چطور در کشورهای مختلف مؤدبانه رفتار کنیم

آداب احترام در کشورهای مختلف

آداب احترام در کشورهای مختلف متفاوت است. اگر شما آدمی اهل سفر هستید و تاکنون سفرهای بسیاری انجام داده اید، به احتمال زیاد می دانید که آداب و رسوم از یک فرهنگ به فرهنگی دیگر متفاوت است. رفتاری که در یک کشور عادی است ممکن است در کشوری دیگر توهین آمیز باشد و بالعکس. حتی اگر شما اهل سفر نباشید، باز با این واقعیت آگاه هستید که نوع خاصی از رفتارها در کشورهای مختلف وجود دارد. تمام نکردن بشقاب غذا در یک کشور ممکن است عادی باشد اما شاید در بعضی از کشورها نشانه بی احترامی به میزبان تلقی شود. به هرحال چه شما قصد سفر به کشورهای زیر را داشته باشید و چه با فردی از آن کشورها قرار ملاقات دارید، دانستن آداب احترام در کشورهای مختلف به شما کمک بزرگی می کند. قطعاً هیچ کسی دلش نمی خواهد که به خاطر ندانستن هایش مورد قضاوت قرار بگیرد. مجله الی گشت در زیر آداب احترام در کشورهای مختلف را بیان می کند.

آداب احترام در کشورها

ژاپن

مطالب مرتبط:
نکاتی در مورد آداب و رسوم در ژاپن
آداب و رسوم هدیه دادن در کشور ها و فرهنگهای مختلف
آداب و رسوم غذا خوردن در کشورهای مختلف

اگر می خواهید آداب احترام در کشور ژاپن را رعایت کنید، بهتر است در ملاقات های اداری خود لباس های مناسب تر و پوشیده تری بپوشید. همانند ژاپنی ها در زمان ادای احترام مانند آن ها خم شوید و سعی کنید که کمی بیشتر از آن ها خم شوید. اگر از یک ژاپنی هدیه دریافت می کنید، آن را با دو دست خود بگیرید و بعداً آن را باز کنید (باز کردن هدیه در جلوی هدیه دهنده بی ادبی محسوب می شود). هرگز در پشت میز ناهارخوری دماغ خود را پاک نکنید. در ملاقات های اداری هم بهتر است که همیشه به جای مستقیم سوال کردن، با اشاره صحبت کنید و در پاسخ دادن نیز صریح نباشید.

آداب احترام در کشورها - ژاپن

سوئد

فاصله خود را با مردم حفظ کنید و هنگامی که با آن ها صحبت می کنید با آن ها تماس نداشته باشید. این خصوصیت از آداب احترام در کشور سوئد است. در موقع غذا خوردن برای رعایت آداب از سیاست و مذهب صحبت نکنید و بیشتر سعی کنید که وقار خود را با سکوت حفظ کنید. سکوت در طی گفتگوها اصلاً ناراحت کننده نیست و بهتر است که به جای فردی پرحرف بودن، کمی آرام باشید، وقتی به ناهار دعوت می شوید تا زمانی که میزبان شما را به صرف ناهار دعوت می کند، شروع به غذاخوردن نکنید.

آداب احترام در کشورها- سوئد

مکزیک

از آداب احترام در کشور مکزیک دست ندادن با خانم ها تا زمانی است که آن ها دستشان را جلو بیاورند و پیش قدم شوند. بنابراین در ملاقات ها به هیچ عنوان اول شما برای دست دادن پیش قدم نشوید. همچنین تماس چشمی اگر زیاد شود نشانه ای بر بی ادبی و رفتار زشت شما تلقی خواهد شد. در زمان ناهار خوردن آرنج خود را بر روی میز نگذارید و آروغ نزنید و هرگز علامت خوب و عالی را با دست نشان ندهید. این علامت در کشور مکزیک رفتاری زشت و عامیانه تلقی می شود.

