معرفی فرودگاه بین المللی تفلیس

آشنایی با فرودگاه بین المللی تفلیس

این روزها سفر به گرجستان با برداشتن ویزای این کشور برای بسیاری از ایرانیان بسیار آسان تر از گذشته شده است. یکی از فرودگاه های اصلی تفلیس پایتخت این کشور که اتفاقا بسیار هم پر رفت و آمد است، فرودگاه بین المللی تفلیس یا شوا روستاولی تفلیس(თბილისის შოთა რუსთაველის სახელობის საერთაშორისო აეროპორტი) نام دارد. امروز می خواهیم در الی گشت این فرودگاه را از نظر تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و امکانات معرفی و بررسی نماییم. با ما همراه باشید.

امکانات فرودگاه بین المللی تفلیس

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی تفلیس

مطالب مرتبط:
چرا باید به گرجستان سفر کنیم؟
تفلیس، پرطرفدارترین شهر گرجستان

فرودگاه بین المللی تفلیس، با نام قدیمی نوو الکسیوکا و نام فعلی شوتا روستاولی تفلیس، در سال ۱۹۵۲ در پایتخت کشور گرجستان ساخته شد. این فرودگاه توسط یکی از معمارین معروف در آن زمان به نام بریدز(Beridze) در سبک معماری خاصی به نام طراحی استالینیستی(Stalinist architecture) که به اتحاد جماهیر شوروی منصوب بود و در سال های ۱۹۳۳تا۱۹۵۵در سرزمین های تحت امر شوروی بود ساخته می شدند، طراحی شد. این طرح خاص شامل طرح یک ساختمان مخصوص فرودگاهی با طبقاتی با محور متقارن است که حس یک آپارتمان را القا می کند!

پارکینگ هواپیما

در سال ۱۹۸۱ فرودگاه تفلیس یکی از فرودگاه های اصلی و مهم شوروی بود که سالانه در حدود ۱٫۵ میلیون مسافر را در خود پذیرا بود و جابه جا می کرد اما پس از سقوط حکومت شوروی این عدد به ۲۳۰ هزار نفر در سال کاهش پیدا کرد. در سال ۱۹۹۰، کار ساخت ترمینال جدید به اتمام رسید. نتیجه ی کار یک سالن مجهز فرودگاهی بود که حد و استاندارهای بین المللی را در اصول طراحیش به خوبی رعایت کرده بود. از سال ۲۰۰۵ میلادی به بعد این فرودگاه با تغییر مدیریت و البته برنامه های متفاوتی روبرو گردید که باعث شد از نظر امکانات فرودگاهی و سرویس و خدمات رشد کند.

ترمینال های فرودگاه

از سال ۲۰۰۷ به بعد شرکت هلدینگ TAV(TAV Airports Holding) مدیریت و اداره ی این فرودگاه را در دست دارد. پس از چندی مسئولین این فرودگاه تصمیم گرفتند با مشارکت نهادهای دولتی گرجستان، یکی از باندهای این فرودگاه را استفاده نمی کردند مورد بازسازی قرار داده و مجدد استفاده کنند. پروژه ی بازسازی باند قدیمی فرودگاه با رعایت استانداردهای مربوط به ایکائو و مقررات Code F آغاز شد و با اتمامشان امکان را برای فرودگاه به وجود آورد که انواع هواپیماهای مختلف و پهن پیکر را پذیرا باشد. همچنین این فرودگاه توان این را پیدا کرد که مسیرهای پروازی مختلف از ایرلاین های مختلف را بپذیرد و ظرفیت پذیرش مسافر خود را بالا ببرد.

در فوریه ی سال ۲۰۰۷ با اتمام پروژه ی بازسازی مجدد فرودگاه یک ترمینال بین المللی جدید، پارکینگ برای مسافران، ریل قطار و دیگر تجهیزات حمل و نقل زمینی مختلف به مجموعه ی فرودگاه است. این خط راه آهن جدید به راحتی فرودگاه را به مرکز شهر تفلیس وصل می کند. زمین فرودگاه در حدود ۲۵ هزار متر مربع مساحت دارد. البته در حال حاضر نیز پروژه هایی دیگر برای گسترش فرودگاه وجود دارد. در واقع این فرودگاه در آینده ای نه چندان دور تبدیل به یکی از مدرن ترین و مجهز ترین فرودگاه های دنیا خواهد شد. در طول سال ۲۰۱۶ باند اصلی فرودگاه مجددا مورد بازسازی قرار گرفت و در آن چراغ های مخصوص باند فرود کار شد تا سطح ایمنی باند بالاتر رود.

ترمینال ورودی

چراغ های محافظ باند LED در تمامی باندهای فرودگاه اضافه شد.  سیستم برج مراقبت فرودگاه نیز بیش از پیش به روز رسانی شد تا امنیت پروازهایی که باید فرود اضطراری به طور مثال در شرایط بد آب و هوایی داشته باشند نیز، بالاتر رود. ترمینال جدید شامل امکاناتی همچون: یک پل جدید، دو خروجی مجزا، ۵ پارکینگ جدید برای هواپیما ها، ۳ بالابر بار ۱۵۰ متر مساحت مفید و ۱ پارکینگ جدید برای ۲۵۰ اتومبیل از امکاناتی است.

امکانات فرودگاه

لازم به ذکر است که ترافیک مسافری بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ در حدود ۳ برابر شد و به ۲٫۲ میلیون نفر در سال رسید. از این فرودگاه برای ایرلاین های ایرانی همچون هواپیمایی آتا، هواپیمایی قشم و هواپیمایی زاگرس به مقصد فرودگاه امام، فرودگاه بین المللی مشهد و فرودگاه بین المللی شیراز مقصد پروازی وجود دارد. فرودگاه بین المللی تفلیس در ۱۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر تفلیس واقع شده است.

اطلاعات فرودگاه بین المللی تفلیس

نام فرودگاه بین المللی تفلیس: Tbilisi International Airport

کد یاتا: TBS

کد ایکائو: UGTB

نوع فرودگاه: همگانی (مسافری)

ارتفاع از سطح دریا: ۴۹۵ متر

فاصله زمانی از تهران: ۱ ساعت و ۲۲ دقیقه

فاصله هوایی از تهران: ۸۹۲ کیلومتر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی تفلیس: www.tbilisiairport.com

راه های دسترسی به فرودگاه

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی تفلیس

تاکسی: تاکسی‌های فرودگاه بین المللی تفلیس به صورت شبانه ‌روزی در مقابل خروجی ترمینال فرودگاه هستند. فاصله ی فرودگاه تفلیس تا مرکز شهر تفلیس توسط تاکسی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است.

شاتل: فرودگاه تفلیس مجهز به سرویس شاتل است. از فرودگاه تا مرکز شهر تفلیس، شاتل دارای ۳ ایستگاه است. خدمات شاتل ۲۴ ساعته است.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی تفلیس

قطار: آسان‌ترین و ارزان‌ترین وسیله برای دسترسی به این فرودگاه ،همانطور که بالا تر هم توضیح دادیم با وجود خط قطار مخصوص و ایستگاه قطار، استفاده از قطار است. ایستگاه قطار فرودگاه تفلیس در فاصله ۷۰ متری از ترمینال فرودگاه قرار گرفته و به شکل یک نیم دایره ساخته شده است.

اتوبوس: از راه‌های ارتباطی و حمل و نقل فرودگاه است که ایستگاه های  آن دقیقا در مقابل سالن پروازهای ورودی فرودگاه قرار گرفته است. خط  اتوبوس های تفلیس۳۷، درتمامی روزهای هفته ۲۴ ساعته در حال ارائه ی خدمات هستند.

اطلاعات فرودگاه بین المللی تفلیس

امکانات فرودگاه بین  المللی تفلیس

  • در همه ی ترمینال های این فرودگاه وای فای پر سرعت در دسترس است.
  • صندلی های این فرودگاه برای استراحت مناسب اند اما به عقیده ی خیلی از افراد برای خوابیدن و استراحت کردن در فرودگاه بهتر است بههتل های اطراف فرودگاه بروید.
  • از فروشگاه های مختلف این فرودگاه دیدن کنید و از آن ها در صورت تمایل و نیاز خرید کنید.
رستوران های فرودگاه بین المللی تفلیس
  • رستوران های مختلفی در این فرودگاه موجود است که شما می توانید بسته به ذائقه ی خود از آن ها غذاهای محلی، بین المللی و فست فود تهیه کنید.
  • در این فرودگاه به راحتی نمی توانید مکانی برای شارژتلفن همراه خود بیابید.
  • در این فرودگاه اجاره ی اتومبیل نیز امکان پذیر است.
  • اتاق مادر و فرزند در اختیار مسافران نیز می باشد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد