آشنایی با باغ موزه هنر ایرانی

باغ موزه هنر ایرانی

باغ های ایرانی از مشهور ترین باغ های دنیا هستند که برخی از آن ها در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده اند. باغ موزه هنر ایرانی یکی از جاذبه های گردشگری شهر تهران است که در منطقه الهیه قرار گرفته است. عمده شهرت این باغ موزه، به خاطر وجود ماکت هایی زیبا از جاذبه های گردشگری معروف ایران در آن است. امروز قصد داریم تا گشتی در این باغ زیبا بزنیم. بنابراین، با الی گشت همراه شوید تا با دیدنی های این مکان بیشتر آشنا شویم.

باغ موزه هنر ایرانی
مطالب مرتبط:
آشنایی با باغ پرندگان تهران
آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور
موزه ایران باستان، گنجینه ای بی بدیل در کشور

تا به حال نام باغ موزه هنر ایرانی به گوشتان خورده است؟ متاسفانه شهروندان تهرانی، از وجود بسیاری از جاذبه های گردشگری اطرافشان بی خبرند. باغ موزه هنر ایرانی یکی از این جاذبه هاست که به نظر می رسد کمتر کسی نام آن را شنیده باشد و یا به دیدن زیبایی های آن رفته باشد. این باغ یکی از مقاصد تفریحی شهر تهران است که در سال ۱۳۸۴ عملیات بازسازی کلی بر روی آن صورت گرفت. پس از بازسازی محوطه این پارک، مراکز فروش صنایع دستی و برخی محصولات فرهنگی – هنری، کارگاه های هنری و چند محوطه فضای سبز دیگر هم به این مجموعه اضافه شد.

باغ موزه هنر ایرانی

پیشینه باغ موزه هنر ایرانی

تاریخچه این باغ موزه زیبا، به سال ۱۳۱۰ و دوران رضا خان بر می گردد. طرحی که در آن سال برای باغ کشیده بودند، هیچ شباهتی به طرح کنونی باغ نداشته و در واقع، بسیاری از حوضچه ها و آب راه های پارک، در سال ۸۴ به آن اضافه شده است. این مجموعه در ابتدا یک باغ ویلای شخصی، متعلق به همسر یکی از فرمانده های ارتش کشور در زمان شاه بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، کاربری این باغ هم از حالت باغی شخصی، به شکل پارکی عمومی در آمد. باغ موزه هنر ایرنی سال ها در اختیار خانه سینما قرار داشت، اما پس از بازسازی های کلی سال ۱۳۸۴ تغییر کاربری داد و در نهایت در سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را به عنوان یک باغ موزه آغاز کرد. این باغ ۱ هکتاری در شمال شرق تهران و در منطقه الهیه واقع شده است.

ماکت برج آزادی تهران

زیبایی های باغ موزه هنر ایرانی

چرا به این مکان باغ موزه می گویند؟ باغ موزه های مکان ها یا در واقع باغ هایی هستند که در کنار فضای سبز و باصفایشان آثاری تاریخی یا هنری هم در معرض نمایش عموم قرار گیرند. هنرمندان در این باغ تمام تلاش خود را کرده اند تا پیشینه تاریخی و فرهنگی ایران را در قالب نمادهایی از جاذبه های گردشگری کشور، گرد هم آورند. بنابراین این مکان هم یک باغ ایرانی زیباست و هم یک موزه غنی از آثار هنری هنرمندان کشور.

آثار هنری موجود در این باغ را به دو دسته تقسیم کرده اند. بخش اول، ماکت های بسیار زیبایی از آثار باستانی و جاذبه های گردشگری کشور هستند که برای بازدید در این باغ قرار داده شده اند. گویا بسیاری از این آثار را در دوران پیش از انقلاب، برای شرکت در جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ساخته بودند. در کنار این ماکت های ارزشمند بتونی، آثار حجمی بسیار زیبایی هم از برخی هنرمندان معاصر ایران در باغ موزه هنر ایرانی وجود دارند که علاقه مندان به هنر مجسمه سازی و کار با چوب و فلز، می توانند از آن ها بازدید کنند.

ماکت های باغ موزه هنر

ماکت هایی که در این مجموعه نمایش داده شده اند عبارتند از: ماکت های گنبد قابوس، هشت بهشت، عمارت چهل ستون، عمارت شمس العماره، پل تاریخی سی و سه پل، کاروانسرای مهیار، باغ فین کاشان، نقش رستم، برج آزادی تهران، برج میلاد تهران، مجموعه جهاین قره کلیسا و مقبره دانیال نبی.

دسته دوم آثار هنری موجود در این باغ موزه، آثار و دست سازه های هنری هنرمندان معاصر کشور است که در نگارخانه آن نگه داری می شود. بازدید از این آثار در زمان های محدودی در روز امکان پذیر است. در کنار ماکت های معروف و حیرت انگیز این مجموعه و البته آثار هنری موجود در نگارخانه و برخی از دیوار های پارک، کارگاه های آموزش تخصصی هنرهای معاصر و صنایع دستی و همچنین نمایشگاه های عرضه و فروش صنایع دستی کشور هم برگزار می شوند که گردشگران می توانند از آن ها بازدید کنند. علاقه مندان به شرکت در این کارگاه ها، ابتدا در دوره هنری مورد نظرشان ثبت نام می کنند و پس از پایان دوره گواهینامه ای با تایید استاد خود دریافت خواهند کرد.

یکی دیگر از موارد دیدنی و جذاب این باغ موزه، نمایشگاه عکس فضای باز آن با امکان نمایش ۲۰ اثر هنری در دوره های ماهیانه است. معمولا عکس هایی از تهران قدیم در این نمایشگاه، نمایش داده می شوند. در گوشه دیگری از باغ موزه هنر ایرانی کافه ای سنتی وجود دارد که با طراحی سنتی و بسیار زیبایش پذیرای گردشگران و بازدید کنندگان از باغ است.

ماکت قره کلیسا

مسیرهای دسترسی به باغ موزه هنر ایرانی

اگر با اتومبیل شخصی قصد بازدید از این باغ موزه را دارید، ابتدا باید به خیابان ولیعصر و پارک وی بروید، از پارک وی که عبور کردید، به خیابان فرشته (شهید فیاضی) بپیچید. می توانید خودروی خود را در خیابان بوسنی و هرزه گوین پارک کنید.

اگر قصد دارید تا با مترو، بی آر تی و یا تاکسی به دیدن این مجموعه زیبا بروید، باید به وسیله یکی از این وسال یاد شده، خود را به میدان تجریش برسانید. از خیابان شهید دربندی تاکسی هایی به مقصد باغ موزه هنر حرکت می کنند. البته اگر اهل پیاده روی باشید هم می توانید با حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی خود را به پارک برسانید.

مجموعه باغ موزه هنر ایرانی

آدرس: میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصود بیگ)، خیابان دکتر حسابی، باغ موزه هنر ایرانی

تلفن تماس: ۲۲۶۸۶۰۶۵

ایام بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری از ساعت ۹ صبح تا ۲۱:۳۰

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام دوست عزیز
   هزینه ورودی به باغ ۳ هزار تومان و برای بازدید از مجموعه های موزه باید ۵ هزار تومان پرداخت کنید. فقط توجه داشته باشید که دوشنبه های مجموعه موزه های این باغ تعطیل هستند.
   *بلیت ورودی برای اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تهران رایگان است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد