بلیط هواپیما

داستان عجیب ایستگاه متروی شبح دار مادرید!

ایستگاه متروی شبح دار مادرید | MADRID’S GHOST STATION

شاید با خواندن این تیتر در ابتدا فکر کنید که چنین چیزی محال است و حتما قرار است تا یک داستان که در نهایت خوشبینی از گفته های مردم بومی و محلی نشات گرفته است را بخوانید ولی باید به شما بگویم که سخت در اشتباه هستید زیرا، داستان ایستگاه متروی شبح دار مادرید تنها یک داستان با حضور عوامل ماورا الطبیعی نیست بلکه یک روایت کاملا واقعی است. حتی این ایستگاه هم اکنون موجود است و همانطور هم که از نامش پیداست، در شهر مادرید قرار گرفته است. می دانیم که شما شهر مادردید در اسپانیا را با مشخصه های دیگری به یاد می آورید اما امروز ما می خواهیم تا کمی ذهنیت شما را نسبت به یکی از اماکن عمومی این شهر تغییر دهیم و با روایت داستان ایستگاه متروی شبح دار مادرید کمی هم به آن چاشنی هیجان اضافه نماییم. در ادامه با ما تا پایان این مطلب با الی گشت همراه باشید.

ایستگاه
مطالب مرتبط:
گران ویا، توریستی ترین خیابان در مادرید!
بهترین موزه های رایگان شهر مادرید در اسپانیا
در میدان خورشید مادرید چه کنیم؟

در مقدمه به این مطلب اشاره کردیم که شهر مادرید را همه با کلید واژه های دیگری به عنوان صفت های این شهر به یاد می آورند. تیم فوتبال رئال مادرید، موزه ها و گالری های هنری، رستوران های مهیج، ابنیه و آثار تاریخی، رستوران های فوق العاده و … .

بخواهیم از تمام فعالیت هایی که در مادرید می توان انجام داد و این شهر به آن ها شهرت دارد صحبت کنیم، باور کنید که یک مطلب مجزا را باید کاملا به آن اختصاص دهیم اما امروز می خواهیم به ایستگاه متروی شبح دار مادرید بپردازیم و ببینیم که چرا این مترو را به شبح دار بودنش می شناسند. مادرید شهر پر جنب و جوشی است که همه آن را به همیشه بیدار بودنش می شناسند اما، یک چیز دیگر هم درباره ی این شهر وجود دارد که شاید چون جلوی چشم هایتان نیست، تا به حال درباره ی آن چیزی نشنیده باشید.

این شگفتی ماورا الطبیعه در زیر زمین قرار داشته ولی با این حال در جایی است که افراد زیادی در آن رفت و آمد دارند. اما به نظر باید بدانید که این داستان چیست و از کجا نشات می گیرد. اگر علاقه مند به داستان های ماورا الطبیعه هستید باید به شما توصیه کنیم که با سفری به ایستگاه شبح ‌وار مادرید که اتفاقا از نوع ایستگاه های مخفی هم هست، شما می توانید به یکی از اکتشافات فراموش نشدنی و جالب خود شاید اصلا در طول کل دوران زندگی خود برسید پس، با ما تا انتها همراه باشید.

داستان ایستگاه متروی شبح دار مادرید

داستان از این جایی شروع می شود که می گویند، اگر سوار خط شماره ی یک متروی شهر مادرید شوید، احتمالاً به موردی بسیارعجیب پی خواهید برد که این فکر را برای شما به وجود خواهد آورد که شما دچار خطای دید شده اید اما به شما اطمینان می دهیم که اگر هزاران بار دیگر هم از این مترو رد شوید باز هم همین اتفاق برای شما می افتد و باز هم آن چه را خواهید دید که بار اول دیده اید.

در خط شماره ی ۱ متروی مادرید به این علت که سرعت قطار بین ایستگاه‌ های بیلبائو و ایگلسیا افزایش پیدا می کند و طبیعتا تاریکی بین دو ایستگاه قطار به مراتب بیشتر می شود، شما اگر به پنجره ی بیرون نگاه کنید، ناگهان با نورهای طلایی یک سکوی قدیمی روشن شده روبرو می شوید که البته در یک چشم به هم زدن هم از کادر پیش رویتان خارج می‌ شوند.

