باغ جهان نما، قدیمی ترین باغ شیراز

باغ جهان نمای شیراز | Jahan Nama Garden

حالا که فصل بهار است و زیبایی های شهر دیدنی و فوق العاده ی شیراز بیشتر از هر زمان دیگری شده است، باید در سفر به شهر ادبا حتما به باغ های این شهر سر بزنید تا معنای زیبایی و باغ های ایرانی را با چشمان خودتان ببینید و بفهمید. باغ جهان نمای شیراز یکی از همین باغ های زیبای ایرانی است که اصل مطلب را در درک جذابیت باغ های ایرانی به شما می رساند. باغ جهان نمای شیراز به عنوان قدیمی ترین باغ های شهر شیراز به حساب می آید. ما امروز در الی گشت می خواهیم این باغ زیبا و راه های رزرو آنلاین هتل در شیراز را برای شما مورد بررسی قرار دهیم پس، با ما همراه باشید.

برای رزرو آنلاین هتل های شیراز اقدام کنید

مسیرهای دسترسی به باغ جهان نمای شیراز

همه چیز درباره ی باغ جهان نمای شیراز

مطالب مرتبط:
در سفر به شیراز بازدید از «باغ نظر» را فراموش نکنید!
هر آن چه که باید درباره ی شهر شعر و ادب، شیراز بدانید!
مدرسه خان شیراز، محل تدریس ملاصدرا دانشمند بزرگ ایرانی

این جاذبه ی زیبای شیرازی که یکی از معروف ترین دیدنی های شیراز است، مساحتی نزدیک به ۳ هکتار را دارا است و از این رو یکی از باغ های بزرگ و پهناور این شهر محسوب می شود. از این مقدار که گفتیم هم؛ ۳۵۰۰ متر آن را فضای سبز در بر گرفته است. در این باغ ایرانی، بیشترین گیاهانی و درختانی که وجود داردند درختانی همچون؛ نارنج و سرو هستند که به همراه شمشادهای همیشه سر سبز؛ فضای باغ را کاملا سر زنده و زیبا نگه می دارند.

البته نمی توان از نقش گل های رنگاوارنگی همچون داوودی و اطلسی که در این باغ کاشته شده اند گذشت. از فضای سبز این باغ که بگذریم، درباره ی بنای عمارتی که در وسط باغ قررا گرفته است باید بگوییم که؛ ۴ شاه نشین دارد و اتاق های ۲ طبقه ای در میان آن ها قرار گرفته است. سقفش ۸ ضلعی است و پر است از هنر معماری سنتی ایران زمین. با این که این باغ بارها مورد بازسازی و بهسازی قرار گرفته است اما، پنجره های چوبی این عمارت که در نوع خود بی نظیر هستند پس از مرمت توسط بخش های خصوصی با پنجره های آهنین مورد تعویض قرار گرفت. قدمت این عمارت زیبا به دوران زندیه می رسد و آن قدر برای شخص کریم خان زند این باغ مهم بود که در سال ۱۱۸۵ هجری دستور داد تا محوطه ی اطراف آن را خیابان کشی نمایند.

باغ جهان نمای شیراز | Jahan Nama Garden

به ساختمان وسط این باغ، عمارت کلاه فرنگی هم می گویند. با این که در این ساختمان خبر از نقاشی های پر آب و تاب نیست اما چنان مستحکم و زیبا بنا شده که کاملا در نوع سبک خود و در زمانی که ساخته شد، جدید محسوب می شده است. البته داخل و خارج این ساختمان تزئیناتی متعاقبا داشته است که به مرور زمان از بین رفته است و امروزه دیگر قابل تشخیص و یا دیدن نیستند.

یکی از خصوصیات مشترک این باغ با دیگر باغ های ایرانی این است که طبق همه ی نقشه های ساخت و ساز آن زمان، به صورتی ساخته شده است که کاملا در مسیر جوی آب باشد و معنای آبادانی را حفظ نماید. از جمله نکات مثبت باغ جهان نما در شیراز این است که نه تنها در دوره ی زندیه بلکه در دوره ی قاجاریه نیز این باغ مرکز توجه شاهان و درباریان این سلسله بوده است. معمولا هم اگر مهمان خارجی و یا بسیار محترمی می آمد، در باغ جهان نما از او پذیرایی می کردند.

باغ جهان نمای شیراز از نگاه تاریخ

درباره ی ویژگی های طبیعی باغ جهان نما تا حدودی برای شما نکاتی را بازگو کردیم. در ادامه ی آن ها باید بگوییم که تنها درختان این باغ سرو و کاج های کهن نیستند بلکه در این باغ می توان انواع درختان میوه و مرکبات که در اقلیم آب و هوایی شیراز خوب رشد می کنند نیز موجود است. یک حوض سنگی مرمر هم در وسط محوطه ی باغ وجود دارد که به زیبایی های عمارت دو چندان افزوده است. یکی از دلایلی که باغ جهان نما در شهر شیراز با اقبال افراد مختلف در زمان های مختلف روبرو شد، ۳ ویژگی خاص و منحصر به فرد آن است.

اول از همه این که محوطه ی این باغ بر خلاف دیگر باغ های ایرانی با دیواره هایی بسیار بلند و منسجم محافظت شده اند. دومین ویژگی آن این است که داخل عمارت باغ، استخر و فواره برای تزئین وجود دارد و اتفاقا آبی که در آن جریان دارد از سرچشمه ای طبیعی است و در آخر، سومین ویژگی منحصر به فرد باغ جهان نما در شیراز این است که ۴ خیابان بسیار فراخ و پهن در اطراف این باغ ساخته شده است که با درختان مرکبات و سرو، سر سبز و زیبا شده اند. این ۳ ویژگی که با هم در این باغ وجود دارند باعث تمایز این مجموعه با دیگر با باغ ها می شود.

موزه ی باغ جهان نمای شیراز

باغ جهان نمای شیراز از نگاه تاریخ

از لحاظ تاریخی، باغ جهان نما همانطور که گفتیم متعلق به دوران زندیه است و در بسیاری از اسناد و کتب تاریخی بسیار معروف از آن نام برده شده است. برای مثال باید بگوییم که اسناد تاریخی مختلفی وجود دارند که اشاره می کنند که در زمان حکومت آل اینجوی ها و آل مظفرها این باغ زیبا وجود داشته و در سر سبزی و زیبایی شهره ی عام و خاص بوده است. در واقع می توان گفت که باغ جهان شیراز در بین ۴ باغ معروف ایرانی همچون؛ دلگشا، ارم و تخت قراچه بوده است که قبل از تهاجم قبایل دیگر بسیار سر سبز و آباد بوده اند. یکی از نکات جالبی که درباره ی باغ جهان نما شیراز وجود دارد این است که این باغ از زمانی که ساخته شد تا به الان در راستای محیط زیست طبیعی اطرافش بوده و هیچ گاه باعث تخلخل در آن نشده است.

شیراز WEATHER

باغ جهان نمای شیراز

شاید دقیقا به همین خاطر ست که این باغ در زمان حکومت سلاطین مختلف یکی از معدود جاهایی بوده است که همیشه مورد توجه بوده. هر کسی که از باغ جهان نما دیدن کرده است، توصیفاتی از این باغ می کند که تو گویی به این فکر خواهی کرد که خداوند یک تکه از بهشت را در شیراز گذاشته است. این توصیفات هم در دوره های مختلف متفاوت بوده است. یکی در کتابش گفته این باغ زینت الدنیا است و در برابرش جهانگردی فرانسوی آن را باغ بی همتا نامیده است. البته از لحاظ توصیفات خارجی ها درباره ی این باغ باید بگوییم که جمال و حسن زیبایی این باغ حتی جهان گردانی که برای مدتی هم در شیراز بوده اند و یا در محل گذرشان به این باغ برخورده اند، از این باغ در کتاب هایشان به نیکی نام برده اند. از جمله ی این جهانگردان؛ لرد کرزن و جیمز شاردن است.

همه چیز درباره ی باغ جهان نمای شیراز

یکی از دیگر نکات جالبی که درباره ی این باغ وجود دارد این است که این باغ از لحاظ اهمیت به گونه ای بوده است که هم در دوره ی قاجار و هم در دوره ی زندیه آن را مورد بازسازی قرار دادند. البته این دوره ها تنها زمان هایی نبوده اند که این باغ ترمیم و بازسازی شده بلکه در دوره های دیگر هم دستی به سر و گوش این باغ به اصطلاح کشیده شده است. در حال حاضر در عمارت باغ جهان نما شیراز یک موزه وجود دارد که در آن اشیا قدیمی همچون مدال های ضرب شده ی شاهان قاجاری، تفنگ های قدیمی، اوراق بهادار، برات و دسته چک و بسیاری از اسیا دیگر به نمایش گذاشته شده است.

داخل باغ جهان نمای شیراز

مسیرهای دسترسی به باغ جهان نمای شیراز

باغ جهان نما در منطقه ی ویژه ای قرار گرفته است و گویا قرار بوده که این مجموعه از اول در مکانی خاص قرار بگیرد. در خیابان های اطراف این باغ هم جاذبه های زیادی وجود دارد. تاکسی ها و اتوبوس ها برای این باغ و یا نزدیکی آن خط ویژه دارند.

آدرس پستی باغ جهان نمای شیرزا:

ایران، فارس، شمال شرقی شیراز، ضلع شرقی خیابان حافظ که دروازه ی قرآن فعلی است، بالاتر از میدان حافظیه

اگر سفری به شیراز داشتید، حتما از این باغ زیبا دیدن کنید. 🌷

معرفی جاذبه های گردشگری بروجن
معرفی جاذبه های گردشگری بروجن
همه آنچه باید درباره مضیف و مراسم قهوه خوری در جنوب ایران بدانید
همه آنچه باید درباره مضیف و مراسم قهوه خوری در جنوب ایران بدانید
غار گبر فارس، پناهگاهی برای زرتشتیان
غار گبر فارس، پناهگاهی برای زرتشتیان
گودین تپه کرمانشاه، گنجینه ای هفت هزار ساله در غرب کشور
گودین تپه کرمانشاه، گنجینه ای هفت هزار ساله در غرب کشور

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code