بلیط هواپیما

قبل از به مشکل خوردن این نکات سفر به هواپیما را مطالعه کنید!

نکات سفر با هواپیما

بسیاری از شما سفرهای هوایی زیادی داشته اید و در مورد فرودگاه های مختلف و پرواز اطلاعات خوبی دارید. نکات سفر با هواپیما به چند بخش محدود نمی شود و مثل خیلی از مسائل مختلف در سفر نیاز به تجربه و دانش کافی دارید. شما می دانید که چه کارهایی را نباید در هواپیما انجام دهید و یا پروازهای خوب چه ویژگی هایی دارند. اما همیشه نکات ریزی وجود دارند که اگر قبل اینکه یک بلیط پرواز برای سفرتان تهیه کنید، از آن ها آگاه باشید بسیار به نفعتان است. برای مثال اینکه قوانین فرودگاه های مختلف چگونه اند و چه کارهای ساده ای باعث می شوند که شما نتوانید سوار هواپیمایی که بلیط آن راه تهیه کرده اید شوید. در ادامه با الی گشت باشید تا برخی از نکات سفر با هواپیما را با هم مرور کنیم.

نکات سفر با هواپیما
  • تفاوت پروازهای «مستقیم» و «بدون توقف» را بشناسید و بیشتر به سراغ دومی بروید.

مطالب مرتبط:
چرا داخل هواپیما سرد است؟
اعتراف می‌کنم که از پرواز می ترسم!

برخلاف پروازهای بدون توقف، پروازهای مستقیم می توانند در طول مسیری که در حال حرکت به مقصد اصلی هستند، در میانه راه در فرودگاهی توقف کنند. با اینکه این توقف ها در محاسبه ساعتی که برای رسیدن به مقصد طول می کشد آورده شده است، اما معمولا به دلیل تاخیرهای کم و بیشی که در آن ها اتفاق می افتد، از زمانی که برای رسیدن به مقصد برنامه ریزی کرده بودید، دور خواهید شد.

  • مطمئن شوید که بلیط‌تان دقیقا به همان نامی که در کارت شناسایی و یا در پروازهای خارجی در پاسپورتتان هستد، خریده شود.

این قضیه خیلی مهم است؛ زیرا گاهی شما دو اسمه هستید و شاید اسمی که در شناسنامه شما ذکر شده با آنکه شما را صدا می زند متفاوت باشد. در این صورت مامورینی که بلیط شما را چک می کنند حتی اگر شماره پاسپورت یا کد ملی تان همانی باشد که در بلیط ذکر شده، شما را از سوار شدن بر هواپیما منع می کنند.

نکات سفر با هواپیما در فرودگاه
  • صندلی تان را هرچقدر که می توانید زود انتخاب کنید.

اگر شما جزو معلولین هستید و یا موردی دارید که باعث می شود، برای شما نیاز به یک جایگاه خاص ایجاد شود بهتر است همان زمانی که بلیط خریدای می کنید این موضوع را بیان کنید. در برخی از مواقع این موضوع در بلیط تان ذکر می شود و معمولا گزینه ای به نام حمل با ولیچر در پروازها وجود دارد که اگر شما سالمند هستید و یا به هر دلیل نیاز دارید که یک شخصی به شما کمک کند، این موضوع باید قبل از خرید بلیط گفته شود.

اگر جزو دسته های بالا نیستید و شماره صندلی تان قرار است در هنگام صدور کارت پرواز به شما گفته شود نیز، بهتان پیشنهاد می کنیم که هرچه زودتر به گیت مورد نظر بروید تا صندلی های بهتر به شما داده شود و در صورتی که با همراه سفر می کنید از هم جدا نیوفتید.

  • همیشه مدارکتان را دو بار بررسی کنید.

از دیگر نکات سفر با هواپیما این می باشد که قوانین کشوری که می خواهید به آن سفر کنید را مطالعه کنید. برای مثال در بعضی از کشورهایی که ویزا در همان لحظه ورود صادر می شود، حتما باید پاسپورتتان دو صفحه خالی داشته باشد و در غیر اینصورت به شما اجازه ورود نمی دهند. بار اول بررسی کنید که مدارک لازم را همراه دارید و برای بار دوم در نظر بگیرید که آیا مشخصات خاصی که مقصتان از شما می خواهد را همراه دارید یا خیر؟

خدمات ویلچر در پرواز
  • لوازم الکترونیکی خود را در جای مشخصی قرار دهید.

وقتی لوازم شما به هم ریخته هستند و در چمدانتان روی هم انبار شده اند، احتمالا شما مجبور خواهید شد در هنگام بازرسی آن ها را باز کنید. این به دلیل آن است که وقتی که وسایلتان می خواهند از دستگاه X-ray رد شوند مامور بررسی آن ها را به درستی تشخیص نمی دهد و شما را مجبور میکند که آن را باز کنید. پس بهتر است وسایلتان مخصوصا لوازم الکترونیکی تان را به طور مشخص در جایی مخصوص قرار دهید.

  • چمدان خود را از بقیه جدا کنید.

دیده شده که مسافران برای اینکه چمدانشان را زودتر پیدا کنند از روبان یا نوار رنگی استفاده می کند. روبان‌ها می توانند در فرآیند حمل و نقل از بین بروند. بهترین مورد ان است که در همان ابتدا که می خواهید یک چمدان بخرید، رنگ متفاوتی را، نظیر آبی روشن، انتخاب کنید. اگر هم که چمدانی از قبل دارید و دیگر هزینه جداگانه ای نمی خواهید که بپردازید همان روبان گزینه خوبی به حساب می آید.

(چمدان‌های هوشمندی که سفر کردنتان را متحول می کنند!)

چمدان رنگی
  • کد فرودگاهتان را بدانید.

این مورد از نکات سفر با هواپیما بسیار مهم می باشد. همیشه کد فرودگاه سه حرفی فرودگاه مقدصتان را حفظ کنید و مطمئن شوید که برچسب روی چمدانتان با آن کد همخوانی دارد. شهرهایی که دارای فرودگاه های چندگانه هستند می توانند در صورتی که مسافران نمی دانند به کدام فرودگاه می روند، مشکل ساز باشد. شما وقتی که کد فرودگاه مورد نظرتان را بدانید می توانید علاوه بر آن برچسبی که روی چمدانتان زده می شود را چک کنید زیرا مواقعی پیش آمده که برچسبی اشتباه روی آن خورده و چمدان به یک فرودگاه دیگر در همان مقصد رفته است.

  • در مورد گزینه های پیش رویتان بپرسید.

با فرزندتان در یک فرودگاه گیر کرده اید؟ از مامورین بپرسید شاید فرودگاه برای کمک به افرادی که با کودک سفر می کنند، راهنمایی در نظر گرفته باشد. از غذاهای یکسان خسته شده اید؟ از مهماندار در مورد اینکه آیا غذای دیگری موجود است یا خیر سوال کنید. آیا می بینید که صف گرفتن کارت پرواز خیلی طولانی است؟ حتما از اطلاعات بپرسید زیرا بسیاری از فرودگاه ها در مواقع شلوغی یک گیت دیگر برای مسافران باز می کنند.

  • در فروشگاه هایی که در فرودگاه به عنوان مالیات آزاد (duty-free) شناخته می شوند، احتیاط کنید.

درست است که معمولا اجناس ارزان تر هستند اما این بدان معنی نیست که آن ها تخفیف خورده اند! این مورد یکی از کاربردی ترین نکات سفر با هواپیما است. اگر واقعا یک شیشه عطر نیاز دارید اول با یک جستجوی ساده اینترنتی متوجه شوید که قیمت آن در بیرون چقدر است. گاهی می بینید که تفاوت قیمت آن بسیار ناچیزتر از آن است که بخواهید آن را در طول سفرتان با خود حمل کنید.

منبع: realsimple.com

۷ مورد از لوکس ترین فرودگاه های جهان
۷ مورد از لوکس ترین فرودگاه های جهان
پوشیدن این ۵ لباس در هواپیما اجباری است!
پوشیدن این ۵ لباس در هواپیما اجباری است!
معرفی فرودگاه بین المللی پورتو
معرفی فرودگاه بین المللی پورتو
هواپیماها چگونه پرواز می کنند؟
هواپیماها چگونه پرواز می کنند؟