آبشارهای دودن، جلوه ای بی نظیر از طبیعت آنتالیا

آبشارهای دودن در آنتالیا

برای بسیاری از ما ایرانی ها سفر به یک شهر ساحلی و ارزان قیمت نزدیک به کشورمان یک فرصت فوق العاده است. آنتالیا توانسته تمامی این گزینه ها را در اختیار ما قرار دهد. خوب است بدانید که چنین سفری نیاز به ویزا ندارد و هر زمان که اراده کنید می توانید به این شهر سفر کنید! الی گشت هتل های لوکس و متنوعی بسیاری را در شهر آنتالیا دارد که بسته به بودجه و سلیقه ی خودتان می توانید آن ها را به صورت ریالی و آنلاین از سایت الی گشت خریداری نمایید. ما این بار می خواهیم به سنا طبیعت این شهر ساحلی برویم و از یک جنبه ی متقاوت آن دیدن کنیم، آبشار دودن در آنتالیا جایی است که می خواهیم از آن دیدن کنیم. این آبشار تقریبا ۲۰ دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد و طبیعت بسیار محصور کننده را برایتان به ارمغان می آورد. در ادامه همراه ما باشید تا با هم به گشت و گذار در آبشارهای دودن در آنتالیا بپردازیم.

آبشارهای دودن در آنتالیا
مطالب مرتبط:
آشنایی با ساحل کنیالتی در آنتالیا
در آنتالیا به کدام رستوران ها برویم؟
کوش آداسی بهتر است یا آنتالیا؟

همانطور که در بالا گفتیم، آبشارهای دودن در آنتالیا مجموعه ای از آبشارهای زیبا و نفس گیری هستند که جز اصلی ترین جاذبه های گردشگری طبیعی در آنتالیا به شمار می رود. هزینه تفریح بسیار کم در این منطقه در کنار امکانات مناسبی که برایتان فراهم آورده شده همگی سبب می شوند تا شما وجه تازه ای از شهر آنتالیا را مشاهده کنید. این آبشار تنها ۲۰ دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد دسترسی راحتی به این آبشارها وجود دارد. آبی که در گودال وارساک به زمین می‌رود پس از طی ۲ کیلومتر در آبریز آبشار بیرون آمده و آبشار زیبای دودن را بوجود می‌آورد. همانطور که از اسم آبشارهای دودن در آنتالیا پیداست این مجموعه به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم می شود:

  • آبشار بالایی تقریبا در بالای شهر آنتالیا قرار دارد و ارتفاع آن به ۱۵ متر می رسد. جالبه بدانید که فاصله ی این آبشار از مرکز شهر ۱۴ کیلومتر است و در اطراف اولین آبشار رستوران ها و کافه های متعددی وجود دارد. وقتی به نخستین بخش آبشار جذاب دودن می رسیم، در اطراف رستوران ها و کافه هایی می بینیم که برای گذران چند ساعت به یادماندنی در طبیعت، بسیار مناسب هستند.
  • آبشار پایینی این آبشار ولی در فاصله ی دورتری قرار دارد و برای رسیدن به آن باید مسیر ماجراجونه ای را از بین جنگل ها و صخره هایی که در طول مسیر وجود دارد بگذرانید. این بار آبشاری زیبا می بینیم که ارتفاعی در حدود ۴۰ متر دارد و با غرش و شکوهی بی نظیر وارد دریای مدیترانه می شود و پژواکش تا کیلومترها در طبیعت اطراف می پیچید.
بازدید از آبشارهای دودن در آنتالیا

بهترین زمان سفر به آبشارهای دودن در آنتالیا

به منظور سفر به آبشارهای دودن در آنتالیا با توجه به شرایط آب و هوایی آنتالیا که همواره مدیترانه ای است در هر فصل از سال دارای ویژگی های مربوط به خودش است به طور مثال در فصل بهار رطوبت چندانی در این منطقه وجود ندارد و در حرارت هم چندان بالا نیست، اما در تابستان دمای هوا گاهی به ۳۵ درجه ی سانتی گراد هم می رسد. در دو فصل پایانی سال پاییز و زمستان نیز دمای هوا پایین می آید اما آن سرمایی که شما انتظارش را دارید در آنتالیا به وجود نمی آید و می توانید به گردش خودتان در این شهر بپردازید؛ اما اگر بخواهیم بهترین زمان سفر برای بازدید از آبشارهای دودن در آنتالیا فصل بهار و تابستان است.

به منظور بازدید از آبشارهای دودن در آنتالیا سعی کنید حتما وسایلی نظیر کفش پیاده روی، چند دست لباس، کرم ضد آفتاب، آب و میان وعده، دوربین و پاوربانک همراه خودتان ببرید.

آبشارهای دودن

تفریحات ممکن در آبشارهای دودن در آنتالیا

با توجه به موقعیت جذاب و دیدنی که در این منطقه وجود دارد، تفریحاتی هم برای بازدیدکنندگان فراهم آورده شده است تا با استفاده از آن ها خاطره خوب و دلچسبی را از سفرشان به آنتالیا داشته باشند.

  • راه اندازی پیک نیک در طبیعت

همانطور که گفتیم این منطقه دو آبشار دارد که شما برای راه اندازی پیک نیک می بایست به سمت آبشار بالایی بروید و برای ورود به آن باید ۵ لیر ترکیه را پرداخت کنید. آبشار بالایی درون پارکی قرار که درون پارک میزها و نیمکت هایی خواهید دید که می توانید چند ساعتی را در کنار دوستان و خانواده به تفریح و پیک نیک بگذرانید. بر روی نیمکت ها بنشینید و در سرسبزی پارک کیف کنید

  • بازدید از نخستین آبشار دودن

زمانی که بساز پیک نیکتان را در پارک آماده کردید حالا نوبت این است که به گردش در پارک بپردازید، همینطور که در ادامه پارک قدم زدنان رفتید می توانید نخستین آبشاری را که در امتداد پارک وجود دارد را مشاهده کنید. این آبشار در پایین و پشت غاز جذابی پدید آمده به دلیل عبور از بستر رودخانه در پایین آبشار درصد بالایی از املاح خام و موادی چون سنگ در آب آن وجود دارد.

آبشارهای دودن
  • غارنوردی

زمانی که وارد غار شدید به منظور تماشای اولین آبشار سعی کنید خود غار را از دست ندهید. همانطور که گفتیم آبشار دودن در پشت غاری قرار دارد که این غار دارای نام آرزوها یا غار دلیک ماگارسی (Dilek Magarasi) است. زمانی که وارد غار شدید یک غارنوردی ۴۰ متر در پیش رویتان است. می توانید از درون این غار چشم اندازهای بی نظیری از آب آبشار را تماشا کنید.

  • ماجراجویی بین دو آبشار

ما در ابتدای این متن گفتیم که آبشارهای دودن در آنتالیا به دو بخش آبشار بالایی و پایینی تقسیم می شود که بین این دو حداقل ۸ کیلومتر فاصله وجود دارد، در این بین شما می توانید به فعالیت های ماجراجویانه و در دل جنگل و طبیعت این منطقه انجام دهید. پس از آن که وارد پارک شدید، کافیست تا پلکان درون پارک را ادامه دهید و به کمک آن وارد دره شوید. به زودی خود را در کنار رودخانه دودن خواهید دید. با گردش درون دره چشمه های آب شفافی به چشم می خورند که آن ها نیز به رودخانه می پیوندند.

  • بازدید از آبشار دوم

بعد از آبشار اول با عبور از مسیر صخره ای که در این منطقه وجود دارد می توانید به آبشار دوم برسید که به آن آبشار کالپوزکالدیران (Karpuzkaldıran) نیز گفته می شود. این آبشار در فاصله ی کمی از دریای مدیترانه قرار دارد و امروز در اطراف این آبشار پارکی ساخته اند که البته نام دودن را یدک می کشد و محل مناسبی برای تفریح و چند ساعت خوش گذرانی است. برای بازدید از آبشار دوم کافیست خود را به پارک دودن برسانید.

آبشارهای دودن در آنتالیا
  • قایق سواری

اگر هم نخواستید مسیر بین دو آبشار را پیاده بروید می توانید از قایق هایی که دراین منطقه اجاره داده می شوند استفاده کنید. برای این کار کافی است که به اسکله ی آنتالیا بروید و یک قایق به مبلغ ۱۴۰۰ یورو برای ۶ ساعت اجاره کنید خوب قائده مشاهده می کنید که هزینه ی بالایی دارد پس خودتان اقدام به رفتن بنمایید بسیار مقرون به صرفه تر است.

  • رفتینگ در رودخانه دودن

به یکی از هیجان انگیزترین تفریحات آبشارهای دودن رسیده ایم. باید بدانید درست در میان دو آبشار و در رودخانه دودن، امکان چند تفریح جذاب و آبی برای شما مهیاست. از آن جمله می توان به رفتینگ، قایق سواری، شیرجه در آب و البته زیپلاین اشاره کرد. برای شرکت در این تفریحات لازم است تورهای آن ها را خریداری کنید.

قایق سواری در دودن

دسترسی به آبشارهای دودن در آنتالیا

به منظور دسترسی به آبشارهای دودن در آنتالیا می توانید از وسایل نقلیه عمومی نظیر دولموش، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید.

تورهایی که برای بازدید از آبشارهای دودن در آنتالیا برپا می شوند اغلب هزینه ای برابر با ۵۰ دلار دارند که به همراه دیگر دیدنی ها می باشد. اما اگر بخواهید هزینه کمتری را پرداخت کنید می توانید ۵ لیر ترکیه را بدهید و از آبشار بالایی بازدید نمایید.

آدرس: Çağlayan Mahallesi, Lara Cd. No:457, 07230 Muratpaşa/Antalya, Turkey

منبع: www.routesandtrips.com

یک روز هیجانی در پارک کارالیوگلوی آنتالیا
یک روز هیجانی در پارک کارالیوگلوی آنتالیا
مقایسه دقیق دو شهر آنتالیا و کوش آداسی
مقایسه دقیق دو شهر آنتالیا و کوش آداسی
هتل های یو آل آنتالیا، تجربه سفری لذت بخش در ترکیه
هتل های یو آل آنتالیا، تجربه سفری لذت بخش در ترکیه
تفریحات آبی در آنتالیا
تفریحات آبی در آنتالیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code