خرید همراه با ترس و هیجان در بازار ریلی مائک لانگ بانکوک

بازار ریلی مائک لانگ بانکوک | Maeklong Railway Market in Bangkok

اگر برای خرید به بانکوک بروید ممکن است تصور کنید بازارهای خیابانی آن شباهت زیادی به یکدیگر دارند اما می توان گفت بازار ریلی مائک لانگ کاملا از این قاعده مستثنی است، چرا که در طول روز چندین بار قطار درست از وسط آن عبور می کند آن قدر نزدیک که می توانید آن را لمس کنید. به محض از راه رسیدن قطار، فروشندگان سایه‌ بان‌های خود را جمع‌ می ‌کنند و همه به کناره ‌های ریل پناه می برند و پس از عبور قطار دوباره همه چیز به حالت اولیه خود باز می گردد. برای گردشی کوتاه در بازار ریلی مائک لانگ بانکوک در تایلند با الی گشت همراه شوید.

بازار ریلی مائک لانگ بانکوک

پیشینه

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به بانکوک
پنج روز شگفت انگیز در بانکوک و پاتایا
هزینه های سفر به بانکوک

تاریخ تاسیس بازار ریلی مائک لانگ بانکوک به حدود سال ۱۹۰۵ بازمی گردد. بازار در استان Samut Songkhram خلیج تایلند واقع شده است. شغلی اصلی اهالی از گذشته های دور تا به حال ماهیگیری بوده است و هدف آن ها از تاسیس بازار فروش محصولاتی بود که از دریا و زمین هایشان به دست می آوردند. مقامات دولتی تایلند تصمیم گرفتند راه آهنی را برای منطقه بسازند تا اهالی بتوانند به سرعت و آسانی محصولات خود را در سراسر کشور پخش کنند. با این تغییر بازار قدیمی همچنان پابرجا ماند اما دستخوش تغییرات عجیبی شد.

پیشینه

انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

هنگامی که تصمیم می گیرد برای خرید و گشت زدن به بازار ریلی مائک لانگ بروید باید خود را آماده کنید. در آن جا شما ابتدای صدای قطار را می شنوید اما هول نشوید قطار هنوز فاصله زیادی تا بازار دارد. در این لحظه غرفه داران و دست فروشان با خونسردی و آرامش کامل شروع به جمع کردن بساط و سایه بان های خود می کنند. قطار نزدیک تر می شود و صدای سوت بلند آن شنیده می شود. قطار تلاش می کند با این صدا به همه اعلام کند دارد وارد بازار می شود و از سر راه کنار بروند. به دلیل چندین بار باز و بسته کردن سایه بان ها برای بازار ریلی مائک لانگ بانکوک نام چترهای بسته شونده را نیز انتخاب کرده اند.

سبدهای کالا از مسیر خارج می شود، چادرهای سرپوشیده برداشته می شوند و مسیرها پاک می شوند و راهی برای قطار گشوده می شود. کسانی که تلاش می کنند از این منظره یک عکس هنری بگیرند، توسط محلی ها کنار کشیده می شوند چرا که اغلب زیادی نزدیک به قطار می ایستند و ممکن است به خاطر عکس گرفتن به خود آسیب برسانند.

بازار

خرید و فروش متوقف می ‌شود و فروشندگان سریع جعبه‌ ها ی میوه، سبدهای سبزیجات و هر چیز دیگری را از روی ریل کنار می ‌کشند تا راه را برای عبور قطار باز کنند، همه اینها در چشم برهم زدنی اتفاق می ‌افتد و قطار از راهروی تنگ به وجود آمده با سرعت ۱۵ مایل در ساعت، عبور می ‌کند و بازار را پشت سر می ‌گذارد. زمانی که قطار کاملا از بازار خارج شد، فروشندگان، مواد غذایی و سایه ‌بان ‌هایشان را دوباره به جای اول برمی ‌گردانند و فروش را از سرمی‌ گیرند.

اگر چند لحظه به جای تماشای قطار به افراد دور و بر خود نگاه کنید به سادگی می توانید اهالی بازار و محلی ها را از توریست ها (حتی توریست های تایلندی) تشخیص دهید. گردشگران اغلب مشغول عکاسی با دوربین هایشان هستند، لبخند بزرگی بر لب دارند و تند تند عقب و جلو می روند تا بتوانند در یک موقعیت فوق العاده با قطار در حال عبور و بازار عکس بگیرند. کسانی که این جا کار می کنند اما هر روز ۸ بار شاهد عبور قطار هستند و این اتفاق دیگر برایشان هیچ هیجانی ندارد.

فاصله عبور قطار از شما آن قدر کم است که کافی است تنها یک قدم جلو بیایید همانگونه  که در حال عبور است آن را لمس کنید، البته پیشنهاد ما این است که از این اقدامات پرخطر اجتناب کنید.

بانکوک

خرید در بازار

علت شهرت اصلی بازار ریلی مائک لانگ بانکوک به خاطر عجیب بودن و قطارهایی است که از میان آن عبور می کنند، نه لزوما اجناسی که به فروش گذاشته است. در بازار عمدتا مواد غذایی می فروشند. البته قطعا در آن لباس و انواع و اقسام خنزر پنزر را پیدا خواهید کرد. به هر حال بدنه بازار از شیرینی های تایلندی، گوشت، غذای دریایی، سبزیجات، میوه ها و نوشیدنی ها شکل گرفته است. بنابر این برای خید سوغاتی از بانکوک روی این بازار هیچگونه حسابی باز نکنید.

محصولات

نکات بازدید

  • با توجه به وجود بیش از صد سایبان در طول بازار سراسر آن سایه است، تنظیمات دوربین خود را بر روی شرایط کم نور قرار دهید.
  • هوای بازار حسابی گرم است، پیشنهاد می کنیم بادبزن یا پنکه کوچک و بطری آب به همراه داشته باشید.
  • صبح زود بیایید یا حداقل زمان زیادی را برای آن اختصاص بدهید چرا که هرچه جلوتر بروید خلوت تر می شود.
  • ورودی حسابی شلوغ است، هنگام ورود مراقب محصولات زیرپایتان باشید و اجازه دهید اول جمعیت خارج شود.

راه های دسترسی

بازار ریلی مائک لانگ بانکوک در فاصله ۸۰ کیلومتری خارج از شهر و در ناحیه Samut Songkhram قرار گرفته است. رسیدن به آن با تاکسی بستگی به ترافیک بانکوک در آن روز دارد. اگر همه چیز عادی باشد یک ساعته به آن خواهید رسید. برای این بازدید چند راه در پیش دارید. آسان ترین و مناسب ترین مسیر استفاده از قطار هوایی به نام BTS Skytrain و پیاد شدن در ایستگاه ویکتوری مونومنت می باشد. از آن جا باید سوار مینی بوس شوید. مینی بوس ها به محض این که پر شوند شروع به حرکت می کنند (شبیه به مینی بوس های خودمان) بنابر این نمی توان ساعت مشخصی را برای حرکت آن ها تعیین کرد. به هر حال از قبل نگاهی به جدول زمان بندی آن ها بیاندازید تا حدودا بدانید چه ساعتی حرکت می کنند و از حرکت جا نمانید.

برای بازدید از این بازار می توانید انواع تورهای را نیز خریداری کنید. اغلب تورها شما را برای بازدید از بازار شناور دامنئون سادواک نیز می برند که فاصله آن از بازار ریلی مائک لانگ بانکوک نزدیک به ۲۵ دقیقه است. قیمت این تورها بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ بات تایلند است.

منبع: theculturetrip.com

سفر به بانکوک، تایلند
مائه کلونگ، بازاری در بانکوک که قطار از وسط آن می گذرد!
اطلاعات کامل رستوران های معروف بانکوک
معرفی هتل ۳ ستاره فوروم پارک در بانکوک

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code