احتمالاً همانطور که گفتیم شما این فکر را خواهید کرد که ذهنتان با شما بازی کرده است و شما مرتکب خطا و اشتباهات چشمی شده‌ اید اما باور کنید که صحنه ای که شما دیده اید واقعی است و شما در واقع از همان ایستگاه شبح وار مخفی مادرید که به آن چامبری (Chamberí) می گویند، عبور کرده اید.

مادرید

ایستگاه چامبری

ایستگاه متروی شبح دار مادرید یا همان ایستگاه معروف شهر مادرید یعنی ایستگاه چامبری، در شمال مرکزی شهر مادرید قرار گرفته است. ایستگاه چامبری در واقع یکی از ۸ ایستگاهی است که در اولین خطوط متروی شهر مادرید افتتاح شد و سیستم حمل و نقل تندروی این شهر را به همراهی ۷ ایستگاه متروی دیگر، تشکیل دادند.

ایستگاه چامبری در تاریخ ۱۷ اکتبر سال ۱۹۱۹ میلادی به روی عموم باز شد و مردم توانستند تا از آن استفاده نمایند. ایستگاه چامبری نیز همانند دیگر ایستگاه های شهر مادرید، توسط معماری به نام آنتونیو پالاسیوس (Antonio Palacios) طراحی و البته ساخته شد. آنتونیو پالاسیوس به خاطر طراحی برخی ساختمان ‌های مهم شهر معروف بوده است و از میان دیگر آثارش می‌ توان به ساختمان شهرداری مادرید اشاره نمود.

داستان از این جا شروع می شود که، در دهه ی۱۹۶۰ میلادی مسئولین متروی مادرید و شهرداری این شهر تصمیم گرفتند که به توسعه ی سکوهای قطار گرفت تا قطارهای بزرگ ‌تری در نهایت بتوانند در آن ‌ها مسافر گیری کنند.

داستان عجیب ایستگاه متروی شبح دار مادرید

در نیتجه ی این تصمیم، این سکوها در ایستگاه های دیگر از ۶۰ متر تا ۹۰ متر بلند شدند اما وقتی نوبت به ایستگاه چامبری یا همان ایستگاه متروی شبح دار مادرید فعلی روایت ما رسید، مسئولین مترو متوجه شدند که برای این کار مشکلی وجود دارد.

در ایستگاه چامبری به خاطر نزدیکی زیاد این ایستگاه به ایستگاه های بیلبائو و ایگلسیا در نهایت امکان توسعه ی این ایستگاه وجود نداشت و به همین خاطر مسئولین این ایستگاه تصمیم گرفتند تا درباره ی این ایستگاه اقداماتی را انجام دهند که نسبت به دیگر ایستگاه ها همچین تصمیمی را اتخاذ نکردند.

مسئولین مترو و شهرداری به اتفاق هم تصمیم گرفتند تا در سال ۱۹۶۶ میلادی این ایستگاه را تعطیل نمایند. پس از سال ها، این ایستگاه بیش از ۴۰ سال بدون استفاده باقی ماند و دیگر هیچ کس از آن استفاده ای نکرد اما، با توجه به این که ورودی این ایستگاه را بستند، می توانید مطمئن باشید که شاخصه‌ ها و سازه های ۴۰ سال پیش و اصلی این ایستگاه همچنان به خوبی در این ایستگاه به خوبی حفظ شده‌ اند.

ایستگاه چامبری

خلاصه تر که برایتان بگوییم، برای چند دهه ی متمادی تنها نشانه و علامت باقی مانده از این ایستگاه تنها نور سکوی آن بود که تنها وقتی قطارهای خط شماره ی ۱ سرعتشان را بالا می‌ بردند، مانند یک فلاش عمل می ‌کرد.

به هر حال مردم محلی شهر مادرید از وجود این ایستگاه خبر داشتند اما به صورت کامل نمی ‌دانستند که ورودی آن در کجا قرار گرفته و سکوهای آن کجا رفته است و بنابراین چون برای آن توجیه درست و حسابی پیدا نمی کردند، این نور را به وجود ماورا الطبیعه و شبح واری تشبیه کردند و دقیقا از همان جا بود که داستان ایستگاه متروی شبح دار مادرید شروع شد و دهان به دهان چرخید و باعث شد تا این ایستگاه بسیار معروف شود.

مسئولین متروی مادرید و شهرداری شهر مادرید در سال ۲۰۰۶ تصمیم گرفتند تا که این ایستگاه متروی قدیمی را نیز مانند یک موزه مورد بازسازی قرار دهند تا مردم بتوانند از آن بازدید به عمل آورند و بدانند که تنها بازتاب رنگ است که در مابین دو ایستگاه بیلبائو و ایگلیسیا به چشم آنان می خورد و هیچ شبحی در این ایستگاه وجود ندارد!

داستان ایستگاه

بالاخره پس از ۲ سال یعنی سال ۲۰۰۸ میلادی که از اتخاذ این تصمیم توسط مسئولین متروی شهر مادرید و شهرداری این شهر گذشته بود، این مکان اسرا آمیز به عنوان سکوی صفر که البته هنوز هم خیلی ها آن را به عنوان ایستگاه متروی شبح دار مادرید می شناسند، به روی عموم باز شد و مردم در نهایت توانستند تا این نور و منشا آن را از نزدیک مشاهده نمایند.

درحال حاضر، یکی از جاذبه‌ های اصلی که در این موزه ی جالب وجود دارد، تبلیغات قدیمی بازسازی شده‌ ای هستند که بر روی دیوارهای سکو به چشم می ‌خورند. حتی شما اگر به این موزه بروید، می ‌توانید تا باجه‌ های بلیط قدیمی، نقشه‌ های شهری و مترو و همچنین ویدیوهایی که ساخت مترو را به تصویر می‌ کشند را از نزدیک تماشا کنید.

ایستگاه مترو

در واقع شما با حضور در این مترو حس می کنید که تنها با خرید یک بلیط به ۵۰ سال پیش رفته اید و در وسط دهه ی ۱۹۶۰ میلادی قرار گرفته اید! ورود به این ایستگاه قدیمی که البته امروزه به آن موزه می گویند، کاملا رایگان است و کسانی که مشتاق بازدید از آن هستند می توانند تا از روزهای پنجشنبه تا یکشنبه از ایستگاه متروی شبح دار مادرید بازدید کنند و به سوالات خود درباره ی این داستان عجیب و غریب و سر منشا ان را از نزدیک بکاوند و سوالات خود را پاسخ گویند. متروی مادرید برای آن که افراد علاقه مند با بخش های دیگری از تاریخ شهر مادرید آشنا شوند، نه تنها مقصد مناسبی خواهد بود علاوه بر آن می توان تا زا آن به بسیاری از نقاط تاریخی شهر به راحتی و سهولت سفر نمایند.

متروی شهر مادرید دارای ۱۳ خط و ۳۰۱ ایستگاه است و پس از متروی شهر لندن در انگلیس، متروی شهر نیویورک در آمریکا، متروی شهر مسکو در روسیه، متروی شهر سئول در کره ی جنوبی و متروی شهر شانگهای در چین، در جایگاه ششمین متروی جهان از لحاظ طول خطوط می باشد.

جاذبه های گردشگری اسپانیا در سال۲۰۲۰
جاذبه های گردشگری اسپانیا در سال۲۰۲۰
هتل ایلونین آکوا ۳ والنسیا | ۳ ستاره
هتل ایلونین آکوا ۳ والنسیا | ۳ ستاره
ساختمانی که از بالا به پایین ساخته شده است!
ساختمانی که از بالا به پایین ساخته شده است!
بهترین تفریحات اسپانیا!
بهترین تفریحات اسپانیا!