این شهر در ژاپن با دود کار می کند!

چشمه های آب گرم بپو در ژاپن (hot springs of Beppu)

در کشور ژاپن، جزیره ای به نام کیوشو وجود دارد که به خاطر فعال ترین آتشفشان آن به نام کوه آسو، سر منشا فعالیت های زمین گرمایی است و به همین دلیل چشمه های آب گرم بسیاری در آن به چشم می خورد. معروف ترین این چشمه های اب گرم طبیعی، در نزدیکی جایی به نام بپو (Beppu) که شهر کوچکی بین خلیج دریای اینلند و دو آتشفشان دیگر در شرق کرانه ی جزیره است، قرار گرفته اند و به چشمه های آب گرم بپو در ژاپن مشهورند در ادامه با این شهر که از همه جای آن دود بلند می شود، بیشتر آشنا می شوید، با الی گشت همراه باشید:

چشمه های آب گرم بپو در ژاپن
مطالب مرتبط:
در این روستای ژاپنی، فقط عروسک ها زنده اند!
این ۷ مورد را در اولین سفرتان به ژاپن یاد می گیرید!

چشمه های آب گرم بپو در ژاپن بیشتر از ۲۹۰۰ تا دریچه و مخزن دارند که بیشتر از ۱۳۰۰۰۰ تن آب داغ را هر روز از زمین به بیرون می فشانند و از این حیث، بعد از پارک ملی یلو استون در آمریکا، مقام دوم را دارند. بخارهای آبی که حاصل از این پدیده هستند و به هوا می روند، این تصور را به وجود می آورند که همه ی شهر در آتش است.

معروف ترین چشمه های آب گرم بپو در ژاپن، جیگوکو (Jigokus) و هلز (Hells) نام دارند. دمای این چشمه های آب گرم از ۵۰ درجه تا ۹۹٫۵ درجه ی سلسیوس متغیر است و بنابراین نیازی هم به گفتن نیست که جیگوکوها اصلا برای استحمام مناسب نیستند اما مشهورترین جاذبه ی شهر بپو هستند.

شهر بپو در ژاپن

در کنار جذب توریست، چشمه های آب گرم بپو در ژاپن فایده ی دیگری هم دارند و نقش مهمی را در زندگی روزانه ی مردم شهر بازی می کنند. بخارهایی که از چاه ها به هوا می رود، برای گرم کردن آبی که بوسیله ی لوله کشی به خانه های مردم می رود، استفاده می شود و مقداری از آن هم برای پخت و پز به سمت رستوران ها هدایت می شود. علاوه بر این، از مقداری از این آب برای مصارف کشاورزی، درمان های فیزیکی هم استفاده می شود و البته که چشمه های آب گرم بپو، بزرگترین چشمه های از این نوع در دنیا هستند.

چشمه آب گرم Chinoike Jigoku

یکی از جذابیت های این چشمه ها، رنگ های عجیب آنهاست که تقریبا رنگ نارنجی پرتغالی دارند و دلیل به وجود آمدن این رنگ خاص هم وجود آیرون اکساید و منیزیم اکساید است.

چشمه آب گرم Chinoike Jigoku

چشمه آب گرم Umi Jigoku

کلمه ی Umi Jigoku به معنای «جهنم دریایی» است و دلیل این نامگذاری هم رنگ آبی لاجوردی آن است که شما را درست یاد دریا می اندازد در صورتی که داغ بودن آن با دمای ۹۸ درجه ی سانتیگراد، هیچ تناسبی با دریا ندارد و درست شما را یاد جهنم می اندازد! در اطراف این چشمه ی آب گرم هم فروشگاه هایی به چشم می خورد که تخم مرغ های پخته ای که با آب چشمه آب پز شده اند را به فروش می رسانند!

چشمه آب گرم Umi Jigoku
چشمه آب گرم Umi Jigoku ژاپن

چشمه ی Oniishibozu Jigoku

این چشمه ی آب گرم در واقع متشکل از حباب های گلی است که در واقع همان پدیده ی گلفشان است. گلفشان چیست؟ پدیده ای بسیار جذاب و منحصر بفرد که در قبلا در مطلبی از الی گشت در مورد آنها صحبت کرده ایم و پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید، بد نیست بدانید ایران هم گلفشان دارد! کافیست به لینک روبرو مراجعه کنید: (گلفشان چیست؟ در کجای ایران می توانیم ببینیم؟)

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code