آداب احترام در کشورها - مکزیک

اردن

از آداب احترام در کشور اردن زمانی که در حال گفتگو با کسی هستید، این است که با تن صدای پایین به گونه ای که محترم و شمرده باشد، با دیگران صحبت کنید. همچنین بدانید که مردم در اردن زمانی که با شما صحبت می کنند در فاصله نزدیکی به شما می ایستند و ممکن است که شما به آن عادت نداشته باشید. در ضمن گاهی در زمان گفتگو به شانه یا بازوی شما می زنند. این گونه رفتار از آداب احترام در کشور اردن است و نباید به جز این تعبیر شود. گاهی جک های مؤدبانه گفته می شود و یا با اعضای خانواده شوخی می کنند. در نهایت هم یادتان نرود که هیچ گاه کف کفش هایتان را در این کشور نشان ندهید.

آداب احترام در کشورها - اردن

کنیا

اگر با کسی بزرگتر و مسن تر از خودتان دست می دهید، تلاش کنید تا با دست چپتان آرنج راست آن ها را هم بگیرید، این کار نشانه ای از آداب احترام در کشور کنیا محسوب می شود. قبل از اینکه به موضوعات اصلی راجع به کار بپردازید، سوالاتی در مورد سلامت، خانواده، کسب و کار و غیره از میزبان یا مهمان خود بپرسید. اگر از روی این موارد بگذرید و مستقیم به سراغ سوال های کاری بروید بی ادبی شما را می رساند. اگر با افراد کنیایی غذا می خورید و مهمان آن ها هستید، تا زمانی که مسن ترین و پیرترین مرد در سفره غذای خود را شروع نکرده است، غذا نخورید.

آداب احترام در کشورها - کنیا

آلمان

همانند مردم اسکاندیناوی، مردم ژرمن و کشور آلمان نیز مبادی آداب هستند. همیشه به خاطر داشته باشید که محکم دست بدهید و افراد را با القاب خانم یا آقا صدا بزنید. نجابت در پای میز غذاخوری بسیار اهمیت دارد و به عنوان مثال از کلمات متشکرم و خواهش می کنم یا لطفاً زیاد در صحبت کردن خود استفاده کنید.

چین

از آداب احترام در کشور چین می توان به زیاد ادا کردن کلمه متشکرم و ممنونم اشاره کرد. مردم این کشور برای کوچکترین کارها مانند چایی ریختن برای یکدیگر از هم تشکر می کنند. اگر به شما هدیه ای دادند حتما با دو دست از آن ها هدیه را بگیرید و حتماً از آن ها تشکر کنید. اگر فردی راجع به ظاهر، وزن یا لباس پوشیدن شما نظر داد، آن را مبنی بر بی ادبی آن ها ندانید. این رفتار، تنها مبنی بر توصیف کردن و نوع نگرش آن ها می باشد.

آداب احترام در کشورها - آلمان

باربادوس

به دلیل حکومت بریتانیا بر باربادوس، در این کشور نیز درجات بالایی از سیاست وجود دارد. بنابراین اگر می خواهید شخصی را خطاب قرار دهید با القابی همچون خانم یا آقا این کار را انجام دهید و در بیشتر اوقات اگر خواسته ای دارید، از کلمه لطفاً و متشکرم استفاده کنید. در سر میز غذاخوری سعی کنید که بسیار فروتن باشید و راجع به سیاست یا مذهب صحبتی نکیند و اگر صحبتی کردید، همیشه جانب بی طرفی را نگه دارید. سعی کنید بیشتر موضوعات دوستانه را برای صحبت با آن ها پیدا کنید.

پاکستان

مردم پاکستان از کلمات لطفاً و متشکرم زیاد استفاده می کنند. اگر کسی وقتش را در اختیار شما قرار داد مطمئن شوید که حتماً از او تشکر کنید. اگر در مغازه یا فروشگاهی از فروشنده سوالی دارید جمله خود را با «ببخشید» شروع کنید و قبل از ترک مغازه دوباره از آن ها تشکر کنید. اگر در سر میز غذا هستید، سعی کنید موقع جویدن غذا دهانتان بسته باشد و با دهان باز صحبت نکنید. همچنین ملچ مولوچ نکنید!

منبع: lifehack.org

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد