معرفی بازارهای بندر انزلی

بازارهای بندر انزلی

انزلی یکی از شهرهای شمالی ایران در کنار دریای خزر و از مناطق آزاد ایران است که جدای از طبیعت زیبا و تالاب های بی نظیرش، مقصد اکثر ایرانی ها برای خرید نیز می باشد. بازارهای بندر انزلی بسیار بوده که در اگر به این شهر سفر می کنید، بهتر است از موقعیت آن ها و اینکه چه اجناسی در هر بازاری فروخته می شود، مطلع باشید. برای خرید کالایی خاص بهتر است که بدانید که باید به سمت کدام بازار حرکت کنید. هر چند تمام بازارهای بندر انزلی برای قدم زدن و گشت و گذار جذابیتی فراوان دارند و می توانند ساعت ها کنجکاوی های شما را بابت اجناسی که در آن ها فروخته می شوند، برانگیزند. در مجله الی گشت برای آن دسته از گردشگرانی که قصد سفر به شمال را دارند، بازارهای بندر انزلی را برای خرید سوغاتی و اجناس این منطقه آزاد معرفی می نماییم.

بازارهای بندر انزلی

وجود بازارهای مختلف در بندر انزلی

مطالب مرتبط:
معرفی بازارهای قشم
معرفی مناطق آزاد تجاری ایران
همه چیز درباره ی خرید از بازارهای چابهار

شهر بندری بندر انزلی با سبک زندگی متفاوت مردمش، همواره یکی از جاذبه های گردشگری و شهری ایران بوده است. در بیشتر بازارهای بندر انزلی می توانید جدای از انواع ماهی ها و غذاهای دریایی، اجناس و کالای بسیاری هم در این شهر پیدا خواهید نمود. تنها کافی است که بدانید به کدام یک از بازارهای آن بروید. این بازارها نقش عمده ای را در زندگی مردم آن ایفا می کنند. بسیاری از مردم محلی و ماهیگیران محلی از فروش صنایع دستی و ماهی های خود به صورت دستفروش در این بازارها امرار معاش می کنند. به عنوان گردشگر می توانید با خرید محصولات زیبای و البته کاربردی در این بازارها نقش مهمی را در رونق زندگی مردم این شهر ایفا کنید. در ادامه مهم ترین و معروف ترین این بازارهای را به شما معرفی می نماییم.

شنبه بازار انزلی و بازارهای مختلف

شنبه بازار انزلی

در ایران و البته در جهان بازارهایی مرسوم هستند که تنها در روز خاصی بر پا می شوند و بسته به آن روز از هفته که بساط دستفروشان در آن بر پا می شود، نام گذاری می شوند. در میان بازارهای بندر انزلی هم شنبه بازار (بازاری که در شنبه بر پا می شود) معروف و پر بازدید است. این بازار جزو بازارهای قدیمی این شهر بوده و قدمتی بیش از ۷۰ سال دارد. اگر می خواهید که همانند بیشتر مردم این شهر، خرید کنید، در روزهای شنبه به مرکز شهر بندر انزلی و به خیابان میرزاکوچک خان بروید. اگر اهل آشپزی هستید، می توانید تمام محصولات کشاورزی ارگانیک و سالم محلی را تر و تازه در این بازار خریداری کنید. از گذشته های دور، مردم روستاهای اطراف انزلی و حتی شهرهای اطراف و دور و نزدیک برای فروش محصولات خود به این بازار می آمدند. محصولات کشاورزی از قبیل میوه و سبزی و صیفی، تولیدات کشاورزی همانند بهترین رب انارهای خانگی، زیتون و روغن زیتون تا صنایع دستی مردم شمال کشورمان همانند حصیر، زنبیل و دست بافته‌های زیبای پشمین را می توانید از این بازار خریداری کنید. همچنین فروش تخم مرغ، مرغ و خروس نیز برای طبخ غذا در این بازار رواج دارد. اگر می خواهید چالش پاک کردن مرغ و خروس را انجام دهید، بهتر است که وارد این بازار شوید و آن را از حرفه ای ها یاد بگیرید.

بازار هفتگی سنتی انزلی یا همان شنبه بازار در حقیقت نمایشگاهی از تولیدات روستایی و فرهنگ بومی شمال کشورمان برای گردشگران و توریست هاست. می توانید از صبح زود فروشندگان محلی از مرد و زن و نوجوان را در این بازار ببینید که با لهجه های شمالی و محلی گیلکی به فروش محصولات خود می پردازند. حتی برای عکاسی و آشنایی با فرهنگ و زندگی مردم شمال، گیلان و بندر انزلی این بازار یکی از بهترین موقعیت ها را دارد. اگر بخواهیم دقیق تر محصولات این بازار محلی را در میان بازارهای بندر انزلی نام ببریم می توانیم موارد زیر اشاره کنیم.

ماهی و انواع ادوات ماهیگیری دستی که توسط مردم روستایی ساخته شده اند، انواع طیور، سبزیجات و صیفی جات مختلف، انواع ترشی‌های محلی، برنج، کلوخ نمک، روناس برای تهیه ماهی شور، گردو ایرانی و پنیر محلی معروف بندر انزلی به سیاه‌مزگی که یکی از سوغاتی های این شهر است، کره ماسال، آبغوره، کدوی محلی، سیر و فلفل محلی، ماهی شور و دودی و سوهان کنجدی. 

شنبه-بازار-انزلی

 بازار کاسپین انزلی

از بزرگترین بازارهای بندر انزلی که در مجاورت بازار پردیس قرار دارد می توان به بازار کاسپین انزلی اشاره کرد. اجناس متنوعی همانند انواع پوشیدنی ها و لوازم تزیینی در این بازار فروخته می شود. از امکانات موجود در این بازار می توان به پارکینگ، اغذیه فروشی ها و مغازه های خدمات رسانی به مسافرین و خریداران اشاره کرد. موقعیت مناسب این بازار و  نزدیکی آن به شهر و خیابان پاسداران، بازار کاسپین انزلی را به مکانی برای گشت و گذار و خرید در روزهای تعطیل تبدیل کرده است.

بازار-کاسپین

بازار پردیس انزلی

بازار پردیس انزلی به بازار روس ها نیز معروف است چرا که در آن محصولات و اجناس روسی نیز فروخته می شود. محصولاتی همانند صنایع دستی شمال، پوشاک مختلف و بسیاری دیگر با قیمت های مناسب و به روز فروخته می شوند. برای دسترسی به این بازار می بایست به سمت میدان انزلی، سپس سنگاچین در خیابان مطهری و ابتدای خیابان ورزش بروید.

بازار ساحلی یا بازار آسیای میانه بندر انزلی

مغازه ها و دکه های بازار ساحلی یا بازار آسیای میانه همگی در کنار ساحل زیبای بندر انزلی به فروش اجناسی همانند پوشاک گوناگون و اجناس آرایشی می فروشند.

برای رسیدن به بازار ساحلی بندر انزلی می توانید به جاده انزلی به سمت رضوانشهر بروید. قبل از رسیدن به هتل سپید کنار و در ضلع شمالی جاده و در کنار ساحل  می توانید بازار ساحلی را ببینید. جدای از محصولات مختلف و خرید در این مکان از بازارهای بندر انزلی می توانید در کنار ساحل زیبای آن بنشینید و حتی چای بنوشید. این بازار از شلوغ ترین و پر رفت و آمد ترین بازارهای بندر انزلی است و پارکینگی به طول دو کیلومتر دارد. برای خرید لباس های شمالی و محلی نیز می توانید به این بازار بروید. این بازار سر پوشیده است و اجناس متنوعی را به فروش می رساند.

بازار-ساحلی-بندر-انزلی

کپورچال

کپورچال در واقع نام یکی از بازارهای هفتگی در شمال و این شهر است که در روزهای دوشنبه هر هفته بر پا می شود. برای دیدن این بازار باید در جاده آسفالته بندر انزلی – آستارا حرکت کرده تا در ۲۱ کیلومتری غرب بدنر انزلی به دوشنبه بازار یا کپورچال برسید. مرکز دهستان چهار فریضه از بخش مرکزی شهرستان بندر انزلی مکان دقیق بر پایی این بازار محلی است. کپورچال در میان بندر انزلی و رضوانشهر واقع شده و به تمام اهالی این شهرها و روستاهای اطراف خدمات می رساند. خریداران نیز از اطراف برای خرید تنها محصول این بازار راهی این مکان می شوند. کپور چال از جمله بازارهای بندر انزلی است که برای گردشگران و توریستانی که به این شهر می روند و یا در مسیر بین بندر انزلی و آستارا حرکت می کنند، جاذبه ای کم نظیر است.

بیشتر مشتریان این بازار را ساکنان شهرها و روستاهایی همانند آبکنار، سنگاچین و روستاهای اطراف تشکیل می دهند. کپورچال یا همان شهر ماهی مکانی برای ماهیگیران شمال کشورمان است. صیادانی که به صید ماهی در دریای خزر اشتغال دارند و یا به پرورش ماهی در حوضچه ها و رودها می پردازند، انواع ماهی های خود را در این بازار به فروش می رسانند. جدای از انواع ماهی ها، در این بازار محصولات دیگری همانند انواع ادویه ها، صیفی جات و شاید هر آن چه که برای طبخ غذایی با ماهی نیاز دارید، دیده می شود.

کپورچال

بازار و پاساژ گیلار انزلی

بازار گیلار انزلی از بازارهای بندر انزلی است که اجناس مختلفی همانند لوازم آرایشی-بهداشتی و لوازم لوکس منزل، پوشاک مختلف و غیره را می توانید در آن بخرید. برای رسیدن به این بازار باید به سمت طالب آباد که می روید در کنار دانشگاه آزاد بندر انزلی به این بازار می رسید. بازار گیلار انزلی از بازارهای سرپوشیده و بزرگ با ۳ محوطه بازار است که امکاناتی از قبیل پارکینگ، غذاخوری، پارک برای کودکان، و دیگر امکانات رفاهی را دارد. این بازار از بازارهای منطقه آزاد انزلی و پر از اجناس ترک و روس است.

بازار ماهی انزلی

و در آخر در میان بازارهای بندر انزلی به بازار ماهی می رسیم. بازاری به شکل سنتی و قدیمی در زیر پل انزلی که ماهی های تازه صید شده در آن فروخته می شود. همه نوع ماهی در این بازار پیدا خواهید کرد البته اگر از بوی تند ماهی و دیدن خون ماهی بدتان نمی آید. این بازار اگر چه نیازمند بازسازی و توجه ویژه به آن است اما برای گردشگران و افرادی که به دنبال زندگی اصیل مردمان شمالی هستند، موقعیتی عالی دارد. در این بازار می توانید ماهیگران به نام و البته اصیل و قدیمی را پیدا کنید که به فروش ماهی های تازه صید شده همان روزشان می پردازند. پس دست خالی از این بازار به خانه نروید.

بازار-ماهی-انزلی

بازار سپه انزلی

بازار سپه از دیگر بازار های بندر انزلی است که به دلیل قرار گیری در خیابان سپه سابق یا خیابان ابوذر غفاری اکنون در این شهر قرار گرفته است. در این بازار نیز انواع ماهی ها وصنایع دتی و محصولات شمالی را پیدا خواهید نمود. در این خیابان آثار تاریخی و خانه هایی با معماری زیبا نیز پیدا خواهید نمود.

وضعیت پروازهای فرودگاه های تهران چگونه است؟
ایتالیایی ها از تخت جمشید حمایت می کنند
سی و سه پل، نمادی تاریخی و ارزشمند در اصفهان
نکات سفر به مناطق روستایی ایران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code