ایروان بهتر است یا باکو؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

ایروان بهتر است یا باکو

همواره برای تمام افرادی که می خواهند به سفر بروند قرار گرفتن بین دو راهی، که به کدام یک از مقاصدی که به آن ها معرفی شده است بروند نیز یکی از سخت ترین شرایط ممکن است؛ به خصوص که آن دو مقصد شهرهای توریستی نظیر باکو و ایروان باشند که سالانه پذیرای تعداد زیادی از مسافر هستند. البته که به نظر ما سفر به هر دو این شهرهای می تواند گزینه های مناسبی شما عزیزان باشد اما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم بگوییم که در چه شرایطی باکو بهتر از ایروان است و برعکس. از همین رو در ادامه ی این مطلب همراه ما باشید تا درباره ایروان بهتر است یا باکو خدمتتان اطلاعاتی را ارائه دهیم.

ایروان بهتر است یا باکو

موقعیت جغرافیایی باکو و ایروان

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به باکو
راهنمای سفر به ایروان
گشت و گذار در ایروان

خب اول از همه باید به فاصله ای که این دو شهر با یکدیگر دارند بپردازیم. شهر باکو تقریبا در نزدیکی ایران است و اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم این شهر در ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره ی آب شوران نیز قرار گرفته است، اگر بخواهید از راه زمینی به این شهر بروید حدود ۱۲ ساعت راه است و مهم ترین و پر رفت و آمد ترین مرز برای ورود به کشور آذربایجان، مرز آستاراست که در نزدیکی شهر آستارا قرار دارد. از این مرز تا باکو ۳۵۰ کیلومتر راه پیش روی شماست.

اما شهر ایروان کمی فاصله ی بیشتری از ایران دارد و تقریبا اگر بخواهیم فاصله این شهر از تهران را با اتوبوس بگوییم حدود ۲۲ ساعت راه است تا از تهران به ایروان با اتوبوس برسید. فاصله تهران تا جلفا (مرز ایران و ارمنستان) ۷۹۶ کیلومتر و فاصله تهران تا شهر ایروان ۱۱۴۸ کیلومتر می باشد.

اگر برایتان فاصله مهم است که باید بگوییم باکو می تواند گزینه مناسب تری برایتان باشد چه با هواپیما و یا با اتومبیل شخصی می توانید راحتر به این شهر دسترسی داشته باشید، اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که باکو شهر نسبتا کوچکتر از ایروان است و قدرت مانور شما در ایروان جهت گشت و گذار و تفریح قطعا بیشتر از باکو است.

بریم باکو یا ایروانش

شرایط آب و هوایی باکو و ایروان

  • ایروان

از لحاظ شرایط آب و هوایی کشور ارمنستان جز کشورهای سرد جهان قرار دارد. ایروان هم از این قاعده خارج نیست، به همین منظور در تابستان به دلیل این که شرایط آب و هوایی در این شهر مناسب تر است مسافران زیادی را به سمت خود جهت شنا و کوهنوردی و دیگر فعالیت ها به خود جذب می کند. در فصل زمستان این شهر سفید پوش می شود و دمای هوا به نسبت در پایین ترین حد خود قرار دارد.

  • باکو

از لحاظ آب و هوایی شهر باکو، زمستان های بسیار سردی دارد، به همین نسبت تابستان های بسیار گرمی هم نیز دارا می باشد. با توجه به برگزاری جشن نوروز در آذربایجان و طراوت نسبی هوا و شاد بودن مردم، بهار برای سفر به کشور آذربایجان و شهر باکو مناسب ترین زمان است. زمستان های این شهر هم نیز بسیار سرد و نمناک است.

بهترین زمان سفر به باکو و ایروان

با توجه به مقایسه ای که در بالا انجام شد بهترین زمان برای سفر به باکو می تواند ماه های جون، جولای و می (اردیبهشت، خرداد و تیر) باشد. هرساله بسیاری از گردشگران در این ماه ها به باکو سفر می کنند. مسلم است که هتل های باکو و پروازهای باکو در این ایام افزایش نرخ خواهند داشت؛ و بهترین زمان برای سفر به ایروان فصل بهار و تابستان است که شرایط جوی بسیار مناسب و معتدلی در این شهر برقرار است.

شهر باکو

هزینه های در سفر به باکو و ایروان

دو شهر ایروان و باکو هر دو شهرهای آن چنان گرانی نیستند که شما نیاز به یک گونی پول برای سفر به آن ها داشته باشید. اما میزان هزینه ها به نسبت برنامه ریزی که شما در سفرتان در نظر دارید متفاوت است و ممکن است به جای این که یک سفر اقتصادی داشته باشید شاهد سفری به شدت گران شوید. پس پیشنهاد ما این است که با توجه به این که ایروان و باکو هر دو جزء شهرهای ارزان قیمت هستند سعی کنید با یک برنامه سفری مشخص هزینه های خود را کنترل کنید.

شهر ایروان در ارمنستان

اطلاعات ضروری در دو شهر باکو و ایروان

اطلاعات ضروری شهر باکواطلاعات ضروری شهر ایروان
زبان رسمی: ترکی آذربایجانی

واحد پول: منات  (AZN)

اختلاف ساعت با تهران: ۳۰+

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز

پیش شماره کشور: ۹۹۴+

پیش شماره شهری: ۱۲

شماره های ضروری:

پلیس: ۱۰۲

آمبولانس: ۱۰۳

آتش نشانی: ۱۰۱

زبان رسمی: ارمنی

واحد پول: درام (AMD)

اختلاف ساعت با تهران: ۳۰+

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز

کد کشور: ۳۷۴+

کد شهری: ۱۰

شماره‌های اضطراری:

پلیس: ۱۰۲

آمبولانس: ۱۰۳

آتش نشانی: ۱۰۱

ایروان

جاذبه های گردشگری در دو شهر باکو و ایروان

جاذبه‌های گردشگری در کشور ارمنستانجاذبه های گردشگری در شهر باکو
میدان هاراپراک (جمهوری) |  Republic Square

کاسکاد (هزارپله) |  Cascade

خانه‌ی اپرا | Yerevan Opera Theatre

مجسمه مادر ارمنستان

صومعه گغارد | Geghard Monastery

پارک عشاق |  Lovers’ Park

قلعه موزه اربونی |  Erebuni Fortress

موزه گالری ملی ارمنستان |  National gallery of Armenia

مسجد کبود ارمنستان | Blue Mosque

کلیسای جامع سنت گرگوری روشنگر

صومعه نوراوانک

کاخ شیروانشاه | Shirvanshaks’ Palace

برج های شعله | Flame Towers

قلعه دختر | Maiden Tower

شهر قدیم باکو| Old City Baku

بلوار باکو | Seaside Boulevard

موزه فرش آذربایجان | Azerbaijan Carpet Museum

خیابان شهدا | MARTYRS’ LANE AND FLAME TOWERS

موزه تاریخ باکو

گل فشان | MUD VOLCANOES

مرکز حیدر علی ‌یف | HEYDAR ALIYEV CENTER

پارک ملی قبوستان | GOBUSTAN NATIONAL PARK

کوه آتشین | YANAR DAGH

بریم باکو یا ایروان

دیگر تفریحات ممکن در ایروان

  • پاراگلایدر در ارمنستان

یکی از تفریحات ارمنستان که در سفر به ایروان می توانید انجام دهید، پاراگلایدر است. از آن جایی که ارمنستان یک کشور کوهستانی است با سوار شدن بر پاراگلایدر می توانید زیبایی های این شهر را در ارتفاعات همانند پرندگان تماشا کنید و لذت ببرید.

  • باشگاه و پارک آبی دنیای آب

همانطور که گفتیم بهترین زمان برای سفر به ارمنستان بهار و تابستان است چرا که دمای هوا در شرایط مساعدی قرار دارد پس اگر در تابستان قصد سفر به ارمنستان کردید پارک آبی دنیای آب را از دست ندهید. پارک آبی دنیای آب ارمنستان در ناحیه نور نورک ایروان در خیابان میاسنیکیان قرار دارد.

  • صخره نوردی در طبیعت

با وجود این واقعیت که ارمنستان کشور کوهستانی است، مشکلی که برای سالن های تخصصی صخره نوردی وجود دارد این بود که بتوانند انجام این ورزش را در باران، سرما و حتی در پایان یک روز کاری ارائه دهند.” Boulder Town” این شانس را برای توریست ها و افراد محلی به وجود آورد که بتوانند از یک نوع “صخره” به طور مستقیم در ایروان، در یک سالن تخصصی که در آنجا میتوان تمامی تجهیزات و وسایل لازم را پیدا کرد صخره نوردی کنند.

تفریحات در ایروان

غذاهای محبوب ارمنستانی های

هریسه | Harissa: یکی از غذاهای ارمنی که در ایام خاص آن را می پزند، هریسه است.  برای تهیه آن آرد گندم را در آب به همراه گوشت اضافه می کنند.

تولما | Tulma: تولما یا دلمه غذایی است که در آن از گوشت و سبزیجاتی مثل برگ مو، گوجه، فلفل، بادمجان و کلم استفاده می شود. تولما غذایی است که به صورت داغ و به همراه سس ماست و سیر سرو می شود.

ماهی کبابی | Ishkhan: در سفر به ارمنستان حتما ماهی کبابی را در رستوران های شهر ایروان امتحان کنید. ماهی قزل آلا یکی از لذیذترین غذاهای ممکن در این شهر است.

قاپاما | Ghapama: یکی از غذاهای اصیل در ارمنستان قاپاما است. برای پخت قاپاما داخل کدو تنبل را خالی کرده و با موادی همچون برنج پخته شده و ترکیبی از میوه های خشک مانند بادام، خرما، سیب، آلو، زغال اخته، زردآلو، آلو بخارا و کشمش پر می شود.

فاسولیا | Fasulya: دیگر غذای خوشمزه ای که در ارمنستان می توانید آن را سرو کنید فاسولیا است، این غذا ترکیبی از گوشت، لوبیا سبر و گوجه فرنگی است.

غذاهای ارمنی

غذاهای محبوب آذربایجانی ها

کباب: کباب از آن غذاهای پرطرفدار ایرانی است که در کشورهای اطراف ایران هم از غذاهای محبوبی به حساب می آید.  باکو هم چندین نوع کباب و شیشلیک خیلی خوشمزه دارد.

شاه پلو: اگر ته چین دوست داشته باشید حتما از این غذا هم خوشتان می آید البته طعم آن کمی متفاوت از ته چین هایی است که تا به حال دیده اید اما آنقدر خوشمزه است که به سختی می توانید در برابر بشقاب دوم مقاومت کنید.

دیزی: به یک رستوران سنتی بروید و یک دیزی خوشمزه سفارش دهید تا ببینید خوردن این غذا در شهر دوست داشتنی ای مثل باکو چقدر می تواند لذت بخش باشد.

دلمه: اگر در این شهر دلتان دلمه ای خوشمزه خواست می توانید سریعا خودتان را به نزدیک  ترین رستوران برسانید چون این غذا از غذاهای معمول منوهای رستوران های اینجاست.

لاوانگی: شکم مرغ و ماهی را با سبزیجات و گردو پر می کنند تا غذای خوشمزه ای مثل لاوانگی را درست کنند. غذایی که خوشمزه و پرطرفدار است و عطر و طعم بینظیری دارد.

غذاهای آذربایجانی

بایدها و نبایدها در باکو و ایروان

بایدها و نبایدهای شهر باکوبایدها و نبایدهای در شهر ایروان
خوشبختانه نرخ جرم و جنایت در شهر باکو بسیار پایین است و آذربایجان از لحاظ شاخص‌های جهانیِ امنیت، تنها یک پله پایین تر از ایران ایستاده است. همچنین این کشور از لحاظ امنیت از کشورهایی ماند هند، ترکیه، اوکراین و روسیه در درجه بالاتری قرار می گیرد.

حتی الامکان سعی کنید که از آب معدنی در سفرتان استفاده کنید. چرا آب های لوله کشی این شهر مناسب آشامیدن نیست.

برای کسب اطلاعات لازم درباره ویزای این کشور می توانید راهنمای سفارت آذربایجان را مطالعه نمایید.

جهت دسترسی به شهر باکو در آذربایجان اگر راه هوایی را انتخاب کنید، از فرودگاه امام خمینی تا این شهر حدود ۵۰ دقیقه فاصله است.

 در کشور ارمنستان خطری جدی شما را تهدید نخواهد کرد، اما جانب احتیاط را در نظر داشته باشید و در اماکن شلوغ و شب های دیر وقت حواستان به خود و وسایل ارزشمندتان باشد. همچنین هنگام بازدید از امکان مذهبی پوشش مناسبی داشته باشید.

موزه‌های ایروان معمولا از ساعت ۹ یا ۱۰ صبح تا ۵ یا ۶ عصر باز هستند. اگر به طور اتفاقی در فصل اردیبهشت به ایروان سفر کردید، می‌توانید در شب‌موزه حضور داشته باشید

از همراه داشتن هر گونه داروی کدئین دار به این کشور خودداری نمایید، چون این گونه داروها در این کشور مخدر محسوب می شوند.

سعی کنید وقتی وارد ارمنستان شدید اقدام به تهیه سیم کارت نمایید زیرا هزینه رومینگ بالایی بابت سیم کارت های ایران در این کشور باید بپردازید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد