بلیط هواپیما

چگونه می توان از وجود آبشار گزو در ایران غافل شد؟

از جمله آبشارهای منحصر به فرد در مازندران

خطه شمال ایران، سرزمینی با یک جایگاه جغرافیایی منحصر به فرد است و به دلیل اینکه در میان کوه و دریا واقع شده است دارای چشم اندازها و مناظر ویژه ای است که در دل طبیعت جای گرفته است و در فصول بهار و تابستان این زیبایی ها به اوج خود می رسد. آنچه در ادامه می‌خوانید گزیده ای از ویژگی ها و اطلاعات مربوط به یک آبشار بسیار دوست داشتنی و زیبا در منطقه شمال ایران و در استان مازندران به نام آبشار گزو می باشد، پس با الی گشت با ما همراه شوید.

آبشار گزو
مطالب مرتبط:
پارک جنگلی نور، طبیعتی سرسبز و پرطرفدار در شمال ایران
دریاچه فراخین، طبیعتی بی نظیر در دل جنگل
دریاچه آویدر، رویایی از جنس طبیعت

زیبایی هایی این استان که روح و جسم هر گردشگری را جلا می دهد و محو خود می کند. از یک طرف دریای خزر و قرار دارد که جلوه ای ویژه با طلوع و غروب هایی چشم نواز و صدای امواج و از طرف دیگرجنگل های سرسبز هیرکانی که تا چشم می بیند سبز و سبز است و در دل کوه های سر به ‌فلک کشیده البرز واقع شده است. آبشاری زیبا و منحصر به فرد که در اطراف شهرستان شیرگاه مازندران و در منطقه‌ای بسیار خوش آب و هوا و سرسبز به نام لفور واقع شده است.

منطقه سرسبز لفور

آبشار گزو ۵۳ متر ارتفاع دارد!

مهمترین ویژگی این آبشار دیدنی و حیرت انگیز، بلندای آن است که از ارتفاع ۵۳ متری درون دره‌ای می ریزد که به واسطه آن حوضی از آب زلال شکل گرفته است. وقتی نزدیک آن می ایستید و شبنم ها و اندکی خیس می شوید، ناگهان و بی اراده چشمان خود را می بندید و خود را در بهشت تصویر می کنید به گونه ای که لذت این لحظات قابل وصف نیست، بویژه وقتی در فصل گرما به این مقصد دوست داشتنی سفر می کنید می توانید لذت این سفر را با یک آب تنی در این آب زلال تجربه کنید.وقتی ماشین خود را در پارکینگ امام زاده گزو پارک می کنید و با پای پیاده حدود دو کیلومتر به سمت دره منتهی به آبشار می روید، آرام آرام صدای این آبشار خروشان بیشتر به گوشتان می رید و هیجان رسیدن و رویت کردن آبشار تمام وجود شما را در بر می گیرد به گونه ای که برای رسیدن به مقصد نهایی تند تر گام بر میدارید.

منطقه زیبای لفور

طبیعت بکر لفور در نزدیکی آبشار گزو

طبیعت بسیار زیبای اطراف آبشار گزو که شامل گیاهان و خزه‌ها دیدنی می شود موجب شده تا مناظر و چشم انداز هایی کاملا سرسبز در پیش چشمانتان قرار گیرد. می توانید در ابتدا در سد لفور (سد البرز) بمانید و در روستای شرقلات کلبه روستایی کرایه کنیم و شب را در آنجا بمانید تا یک شبانه روز را کاملا به دور از دغدغه و ها و هیاهوی شهر و زندگی شهری تجربه کنید، در ادامه سفرتان می توانید همان کلبه روستایی را اقامتگاه خود قرار داده، به سمت امام زاده بروید، از آبشار دیدن کنید و مجدد به محل اقامت خود برگردید. علاوه بر آبشار گزو می توانید از آبشارهای هفت تیر کن در نزدیکی منطقه لفور قرار دارد نیز بازدید کنید ولی باید مراقب باشید تا شرایط آب و هوایی در این منطقه این اجازه را به شما برای بازدید از آبشارهای هفت تیر بدهد.

سد لفور

راه های دستیابی به آبشار گزو

از جاده فیروزکوه که سفر خود را به سمت مقصد آبشار گزو شروع کردید، بعد از عبور از پل سفید به سمت روستای جوارم راهی شوید. از روستای جوارم به سمت سد لفور بروید و با عبور از جاده خاکی نسبتا مناسبی که تقریبا ۱۵ کیلومتر است به جاده آسفالته ای در سمت شمالی سد البرز خواهید رسید. اندکی تامل کنید و از منظره ای پیش رو لذت ببرید و سپس با ادامه دادن مسیر به سمت غرب سد به روستای شرقلات می رسید که می توانید در این روستا اسکان داشته باشید و برنامه سفر خود را به امام زاده و آبشار گزو ترتیب دهید.

آبشار زیبای گزو

اما در کل دستیابی به این آبشار از دو راه ارتباطی امکان پذیر است: یک مسیر از لفور و در پشت سد البرز در جاده کارسنگ می باشد که باید ۲۳ کیلومتر جاده خاکی و جنگلی  را طی کرد تا به این منطقه رسید. مسیر دیگر نیز از جمشید آباد است که در ۵ کیلومتری زیرآب واقع است که در نهایت به همان راه لفور و کارسنگ ختم می گردد. در حدود ۲٫۵ تا ۳ ساعت (بسته به نوع وسیله نقلیه) طی کردن این مسافت زمان می برد. پس از طی این مسیر نهایتا به امامزاده گزو خواهید رسید که همان طور که گفته شد از آنجا مسیری بصورت پیاده روی با شیبی تقریبا شما را تا آبشار هدایت می کند و بعد از تقریبا یک ساعت و نیم عبور از جنگل به مقصد می رسید.

منطقه لفور

بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای دیدن این آبشار فصول بهار و پاییز است. ولی در فصل تابستان هم زیبایی های و جذابیت های خاص خود را دارد اما فقط به دلیل اینکه رطوبت هوا در این فصل نسبتا زیاد است و شرجی بودن هوا ممکن است تا حدی آزار دهنده باشد و از لذت سفر تا حدی بکاهد.

سد لفور در مازندران

چند توصیه و نکته مهم در سفر

در نظر داشته باشید که در این سفر حتما با خود حوله و لباس اضافه به همراه داشته باشید، همچنین به دلیل اینکه بخشی از مسیر نیاز به پیاده روی دارد، پس حتما کفش خوب و مناسب پیاده روی را فراموش نکنید، مناظر دیدنی اطراف لنزهای دوربین ها را به خود معطوف می کند، به گونه ای که حتی عکاس های آماتور را نیز مجذوب خود می کند و در نهایت مسیر رسیدن به آبشار فقط از عهده افراد دارای توانایی کامل ساخته است پس از همراه بردن اطفال و افراد ناتوان با خود بپرهیزید.

ییلاق بالاچلی، مقصدی خوش آب و رنگ در تابستان
ییلاق بالاچلی، مقصدی خوش آب و رنگ در تابستان
ماجراجویی هایی که تا قبل از ۳۰ سالگی باید امتحان کنید!
ماجراجویی هایی که تا قبل از ۳۰ سالگی باید امتحان کنید!
معرفی ۲۰ مورد از چهارطاقی های معروف ایران
معرفی ۲۰ مورد از چهارطاقی های معروف ایران
قلعه فلک الافلاک، بازمانده ساسانیان در خرم آباد
قلعه فلک الافلاک، بازمانده ساسانیان در خرم آباد