معرفی فرودگاه بین المللی لارناکا

آشنایی با فرودگاه بین المللی لارناکا | Larnaca International Airport

امروز می خواهیم تا درباره ی یکی از فرودگاه های مهم و اصلی جزیره ی قبرس با شما صحبت کنیم، فرودگاه بین المللی لارناکا (Larnaca International Airport). این فرودگاه بین المللی در جنوب غربی شهر لارناکا قرار گرفته است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی لارناکا و در نهایت امکانات این فرودگاه برای مسافرانش را مورد بررسی قرار دهیم.

اطلاعات فرودگاه بین المللی لارناکا

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی لارناکا

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به لارناکا در قبرس
تماشای تاریخ قبرس در قلعه لارناکا

فرودگاه بین المللی لارناکا که همانطور که از اسمش بر می آید در لارنکا و در ۴ کیلومتری جنوب غربی لارناکا قرار گرفته است. این فرودگاه در سال ۱۹۷۴ پس از حمله به قبرس که توسط ترکیه در تاریخ ۲۰ ماه ژوئیه ی همان سال صورت پذیرفت، افتتاح شد و توسعه یافت.

در واقع این حمله منجر به بسته شدن فرودگاه بین المللی نیکوزیا شد و همین مسئله باعث تا این فروگاه بسیار پیشرفت نماید. محلی که آن را برای ساختن فرودگاه بین المللی نیکوزیا در نظر گرفته بودند در واقع در نزدیکی دریاچه ی لارناکا قرار گرفته بود و در قبل ترها یعنی در سال های دهه ی ۱۹۳۰ به عنوان یک فرودگاه مورد استفاده قرار می گرفته است.

البته این فرودگاه را انگلیسی ها در قبرس به عنوان فرودگاهی نظامی در این شهر ساخته بودند ولی از آن برای مقاصد مسافربری و حتی در پاری از اوقات کارگو مورد استفاده قرار می داده اند. اما از این ها که بگذریم، فرودگاه بین المللی لارناکا به صورت فعلی را در تاریخ ۸ فوریه ی سال ۱۹۷۵ با استفاده از امکانات محدود زیربنایی و همچنین با استفاده از مجموعه ای از پیش ساخته شده در لارناکا افتتاح کردند.

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی لارناکا

این فرودگاه با توجه به این که در ابتدا از امکانات کمی بهره می برد اما نقاط قوتی نیز در خود داشت. به طور مثال یکی از این امکانات را که می توانیم مثال بزنیم این است که سالن های جداگانه ای برای ورود و خروج به سالن های این فرودگاه وجود دارد. اولین هواپیماهایی که به این فرودگاه جدید راه پیدا کردند، هواپیمایهای شرکت های هواپیمایی همچون: قبرس ایرویز، بریتیش میدلند و المپیک ایرویز بوده اند.

در ابتدا باند فرودگاه بین المللی لارناکا برای هواپیماهای جت خیلی کوتاه بوده است ولی در سال های آتی این مشکل برای فرودگاه مرتفع گشت. با توجه به این که کشور قبرس یکی از مقاصد توریستی مهم در سراسر جهان است و ترافیک هوایی در این منطقه چنان در حال افزایش است که سالانه بیش از ۵ میلیون مسافر در سال تنها برای مقاصد توریستی و گردشگری در سال به این فرودگاه می آیند. با توجه به هجوم گردشگران به این فرودگاه که دو برابر ظرفیت اصلی این فرودگاه بود در سال ۱۹۹۸، مناقصه ای برای توسعه ی این فرودگاه گذاشته شد.

در طی این مناقصه، ظرفیت این فرودگاه افزایش یافت. قبلا امکانات فنی فرودگاه در حد برج کنترل و امکانات اولیه ی یک فرودگاه معمولی بود اما در برنامه ی توسعه ی این فرودگاه، اجزای جدیدی همچون: برج کنترل جدید، ایستگاه آتش نشانی، توسعه و ساخت باند جدید و ساختمان دفاتر اداری جدید در آن بود. همچنین برای سهولت رفت و آمد و راه های دسترسی به آن بزرگراهی که به این فرودگاه نزدیک بود را توسعه دادند.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی لارناکا

یکی دیگر از این برنامه های توسعه ای اجرا شده، ترمینال جدیدی بود که در غرب ترمینال قدیمی ساخته شد. البته ترمینال قدیمی که تا حدودی نیز تخریب شده بود را برای استفاده در زمینه ی بار و مرکز محموله مورد ترمیم و بازسازی قرار دادند که در نهایت این ترمینال در حال حاضر یک ترمینال خصوصی شده است و برای استفاده و بازدید اپراتورهای شرکت های هواپیمایی خصوصی و سران دولت و مهمانان مخصوص مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به موقعیت جغرافیایی لارناکا و این فرودگاه در بین قاره های اروپا، آفریقا، روسیه و خاورمیانه به عنوان یک مرکز خط هوایی برای ترافیک و پرواز بین قاره ای بسیار مناسب است و امر پرواز را تسهیل می سازد. در حال حاضر بیش از ۳۰ شرکت هواپیمایی مسافری و خدمات حمل و نقل داخلی، منطقه ای و بین المللی را این فرودگاه در خود جای داده است.

این فرودگاه بین المللی که همانطور که گفتیم در جنوب غربی لارناکا قرار گرفته است، دروازه ی اصلی بین المللی قبرس و یکی از ۲ فرودگاه عظیم و بزرگ با کاربری تجاری در این کشور است.

اطلاعات فرودگاه بین المللی لارناکا

نام فرودگاه بین المللی لارناکا: Larnaca International Airport

کد یاتا: LCA

کد ایکائو: LCLK

نوع فرودگاه: همگانی

ارتفاع از سطح دریا: ۳ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی لارناکا: www.hermesairports.com

آشنایی با فرودگاه بین المللی لارناکا

ترمینال های فرودگاه بین المللی لارناکا

همانطور در قسمت تاریخچه ی فرودگاه بین المللی لارناکا برای شما توضیح دادیم، این فرودگاه دارای یک ترمینال جدید است که با ترمینال قدیمی این فرودگاه جایگزین گشته و تمامی پروازهای ورودی و خروجی به فرودگاه بین المللی لارناکا به این ترمینال صورت می گیرد. البته یک ترمینال خصوصی به جای ترمینال قدیمی در فرودگاه وجود دارد که برای پروازها و اپراتورهای پروازی خاص را پذیرا است.

فرودگاه بین المللی لارناکا

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی لارناکا

در زمان حاضر برای دسترسی به این فرودگاه می توان از ماشین، تاکسی و سیستم حمل و نقل عمومی و یا حتی شرکت های خصوصی را استفاده نمود. اگر می خواهید از تاکسی استفاده کنید، کافی است به جلوی درب ترمینال بروید و از تاکسی های رسمی فرودگاه و تاکسی های گذری استفاده نمایید.

حتی می توانید دراین فرودگاه از امکاناتی همچون اجاره ی ماشین البته در صورت داشتن گواهینامه ی بین المللی، استفاده نمایید. اتوبوسی هایی که مسافران را به مرکز شهر لارناکا برسانند نیز در این محوطه ی فرودگاهی حضور دارند.

امکانات فرودگاه بین المللی لارناکا

ابن فرودگاه با توجه به حجم مسافری که در سال می پذیرد یکی از فرودگاه های پر امکانات قبرس است. به طور مثال در این فرودگاه اینترنت پر سرعت رایگان، صندلی های مناسب، فروشگاه های خرید سوغاتی و یا دیگر ملزومات، رستوران ها مختلف بین المللی، محلی و حتی فست فود ها به همراه چندین کافه تریا، اتاق مخصوص استراحت، خدمات حمل بار، پلیس بین الملل، گیت های چک این مختلف،… و بسیاری از امکانات دیگر در دسترس مسافران قرار گرفته است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد