بلیط هواپیما

«آگراسن کی بائولی»، اسرارآمیزترین آب انبار دهلی!

آب انبار آگراسن کی بائولی | AGRASEN KI BAOLI

دهلی یکی از مشهورترین و جذاب ترین شهرهای هند است و اکثر گردشگران در سفر به هند به این شهر شگفت انگیز سفر می کنند. در دهلی با جاذبه های گردشگری فراوانی روبرو می شوید، آنقدر زیاد که برای دیدن تمام آن ها مطمئنا وقت کم می آورید. اما در لابلای هیاهوی ساختمان ها و مردم، آب انباری وجود دارد که از دل تاریخ به یادگار مانده است. آب انبار آگراسن کی بائولی که به پانی انبار نیز شهرت دارد آب انباری قدیمی مربوط به دوران گورکانی است. داستان و حواشی زیادی در مورد این آب انبار وجود دارد و آن را به یکی از اسرارآمیزترین و در عین حال جذاب ترین مکان ها در دهلی تبدیل کرده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این آب انبار بیشتر بدانیم.

چاه پله در دهلی

تاریخچه

مطالب مرتبط:
جاذبه های گردشگری دهلی هند
راهنمای سفر به هند

کلمه بائولی که بائودی یا بائوری نیز نامیده می شود در زبان هندی به معنای چاه پله است. چاه پله به مکان هایی مثل آب انبار با قنات گفته می شود که برای رسیدن به عمق آن ها باید از پله های زیادی پایین رفت. در هند چاه پله های زیادی وجود دارد که با معماری منحصربفردشان به یکی از دیدنی های هند تبدیل شده اند. اما چاه پله یا آب انبار آگراسن کی بائولی بدون شک مشهورترین و دیدنی ترین چاه پله در دهلی است.

طبق داستان های اسطوره ای این آب انبار در زمان پادشاهی آگراسن ساخته شده است. شاه آگراسن در دوران مهابهارات زندگی می کرد و آب انبار آگراسن کی بائولی در این دوران ساخته شده است. با این حال، سند و مدرک مستدلی دال بر این ادعا وجود ندارد.

طبق نوشته های تاریخی این آب انبار در دوره های مختلف و توسط جامعه ثروتمند آگاروال (که از اعقاب مهاراجه آگراسن بودند) بازسازی و مرمت شده است. به همین دلیل ساختار کنونی آب انبار متعلق به قرن ۱۴ و دوران حکومت تغلق شاهیان (Tuglaqs) در دهلی است. در حال حاضر آب انبار آگراسن کی بائولی تحت حفاظت قرار دارد و یکی از گنجینه های تاریخی هند به شمار می رود.

آگراسن کی بائولی

معماری بی نظیر آب انبار

لازم نیست حتما معمار باشید تا از معماری بی نظیر این آب انبار لذت ببرید. معماری آب انبار آگراسن کی بائولی بدون شک یک شاهکار هنری و یکی از زیباترین چاه پله های هند است. آب انبار آگراسن کی بائولی ۱۵ متر عرض و ۶۰ متر طول دارد و تحت حفاظت میراث فرهنگی هند قرار دارد. این آب انبار در سه طبقه ساخته شده و ۱۰۸ پله شما را از سطح دهلی به قعر اسرار آمیز آب انبار می برد. پله ها از سنگ قرمز ساخته شده اند و زیبایی بیشتری به این بنا داده اند. آب انبار آگراسن کی بائولی شباهت هایی با چاه پله های بائولیس (baolis) یا بائودیس (baodis) در گجرات و راجستان دارد. از بالا که این آب انبار را نگاه کنید سه طبقه را همزمان می بینید. هر طبقه دارای طاقی هایی در هر دو سمت است که به صورت قرینه ساخته شده اند. اگر از منظر ویژگی های معماری به این بنا نگاه کنیم بازسازی آن را باید مربوط به دوران تغلق شاهیان بدانیم.

  • مکان: Hailey Road, K.G. Marg | Block G,22 Connaught Place, New Delhi, Delhi 110001, New Delhi 110001, India
  • ساعات بازدید: ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر
جاذبه های دیدنی دهلی هند

سفری به عمق تاریخ!

