آیا به بهای جانتان جرأت بازدید از این باغ را دارید؟!

باغ آلنویک - تابلوی خطر

باغ آلنویک (Alnwick Garden)

کشور انگلیس یکی از مقصدهایی است که بسیاری از گردشگران را همه ساله به خود جذب می کند. در تور انگلستان شما می توانید جاذبه های فراموش نشدنی و طبیعتی زیبا را ببینید. اما خوب است که قبل از بازدید مطمئن شوید که دیدنی های انگلیس منتظر کشتن شما نباشند!  باغ آلنویک مجموعه ای از باغ های رسمی در مجاورت قلعه آلنویک در شهر آلنویک، نورث‌آمبرلند است. باغ آلنویک انگلیس بسیار زیباست اما فضایی در این باغ وجود دارد که با گیاهانی پر شده که شما را می کشند! این باغ یکی از چهار جاذبه زیبای انگلیس است که پر از گل و گیاه و درختان بسیاری خوش منظری است که شما را مبهوت خواهد کرد. اما در مرزهای آلنویک، در پشت دروازه های آهنی سیاه جایی است که به بازدیدکنندگان به صراحت گفته اند که هیچ گلی را بو نکنند. این باغ سمی جایگاه ۱۰۰ گونه گیاه سمی کشنده است. با الی گشت همراه باشید تا با این باغ زیبا را که بازدیدش خطرات بسیاری دارد بشناسید.

در سال ۱۹۹۵، جین پریس، پس از آنکه برادر شوهرش به طور غیرمنتظره ای فوت کرد، به عنوان همسر دوک اعظم نورث‌آمبرلند در شمال شرقی انگلستان انتخاب شد. قلعه آلنویک در آن زمان به عنوان محل زندگی این زوج انتخاب گردید. همسر جین پریس از او خواست که باغ را که در آن زمان تنها ردیف‌های ساده ای از درختان بود به شیوه ای که دوست دارد تزیین کند. او فکر می کرد که جین تنها ردیف هایی از رز و گل های دیگر خواهد کاشت، اما او هدف دیگری در سر داشت. در سال ۱۹۹۶ جین یک معمار و طراح باغ مشهور را که کارهای برجسته ای در پاریس و فرانسه داشت استخدام کرد تا در این تغییرات او را همراهی کند. امروز، این باغ ۱۴ هکتار است و در سال بیش از ۶۰۰ هزار بازدیدکننده را جذب می کند.

جین گفته بود: ” متوجه شدم که اگر تیم خوبی داشته باشم می‌توانم هر کاری را انجام دهم.” اما او می دانست که به بیش از یک تیم خوب نیاز دارد – او نیاز به چیزی برای پروژه خود داشت که باغ او را از دیگر باغ های انگلیس جدا کند. جین گفت: “اگر می‌خواهیم چیزی بسازیم که بازدید کننده جذب کند باید کاملا منحصر به فرد باشد. یکی از چیزهایی که من آن متنفر هستم، استاندارد سازی در همه چیز است. به نظر من باید ما کار کاملا متفاوتی بکنیم”. جین فکر میکرد که یک باغی با خاصیت دارویی می خواهد، اما سفری به ایتالیا نظر او را کاملا تغییر داد. او پس از بازدید از باغی سمی که چندان هم مشهور نبود، ایده‌ی عجیبی به نظرش رسید. ایده به این صورت بود: باغی بسازد که به جای درمان، خاصیت کشنده داشته باشد. سفر دیگری – این بار به یک محل باستانشناسی (بزرگترین بیمارستان قرون وسطی در اسکاتلند)، علاقه او به ایجاد باغ مرگبار را تقویت کرد.

” من فکر کردم، این راهی برای برانگیختن انگیزه کودکان است . بچه ها اهمیتی نمی دهند که آسپرین از یک پوست درخت درست شده است. اما این واقعا جالب است که بدانید چگونه یک گیاه شما را می کشد، و چگونه یک بیمار می‌میرد، و لحظه ی قبل از مرگ چه حسی دارد!!”

بنابراین او مجموعه ای از گیاهان سمی برای باغ را جمع آوری کرد. در حالی که او ۱۰۰ گونه ای که به مرور در آن جا رشد میکنند را انتخاب میکرد فقط به یک اصل معتقد بود:  گیاهان باید داستان خوبی در پس پرده داشته باشند. این به این معنی است که قاتلان عجیب و غریبی مانند گیاهان سمی آمریکای جنوبی با گیاهان سمی شایع تر مانند لجن های لورال مخلوط شوند. جین گفت: “مسئله ی جالبی که در مورد باغ وجود دارد این است که عادی ترین آن ها دقیقا همان هاییست که شما را می کشند!” بازدیدکنندگان اغلب شگفت زده می شوند زمانی که بفهمند که مثلا برگ بو (یا برگ درخت غار) که تقریبا در همه ی باغ های انگلیسی وجود دارند، بسیار سمی هستند. البته بعضی از بازدیدکنندگان تجربه رویارویی غم انگیزی با این گیاه داشتند؛ جین از چندین بازدید کننده در مورد آن شنیده بود. بعضی ها در حالی که در تلاش بودند ماشین خود را از جایی که در گل مانده بود در بیاورند، در پشت ماشین به خاطر بوی این گیاه بیهوش شده بودند.

به دلیل ویژگی های خطرناک گیاهان، بو کردن، دست زدن و یا مزه کردن هر کدام از این گیاهان برای بازدیدکننده ها ممنوع است. با این حال، حتی با توجه به دستورالعمل ها، برخی از بازدید کنندگان به دلیل بی توجهی توسط گیاهان آسیب دیده اند. در تابستان ۲۰۱۳، گزارش شده است که هفت نفر در اثر گازهای سمی در حین راه رفتن در باغ، بیهوش شده اند. جین می گوید: “مردم فکر می‌کنند که ما در مورد ویژگی‌های کشنده این گیاهان اغراق می‌کنیم در حالی که من گزارش های ناراحت کننده زیادی در رابطه با این گیاهان شنیده ام”.

در کنار گیاه برگ بو (درخت غار) گیاهان سمی دیگرِ موجود در باغ، ممکن است برای بازدید کنندگان کمتر شناخته شده باشند، اما این دلیل کم خطرتر بودن آن ها نیست. یکی از گیاهان مورد علاقه جین، بروگمانسیا یا ترومپت فرشته است که اثرات کشنده زیادی داشته و در آمریکای جنوبی رشد می کند. گل‌های سمی بسیاری در این باغ هستند که بهتر است تحت هیچ شرایطی کنارشان نروید. جین می گوید: “برخی از مردم به ویژه خانم ها علاقه دارند گل گیاه ترومپت فرشته را بچینند و در خانه یا روی میز کارشان در گلدان بگذارند. این در حالی است که بو کردن آن منجر به عواقب جبران ناپذیری است، حتی بدون آنکه خودشان متوجه شوند. این گیاه یک شیوه شگفت انگیز برای مردن است زیرا کاملا بدون درد می باشد. گیاهان چه با لذت و چه با درد کسی را بکشند، بازدید کنندگان می‌توانند با یک داستان هیجانی و غیر قابل وصف از اینجا خارج شوند! بیشتر گیاهان کشنده در اینجا در حقیقت بسیار جذاب و دوست داشتنی هستند!”.

شما می توانید از باغ آلنویک که یکی از دیدنی های انگلیس هست دیدن کنید و از زیبایی آن لذت ببرید اما اینکه به قسمت گیاهان سمی آن بروید یا نه دست خودتان است !

منبع: smithsonianmag.com

مطالب مرتبط

با اقامت در این ۵ هتل کوش آداسی سفر به ترکیه بی نظیر می شود!

حقایق جالب درباره شهر نیژنی نووگورود در روسیه

آشنایی با طبیعت و جاذبه های جزیره ماله پایتخت مجمع الجزایر مالدیو