معرفی فرودگاه بین المللی شیراز

آشنایی با فرودگاه بین المللی شیراز | Shiraz International Airport

امروز قصد داریم تا دومین فرودگاه پر رفت و آمد کشورمان را در شهر شعر و ادب، شیراز برای شما خوانندگان گرامی معرفی کنیم، فرودگاه بین المللی شیراز (Shiraz International Airport). این فرودگاه بر حسب موقعیت توریستی که دارد، دارای موقعیتی بسیار مهم می باشد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم این فرودگاه را از نظر تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و امکانات و اطلاعات فرودگاه برای مسافرانش را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با فرودگاه بین المللی شیراز

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی شیراز

مطالب مرتبط:
گذری به بازار رنگارنگ وکیل، شیراز
آرامگاه شاه چراغ در شهر شعر و ادب شیراز

دکتر حسن امداد در کتاب شیراز درگذشته و حال درباره ی تاسیس و ساخت فرودگاه بین المللی شیراز گفته است که: “شهر شیراز از طریق هوا به تهران و اصفهان و اهواز و آبادان مرتبط می گردد. شیراز دارای ۲ فرودگاه مجزا است، یکی فرودگاه قدیم که در نزدیکی صحرای آقاباباخان در جنوب شهر نزدیک جاده شیراز است و دیگری در بوشهر قرار دارد. فرودگاه قدیم در سال ۱۳۰۸ شمسی ساخته شده است و اخیرأ ساختمان مفصل و خوبی برای استراحت مسافران در آن بنا کرده‌اند، ولی چون این فرودگاه به اندازه کافی وسعت نداشت و توسعه آن نیز مقدور نبود، اخیرأ فرودگاه وسیعی در دو فرسنگی جنوب شرقی شیراز در نزدیکی قریه ی جعفرآباد ساخته شده است که باند آن را آسفالت کرده و فعلأ پروژه ی ساختمان عمارت جهت استراحت مسافران در دست تهیه است. در این فرودگاه انواع هواپیماهای بزرگ می توانند بنشینند، در صورتی‌ که در فرودگاه قدیم نشستن هواپیماهای بزرگ به آسانی مقدور نبود.”

فرودگاه بین المللی شیراز

فرودگاه بین‌المللی شیراز که به فرودگاه شهید دستغیب شیراز و یا فرودگاه جدید نیز معروف است، در سال ۱۳۴۰ در شیراز ساخته شد. این فرودگاه در زمینی به مساحتی برابر با حدود ۵۰۰ هکتار مورد ساخت و بهره برداری قرار گرفت. فرودگاه جدید شیراز از سال ۱۳۴۵ به عنوان فرودگاهی با پرواز های بین المللی در محافل مسافرتی کشور مطرح شد. زمانی که طرح توسعه ی فرودگاه بین‌المللی شیراز به اتمام رسید؛ ظرفیت پذیرش مسافر در این فرودگاه از طرفیتی برابر با ۴ میلیون نفر به ظرفیتی برابر با ۱۰ میلیون نفر مسافر در سال افزایش یافت. طرح توسعه ی این فرودگاه در ۲ فاز پروژه ی عملیاتی کوتاه مدت و بلند مدت انجام می شود.

فرودگاه شهید دستغیب شیراز

از جمله طرح هایی که برای توسعه ی این فرودگاه انجام شده است می توان به  توسعه ی ترمینال داخلی فرودگاه در ادامه ی محیط ترمینال فعلی به مساحت ۳۲۰۰ مترمربع می باشد، اشاره کرد. در ادامه این مطلب نیز گفتنی است که با احداث ترمینال جدید پروازهای خارجی ظرفیت پذیرش بیشتر خواهد شد. فرودگاه شیراز پس از فرودگاه امام خمینی (ره)، یکی از مجهزترین فرودگاه‌های کشور به حساب می آید. این تجهیزات عبارتند از: تجهیزات ناوبری و الکترونیک در حوزه ی هواپیمایی و فرودگاهی که در نهایت سبب می شوند که این فرودگاه به عنوان فرودگاهی نظامی  و مسافربری محسوب گردد. در حال حاضر، فرودگاه شیراز به عنوان فرودگاه مرکز استان مجهز به پیشرفته ‌ترین تجهیزات و وسایل کمک ناوبری DVOR/DME و ILS می باشد.

از دیگر امکانات این فرودگاه همچنین می توان از پیشرفته‌ ترین رادار موجود در جهان به نام MSSRIO اشاره کرد. در آینده ای نه چندان دور با فعال شدن و بهره ‌برداری از این رادار در فرودگاه بین المللی شیراز، این فرودگاه به عنوان دومین مرکز کنترل هوایی  کشور عملیاتی و شناخته می‌شود. اکنون فرودگاه شیراز دارای ۱۳ مسیر هوایی که به عنوان ROUTE معرفی شده است، معرفی شده است. فرودگاه شیراز دارای ۲ باند پروازی آسفالت شده است که طول یکی برابر با ۴۲۷۲ متر و طول دیگری نیز برابر با ۴۳۳۴ متر است، می باشد.

فرودگاه شیراز

این باند ها به دلیل برخورداری از دستگاه‌های کمک ناوبری پیشرفته و کاربردی، یکی از پیشرفته‌ ترین فرودگاه‌ها در ایران است و به همین دلیل پذیرای تمامی پروازها می باشد. این تجهیزات از لحاظ برخورداری به دستگاه‌های هواشناسی، ارتباطی و رادیویی نیز از پیشرفته ترین و قابل اطمینان ترین تجهیزات شناخته می شوند.

یکی از امکاناتی که این فرودگاه در اختیار مسافران خارجی که از طریق این فرودگاه وارد کشور می شوند قرار داده است این است که در این فرودگاه تمامی گردشگران اعم از بازرگانان و تجار غیر ایرانی که تابعیت کشورهای مختلف را دارند، پس از ورود به خاک کشور از طریق فرودگاه شیراز، این امکان برای آن ها فراهم شده است تا که ویزای توریستی با اعتبار دو هفته‌ را در مدت زمانی  کمتر از ۱۵ دقیقه دریافت کنند و به صورت رسمی وارد کشور شوند. البته این قاون شامل اتباع کشورهای: آمریکا، کانادا، کلمبیا، بریتانیا، پاکستان، عراق، افغانستان، اردن، بنگلادش و سومالی نمی شود.

ترمینال های فرودگاه بین المللی شیراز

شرکت‌های هواپیمایی فعالی که در فرودگاه بین المللی شیراز فعالیت می کنند، عبارتند از: هواپیمایی سپهران که از این فرودگاه به عنوان قطب اصلی استفاده می نماید، ماهان ایر، هواپیمایی قشم، شرکت هواپیمایی آسمان، ایران ایر، کیش ایر، ایران ایرتور و هواپیمایی نفت ایران. از جمله ایرلاین های خارجی که به این فرودگاه رفت و آمد دارند نیز می توان به: هواپیمایی ایر عربیا، هواپیمایی کرندون ایرلاینز، فلای دبی، قطر ایر ویز، تیلویند ایرلاینز و هواپیمایی سعودی را نام برد. برای خرید پرواز ایران ایر روی نامش کلیک کنید تا به صفحه آن منتقب شوید.

این فرودگاه در میدان شهید دستغیب، انتهای بلوار شاهچراغی شهر شیراز قرار دارد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی شیراز

نام فرودگاه بین المللی شیراز: Shiraz International Airport

کد یاتا: SYZ

کد ایکائو: OISS

نوع فرودگاه: عمومی/ نظامی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۵۰۰ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی شیراز:  shiraz.airport.ir 

فروشگاه هاتی فرودگاه شیراز

ترمینال های فرودگاه بین المللی شیراز

فرودگاه شهید دستغیب یا فرودگاه شیراز، دارای ۲ ترمینال است. ترمینال شماره ی۱ پروازهای داخلی را پشتیبانی می نماید. مساحت این ترمینال به وسعت ۱۶ هزار متر مربع است. ترمینال شماره ی ۲ نیز پروازهای خارجی را پشتیبانی می نماید. ساختمان پروازهای خارجی فرودگاه ۲۱ هزار متر مربع مساحت دارد و به تازگی اقداماتی همچون ساخت محوطه، ساخت پارکینگ خودرو و ایجاد ۴ پل عابر پیاده با هزینه ای بالا ساخته شده است. به صورت میانگین، روزانه ۱۲۰ پرواز داخلی و ۱۰ پرواز خارجی در این فرودگاه انجام می شود. فرودگاه شیراز دارای بخش‌های دیگری شامل آمفی تئاتر، فضای سبز، سالن بارانداز، سالن گمرک با مساحت حدود ۷۵۰ متر مربع، سالن عمومی برای استقبال ‌کنندگان، سالن ترانزیت مرزی، سالن ترانزیت و تشریفات پروازی می باشد.

دسترسی به فرودگاه بین المللی شیراز

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی شیراز

برای رسیدن به فرودگاه شیراز می‌توانید با خودرو، اتوبوس، تاکسی و مترو به فرودگاه بروید. اگر قصد دارید تا  با خودروی شخصی بروید، به طرف جاده‌ ی شیراز بندرعباس رانندگی کنید. در امتداد مسیر جاده به میدان گل سرخ می رسید. از همان سمت به طرف خیابان دکترشاه‌ چراغی برانید تا در انتها به فرودگاه بین المللی شیراز برسید.

اگر قصد دارید که با مترو بروید می‌توانید که با خط شماره ی ۱متروی شیراز به ایستگاه آیت‌الله دستغیب که به میدان گل سرخ می رسد را را سوار شده و سپس به سمت  فرودگاه عزیمت کنید. متروی شهر شیراز در حالت کلی، دارای ۶ خط  مسافرتی است که در حال حاضر فقط خط شماره ی ۱ آن به مرحله ی بهره ‌برداری و استفاده رسیده است. خط ۲ و۳  همچنان در حال ساخت هستند.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی شیراز

اگر هم در نهایت  قصد دارید که با تاکسی به فرودگاه بروید، می توانید از ۱۲ هزار تاکسی مختلف در شهر شیراز استفاده نمایید. این تاکسی ها وظیفه ی حمل و نقل مسافران در شبکه درون شهری و خارج از شهری را با نرخ های مختلف بر عهده دارند.

در سال ۱۳۹۳ با هدف رفاه حال مسافران در رفت‌ وآمد و بالا بردن سطح خدمت ‌رسانی به مسافران فرودگاه شیراز، خطوط جدید اتوبوس‌ از فرودگاه شهید دسغیب به ترمینال نمازی که در مرکز شهر شیراز قرار گرفته است برای رفاه حال مسافران، افتتاح گشت.

امکانات فرودگاه

امکانات فرودگاه بین المللی شیراز

از دیگر امکانات ترمینال های این فرودگاه می توان به امکاناتی از قبیل: CIP وVIP، پارکینگ مخصوص خودروی مسافران، هتل، کیوسک اطلاع ‌رسانی، انواع غرفه‌ها، مسجد، اطلاعات پرواز، باجه ی ارزی، خود پردازهای بانک های مختلف و تسهیلات ویژه افراد ناتوان و یا کم توان می باشد. د در ضمن، شما می توایند برای رزرو هتل در شیراز به وب سایت الی گشت مراجعه بفرمایید.

شهر باستانی بیشاپور، میراث جهانی ساسانیان
شهر باستانی بیشاپور، میراث جهانی ساسانیان
روستای وردیج، سکونتگاه ارواح سنگی در تهران
روستای وردیج، سکونتگاه ارواح سنگی در تهران
مرتفع ترین تله سیژ جهان در پیست اسکی آلوارس سرعین ساخته می شود
مرتفع ترین تله سیژ جهان در پیست اسکی آلوارس سرعین ساخته می شود
جن ها در این روستا گورستان ساخته اند!
جن ها در این روستا گورستان ساخته اند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code