معرفی فرودگاه بین المللی گوارولوس

آشنایی با فرودگاه بین المللی گوارولوس | São Paulo–Guarulhos International Airport

با یکی از مهم ترین و البته پر رفت و آمدترین فرودگاه های کشور برزیل آشنا شوید، فرودگاه بین المللی گوارولوس سائوپولو (São Paulo–Guarulhos International Airport). این فرودگاه بین المللی در سائوپولو واقع شده است و معمولا به عنوان اصلی ترین فرودگاه این کشور در کنار یکی دیگر از فرودگاه های این کشور قرار می گیرد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و امکانات این فرودگاه را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با فرودگاه بین المللی گورالوس

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی گوارولوس

مطالب مرتبط:
معرفی بهترین جاذبه های گردشگری سائوپائولو
معرفی بهترین دانشگاه های برزیل برای تحصیل

این فرودگاه را به نام فرودگاه بین المللی آندرو فرانکو مونترو نیز می شناسند و به همین خاطر بومیان برزیلی این فرودگاه را اغلب با نام ساده تر آن و به اسم فرودگاه گرو می شناسند اما در اصل نام آن گورالوس سائوپائولو است.

این فرودگاه از قضا یکی از اصلی ترین فرودگاه های نه تنها شهر سائوپائولو بلکه یکی از فرودگاه های مهم کشور برزیل است. این فرودگاه در سال ۲۰۰۱ به افتخار یکی از فرمانداران سابق برزیلی سائوپائولو به نام فرانکو مونترو نام گذاری شد.

در تاریخ ۶ ژوئن سال ۱۹۶۷، دولت برزیل در پاسخ به رشد فزاینده ی ترافیک هوایی در حریم هوایی برزیل، دستور انجام مطالعات مهندسی و بسترشناسی را درباره ی بازسازی زیرساخت های فرودگاهی در سائوپائولو آغاز نمود.

پس از تحقیقات در این زمینه و نتیجه گیری، تصمیم ساخت این فرودگاه قطعی شد. این فرودگاه در مقایسه با دیگر هواپیماها و بارگیری در سال ۲۰۱۲ میلادی به عنوان دومین فرودگاه پر جمعیت و پر رفت و آمد کشور برزیل را به دست آورد.

این فرودگاه در سال ۲۰۱۶ میلادی، بیش از ۳۶٫۵ میلیون نفر را در خود پذیرا بوده است و پس از فرودگاه بین المللی نیومکزیکو در رده ی دوم فرودگاه های پر رفت و آمد کشورهای آمریکای لاتین قرار گرفته است.

فرودگاه بین المللی گورالوس

این فرودگاه از سال ۲۰۱۲ به بعد توسط یک کنسرسیوم از آفریقای جنوبی و برزیل متشکل از دو شرکت به نام های اینفایرو (Infraero) و (اینویپر )Invepar اداره می شود.

این ۲ شرکت که البته شرکت اول سهم بیشتری دارد از تاریخ ۶ فوریه ی سال ۲۰۱۲ به تصمیم دولت برزیل به مدت ۲۰ سال مسئول اداره ی این فرودگاه شدند.

یکی از نکاتی که درباره ی این فرودگاه گفتنی می باشد این است که بعضی از امکانات این فرودگاه با پایگاه نیروی هوایی سائوپائولو یکی است.

مرحله ی اول ساخت و ساز این فرودگاه شامل ساخت دو باند و دو ترمینال مسافربری در تاریخ ۱۱ اوت سال ۱۹۸۰ آغاز گشت.

افتتاحیه ی رسمی این فرودگاه در تاریخ ۲۰ ژانویه ی ۱۹۸۵ بوده است.

این فرودگاه با سرعتی بالا طولی نکشید که جایگزین فرودگاه قدیمی شهر سائوپولو شد. در سال ۱۹۸۹ باند فرودگاه گورالوس گسترش یافت و ترمینال ها مورد توسعه و بازسازی مجدد قرار گرفتند.

با این کار ظرفیت فرودگاه از ۷٫۵ میلیون نفر در سال تا ۸٫۲۵ میلیون مسافر در سال افزایش یافت. مساحت کلی این مجموعه برابر با ۱۳٫۸۶ کیلومتر مربع (۳۴۲۵ هکتار) است که از این مقدار، ۵ کیلومتر مربع (۱۲۰۰ هکتار) را مناطق شهری در بر می گیرد.

