معرفی فرودگاه گاتویک لندن

آشنایی با فرودگاه گاتویک لندن

یکی از شلوغ ترین فرودگاه های انگلیس و حتی جهان، فرودگاه گاتویک لندن (Gatwick Airport) است. این فرودگاه بی شک از پر رفت وآمد ترین فرودگاه های جهان، چه از نظر حضور مسافرین و چه از نظر پرواز هواپیماهای مختلف است وساعتی آرام را بر خود نمی بیند. باورتان می شود که در آوریل سال ۲۰۱۷ از طریق این فرودگاه، ۴۰۰ میلیون مسافر جا به جا شده اند؟ در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم فرودگاه گاتویک لندن را بررسی کنیم.

فرودگاه گاتویک

اطلاعات و تاریخچه ی فرودگاه گاتویک لندن

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به لندن
چرا به لندن برویم؟

فرودگاه گاتویک لندن که یکی از قدیمی ترین فرودگاه های جهان نیز محسوب می گردد، در سال ۱۹۲۰ در قسمت جنوب شرقی شهر لندن ساخته شد. جالب است بدانید که تا سال ۱۹۳۳ این فرودگاه تنها برای مقاصد تجاری فعالیت می کرده است و کاربری دیگری نداشته است. در واقع این گونه می توان گفت که تا ۱۰ سال بعد از ساخت این فرودگاه کاربری مسافربری پیدا کرده است. فرودگاه بین المللی گاتویک، در حال حاضر در دست توسعه و بازسازی قرار دارد و قرار است بسیار فعال تر و شلوغ تر از حال حاضر خود شود! گاتویک در حال حاضر جزء فرودگاه های تک بانده ی جهان است ولی در طی همین برنامه ی توسعه ی این فرودگاه، قرار است باند دوم این فرودگاه نیز به زودی ساخته شود. در واقع این فرودگاه پس از فرودگاه بمبئی در کشور هند، بزرگ ترین فرودگاه تک باندی جهان با داشتن ۲ ترمینال مجزا به حساب می آید.

پیایانه ی هواپیمایی گاتویک

البته این فرودگاه یک باند فرعی به عرض ۲۵۰۰ متر دارد اما تنها در مواقعی که باند اصلی تعطیل و غیر فعال است، مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر ترافیک مسافری، در میان فرودگاه های جهان، فرودگاه گاتویک در جایگاه ۲۵ و از لحاظ جا به جایی مسافران بین المللی در مقام ۷ جهان است.  فرودگاه گاتویک در کنار هیترو قرار گرفته است و به همین خاطر هم اکثر افراد به اشتباه فکر می کنند که این فرودگاه یکی از ترمینال های فرعی فرودگاه هیترو لندن است! در صورتی که این باور بسیار اشتباه بوده و همانطور که بالا تر اشاره کردیم، این فرودگاه از بزرگ ترین  و پر رفت وآمد ترین فرودگاه های جهان است. قابل ذکر است که در این فرودگاه، دوره های آموزش هوانوردی نیز بر گزار می گردد. بیشترین شهر هایی که به فرودگاه گاتویک پرواز داشته اند، شهر های دوبلین، بارسلون و مالاگا بوده اند.

بسیاری از هواپیمایی هایی که نمی توانند حق فرود به فرودگاه هیتروی لندن را کسب کنند، در گاتویک به زمین می نشینند. در این فرودگاه به طور متوسط در طول شبانه روز، ۵۵ هواپیما پرواز می کنند. برخی از خطوط هواپیمایی اصلی این فرودگاه عبارتند از: بریتیش ایر ویز(British Airways)، ارایان ایر(Ryanair)، خطوط هواپیمایی سیاره ی کوچک(Small Planet Airlines)، ترکیش ایر ویز(Turkish Airlines)، ووئلینگ (Vueling) که در ترمینال جنوبی پروازهایشان انجام می شود. پرواز های شرکت های هواپیمایی ایزی جت(easyJet)، امارات(Emirates)، تی یو آی ایرویز(TUI Airways) و ویرجین آتلانتیک(Virgin Atlantic) در ترمینال شمالی به زمین می نشینند.

