باغ ارم کجاست؟

باغ ارم

شیراز بوی شعر و ادبیات می دهد، شهر حافظ و سعدی با آب و هوای خوب، چشم اندازهای دیدنی و آثار تاریخی اش دل علاقمندان به تاریخ و هنر را می برد. این شهر تاریخی از قطب های گردشگری ایران است که به جز آثاری با قدمت هزاران ساله باغ های زیبایی هم دارد که یکی از معروف ترین آن ها باغ ارم است، الی گشت را همراهی کنید تا با باغ ارم بیشتر آشنا شوید.

باغ ارم
مطالب مرتبط:
همه چیز درباره نقش رستم شیراز
از ارگ کریم خان شیراز چه می دانید؟

به طور دقیق مشخص نیست که چه کسی برای اولین بار این باغ زیبا را طراحی کرد و در چه سالی آن را ساخت تنها نشانه هایی که قدمت این باغ را برایمان معلوم می کنند سفرنامه هایی هستند که در آن ها اسم باغ ارم آورده شده و نشان می دهد که حتی در قرن های دهم و یازدهم هجری هم وجود داشته است.  با اینکه این باغ در دوران قبل از زندیه هم وجود داشته اما ظاهری که الان از باغ ارم می بینیم حاصل کارهایی است که در زمان کریمخان بر روی این باغ انجام شده است. در دوران قاجار تعدادی از بزرگان ایل قشقایی به مدت ۷۵ سال اداره این باغ را در دست گرفتند و در آن عمارتی ساختند. در زمان ناصرالدین شاه هم پایه های عمارتی دیگر در این باغ گذاشته شد اما ساختش سالیان زیادی طول کشید.

باغ شیراز

آنقدر تنوع درختان و گیاهان در این باغ زیاد است که در آن نمایشگاهی از گل ها و گیاهان رنگارنگ و زیبا را می بینید که از نقاط مختلف دنیا دراین باغ کاشته شده اند. این باغ امروز برای داشگاه شیراز است به طوری که و باغ گیاه شناسی اش در اختیار دانشکده کشاورزی و ساختمان باغ در اختیار دانشکده حقوق است. اهمیت این باغ در حدی است که در سال ۱۳۹۰ به همراه ۸ باغ دیگر در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

باغ

در داخل این باغ عمارتی سه طبقه با تزئینات فراوان را در وسط می بینید که در واقع هسته مرکزی باغ را شکل داده است این عمارت در زمان قاجاریه اما به سبک زندیه شاخته شد و معماری، کاشی کاری، گچ بری و نقاشی هایش از شاهکارهای زمان قاجاریه به حساب می آید. از طبقه اول این بنا در روزهای گرم و سوزان تابستان برای استراحت استفاده می شد و در طبقات دوم و سوم آن ستون هایی به تقلید از تخت جمشید ساخته شده است.

عمارت

در گوشه ای از باغ خیابانی است که از شرق به غرب در وسط باغ کشیده و در دو طرفش سروهای زیبایی کاشته شده که در میان آنها سرو بلندی که به سروناز معروف است از دور چشم ها را به سمت خود جلب می کند.

برای بازدید از این باغ زیبا باید به شمال غربی شهر شیراز و خیابان ارم بروید نرسیده به میدان ارم این باغ زیبا با طراوت بی مانندش منتظر است تا گشت و گذاری فراموش نشدنی در میان درختانش داشته باشید.

مسیر درختان
شهرداری به دنبال احیا کردن تهران قدیم
شهرداری به دنبال احیا کردن تهران قدیم
معرفی خیابان سی تیر – خاطره ساز ترین خیابان سنگ فرش تهران
معرفی خیابان سی تیر – خاطره ساز ترین خیابان سنگ فرش تهران
با بهترین سوغاتی های یزد آشنا شوید
با بهترین سوغاتی های یزد آشنا شوید
برج کبوتر خانه اصفهان+ تصویر
برج کبوتر خانه اصفهان+ تصویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code