بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه سیدنی

فرودگاه سیدنی | Sydney International Airport

فرودگاه سیدنی یا فرودگاه کینگزفرد اسمیت فرودگاهی بین المللی در ۸ کیلومتری جنوب مرکز شهر سیدنی است که گردشگران و تجار بین المللی زیادی برای سفر به استرالیا از آن استفاده می کنند برای همین فرودگاه امکانات مدرن زیادی دارد تا این حجم از مسافران را راضی کند. این فرودگاه با جابجایی حدود ۴۲ میلیون مسافر در سال پر رفت و آمد ترین فرودگاه کل استرالیا است. می خواهیم درباره فرودگاه سیدنی بیشتر حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

معرفی فرودگاه سیدنی
مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه سیدنی استرالیا به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه بریزبن استرالیا به مرکز شهر برویم؟
ساحل منلی جایی برای فراموش کردن دغدغه ها در سیدنی

در فاصله ۸ کیلومتری جنوب شهر سیدنی فرودگاهی بزرگ قرار گرفته که با امکاناتی مدرن پر ترددترین فرودگاه استرالیاست: فرودگاه سیدنی که در طول سال ها با بزرگ تر شدن هواپیما ها و افزایش ترافیک تغییرات و توسعه های زیادی را به خود دیده است. دفتر مرکزی و مرکز عملیاتی شرکت هواپیمایی کانتاس (Qantas)، بزرگ ترین خطوط هوایی استرالیا، در این فرودگاه قرار دارد. فرودگاه سه باند مختلف دارد،  ۲ باند اصلی پرواز مسیرهای شمال به جنوب و شرق به غرب دارند و طوری ساخته شده اند که زمان تیک آف و فرود هواپیما به کمترین مقدار خود برسد.

باند شمال به جنوب ۳٫۹۶۲ متر و باند کمکی و موازی آن ۲٫۴۳۸ متر طول دارد و از طرفی تمامی باندها مجهز به hail و تجهیزات فوق مدرن هستند تا فرود راحت تری در انتظار هواپیماها باشد. خلبان بعد از اینکه فرود آمد برای پارک هواپیما و پیاده کردن مسافران، هواپیما را به سمت مسیرهای جانبی موازی با باند می برد. فرودگاه سیدنی در سال ۲۰۱۵ به رکوردی تازه ۳۹٫۷ میلیون مسافر خارجی و داخلی در جابجایی تعداد مسافران رسید که در مقایسه با سال ۲۰۱۴ سه درصد بیشتر شده بود. فرودگاه سیدنی با جابجایی ۴۲٫۶ میلیون مسافر در سال شلوغ ترین و پر رفت و آمد ترین فرودگاه کل استرالیا است. این فرودگاه ۷ ترمینال برای حمل بار و کالا دارد، در سال ۲۰۰۷ حدود ۴۷۰هزار تن بار برای جابجایی به این فرودگاه منتقل شد.

فرودگاه سیدنی

تاریخچه فرودگاه سیدنی

تاسیس فرودگاه سیدنی به سال ۱۹۱۹ برمی گردد در آن زمان زمینی از باشگاه سوارکاری کرایه و در آن ترمینالی ساخته شد. در همان سال و در ماه نوامبر اولین پرواز آزمایشی از این فرودگا به هوا بلند شد و پس از یک سال دولت کنترل این مجموعه را بر عهده گرفت. در طول چندین سال باندها و ترمینال های دیگری در فرودگاه ساخته و در نهایت در سال ۲۰۰۲ این مجموعه به بخش خصوصی واگذار شد.

اطلاعات کلی فرودگاه سیدنی

نام فرودگاه بین المللی سیدنی: Sydney International Airport

کد یاتا: SYD

کد ایکائو: YSSY

نوع فرودگاه: عمومی

ارتفاع از سطح دریا: ۶ متر

ترمینال ها: ۳ ترمینال مجزا

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی سیدنی: sydneyairport.com.au

پرواز های فرودگاه سیدنی

ترمینال های فرودگاه سیدنی

فرودگاه سیدنی سه ترمینال مسافرتی دارد، ترمینال بین المللی با یک باند از دو ترمینال دیگر جدا شده است:

  • ترمینال شماره ۱: این ترمینال در سال ۱۹۷۰ ساخته و جایگزین ترمینال قدیمی قبلی شد و از آن زمان تا به حال گسترش زیادی پیدا کرده است. این ترمینال که در شمال غربی فرودگاه قرار دارد امروز بین المللی شده است. به طور متوسط هر سال ۱۲ میلیون مسافر از این ترمینال جابجا می شوند.
  • ترمینال شماره ۲: این ترمینال در بخش شمال شرقی فرودگاه قرار گرفته و مخصوص مسیرهای پر فت و آمد داخلی است. ایرلاین هایی مثل ویرجین استرالیا، جت استار و رجیونال اکسپرس برای پروازهای داخلی از این ترمینال استفادنه می کنند.
  • ترمینال شماره ۳: ترمینال شماره ۳ برای پروازهای داخلی به کار می رود و مخصوص پروازهای داخلی کوانتاس و شرکت‌های زیرمجموعه این شرکت است. ساختمان فعلی این ترمینال حاصل نوسازی های سال ۱۹۹۹ است در آن زمان سقفی ۶۰ متری بر روی سالن چک این کشیده شد و در نتیجه ترمینال حدود ۸۰۰ هزار متر مربع گسترش پیدا کرد.

امکانات فرودگاه سیدنی

رستوران، کافی شاپ، بانک، عابر بانک ، صرافی، چرخ ‌دستی، چرخ‌ دستی کوچک پس از ورود به فضای داخلی ( رایگان) ، داروخانه، اتاق ‌بازی کودکان، سینمای کودک ، حمام، پست، محل نگه ‌داری کودک و

امکانات فرودگاه سیدنی

رفت و آمد بین ترمینال ها

  • تاکسی: اگر برای رفت و آمد بین ترمینال بین المللی شماره ۱ و ترمینال های داخلی ۲ و ۳ از تاکسی استفاده کنید با پرداخت ۱۷ تا ۲۲ دلار کرایه بعد از ۱۰ دقیقه به مقصد می رسید.
  • اتوبوس: اتوبوس های مخصوصی (T Bus) بین ترمینال ۱ تا ترمینال های ۲ و ۳ از ساعت ۶ صبح تا ۸:۳۰ شب در رفت و آمد هستند که معمولا بعد از ۱۰ دقیقه شما را به مقصد می رسانند.
  • قطار: می توانید مسیر بین ترمینال شماره ۱ تا ترمینال های ۲ و ۳ را با قطار طی کنید، قیمت بلیط این قطار ۶٫۴ دلار است و بعد از ۲ دقیقه به مقصد می رسید.

راه های دسترسی به فرودگاه سیدنی

فرودگاه سیدنی در ۸ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و رفت و آمد بین دو مسیر در ترافیک سبک ۲۵ دقیقه طول می کشد.:

  • تاکسی: اگر بخواهید مسیر بین فرودگاه تا مرکز شهر را با تاکسی بروید با پرداخت ۴۵ تا ۵۵ دلار بعد از ۲۰ دقیقه به مقصد می رسید. این تاکسی ها در روبروی ترمینال ها هستند و به راحتی می توانید آن ها را کرایه کنید.
  • اتوبوس: ایستگاه های اتوبوس در کنار ترمینال های شماره ۱ و ۳ قرار دارند و با استفاده از اوپال کارت می توانید از آن ها استفاده کنید.
  • قطار: قطارهای پرسرعت و مناسب هر ۱۰ دقیقه یک بار در مسیر بین فرودگاه و شهر در رفت و آمد هستند و می توانید ۱۳ دقیقه ای این مسیر را طی کنید. ایستگاه قطار در شمالی ترین نقطه ترمینال قرار دارد و برای استفاده از آن باید از ایستگاه «اوپال کارت» بخرید.
راز رنگ نارنجی صخره های خلیج آتش چیست؟
راز رنگ نارنجی صخره های خلیج آتش چیست؟
با فرهنگ و آداب معاشرت مردم استرالیا بیشتر آشنا شوید
با فرهنگ و آداب معاشرت مردم استرالیا بیشتر آشنا شوید
راهنمای سفر به بریزبن در استرالیا
راهنمای سفر به بریزبن در استرالیا
صخره ای که کیک عروسی شد! + تصاویر
صخره ای که کیک عروسی شد! + تصاویر