بلیط هواپیما

این کلیساها در رم شما را میخکوب می کنند!

کلیساهای معروف رم

رم، شهر کاتولیک ‌هاست. این شهر مقر پاپ است؛ هرچند خودش در واتیکان یا همان کشور کوچکی زندگی می‌کند که توسط رم احاطه شده است، اما گردشگران لازم نیست حتما کاتولیک باشند تا به تحسین هنر افسانه‌ای و معماری برجسته این کلیساهای قدیمی بپردازند. در یک سفر فراموش نشدنی به ایتالیا دسته‌ جمعی رفتن به یکی از این کلیساها در رم می‌تواند هم تجربه‌ ای فرهنگی برای غیرکاتولیک‌ ها باشد و هم تجربه‌ای مذهبی برای کاتولیک‌ها، و همچنین می‌تواند دیدگاه تازه‌ای پیرامون رم فراهم سازد. با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به کلیساهای معروف در رم بزنیم.

مطالب مرتبط:
موزه های معروف رم
در ایتالیا به تماشای میدان جنگ گلادیاتورها بروید

۸٫ کلیسای سانتا ماریای پوپولو (Santa Maria del Popolo)

گفته می‌شود از میان تمام کلیساهای رم، کلیسای سانتا ماریای پوپولو دارای بهترین آثار هنرمندان دوران رنسانس است؛ از جمله رافائل، برنینی (Bernini) و کاراواجیو (Caravaggio). این کلیسا در سال ۱۰۹۹ میلادی ساخته شد تا با اعتقادات مردم که گفته می‌شد روح نرو در نواحی نزدیک به دروازه شمالی رم سرگردان است، مبارزه کند. در واقع چون گفته می‌شد کلاغ ‌هایی به شکل شیطان در یک درخت زندگی می‌کنند، این درخت را قطع کردند و با آن کلیسا ساختند، این کلیسا دارای چندین نمازخانه است که همگی مملو از آثار هنری آن زمان می‌باشند.

basilica of santa maria del popolo

۷٫ سانتا ماریای تراستور (Santa Maria in Trastevere)

سانتا ماریای تراستور یکی از قدیمی ‌ترین کلیساها در رم است و بیشتر مورخان بر این باور هستند که در سال ۳۵۰ میلادی ساخته شده باشد. این کلیسا دارای موزاییک‌های جالبی است که مربوط به قرون دوازدهم و سیزدهم می‌باشند. این بنا در سال ۱۴۱۰ که رم مورد تاخت و تاز قرار گرفت، ویران شد؛ اما بعد مورد بازسازی قرار گرفت. داستانی که در مورد این کلیسا وجود دارد، این است که سانتا ماریا دقیقاً در جایی که در روز تولد عیسی مسیح روغن بر زمین جاری شد، بنا نهاده شده است.

santa maria in trastevere

۶٫ سانتا ماریا سوپرا مینروا (Santa Maria Sopra Minerva)

سانتا ماریا سوپرا مینروا کلیسایی است که توسط دومینیکن‌ها اداره می‌شود و در جایی قرار دارد که زمانی ساختمان مذهبی ایسیس (Isis)، یکی از خدایان مصری بود. اما این کلیسا در سال ۱۳۷۰ میلادی ساخته شد. گفته می‌شود که این کلیسای کوچک، تنها مثال زنده از کلیساهای گوتیک در رم است و دارای یک مجسمه از میکلانژ و نیز آثار هنری برجسته قرن پانزدهمی است.

santa maria sopra minerva

۵٫ ساختمان همه خدایان (Pantheon)

پانتئون یکی از چند بنای مذهبی عمده در رم است که در اصل یک کلیسای کاتولیک نبوده بلکه این بنا اثرگذارترین بنا در روم باستان، در واقع مکانی مذهبی برای خدایان رومی بوده است. این پرستشگاه توسط امپراتور هادریان و در حدود سال ۱۱۸ میلادی ساخته شد تا جایگزین ساختمانی گردد که در سال ۸۰ میلادی آتش گرفته بود. این کلیسا در اوایل قرن هفدهم میلادی به یک کلیسای کاتولیک تغییر یافت. جذاب‌ترین مورد در خصوص پانتئون، معماری منحصربه فرد آن است؛ به ویژه گنبد آن که با چندین تاق قوسی نگهداشته شده است. دو پادشاه و نیز رافائل، هنرمند عصر رنسانس در این کلیسا دفن شده‌اند.

Pantheon

۴٫ کلیسای سن کلمنت (San Clemente)

نام کلیسای سن کلمنت از خود سن کلمنت گرفته شده که سومین پاپ پس از سن پیتر بود. این کلیسا که فاصله کمی با ورزشگاه رم دارد، روی بیش از چهار لایه ساختمانی بنا شده؛ از جمله مخروبه‌های کلیساهای قدیمی‌تر. البته این ساختمان کار خود را در ابتدا به‌عنوان مرکز تجمع مسیحیان آغاز کرد ولی در سال ۶۴ و در زمان امپراتور نرو در آتش سوخت. کلیسای سن کلمنت زمانی مکانی مذهبی برای غیرمسیحیان بود و همچنین به‌عنوان مکانی هم آگوستینی و هم دومینیکنی درنظر گرفته می‌شود و امروزه توسط دومینیکن‌های ایرلندی اداره می‌شود. این کلیسا به خاطر موزاییک‌ها و نقاشی‌های دیواری خود شهره عام و خاص است.

basilica of san clemente

۳٫ سن جیووانی واقع در لاترناو (San Giovanni in Laterano)

سن جیووانی لاترناو یکی از چهار کلیسای عمده در رم است. این کلیسا مرکز اسقف اعظم رم و نیز پاپ است و به عنوان کلیسای رم و جهان شناخته می‌شود. این باور وجود دارد که این کلیسا نخستین کلیسای کاتولیک باشد که در رم ساخته شده است. هرچند نمای بیرونی آن مانند دیگر کلیساها مزین نیست، اما اگر به داخل آن قدم بگذارید، مبهوت زیبایی آن خواهید شد! تزئینات زیادی در اینجا وجود دارد؛ از جمله دیوارها، ستون‌ ها، موزاییک‌ ها و نقاشی‌های زیبا، حتی در شمعدان‌ها هم تصاویری از پیامبران دیده می‌شود.

San Giovanni in Laterano

۲٫ کلیسای دی سانتا ماریا ماگیور (Santa Maria Maggiore)

کلیسای دی سانتا ماریا ماگیور به عنوان مهمترین و گل سرسبد کلیساهای کاتولیک در رم شناخته می‌شود. این کلیسا شامل مجموعه ‌ای بی ‌نظیر از آثار هنری است که هنر مسیحی در رم را به تصویر می‌کشند. زائرین از سرتاسر جهان به اینجا می‌آیند و در این کلیسا به عبادت می ‌پردازند. هر پنجره، ستون یا نقاشی دیواری در این کلیسا، تاریخچه مذهبی خاص خودش را دارد. مسافرینی که در روز ۵ اوت در رم باشند، می‌توانند در جشن «معجزه برف» این کلیسا شرکت کنند که در طی آن، هزاران گلبرگ سفید از سقف ریخته می‌شوند.

basilica di santa maria maggiore

۱٫ کلیسای سن پیتر (St. Peter)

شاید کلیسای سن پیتر قدیمی ‌ترین کلیسای کاتولیک در رم نباشد، اما قطعاً معروف ‌ترین آنهاست. این کلیسا در جایی ساخته شده است که گفته می‌شود نخستین پاپ یعنی سن پیتر به صلیب کشید. با اینکه بیش از ۱۵۰ سال طول کشید تا کلیسای حاضر ساخته شود؛ اما این زمان طولانی، ارزشش را داشت. آثار هنرمندان عصر رنسانس همچون میکلانژ، که اتفاقا طراحی گنبد نیز کار اوست، را می ‌توان در سرتاسر تزئینات داخلی این کلیسا یافت. باید با حوصله از این کلیسا، نمازخانه‌ ها و موزه‌ های آن لذت ببرید.

st peters basilica
دریاچه کومو در ایتالیا +‌ویدیو
دریاچه کومو در ایتالیا +‌ویدیو
آیا ونیز دیگر توریست ها را دوست ندارد؟
آیا ونیز دیگر توریست ها را دوست ندارد؟
سیستم حمل و نقل در ایتالیا
سیستم حمل و نقل در ایتالیا
جزیره کاپری در ایتالیا و جاذبه هایش
جزیره کاپری در ایتالیا و جاذبه هایش