بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا

آشنایی با فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا | Belgrade Nikola Tesla Airport

فرودگاهی که امروز می خواهیم آن را معرفی نماییم و متعلق به کشور صربستان است، فرودگاه بلگراد نیکولا تسلا (Belgrade Nikola Tesla Airport) می باشد که قبلا تنها به عنوان فرودگاه بین المللی بلگراد شناخته می شد. این فرودگاه را به افتخار دانشمند و مخترع صربستانی به نام نیکولا تسلا نیز در ادامه ی فعالیتش نام گذاری کردند و …. . در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها و راه های دسترسی این فرودگاه برای مسافرانش را مورد بررسی قرار دهیم.

موزه فرودگاه

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به بلگراد، صربستان
معروف ترین غذاهای صربستان

این فرودگاه در سال ۱۹۱۰ و در شهر بلگراد، پایتخت صربستان ساخته و به صورت یک فرودگاه با کاربری ساده مورد استفاده قرار گرفت. این فرودگاه در ابتدا توسط پیشگامان صنعت هوانوردی همچون: ماسلنیکف (Maslenikov)، ویدمار (Vidmar) و چرماک (Čermak) مورد استفاده قرار گرفت.

تنها ۲ سال پس از ساخت این فرودگاه، یک انبار از جنس چوب در این فرودگاه ساخته شد تا مهمات نیروی هوایی صربستان را در آن نگهداری نمایند. در آن سال ها یعنی از سال ۱۹۱۴، جنگی با عثمانیان پیش آمده بود که صربستان هم در این جنگ درگیر بود. این فرودگاه در ابتدا به نام بنجیکا (Banjica)، شناخته می شده است.

این فرودگاه در آن روزها پایه ای مهم برای نیروی هوایی صربستان به حساب می آمد. پس از پایان جنگ جهانی اول، فرودگاه بنجیکا و یا به عبارتی فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا برای تنظیم ترافیک هوایی در صربستان به عنوان فرودگاه مسافربری مورد استفاده قرار گرفت.

چک ابن مخصوص فرودگاه

در سال ۱۹۱۱ یک فرودگاه دیگر در شهر بلگراد و پایین تر از قلعه ی معروفی که در این شهر قرار دارد ساخته شد. این فرودگاه که در حومه ی شهر قرار دارد، از سال ۱۹۲۳ آغاز به کار کردو اولین مسیر پروازهای بین المللی به بلگراد را در این شهر افتتاح نمود.

در ادامه نام این فرودگاه به پانچوو (Pančevo) تغییر نام داد. این فرودگاه در جریان جنگ جهانی دوم توسط نیروهای دشمن قبل از این که بتواند مجال پیشرفت و توسعه ی بیشتری پیدا کند، بمباران شد و از بین رفت.

از تاریخ ۲۵ مارس سال ۱۹۲۷ به بعد در محل فرودگاه قبلی، فرودگاه فعلی به صورت رسمی افتتاح گردید و مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۲۸، ایرلاین محلی ایرپات این فرودگاه را به عنوان قطب اصلی خود معرفی نمود.

سالن مخصوص

از آن زمان به بعد ایرلاین های محلی صربستانی مختلفی این فرودگاه را به عنوان قطب اصلی خود معرفی نمودند. درابتدای کار حرفه ای این فرودگاه به عنوان یک فرودگاه بین المللی، دارای ۴ باند ۱۱۰۰ تا ۲۹۰۰ متری بود.

آشیانه ی این فرودگاه توسط یکی از مهندسان معروف صربستانی به نام میلوتین میلانکوویچ (Milutin Milanković)، طراحی وساخته شد. این آشیانه ها نسبت به تغییر آب و هوا و همچنین شرایط مختلف مقاوم ساخته شده اند و دارای مهندسی برنامه ریزی شده اند.

این فرودگاه و ترمینال هایش، یکی از مدرن ترین سازه های هوایی در سال ۱۹۳۱ به شمار می رفت. تا قبل از شروع جنگ جهانی دوم فرودگاه بلگراد به عنوان توقفگاهی برای برخی از مسابقات مهم هوایی همچون مسابقات هوایی اسکیزینگن آفریقا (The Schlesinger African Air Race) بوده است.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا

در آن سال ها ایرلاین های مهم دیگری همچون: ایرفرانس، لوفت هانزا، امپریال ایرویز، … و برخی دیگر از ایرلاین های معروف دیگر اروپایی از این فرودگاه به عنوان قطب بین المللی خود استفاده می نمودند اما این وضعیت تنها تا جنگ جهانی دوم برقرار بود.

از آوریل سال ۱۹۴۱ به بعد این فرودگاه مورد استفاده ی نیروهای اشغالگر آلمانی قرار گرفت. در طول سال ۱۹۴۴ این فرودگاه توسط نیروهای متفقین بمباران شد و در اکتبر همان سال در حالی که آلمان ها از آن خارج شده بودند، نیمی از امکانات خود را از دست داده بود.

فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا در شهربلگراد تاسیس گشت. این فرودگاه در ابتدا بانجیکا و سپس فرودگاه بین المللی بلگراد نامیده می شده است اما در ادامه ی فعالیتش، همانطور که در مقدمه ذکر کردیم این فرودگاه در سال ۲۰۰۶ به نام فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا، دانشمند فقید صربستانی تغییر نام پیدا کرد.

فرودگاه بین المللی بلگراد

در زبان صربستانی این فرودگاه Аэродром Никола Тесла نوشته می شود و نیکولا تسلا ایردروم خوانده می شود. فرودگاه بلگراد به عنوان شلوغ ترین فرودگاه در صربستان نیز شناخته می شود. فرودگاه نیکولا تسلا در ۱۸ کیلومتری غربی شهر بلگراد قرار دارد و در نزدیکی منطقه ی سورچین (Surčin) قرار گرفته است.

این فرودگاه به عنوان قطب اصلی یکی از بزرگ ترین ایرلاین های کشور صربستان و اروپای شرقی و مرکزی، شرکت هواپیمایی ایر صربیا می باشد. این فرودگاه همچنین چایگاه ایرلاین های ارزان قیمتی همچون ویز ایر (Wizz Air) است. مدیریت این فرودگاه تحت اختیار یکی از شرکت های دولتی صربستان به نام بلگراد نیکولا تسلا ایردروم (Aerodrom Nikola Tesla Beograd)، است.

از تمام سال های نوسازی و احیای مجدد این فرودگاه که بگذریم، در سال ۲۰۱۲ فاز جدیدی از نوسازی و توسعه ی فرودگاه شروع شد. این بار گسترش و بازسازی خروجی و ترانزیت مناطق مختلف فرودگاه شروع گشت. ۲۷۵۰ متر مربع مساحت جدید به فضای فرودگاه اضافه شد. برج مراقبت نسبت به قبل مدرن تر و مجهز تر شد

اطلاعات فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا

نام فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا: Belgrade Nikola Tesla Airport

کد یاتا: BEG

کد ایکائو: LYBE

نوع فرودگاه: بین المللی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۰۲ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا: www.beg.aero

باند پرواز

ترمینال های فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا

این فرودگاه دارای ۲ ترمینال مجزا است. ترمینال شماره ی ۱ در زمانی که فرودگاه ساخته شد شروع به کار کرد. این ترمینال اکثرا برای پروازهای ارزان قیمت مورد استفاده قرار می گیرد. مسئولین این فرودگاه در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ این ترمینال را بازسازی داخلی کردند.

ترمینال شماره ی ۲ در سال ۱۹۷۹ ساخته شد و باعث افزایش تعداد مسافران گشت. در ابتدا این ترمینال با ظرفیت ۵ میلیون مسافر ساخته شد. در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ این ترمینال در دست بازسازی قرار گرفت. این ترمینال در حال حاضر پذیرای شرکت های هواپیمایی چون: ایر صربیا و اتحاد ایرویز می باشد.

ترمینال 1

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا

تاکسی: تاکسی های بسیاری در بیرون محوطه ی این فرودگاه حضور دارند و به هر کجا که مقصدتان باشد، شما را می رسانند.

اتوبوس: ۳ خط مختلف اتوبوس از فرودگاه به سمت مرکز شهر وجود دارد که تقریبا هر کدام از اکثر نقاط شهر می گذرند و مسافران بسته به مسیری که دارند می توانند از آن مسیرها استفاده کنند.

بلگراد زبانتان را بند می آورد!
بلگراد زبانتان را بند می آورد!
چطور از فرودگاه بلگراد صربستان به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه بلگراد صربستان به مرکز شهر برویم؟
۵ جاذبه شهر بلگراد در صربستان
۵ جاذبه شهر بلگراد در صربستان
«قلعه بلگراد»، نماد تاریخ و فرهنگ صربستان
«قلعه بلگراد»، نماد تاریخ و فرهنگ صربستان