بلیط هواپیما

باغ ملی آتن، باغی زیبا در یونان

باغ ملی آتن | National Garden

امروز می خواهیم تا یکی از معروف ترین جاذبه های کشور یونان و شهر تاریخی آتن را به شما معرفی نماییم، باغ ملی آتن (National Garden). تصور کنید که از تاریخ غنی این ملت چه چیزهایی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است. البته نه این که فکر کنید که این باغ موزه باشد بلکه در طراحی تک تک وجوه آن، از هنر غنی یونانی در آن بهره گرفته شده است. باغ ملی آتن در واقع نام یکی از باغ ‌های سرسبز و دوست داشتنی در شهر معروف آتن است که در آن هم می توانید قدم بزنید و هم به تماشای گونه‌ های مختلف گیاهان بنشینید و به همراهش از مجسمه‌ ی لرد بایرون، حوض بزرگ، دریاچه ‌ها، ساعت آفتابی، کتابخانه و دیگر جاذبه‌ های موجود در این باغ دیدن کنید. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، باغ ملی آتن را به همراه یکدیگر، بگردیم.

باغ
مطالب مرتبط:
موزه باستان شناسی ملی آتن، بزرگ ترین موزه یونان
چطور از فرودگاه آتن به مرکز شهر برویم؟
در آتن به کدام رستوران ها برویم؟

باغ ملی آتن، یکی از باغ‌ های پرطرفدار میان گردشگران از سراسر دنیا و مردم آتن به حساب می ‎آید که در نزدیکی مجلس یونان قرار گرفته است. این باغ، فقط چند متر با ایستگاه مترو سینتاگما فاصله گرفته است و در کل در جای مناسبی از شهر قرار گرفته است و به همین خاطر محبوب هم نیز هست. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که باغ ملی آتن را ابتدا با نام باغ سلطنتی و یا باغ آمالیا می ‎شناخته اند. این نام باغ ملی، داستانی در پشت خود دارد. ملکه آمالیا، که همسر اوتو یکی از شاه های یونان بوده است، از قضا علاقه ‌ی بسیار شدیدی به این باغ داشته است و آن قدر این علاقه شدید بوده است که تا جایی که گفته می‌ شود حداقل روزی ۳ ساعت از وقتش را در این باغ زیبا می ‌گذرانده است و خود شخصاً به آن رسیدگی می‌ کرده است.

در ورودی باغ که از سمت کوچه ‌ی واسیلیس آمالیاس است، اولین چیزی که بی شک توجهتان را جلب می‌ کند، درختان بر افراشته ی نخل باد بزنی است که ارتفاعشان به ۲۵ متر نیز می ‌رسد و شخصا ملکه آمالیا خودش آن‌ ها را کاشته بوده است.

سردیس های یونانی

مساحت باغ در کل ۲۴ هکتاری است و پرندگان و گونه ‌های گیاهی کمیاب و گوناگونی را در برمی‌ گیرد.

از جاذبه‌ های بسیار معروف این مکان که توجه همه را بلا استثنا به خود جلب می کند، ساعت آفتابی موجود در آن است که در بخش ورودی اصلی این باغ قرار گرفته است و از آخرین بازمانده های زیبای دوران قبل از عص ماشین است.

این ساعت با استفاده از مکان خورشید در آسمان، زمان را نشان می دهد و معمولاً مردم سعی می ‌کنند تا بدون نگاه کردن به ساعت و یا موبایلشان، زمان تقریبی را حدس بزنند و این برایشان به نوعی سرگرمی محسوب می شود.

باغ ملی آتن

کف پوش رومی نیز در گروه متعلقات جالب این باغ به حساب می ‌آید که آن را هنگام حفاری هایی که در قرن ۱۹ میلادی انجام شد، در عمق ۱ متری زمین کشف کردند. این کف پوش، ظاهراً متعلق به یک ویلای رومی بوده است که در نزدیکی یکی از دروازه‌ های این باغ قرار گرفته بوده است. باغ ملی آتن دارای یک گلخانه، کتابخانه ‎ی کودکان و یک کافه ‌ی کوچک را هم در برمی ‌گیرد. کاشت اولیه ی این گیاهان در ابتدا در این گلخانه انجام می ‌شود تا بعداً آن‌ ها را دوباره در باغ آورده و بکارند.

ساخت کتابخانه ‌ی باغ به سال ۱۹۸۴ برمی‌ گردد و از ۲ اتاق مطالعه، یک اتاق قصه، موسیقی و فیلم تشکیل می ‎شود. این کتابخانه در روزهای اولیه‌ ی فعالیتش فقط ۱۵۰۰ جلد کتاب داشت اما امروزه این تعداد کتاب به ۶ هزار جلد افزایش پیدا کرده است. ورودی کافه ‌ی باغ ملی در خیابان ایرودو آتیکو قرار دارد بخش الحاقی آن به حساب می ‌آید و می ‌توانید از مجسمه ‌های واقع در حیاط آن دیدن نمایید که تاریخ کشور یونان را به نمایش می ‌گذارند. می ‌توان تندیس نیم ‌تنه‌ ی سیاستمداران، پادشاهان، مورخان، اروس و ساتیرها را نام برد. یکی از نیم تنه هایی که بسیار معروف است و در این باغ وجود دارد، نیم تنه ی لرد بایرون است.

درباره ی این شخصیت تاریخی باید بگوییم که؛ لرد بایرون زندگی جنجالی و کوتاهی داشت و یکی از بزرگ ‌ترین شاعران کشور انگلستان بود که تصمیم گرفت یونانی‌ ها را برای کسب استقلالشان در جنگ با عثمانی ‌ها یاری کند و طی جنگ به بیمار دچار شد و در سن ۳۶ سالگی از دنیا رفت. به همین دلیل است که یونانی ‌ها او را به نوعی، قهرمان ملی خود به شمار می ‌آورند و این مجسمه را به افتخار او ساخته و در ابین باغ گذاشته اند.

بی شک در بازدید از این باغ، همه ی وجوه آن را بگردید و این فرصت را از دست ندهید. باید این نکته را در سفر به یونان درنظر داشته باشید این است که دستفروشان همیشه در کنار درب ورودی آمالیاس فعالیت دارند و مردم از آن‌ ها نان ‌های کنجدی گرد کولوری می ‌خرند. شاید باورش کمی سخت است اما در سفر به این منطقه خواهید دید که باغ ملی در مرکز این شلوغی ها قرار گرفته اما از این شلوغی به دور مانده و فضای سرسبز و آرامش‌ بخش آن می ‌تواند ذهنتان را برای مدتی هرچند کم از دغدغه‌ های روزانه به دور نگه دارد.

علاوه بر آن بیشتر مردم آتن، باغ ملی را برای ورزش کردن به باغ‌ های دیگر ترجیح می‌دهند و احتمالش زیاد است که در بازدید از این باغ، مردم محلی را در حال دویدن ببینید. حدود ۷ هزاردرخت و ۴۰ هزار درختچه و گیاهان دیگر در این باغ وجود دارد که تنوع گونه ‌های آن‌ ها به ۵۱۹ مورد می ‎رسد. از این میان، ۱۰۲ مورد از آن ‌ها یونانی هستند و بقیه ‌ی آن‌ ها، گیاهان کشورهای دیگر همچون درخت بهشتی چین، کاج استرالیا، بلوط همیشه ‌سبز صد ساله، درخت سرو و نخل جزایر قناری را شامل می‌ شود. همچنین ۶ دریاچه در مرکز باغ یونانی قرار گرفته است و یکی از تفریحات مردم این است که به اردک ‌های این دریاچه‌ ها غذا بدهند.

معرفی هتل ۳ ستاره دوریان این در آتن
معرفی هتل ۳ ستاره دوریان این در آتن
در پلاکا، قدیمی ترین منطقه ی آتن این کارها را انجام دهید!
در پلاکا، قدیمی ترین منطقه ی آتن این کارها را انجام دهید!
آتن و موزه هایی که باید دید
آتن و موزه هایی که باید دید
معرفی هتل ۴ ستاره آرت در آتن
معرفی هتل ۴ ستاره آرت در آتن