پاسپورت های معتبر جهان در سال ۲۰۱۶

معرفی پاسپورت های معتبر جهان در سال ۲۰۱۶

پاسپورت در واقع در حکم رضایت نامه یک کشور برای ورود مسافران و گردشگران می باشد. بنابراین هرچه تعداد کشورهایی که اجازه ورود گردشگران را به افراد یک کشور می دهند بیشتر باشد درواقع گذرنامه آن کشور از اعتبار بالاتری برخوردار است. با الی گشت همراه باشید تا در زیر به تعدادی از معتبر گذرنامه های جهان اشاره خواهیم داشت.

مطالب مرتبط:
عبور از مانعی به نام روادید
دانستنی های پاسپورت و نمونه هایی از دیدنی ترین آنها

در ماه آپریل سال ۲۰۱۶ در فهرست شاخص های نشان دهنده ی قدرت پاسپورت، نام کشور آلمان با سفر بدون ویزا به ۱۵۷ کشور جهان در صدر  قرار گرفته است. بنابراین دارندگان گذرنامه آلمانی از بیشترین آزادی عمل برای سفر به کشورهای مختلف جهان برخوردار می باشند. بر اساس شاخص های سال ۲۰۱۶ وب سایت پاسپورت ایندکس، گذرنامه سوئد نیز همانند آلمان با عدم نیاز به روادید برای ورود به ۱۵۷ کشور جهان در رتبه اول فهرست معتبرترین گذرنامه های جهان قرار دارد.  کشور بریتانیا که از سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۵ در صدر این لیست قرار داشت، با تنزل به رتبه دوم و در کنار فنلاند، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا و سوئیس قرار گرفت. کشورهای کره ی جنوبی، بلژیک، هلند، دانمارک، نروژ با سفر بدون ویزا به ۱۵۵ کشور در رتبه ی بعدی قرار دارند. ایالات متحده آمریکا که در رتبه بندی سال گذشته در مقام دوم بود به رتبه پایین تری در فهرست سقوط کرد، طوری که در کنار گذرنامه کشورهای سنگاپور، لوگزامبورگ، اتریش، پرتقال با عدم نیاز به روادید برای ورود به ۱۵۴ کشور جهان، در رتبه چهارم قرار گرفت.
کشورهای یونان، ایرلند و ژاپن با سفر بدون ویزا به ۱۵۳ کشور در رتبه پنجم فهرست شاخص پاسپورت قرار گرفته است. پاسپورت کشور ایران در کنار بنگلادش، سودان، سودان جنوبی، و اتیوپی قرار گرفته و جایی در انتهای جدول در رتبه ی ۸۸ جا خوش کرده است طوری که تنها ۳۶ کشور جهان بدون نیاز به روادید اجازه ورود به مسافران ایرانی را داده اند. یکی دیگر از کشورهای انتهایی جدول کشور افغانستان است که با رتبه ی ۹۳ یکی از کم قدرت ترین پاسپورت ها را دارا می باشد. شهروندان این کشور می توانند بدون نیاز به روادید  تنها به ۲۴ کشور جهان سفر کنند.

پاسپورت های معتبر دنیا

رتبه ی پاسپورت، نام کشور، تعداد کشورهای عدم نیاز به روادید:

۱          آلمان و سوئد  ۱۵۷

۲          بریتانیا، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و سوئیس  ۱۵۶

۳          کره جنوبی، بلژیک، هلند، دانمارک، نروژ   ۱۵۵

۴          ایالات متحده آمریکا، سنگاپور، لوگزامبورگ، اتریش، پرتقال   ۱۵۴

۵          ایرلند، ژاپن، یونان  ۱۵۳

۶          کانادا و نیوزیلند  ۱۵۲

۷          جمهوری چک و مجارستان  ۱۵۱

۸          استرالیا، مالت، ایسلند  ۱۵۰

۹          مالزی و لهستان   ۱۴۹

۱۰        جمهوری اسلوونی و اسلواکی   ۱۴۸

 

۸۸        ایران، بنگلادش، اتیوپی، سودان، سودان جنوبی

۸۹        سوریه      ۳۴

۹۰        سومالی    ۳۲

۹۱        عراق       ۳۰

۹۲        پاکستان   ۲۷

۹۳        افغانستان  ۲۴

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code