در سال ۲۰۱۰ میلادی فرودگاه گورالوس بیش از ۲۶٫۸ میلیون مسافر را در خود پذیرا بود که البته این مقدار به نسبت سال ۲۰۰۹ میلادی به میزان ۲۴ درصد افزایش یافته بود.

اطلاعات فرودگاه بین المللی گورالوس

همچنین حجم مسافران نیز تا ۳۱ درصد بیش از ظرفیت این فرودگاه به صورت عادی افزایش یافته بود.

برای این که ظرفیت این فرودگاه بیش از پیش بالا رود در سال ۲۰۱۱ شرکت اینفایرو اعلام کرد که ترمینال باربری مخصوص هواپیمایی VASP و همچنین ترانزبراسیل به ترمینال مسافربری تبدیل می گردد و به این صورت ترمینال شماره ی ۴ به مجموعه ی این فرودگاه اضافه گشت.

البته ترمینال ترابری جدیدی در سال ۲۰۱۳ افتتاح گشت. ترمینال های جدید ظرفیت فرودگاه را در مرحله ی اول ۵٫۵ میلیون نفر و در فاز دوم به اندازه ی ۸ میلیون مسافر افزایش داد.

در مجموع پس از انجام این تغییرات گورالوس توانست ۲۸٫۵ میلیون مسافر در سال را پذیرش نماید.

در ۲ دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی بود که تغییراتی در فرودگاه به وجود آمد.

فرودگاه شماره ی ۴ به نام فرودگاه شماره ی ۱ شناخته شد و ترمینال شماره ی ۱ و ۲ هر دو تبدیل به ترمینال شماره ی ۲ شدند.

در ۲۸ اکتبر سال ۲۰۱۵ این فرودگاه عملیات تعریض باندهای هواپیمای خود را انجام داد و این فرودگاه قابلیت پذیرش هواپیماهای پهن پیکری همچون ایرباس ۳۸۰ را به دست آورد.

اولین پرواز با ایرباس ۳۸۰ را هواپیمایی امارات در یک پرواز باری از دبی به سائوپائولو انجام داد.

با تعریض باند این فرودگاه تعداد مسافران و پروازهای آن هم به طبع بالاتر رفت.

اطلاعاتفرودگاه بین‌المللی سائو پائولو گوارولوس

نامفرودگاه بین‌المللی سائو پائولو گوارولوس: São Paulo–Guarulhos International Airport

کد یاتا: GRU

کد ایکائو: SBGR

نوع فرودگاه: همگانی/ نظامی

فاصله از دریا: ۷۵۰ متر

وب سایت رسمیفرودگاه بین‌المللی سائو پائولو گوارولوس: www.gru.com.br

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی گورالوس

ترمینال هایفرودگاه بین‌المللی سائو پائولو گوارولوس

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، فرودگاه بین المللی گرالوس دارای ۳ ترمینال مسافربری در خود می باشد.

ترمینال شماره ی ۱ را می توان به عنوان کوچک ترین ترمینال این فرودگاه به حساب آورد. این ترمینال تنها پذیرای پروازهای داخلی است.

این ترمینال تنها با اتوبوس های شاتل رایگان به دیگر ترمینال ها راه دارد.

ترمینال شماره ی ۲ که بالاتر آن را توضیح دادیم، بزرگ ترین ترمینال این فرودگاه است و اکثریت پروازهای خارجی و بین المللی به آن انجام می شود.

در آخر می رسیم به ترمینال شماره ی ۳ که هم جدید است و هم مدرن. این ترمینال پذیرای پروازهای دور برد و بین قاره ای است.

ترمینال های فرودگاه بین المللی گرالوس

راه های دسترسی بهفرودگاه بین‌المللی سائو پائولو گوارولوس

برای استفاده از تاکسی می توانید از تاکسی های فرودگاه و تاکسی های اطراف و گذری فرودگاه استفاده نمایید اما هم از نظر اقتصادی و هم از نظر تامین امنیت بهتر است از تاکسی ها معتبر فرودگاه استفاده نمایید.

برای استفاده از اتوبوس نیز می توانید از ایستگاه های اتوبوسی که در داخل فرودگاه قرار گرفته اند، استفاده نمایید.

این اتوبوس هی در اکثر نقاط شهر توقف دارند. در این فرودگاه ایستگاه های قطار و مترو وجود دارد که درنقاط مختلف سائوپولو و مرکز شهر ایستگاه دارند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد