بلیط هواپیما

ساخت هواپیماهای مخصوص برای سفرهای طولانی مدت

هواپیماهای مناسب برای سفرهای طولانی مدت

این که بخواهید مدتی طولانی با بیشترین محافظت ها در یک جا بنشینید، بخوابید، مجله بخوانید، غذا بخورید، … و بسیاری از کارهای دیگر را انجام دهید اما فقط در حالت نشسته، بگذارید بی پیرایه بگوییم؛ واقعا سخت و کسل کننده است اما تا همین چند وقت پیش چاره ای نبود اما امروز می توان در سفرهای طولانی مدت از هواپیماهایی استفاده کرد که مناسب سفرهای بلند مدت و دور برد باشند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر هواپیماهای مناسب برای سفرهای طولانی مدت را مورد بررسی قرار دهیم.

هواپیما
مطالب مرتبط:
۱۰ مرحله ی آماده شدن هواپیما قبل از پرواز
این لباس ها را هیچ وقت در هواپیما نپوشید!

یکی از عمده مشکلات مسافران در سفرهای طولانی مدت این است که آخر چگونه می توان در صندلی هایی که انعطافی محدود دارند، به خواب رفت یا راحت بود آن هم برای مدت زمانی طولانی! اگر خودتان تجربه ی پرواز در این شرایط را داشته باشید مطمئنا این حس را درک خواهید کرد اگر هم که تا به حال تجربه نکرده اید، پیشنهاد می کنم تا از تصور خلاقتون استفاده کنید! با این که مشکل در گذشته همانطر که در مقدمه اشاره شد، چاره ای جز راحت تر کردن شرایط صندلی ها نداشته ولی امروزه هواپیماهایی به بازار هوایی آمده اند که این مشکل را حل کرده اند.

در هواپیماهای مناسب برای سفرهای طولانی مدت، کپسول از همان اتاقک های مخصوص خواب برای بر طرف ساختن این مشکل طراحی شده است. به تازگی برخی از شرکت‌ های هواپیمایی بسیار بزرگ در جهان، برای بهبود شرایط اقامت و حضور مسافران پروازهای طولانی مدت در هواپیما، گزینه ی صندلی ‌های تخت خواب‌ شو و یا کپسول های خواب را پیشنهاد می‌دهند.

در هواپیماهای پهن پیکر و جدیدی که امروزه طراحی می گردد، کابین‌های هواپیماها به‌گونه ‌ای طراحی می ‌شوند که بتوانند حجم بالایی از مسافران را در صندلی ‌های متناسب با کابین و در کلاس های پروازی مختلف پذیرا باشند. همه ی هواپیماها به گونه ای هستند که فضای بالای سر مسافر بلا استثنا خالی می ماند.

هواپیماهای مناسب برای سفرهای طولانی مدت

برای همین هم طراحان هواپیمایی به این فکر فرو رفتند که چگونه این فضا را به بهترین نحو ممکن به کار بگیرند و به این نتیجه رسیدند که اگر همه ی صندلی‌ های هواپیما به‌ صورت هتل ‌های کپسولی یا قطار به صورت کوپه ای باشد، می ‌توان کابین هواپیما را به‌ عنوان محل اسکان مسافران در طول سفر تبدیل به مکان راحت تر علی الخصوص در سفرهای طولانی مدت نمود.

پس از این که این طرح را بهبود دادند، این را حتی کابین به هتل ‌های کپسولی هواپیمایی معروف شدند. در واقع هتل های کپسولی هواپیما، مکان ‌هایی هستند که فقط برای خواب و استراحت مسافران ساخته می ‌شوند. هر کپسول این هتل در اندازه های استاندارد یک نفر در حالت دراز کش تعبیه شده است.

در حال حاضر همانطور که گفتیم این ایده را تنها شرکت های هواپیمایی بزرگ اجرا می کنند اما بر اساس پیش بینی کارشناسان و دست اندرکاران صنعت هواپیمایی به زودی یعنی در سال ۲۰۳۰ میلادی، تعداد مسافران این پروازها بی شک از مرز ۴ میلیارد نفر مسافر خواهد گذشت و این در حالی اشت که در سال ۲۰۱۶، سالی که این ایده شکوفا شد، تعداد مسافران در این بخش نصف این عدد در سال ۲۰۳۰ بوده است!

بی شک زمانی که زمان بگذرد و همینطور که به سمت پیشرفت در سفرهای هوایی رهنمون شویم، با پدیده ی افزایش تعداد مسافران مواجه خواهیم شد و این خود مشکلاتی همچون؛ فضای کم هواپیماها برای مسافران بی شک مشکلات بزرگی را هم برای ترافیک هوایی و هم شرکت های هواپیمایی و از آن ها مهم تر مسافران به وجود خواهد آورد. انجمن بین ‌المللی حمل و نقل هوایی پیش بینی کرده است که تعداد مسافران هواپیمایی در سال ۲۰۳۰ از مرز ۴ میلیارد نفری که در بالاتر ذکر کردیم نیز خواهد گذشت.

سفرهای بلند مدت

وقتی فرودگاه‌های جدید احداث می شوند بی شک پروازهای بین مسیرهای طولانی افزایش پیدا می کند و زمان مسافرت‌ها طولانی ‌تر خواهد شد و بنابر این باید چاره ای اندیشید تا از فضای موجود به بهترین شکل ممکن استفاده شود. البته این نکته گفتنی است که استفاده از اتاق های کپسولی در پروازهای بلند مدت عجیب و قریب نیست و در پروازهای طولانی مدت معمولا خدمه ی پرواز در چنین محفظه هایی استراحت می کنند.

به طور مثال در هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ تعداد زیادی کپسول در یک کابین مجزا برای استراحت خدمه ی هواپیما تدارک دیده شده است و در کنار کابین خلبان قرار دارد اما، در حال حاضر این ایده بهبود پیدا کرده و به قسمت مسافران نیز تسری پیدا کرده است. در نمایشگاه هوایی هامبورگ، شرکت هواپیما سازی ایرباس که در حال حاضر بزرگ ‌ترین شرکت تولید کننده ی هواپیماهای مسافرتی و رقیب شرکت هواپیماسازی بوئینگ، از تصمیم خود برای درست کردن کپسول‌ های استراحت مخصوص مسافران برای استراحت و خواب، به تمامی شرکت کنندگان و دنیا خبر داد.

برای این کار شرکت هواپیمایی بوئینگ گفته است که با شرکت تولید کننده ی قطعات و تجهیزات هواپیما یعنی شرکت Zodiac برای تولید کردن اتاقک‌ های مخصوص کپسولی به‌ جای صندلی‌ های معمول پروازها مخصوصا اکونومی کلاس، همکاری خواهد داشت.

هواپیماها برای سفرهای بلند مدت

همان ‌طور که گفته شد این کپسول‌ها محل استراحت و خواب راحتی برای مسافران در سفرهای طولانی‌ مدت خواهد بود. در حال حاضر این کابین ها برای پروازهای اکونومی کلاس در نظر گرفته شده اند، صندلی پروازهای بیزینس کلاس به حد کافی برای خواب راحت هستند.

پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۰ که از این کپسول‌ها رونمایی شود. با ورود این کپسول‌ها به هواپیما، در پروازهای طولانی‌ مدت مسافران می توانند که با هواپیمایی همانند ایرباس A330 برای استراحت داخل کپسول بخوابند. در حال حاضر کابین مخصوص A330 برای قرارگیری ۱۵۰ کپسول در زیر کابین اصلی مسافران طراحی و ساخته شده است.

ایرباس در سال‌ های قبل ایده داشتن صندلی‌های افقی برای مسافران در پروازهای طولانی‌مدت را به کار ببندد اما تا به ‌حال هیچ‌ کدام از این ایده‌ ها به مرحله عمل نرسیده بودند. پیش بینی شده می شود که فضای خالی در هواپیما معمولاً برای قرارگیری چمدان ‌ها در گذشته استفاده می ‌شده است. در این راستا یکی از شرکت هایی که پیش قدم بوده است، شرکت هواپیمایی لوفت هانزا است که از سال ۲۰۰۷ قصد داشت که در داخل کابین به‌ جای صندلی از تخت خواب ‌های سه ‌طبقه استفاده نماید.

همه چیز درباره ی غذاهای هواپیما
همه چیز درباره ی غذاهای هواپیما
پیش بینی وضعیت آب و هوایی در سفر با مشاهده ابرها
پیش بینی وضعیت آب و هوایی در سفر با مشاهده ابرها
معرفی پر رفت و آمدترین فرودگاه های آسیا
معرفی پر رفت و آمدترین فرودگاه های آسیا
راه اندازی پرواز مستقیم تهران به کاراکاس با هواپیمایی ماهان
راه اندازی پرواز مستقیم تهران به کاراکاس با هواپیمایی ماهان