چاه پله یا آب انبار آگراسن کی بائولی طرفداران بسیاری دارد و گردشگران با سلیقه های مختلف ممکن است به دیدن این مکان بیایند. این آب انبار با معماری زیبا و قرینه ای که دارد مکانی ایده آل برای عاشقان عکاسی و علاقمندان به معماری است. کسانی هم که به دنبال هیجان و ماجراجویی هستند و بازدید از مکان های اسرارآمیز را دوست دارند مطمئنا بازدید از آب انبار آگراسن کی بائولی را دوست خواهند داشت. نکته جالب در مورد این آب انبار این است که در دل هیاهوی شهر و شلوغی دهلی قرار گرفته است و تضادی جالب و جذاب ایجاد کرده است. در این آب انبار پله هایی وجود دارد که شما را به ته آب انبار می رساند. هرپله که پایین تر می روید یک قدم از هیاهو و شلوغی دور می شوید و وارد سکوت و خلوتی عجیب و اسرارآمیز می شوید. داستان های زیادی در مورد این آب انبار وجود دارد که در ادامه به این باورها می پردازیم.

بازدید از آب انبار دهلی

آب انبار آگراسن کی بائولی: مکانی تسخیر شده!

یکی از داستان های اسرارآمیزی که در مورد این آب انبار وجود آب موجود در آن است. مردم محلی اعتقاد دارند که آب داخل آب انبار افراد را هیپنوتیزم می کند و آن ها را به خودکشی ترغیب می کند! گفته می شود که سابقا در این آب انبار آب سیاهی وجود داشته که به طرز آسرارآمیزی باعث مرگ افراد می شده است. در مورد صحت و درستی این داستان ها مدرکی وجود ندارد و ظاهرا ساخته و پرداخته ذهن مردم است. در هر صورت این آب انبار در حال حاضر تقریبا خشک است و هیچ گزارشی مبنی بر خودکشی نیز ارائه نشده است!

داستان ها و حواشی این چاه پله تمامی ندارد! گفته می شود که آب انبار آگراسن کی بائولی تسخیرشده ترین مکان در هندوستان است! برخی معتقدند که صداها و نجواهای مرموز و عجیبی را در این آب انبار شنیده اند و اشباحی را مشاهده کرده اند. با این حال، مثل تمام داستان ها و افسانه ها مدرکی برای اثبات این گفته ها وجود ندارد.

ممکن است شما به این داستان ها اعتقادی نداشته باشید، اما به هرحال همین گفته ها و شایعات باعث شده سالانه گردشگران زیادی از سرتاسر دنیا به دهلی سفر کنند تا این آب انبار مرموز را از نزدیک ببینند.

اسرارآمیزترین آب انبار هند

لوکیشنی ایده آل برای فیلم های بالیوودی!

اما یکی دیگر از دلایلی که باعث شهرت جهانی این مکان شد بالیوود بود! فیلمبرداری چند فیلم بالیوودی مشهور باعث شد همه به این مکان علاقمند شوند. معماری منحصربفرد و ظاهر قدیمی و تاریخی آب انبار آگراسن کی بائولی آن را به مکانی ایده آل برای فیلم های بالیوودی تبدیل کرد. فیلم های بسیاری در این آب انبار ساخته شده، اما یکی از مشهورترین آن ها فیلم پی کی (PK) است که با بازی امیرخان باعث شد نام این آب انبار بر سر زبان ها بیفتد.

منبع: agrasenkibaoli.com

کاخ امپراتوری توکیو، جایی برای تماشای شکوفه های گیلاس
کاخ امپراتوری توکیو، جایی برای تماشای شکوفه های گیلاس
بقعه هارونیه، بنای پر رمز و راز مشهد
بقعه هارونیه، بنای پر رمز و راز مشهد
این مکان های باستانی اروپا در خطر نابودی اند
این مکان های باستانی اروپا در خطر نابودی اند
قلعه واول، یکی از بزرگ ترین قلعه های لهستان
قلعه واول، یکی از بزرگ ترین قلعه های لهستان