آنچه درباره شهر زیبای آلماتی در قزاقستان باید بدانید

شهر آلماتی را بیشتر بشناسید

شهر آلماتی پرجمعیت ترین شهر قزاقستان بعنوان مرکز اصلی تجاری در جنوب شرقی این کشور و در امتداد رشته کوههای مرتفع تیان شان و نزدیکی مرزهای قرقیزستان قرار گرفته است.مساحت این شهر ۳۲۵ کیلومتر مربع می باشد.نام شهر آلماتی در زبان قزاقی برگرفته از کلمه ی آلما به معنی سیب و آلماتی به مفهوم شهر پر از سیب اطلاق می گردد.در اکثر زبانهای ریشه ترکی، آلما به معنای سیب است.همچنین در نسخ قدیمی به جا مانده از مجارستان نام این شهر را آلما اتا در معنی پدر سیب می دانند که امروزه سیب به عنوان نماد این شهر شناخته می شود.

آلماتی شهری زیبا و سرسبز با خیابان های عریض، ساختمانهای زیبا، پارکهای متعدد و فواره های فراوان (بیش از ۱۲۰ فواره ی زیبا) است. خیلی ها به این شهر لقب شهر باغ را داده اند.در بهار حومه ی جنوبی شهر از شکوفه های سیب ، آلبالو ، گیلاس و زردآلو پوشیده می شود.این شهر با لباس سبز بر تن، نمای زیبای کوه های اطراف و ۸ هزار هکتار پوشش سبز در داخل شهر به شهری رویایی تبدیل گشته است.

شهر آلماتی
مطالب مرتبط:
آنچه باید از تاریخ قزاقستان و گذشته این سرزمین بدانید!
۶ جاذبه قزاقستان که قبل از مرگ باید ببینید

آلماتی یکی از شهرهایی است که در سال های اخیر به دلیل مراودات تجاری و آموزشی روند رو به افزایشی از مسافرت داشته است. شهری ثروتمند که موسیقی و هنر زیبای قزاقی و همین طور غذاهای محلی بسیار خوشمزه آن را می توانید تجربه کنید. بیشتر ایرانیانی که به آلماتی سفر می کنند برای انجام فعالیت‌های تجاری و عمرانی عازم هستند. به خصوص در فصل پاییز سرمای قزاقستان باب طبع گردشگران گرمسیری نیست. در آلماتی زبان انگلیسی و فارسی به کارتان نمی آید. شاید تا حدودی ترکی – به سبب قرابت با آذربایجانی‌ها – بتواند راهگشا باشد اما باید راهنمای مجرب در کنارت باشد. تابلو و نام خیابان ها به زبان انگلیسی نیست. ولی گروهی از قزاق های علاقه مند در دانشگاه زبان مشغول یادگیری زبان فارسی هستند زیرا تجارت و گردشگری را بین دو کشور رو به رشد می بینند.

یکی از بزرگترین پیست های اسکیت روی یخ (پاتیناژ) در ارتفاعات آلماتی با نام مدئو Medeu مورد علاقه قزاقهاست و عموما مسابقات اسکیت روی یخ در آن برگزار می شود که با هزینه ۲۰ یورو در روز هزینه بسیاری مناسب برای این ورزش جذاب خواهد بود. از این مکان می توان شهر آلماتی را هم از آن بالاها دید. این جا بهترین مکان برای حس آرامش و ورزش در آلماتی است که اتوبوس هایی با قیمت مناسب از سطح شهر به مدئو مرتب برنامه حرکت دارند.

شهر آلماتی در قزاقستان

آلماتی اساسا شهری با خیابان های فراخ است و محل های پیاده روی بسیاری دارد که ناشی از معماری و طرز تفکر شوروی سابق است که به فضاهای بیرونی و اجتماعی توجه ویژه ای قائل بودند. حتی در تپه های توپ کاپی تله کابینی شما را به ارتفاعات می برد که برخلاف تله کابین های مرسوم به جای سوار کردن ۴ نفر حدود ۱۲ تا ۱۴ نفر را سوار می کند. در آلماتی یکی از زیباترین کلیساهای جهان را می بینید. کلیسای جامع زنکوو Zenkov که تماما به رنگ زرد است و تنها کلیسای چوبی جهان است که بدون استفاده از هیچ میخی ساخته شده است. این کلیسای منحصر به فرد در پارکی زیبا و فرحبخش به نام Panfilov اتراق گاه خانواده های قزاق و گردشگران خارجی است. کلیسای جامع پس از انقلاب کبیر اکتبر شوروی به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت، اما در سال ۱۹۹۰ دوباره به عنوان کلیسای جامع ارتدوکس روسیه بازسازی شد. در زلزله ویرانگر ۱۹۱۱ این تنها ساختمان سالم مانده شهر بود که به اعتقاد بسیاری از معجزات خداوند بوده است. نمای داخلی نیز به استادی نمای بیرونی تزئین شده است. گردشگران برای ورود به کلیسا لازم است تا به آداب و رسوم کلیسا احترام بگذارند.

دریاچه بزرگ آلماتی و پارک مرکزی و سرسبز از دیگر مناظر طبیعی چشم نواز شهر آلماتی هستند. این دریاچه که ۲۵ کیلومتر از خیابان الفارابی فاصله دارد به شدت مورد علاقه طبیعت دوستان است و در زمستان یخ می زند و زیبایی دو چندانی به طبیعت اطراف می بخشد.

پیاده روی و تماشای چشم اندازهای زیبا در دریاچه آلماتی (بخش اول)
آیا اینجا واقعا قزاقستان است؟!
۴ دلیلی که باید از آلماتی دیدن کنید
معرفی ۵ دره معروف شهر آلماتی قزاقستان
 1. Avatar
  حمید ب

  سلام
  چند نکته ای که در سفر به آلماتی بکارتان خواهد آمد:
  ۱-زبان انگلیسی بکارتان نمی آید فقط قزاقی، روسی، در درجه بعدی ازبکی و گاهی ترکی
  ۲-تمام میوه فروشان آلماتی تاجیک هستند و فارسی زبان!!! پس درصورت نیاز به آنها مراجعه نمایید و مطمعن باشید شما را راهنمایی میکنند.
  ۳-عمده غذای قزاقها گوشت گوسفند با کیفیت و البته قیمت مناسب است، توصیه میکنم به شیشلیک سنتر سری بزنید.
  ۴-ایاب و ذهاب با سواریها(که به عنوان تاکسی کار می کنند) مقرون به صرفه بوده و نرخ کرایه مسیرهای آلماتی حدود ۷۰۰ تنگه معادل ۷۷۰۰ تومان(شهریور ۹۶ -هر تنگه تقریبا ۱۱ تومان) میباشد و البته مسیرهای طولانی مثلا فرودگاه تا ۲۰۰۰ تنگه میرسد.
  ۵-سیگار کشیدن فقط در کنار سطلهای زباله که به همین منظور هستند مجاز است.
  ۶-روز ۳۰ شهریور ۹۶ جشن ۱۰۰۱ سالگی آلماتی برگزار شد و به این منظور خیابان سنگفرش شده ای توسط نظربایف رییس جمهور قزاقستان افتتاح شد، که ارزش قدم زدن شب هنگام در آن و جود دارد.
  ۷-آلماتی شهر امنیست پس در سفر به آنجا آسوده باشید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code