نام فرودگاه گاتویک لندن: Gatwick Airport

کد یاتا: LGW

کد ایکائو: EGKK

وب سایت رسمی فرودگاه گاتویک لندن: www.gatwickairport.com

آشنایی با فرودگاه گاتویک لندن

اطلاعات فرودگاه گاتویک

نوع فرودگاه: همگانی

ارتفاع از سطح دریا: ۶۲ متر

ترمینال: ۲ ترمینال شمالی و جنوبی

ترمینال شمالی گاتویک

ترمینال های فرودگاه گاتویک لندن

ترمینال های فرودگاه گاتویک با یکدیگر در حدود ۱ کیلومتر فاصله دارند. در ترمینال شماره ی ۱، یک پل ارتباطی وجود دارد که به مسافران اجازه می دهد دسترسی آسان تری به خروجی داشته باشند.

ترمینال شمالی: این ترمینال ۲ طبقه است و مسافران در طبقه ی دوم این ترمینال قرار جای می گیرند. در این ترمینال مغازه ها و فروشگاه های بسیاری وجود دارد و مسافران این ترمینال می توانند در هنگام انتظار برای پرواز خود از این فروشگاه ها خرید کنند. گیت ها در قسمت جنوبی سالن واقع هستند. گیت مسافران داخلی و بین المللی با هم متفاوت است.

ترمینال جنوبی: در این ترمینال، سالن های انتظار به یکدیگر متصل می شوند. تمامی مسافرین به قسمت جنوبی برای بررسی هویت و امنیت به طبقه ی بالا عزیمت می کنند. سالن انتظار پرواز در طبقه ی فوقانی سالن قرار گرفته است. سالن شماره ی ۱ این ترمینال بسیار شلوغ است و معمولا مسافران از قبل آن را رزرو می کنند! از سالن این ترمینال تا به خروجی، پیاده روی نسبتا طولانی وجود دارد.

فرودگاه گاتویک لندن

راه های دسترسی به فرودگاه گاتویک

قطار: فرودگاه گاتویک اولین فرودگاهی در انگلیس است که مسافرت های هوایی و زمینی را با یکدیگر ترکیب کرده است. این فرودگاه یک ایستگاه راه آهن در ترمینال جنوبی خود دارد. این ایستگاه در خط اصلی لندن به برتون واقع شده است. شما می توایند از ایستگاه قطار هواپیمایی گتویک(Gatwick Airport train station) برای رسیدن به پل لندن، سنت پاپانکراس، برایتون، ساوتهمپتون، ایستبورن، هاستینگز و دیگر نقاط موجود سفر کنید. با گاتویک اکسپرس(Gatwick Express) نیز می توانید با یک قطار سریع و بدون توقف، به مرکز شهر لندن بروید. این قطار ها از ساعت ۵ صبح تا ۱۱:۴۵ دقیقه ی ظهر به مقصد ایستگاه لندن و از ساعت ۵:۵۰ دقیقه تا ۱:۳۵۴ دقیقه ی ظهر به سمت به مقصد های دیگر، سفر های بدون توقف خود را انجام می دهد.

گاتویک اکسپرس

تاکسی: تاکسی هایی که در این فرودگاه قرار دارند، همگی خصوصی هستند و ممکن است کرایه ی بسیار زیادی از شما دریافت نمایند. شما در صورت دلخواه می توانید از از شرکت های تاکسیرانی همچون؛ رودرانر، ماشینه های هواپیمایی انگلیس و ماشین های جنوب درخواست تاکسی کنید.

اتوبوس: شرکت حمل و نقل ملی انگلیس برای گاتویک و مرکز شهر اتوبوس های فراوانی دارد. می توانید از اتوبوس های این شرکت و یا اتوبوسرانی مگاباس برای تمامی نقاط شهر لندن استفاده کنید.

فروشگاه های فرودگاه گاتویک

امکانات فرودگاه گاتویک لندن

  • این فرودگاه دارای یک اتاق عبادت برای مسافران است که تمامی ادیان می توانند به آن وارد شده و از آن استفاده نمایند.
  • برای کودکان و مادران محوطه ای مخصوص در نظر گرفته شده است که با دارا بودن همه ی امکانات مخصوص، برای آسایش حال این دسته از مسافران گام موثری برداشته است.
  • در اطراف فرودگاه و همچنین داخل آن، هتل های مختلفی با درجه های مختلف و امکانات متنوعی قرار گرفته است.
  • برای کودکان و نوجوانان، تجهیزات و وسایل بازی های رایانه ای قرار گرفته است.
  • یک مرکز کنفرانس در این فرودگاه وجود دارد که در آن کنفرانس های مختلفی از هر رشته ای، برگزار می شود.
  • برای تردد افراد با شرایط جسمانی خاص، تجهیزات لازم در تمامی فرودگاه قرار گرفته است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد