بازار وکیل، معروف ترین بازار سنتی ایران

بازار وکیل در شیراز

شیراز از معروف ترین شهرهای توریستی ایران و پر از آثار تاریخی است. یکی از دیدنی ترین مکان های گردشگری شیراز، بازار وکیل است که از دوران زندیه به جا مانده است. این بازار همچنان از مراکز خرید اصلی شهر به حساب می آید و افراد زیادی برای خرید به این محل می روند. برای آشنایی بیشتر با بازار وکیل، الی گشت را همراهی کنید.

بازار وکیل

بازار وکیل به دستور کریم خان زند ساخته شد، این که چگونه ایده ساخت این بازار به ذهن او رسیده به سفر کریم خان به شهر لار برمی گردد، او در آنجا با دیدن بازار قیصریه لار تصمیم می گیرد که بازاری شبیه آن را در شیراز درست کند تا مغازه داران در محلی مشخص جمع شوند و کاسبی کنند. ساخت بازار در سال ۱۱۷۲ هجری قمری شروع و در سال ۱۱۹۳ به پایان رسید، بعد از پایان گرفتن کار ساخت این بازار، این محل به مرکز اقتصادی شیراز تبدیل شد. این بازار که در کنار حمام و مسجد وکیل قرار دارد مجموعه گردشگری گرانبهایی را به وجود دارد که گردشگران زیادی در سفر به این شهر از این سه جاذبه تاریخی عصر زندیه دیدن می کنند. اگر برای خرید به سمت بازار وکیل بروید چیزی که بیشتر از همه توجه شما را به خود جلب می کند انواع مختلف فرش های دستباف و ماشینی است چون در بیشتر بخش های اصلی بازار، فرش و پارچه فروخته می شود. اگر علاقمند هستید که در سفر به شیراز از صنایع دستی و سنتی این شهر سوغاتی تهیه کنید می توانید به سرای مشیر در بازار وکیل بروید در این بخش، صنایع دستی زیبایی را می بینید که معماری جذاب بازار در این قسمت به زیبایی آن ها افزوده است.

جاذبه های شیراز

بازار وکیل در کجا قرار دارد؟

بازار وکیل در مرکز شهر شیراز، بعد از میدان شهرداری در شرق میدان شهدا، در نزدیکی ارگ کریمخان قرار دارد.

معماری بازار وکیل چگونه است؟

بازار از مصالح گچ، آهک و آجر ساخته شده و ستون های آن که از جنس سنگ تراشیده است باعث شده که این بازار از محکم ترین بناهای عصر زندیه باشد. معماری این بازار مثل بازار لار و بازارچه اصفهان است اما عرض بازار وکیل از دیگر بازارها بیشتر است. بازار، پنج درب بزرگ دارد که در چهار طرف آن قرار گرفته است. در گذشته، ارتفاع سقف چهارسوق بازار ۱۱ متر بود اما بعد از اینکه در کف آن خاک ریزی انجام شد ارتفاعش به ۱۰ متر رسید. قبلا در زیر سقف چهار سوق حوض مرمر وجود داشت اما الان این حوض از بین رفته است. در زیر سقف این بازار دریچه ها و روزنه هایی قرار دارد که نور و هوای کافی را به درون حجره های آن می رساند.

بازار شیراز

چگونه به بازار وکیل برویم؟

بازار وکیل در مرکز شیراز قرار دارد و این باعث شده که دسترسی مناسبی دشته باشد. در میدان شهرداری ایستگاه مترو وجود ندارد اما می توانید با مترو تا میدان نمازی بروید و سپس از آنجا سوار اتوبوس های خط ویژه حدفاصل میدان نمازی تا میدان شهرداری شوید.

مناطق چهارگانه محیط زیست: پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده
مناطق چهارگانه محیط زیست: پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده
آثار تاریخی ایران ثبت شده در یونسکو + عکس
آثار تاریخی ایران ثبت شده در یونسکو + عکس
یک فوت و صد فن ویژه مدیریت آژانس های مسافرتی ایران
یک فوت و صد فن ویژه مدیریت آژانس های مسافرتی ایران
روستای پامنار دزفول، جاذبه پنهان مانده از چشم گردشگران
روستای پامنار دزفول، جاذبه پنهان مانده از چشم گردشگران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code