خونخوارترین فرد تاریخ از قومی بود که دیگر اثری از آن بر روی زمین نیست!

آتیلا

امروز می خواهیم تا قومی را به شما معرفی کنیم که یکی از بی رحم ترین مردان جهان را در آن به دنیا آمد و تاثیرات بسیار زیادی را بر روی بشریت گذاشت. آتیلا یکی از چهره های تاریخی جهان است اما نه از نوع مثبتش بلکه از آن نوع ها که بشریت را دگرگون کرد و این دگرگونی و تحول با چنان شدتی بود که حتی با گذشت قرن ها و میلیون ها سال هنوز هم، به عنوان خونخوارترین فرد تاریخ و قوم هون شناخته می شود. ما می خواهیم به معرفی این شخصیت منفی عجیب از زاویه ای دیگر بپردازیم. با ما در الی گشت همراه باشید.

آتیلا، سردار خونخوار
مطالب مرتبط:
مردم برای نوشیدن عصاره این مومیایی صف کشیده اند! + تصویر
اجساد ۲۳۰۰ ساله ای که هنوز هم زنده هستند! + تصویر
تصاویری هولناک از مومیایی هایی که زنده به گور شده اند! ۱۸+

در بین افراد صاحب نظر تاریخی در اعصار گوناگون و مختلف هستند کسانی که نظرات مختلف درباره ی نام آتیلا داشته باشند ولی به هر حال نظر اکثریت بر این است که آتیلا، نام یک فرمانده در بین اقوام بلغار بوده است. مانشن هالفن اعتقاد دارد که این اسم یک لغت در زبان مردم شرق آلمان است.

بسیاری بر این باور هستند که آتیلا یک نام رایج برای شاهزادگان و اشراف قبیله هون نیست. درباره ی شکل ظاهری آتیلا اطلاعات موثقی در دست نیست زیرا هیچ سند درست و قابل استنادی از کسانی که این مرد را ملاقات کرده اند وجود ندارد که سیمای ظاهری آتیلا را توصیف کرده باشند و تنها چهره ای که از او در دست است، توسط جوردان که از توضیحات پریسکاس به دست آورده است می باشد.

بر اساس نوشته های پریسکاس، او مردی است کوتاه قامت و چهار شانه و با سر بزرگ و چشمانی ریز، ریش او کم پشت و خاکستری و بینی پهن و پوستی به رنگ زرد دارد که اصالت زردپوستی او را در واقع نشان می داد. درباره ی قوم هون باید بگوییم که یکی از گروه های چادرنشین در اوراسیا بودند که در شرق ولگا زندگی می کرده اند. در سال ۳۷۰ میلادی این اقوام به اروپا مهاجرت کردند و در آنجا یک قلمرو وسیع را تشکیل دادند.

آتیلا هون

تاکتیک نظامی اصلی آنان تیراندازی با کمان از پشت اسب و پرتاب زوبین بود. آنان احتمالا از نسل اقوام زیونگنو بودند که در حدود ۳۰۰ سال قبل در مناطق شمالی چین زندگی می کرده اند. آمیانوس مارسلینوس، تاریخ نگار رومی در توصیف هون ها به یک سری جزئیات عجیب اشاره می کند.

به طور مثال او هون ها را مردمانی با بدن هایی زمخت و خمیده، ظاهری زشت و اندامی کوتاه توصیف می کند که اشتیاق فراوانی به وحشیگری و غارت دارند که پدر و مادرشان در همان زمان تولد، صورت فرزندانشان را ناقص و معیوب می کنند! طی حفاری هایی که در شهر گیور در مجارستان صورت گرفته است، جمجمه هایی با شکل های عجیب به دست آمده است که نوشته های مارسلینوس را در این زمینه تایید می کند.

این حفاری ها باعث تعجب باستان شناسان شده است و آن ها را حیرت زده کرده است چون همه ی جمجمه های کشف شده معیوب بودند. تاریخ نگاران با بررسی این شواهد به حقیقتی دست یافتند که شخصیت هون را بسیار وحشی تر از قبل نمایان ساخت. آن ها سنت ویژهای داشته اند که در آن پیشانی نوزادان خود را باند پیچی می کردند و اطراف سرش سوراخ هایی ایجاد می کردند.

تصویری از آتیلا

این باندها با گره ی محکمی بسته می شد و با گذشت زمان، شکل جمجمه ی نوزاد عوض می شد. هون ها سعی داشتند تا به مردم اروپا چهره ترسناک تری از خود به نشان دهند و هر چه بیشتر بر شهرت و قدرت خود بیفزایند.

آتیلا از جایی وارد تاریخ شد که در سال ۴۳۴، رهبر اصلی قوم هون به نام روگیلا بدون مشخص کردن جانشین و یا حتی فرزندی، از دنیا رفت و دو برادرزاده اش به نام ها آتیلا و بلدا جای او را گرفتند. هون ها تصمیم گرفتند که با رومی ها وارد معامله شوند تا رهبرانی که از این قوم به روم شرقی پناهنده شده بودند را باز پس گیرند ولی امپراطور روم شرقی اصلا اهمیتی نداد و در نتیجه این دو برادر تصمیم به جنگ با آن ها گرفتند.

در ان جنگ آتیلا و برادرش توانستند رومی های بسیاری را اسیر کنند و با استفاده از این مزیت، آن ها نه تنها این افراد را گرفتند بلکه پذیرفتند تا معادل ۱۱۵ کیلو گرم طلا نیز به عنوان غرامت به هون ها بپردازند. در ادامه هم روم شرقی پذیرفت تا درهای تجارتی خود را بر روی بازرگانان هون باز کند و به ازای هر اسیر رومی مبلغ ۸ سولیدی به هون ها پرداخت نماید.

سردار بی رحم

البته رومیان مهارت های نظامی هون ها را همیشه تحسین می کردند و به  آن ها وعده دادند که در صورت جنگیدن برای روم به غنائم هنگفتی خواهند رسید. آن ها که توان مقابله با آتیلا را نداشتند، او را تبدیل به یک دست نشانده کردند و به او پیشنهاد دادند که در ازای مبلغ زیادی نسل بورگندی ها که مردم فرانسه کنونی هستند را از زبین ببرد. ۳ سال پس از به حکومت رسیدن، آتیلا و برادرش دست به حمله به گل که همان فرانسه ی امروزی است، زدند که تبدیل به نبردی بی رحمانه شد.

منابع تاریخی می گویند که آتیلا بعد از کشتن سربازان، به قتل زنان و کودکان می پرداخت. در این جنگ ۲۰هزار نفر جان باختند. آتیلا در طی دورانی که بر سر کار بود به مناطق زیادی حمله کرد و خون های بسیاری را ریخت، می گویند که او هرچه را بر سر راهش بود را نابود می کرد.

او برای رسیدن به ثروت و طلا از هیچ عملی دریغ نمی کرد و تنها فردی است که حکومت روم را به مدت ۱۰ سال به صورت کامل از کار انداخته بود البته رومی ها هم از او استفاده می کردند.

تصاویر مختلف از آتیلا

مورخان می گویند که تنها چیزی که برای آتیلا اهمیت داشت ویران کردن بود و هرگز در فکر تثبیت آینده مردم و آینده ی هون ها نبود. آتیلا در واقع خلاقیت بسیاری نداشت و مشکلی را حل نمی کرد بلکه به قولی صورت مسئله را پاک می کرد.

پس از مرگ آتیلا، تمامی قلمروی او در کمتر از ۳۰ سال تجزیه شد و قوم هون تسلط ۱۰ ساله ی خود بر اروپا را برای همیشه از دست داد. همانطور که عمر هیچ کس در این جهان ابدی نیست، آتیلا هم از این قائده مستثنی نبود و قبل از حمله به ایتالیا و در سال ۴۵۳ میلادی و در حالی که تنها ۴۷ سال داشت در گذشت.

در مورد مرگ او دو روایت وجود دارد. عده ای می گویند که او در اثر بیماری واگیرداری که در لشکرکشی آخرش گریبانگیر ارتش او شده بود در گذشته و عده ای نیز می گویند که بر اثر ضربت شمشیر همسرش درگذشته است. آتیلا به هر صورتی که از این دنیا رفته است، بی شک او خونخوارترین فرد عالم بوده است.

عجیب ترین خرافات دنیا که تا به حال نشنیده اید!
اتاق های مرموزی که درون چاه فاضلاب ساخته شده اند!
جشن روز مردگان، عجیب ترین و جذاب ترین فستیوال مکزیک!
ماجرای عجیب «مرد دو چهره»، مردی که پشت سرش هم صورت داشت!
  1. Avatar
    حامد

    حتی با گذشت قرن ها و میلیون ها سال(!!!) هنوز هم، به عنوان خونخوارترین فرد تاریخ و قوم هون شناخته می شود. داداش میلیون رو به ریال هم محاسبه کنی باز خیلی داری اشتباه می‌زنی!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code