از جاذبه های سوئیس، باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو!

باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو

شهر ژنو به دلایل بسیاری در دنیا شهرت دارد که جاذبه ای همچون باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو تنها یکی از جاذبه های مشهور آن است. سوئیس و ژنو را به خاطر، ساعت های مچی، بانک ها، چاقوهای جیبی و شکلات می شناسند و البته به آن پایتخت صلح چهان نیز می گویند. در این شهر دریاچه ها، پارک ها و جاذبه های بسیاری وجود دارد که گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا حتی به خاطر طبیعت و شهرسازی مشهورش، به خود جذب می نماید. در این مطلب از مجله الی گشت برای شما خوانندگان، به معرفی یکی از جاذبه های سوئیس با نام باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو می پردازیم تا بیشتر با این شهر آشنا شوید.

باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو

جاذبه های معروف ژنو

مطالب مرتبط:
بهترین جاذبه های گردشگری شهر لوگانو در سوئیس
بهترین سوغاتی های سوئیس
آشنایی با تاریخچه ساعت سوئیسی

در مجموع جاذبه های بسیاری در ژنو وجود دارد که از میان آن ها می توان به قایق سواری بر روی دریاچه ژنو به همراه تفریحات مختلف آن، فواره جت او دی که جزو بلندترین فواره های دنیاست، کلیسای سنت پیر که بنایی مربوط به دوران روم باستان داشته و همواره پر از گردشگران است، پارک های عمومی بسیار که شهر را تبدیل به یکی از سرسبزترین شهرهای دنیا نموده است، باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو که از دقیق ترین ساعت های دنیاست، گالری های هنری و موزه های متعدد، هزاران سازمان و نهاد بین المللی همانند سازمان ملل متحد، کمیته بین المللی صلیب سرخ و بسیاری دیگر را می توان نام برد.

باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو یکی از جاذبه های گردشگری ژنو و سوئیس است که بیشتر به خاطر گرامیداشت تاریخچه ساعت سازی سوئیس ساخته شده است. ژنو را می توان شهر پارک ها نیز نامید. چرا که حدود ۲۰ درصد از شهر را، پارک ها تشکیل داده اند و در این میان، باغ انگلیسی را می توان جزو معروف ترین باغ ها و پارک های ژنو دانست. علت این مشهوریت، وسعت زیاد پارک یعنی مساحتی در حدود ۲۵ هزار متر مربع و دارا بودن جاذبه هایی همچون ساعت گل و یادبود ملی در آن است. همچنین وجود دریاچه لمان در کنار پارک دلیل دیگری برای محبوبیت پارک است. این پارک در سال ۱۸۵۴ میلادی ساخته شد و به دلیل اینکه از طرح باغ های انگلیسی در طراحی اش استفاده شده، به آن باغ انگلیسی (Jardin Anglais) می گویند.

باغ انگلیسی در ژنو

ساعت گل ژنو (L’horloge fleurie) مکانی است که بیشتر تورهای سوئیس در آنجا جمع شده و راهنمایان تورها، راجع به ساعت گل به توریست ها و گردشگران، اطلاعات می دهند. بهترین زمان سفر به سوئیس و بازدید از باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو را می توان بین ماه های جولای (تیر) تا آگوست (شهریور) یعنی ماه های تابستان دانست. در این تاریخ ها می توانید در جشن های تابستانی ژنو (Fêtes de Genève) که در اینجا برگزار می شوند نیز شرکت کنید. تماشای آتش بازی های شبانه در این پارک، می تواند خاطره خوشی را از شهر ژنو در ذهن شما حک نماید.

همه مردم جهان، شهر ژنو را با هنر ساعت سازیش می شناسند. ساعت های سوئیسی که در این شهر ساخته می شوند، به خاطر ظرافت، دقت، گران قیمتی و زیبایی که دارند مشهور هستند. به همین خاطر شهرداری ژنو تصمصیم گرفت تا باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو را برای خاطر این لقب در شهر بسازند. در نتیجه این تصمیم در سال ۱۹۵۵ در میان باغ انگلیسی بزرگترین ساعت جهان را که با گل ساخته شده است را ساختند. این ساعت در زمان خود بزرگترین ساعتی بود که با گل ساخته شده بود.

اعداد این ساعت و صفحه آن، با گل های رنگارنگ ساخته شده اند. همین خصوصیات باعث شد که باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو تبدیل به مقصدی اصلی و دیدنی، چه برای مردم آن و چه برای گردشگرانی که از شهر ژنو دیدن می نمایند، بشود. می توانید ساعت دقیق را در این ساعت ببینید. چرا که یکی از دقیق ترین ساعت های دنیاست.

همچنین از خصوصیات عجیب و جالب آن، شکل و رنگ ظاهری آن است که با تغییر فصل، تغییر می نماید.

در حقیقت شما هر زمان که به ژنو سفر کنید، با شکلی متفاوت از صفحه ساعت روبرو خواهید شد. چرا که برای ساخت صفحه و اعداد آن، از گل های متفاوتی در هر فصل از سال استفاده می نمایند. ساعت گل تلفیقی از تکنولوژی و هنر باغ داری باغبان ها و پرورش گل این شهر است.

جاذبه های درون پارک

اگر در طول پارک قدم بزنید، مجسمه ها و بناهای یادبود را نیز خواهید دید. در میانه پارک، بنای یادبود ملی (Monument National) واقع شده که در تاریخ ۱۸۶۹ میلادی به عنوان یادبودی از تاریخ پیوستن ایالت ژنو به کنفدراسیون سوئیس ساخته شده است. در این باغ می توانید مجسمه ها و نیم تنه های زیبایی از شخصیت های مشهور و معروف سوئیسی ببینید. نیم تنه دو نقاش معروف سوئیسی یعنی الکساندر کالام (Alexandre Calame) و فرانسوا دیدی (François Diday) در این پارک وجود دارد. هم چنین نیم تنه مجسمه ساز سوئیسی به نام رودو (Rodo) نیز، در این پارک قرار دارد. فواره ها بخش جدایی ناپذیر پارک ها و باغ های انگلیسی است که در این پارک با نام فواره های چهار فصل (Fontaine des Quatre-Saisons) برای گردشگران قابل رویت است. این فواره از جنس برنز بوده و توسط آلکسیس آندره (Alexis Andre) ساخته شده است.

باغ انگلیسی و فواره چهار فصل

رستوران های درون باغ

در مجموع در اطراف پارک رستوران های بسیاری وجود دارد اما در این میان سه رستوران بسیار مشهور بوده و به دلایل مختلفی طرفداران بسیاری دارند. یکی از این رستوران ها در مرکز باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو واقع شده و در نتیجه به راحتی از هر طرف باغ قابل دسترسی است. نام این رستوران لا پوتینیر (La Potinière Restaurant) بوده و محل مناسبی برای دور هم جمع شدن های دوستانه و استراحت است. معنای اسم این رستوران هم به نام غیبت کردن است که به نوعی معنی گپ و گفت را هم می دهد. خوردن یک قهوه یا دسر در این رستوران حال و هوای شما را در پارک عوض می کند.

به جز این، رستوران قایقی بتو ژنو (Bateau Genève) با داستان جالبی که در پشتش وجود دارد و البته فضای جذابش، گردشگران و مهمانان بسیاری را به خود جذب می نماید. داستان تاریخی که در پشت این قایق وجود دارد از این جریان است که در سال ۱۸۹۸ ملکه ژنو به نام ملکه سیسی به دست یک آنارشیست ایتالیایی، خنجر خورد و در حین فرار و برای کمک وارد قایق بتو ژنو شد. در نهایت بر روی عرشه این کشتی به زمین افتاد و یک ساعت بعد جان خود را از دست داد. همین داستان و محل به زمین افتادن ملکه در کشتی باعث شناخته شدن و معروفیت بیشتر این رستوران شده است.

از طرف دیگر می توان این کشتی هم اکنون در کارهای خیریه کمک های بزرگی انجام می دهد. یکی از کارهای خیریه این رستوران، مشاوره رایگان غذایی و البته دادن غذای رایگان به افراد نیازمند است. این رستوران قایقی را همیشه پر از گردشگران و بازدید کنندگان خواهید دید که مشغول صرف ناهار یا شام هستند.

رستوران های درون باغ انگلیسی ژنو

جدای از این دو رستورانی که نام بردیم با کمی پیاده روی می توانید خود را به یکی از قدیمی ترین و معروف ترین رستوران های شهر ژنو برسانید. نام این رستوران، آرمور است که غذاهای لذیذی را سرو می کند. می توانید از این باغ انگلیسی و ساعت گل ژنو به تماشای فواره جت او دی در کنار دریاچه بروید. به دوچرخه سواری در پارک بپردازید. در کنار دریاچه به اسکی روی آب، قایق سواری و دیگر تفریحات آبی بپردازید. همچنین پل مونت بلان (the Mont Blanc Bridge) نیز از این پارک قابل رویت است.

از دیگر امکاناتی که درون پارک دیده می شود می توان به دو آبخوری، ۲ رستوران، اینترنت وای فای رایگان هات اسپات، سرویس های بهداشتی، چمنی برای نشستن و پیک نیک، نیمکت های راحتی و درختانی پر سایه را نام برد.

هنر باغ سازی انگلیسی

هنر باغ سازی به سبک انگلیسی به دو شیوه انجام می گرفت. یاغ های رسمی و هندسی و باغ های طبیعی و آزاد که هر کدام در دوره ای از تاریخ انگلستان به وجود آمده و به کار گرفته شدند.

باغ هایی که به صورت رسمی و هندسی طراحی می شدند بسیار شبیه به باغ های ایتالیایی و فرانسوی بود. در آن از گیاهان هرس شده و گل های وحشی یا گل های پرورشی استفاده می شد. باغ های مرکبات انگلیسی را می توان، جزو این گونه باغ ها دانست که بسیار منظم و هندسی طراحی می شدند. باغسازی طبیعی و آزاد انگلیسی از سال ۱۷۲۰ ساخته شدند. این باغ ها با مورد انتقاد قرار گرفتن باغ های مصنوعی در دوره رنسانس ساخته شدند. این نوع باغ ها، از باغ های لونتره الهام گرفته شده اند.

باغ انگلیسی

برای اینکه خرید خود را برای بلیط هواپیما به مقصد ژنو به راحتی انجام دهید، می توانید وارد سایت الی گشت شده و از بخش خرید بلیط هواپیما، پرواز مورد نظرتان را به مقصد ژنو خریداری کنید. در ضمن رزرو هتل نیز به همین شیوه و از سایت به صورت آنلاین امکان پذیر است. اپلیکیشن الی گشت بر روی گوشی همراهتان کارها را برایتان آسان تر نموده و به شما اجازه می دهد تا تنها با اتصال به اینترنت، تمام کارهای مربوط به سفر خود را انجام دهید.

منبع: geneva.info

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد