نزدیکی این فرودگاه قرار دارد.

معرفی هتل ۳ ستاره سیتادین تویسن دور در بروکسل
معرفی هتل ۳ ستاره سیتادین تویسن دور در بروکسل
معرفی شرکت هواپیمایی بروکسل ایرلاینز
معرفی شرکت هواپیمایی بروکسل ایرلاینز
معرفی هتل ۴ ستاره ایزان اونیو لوئیس در بروکسل
معرفی هتل ۴ ستاره ایزان اونیو لوئیس در بروکسل
گشتی در کاخ سلطنتی بروکسل، خانه ی پادشاه بلژیک!
گشتی در کاخ سلطنتی بروکسل، خانه ی پادشاه بلژیک!