همه چیز درباره ی باغ کتاب تهران، بزرگ ترین کتابخانه ی دنیا

باغ کتاب تهران | Tehran Book Garden

می گویند که غذای روح هر انسانی مطالعه ی کتاب است. از اصل این مطلب این گونه بر می آید که شما یک کتاب را در دست گرفته و شروع به خواندن کنید. آن زمان که از بُعد زمان و مکان خارج شدید و ناگهان در ذهن، خود را در وسط دنیای کتابی که در دستتان است یافتید؛ می توان گفت که شما یک تجربه، یک روایت و یا حتی یک چالش فلسفی، علمی و یا بسیاری از چالش های دیگر را تجربه کرده اید. امروز می خواهیم به بزرگ ترین باغ کتاب در سراسر جهان برویم، باغ کتاب تهران. باغ کتاب تهران همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد، به عنوان یک نمایشگاه کتاب دائمی در هر چهار فصل سال به نمایش و ارائه ی همه نوع کتابی می پردازد. گذشته از رسالتی که باغ کتاب بر عهده دارد، معماری و طراحی فضای داخلی و خارجی این باغ بسیار منحصر به فرد و خاص است و این قابلیت را دارد تا شما را وسط دنیایی جادویی پرتاب کند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، باغ کتاب تهران را بهتر بشناسیم.

باغ کتاب تهران
مطالب مرتبط:
تهران گردی در یک روز پاییزی البته بارانی!
با چند مقصد مناسب برای تعطیلات آخر هفته در تهران آشنا شوید
۹ جاذبه گردشگری تهران که شاید از وجودشان بی خبر باشید!

همانطور که در مقدمه گفتیم، باغ کتاب تهران از اول هم برای این هدف ساخته و تاسیس شد تا به عنوان یک نمایشگاه دائمی، در همه ی روزهای سال باز باشد به عرضه ی کتاب ها در هر رشته و موضوعی باشد. ساخت باغ کتاب تهران در سال ۱۳۸۳ در محل دائمی نمایشگاه کتاب تهران مطرح شد و پس از آن مراحل ساختش شروع شد.

این بهشت کتاب در تپه‌ های عباس‌ آباد تهران واقع شده‌ است. البته اگر بخواهیم آدرس دقیق تر بدهیم، این باغ از سمت شرق با کتابخانه ی ملی ایران، از قسمت شمال شرقی با فرهنگستان ‌های علوم، زبان و ادبیات فارسی، از سمت شمال غربی با باغ هنر و از غرب با باغ موزه ی دفاع مقدس همسایه است. در مقدمه گفتیم که باغ کتاب تهران بزرگ ترین کتاب فروشی و نمایشگاه کتاب جهان است، دقیق تر که بخواهیم این عنوان را برای شما توضیح بدهیم، باید بگوییم که قبل ترها، بزرگ ترین کتاب فروشی های جهان، شعبه ی اصلی فروشگاه بارنز و نوبل در نیویورک با مساحت ۱۴ هزار و ۳۰۰ مترمربع است و بعد از این کتاب فروشی، به ترتیب کتاب فروشی پاول در پورتلند با مساحت ۶ هزار و ۳۰۰ مترمربع و کتاب فروشی استرند با مساحت ۵ هزار مترمربع در نیویورک بودند اما، کتابفروشی باغ کتاب تهران در حال حاضر با داشتن مساحت ۲۵ هزارمترمربع در واقع با مجموع مساحت کتاب فروشی‌ های بزرگ سابق دنیا برابری می ‌کند و در حال حاضر وسعت باغ کتاب تهران از مجموع این ۳ کتاب فروشی بیشتر است.

کتابخانه ی دنیا

این مجموعه در حالت عادی روزانه ظرفیت پذیرش ۳۰ هزار نفر و در زمان برگزاری نمایشگاه بین ‌المللی با ایجاد زیرساخت‌ های مناسب و استفاده از فضاهای اطراف، تا ۵۰۰ هزار نفر را پاسخگو باشد.

این مجموعه در رویدادهای ویژه ای همچون نمایشگاه بین ‌المللی کتاب، با برپا کردن چادرهای نمایشگاهی، بخش‌ هایی از محوطه ی باغ را نیز به فضای نمایشگاهی اضافه می نماید و به این صورت گنجایش افزایش می یابد. از جمله اطلاعات و خصوصیات باغ کتاب تهران این است که، ۱۱۰ هزار متر مربع مساحت دارد و از این مساحت، ۶۵ هزار متر مربع آن به ساختمان نمایشگاهی، تالارهای همایش و اداری اختصاص داده شده است و مابقی باقی مانده ی این مساحت را نیز فضای سبز و یک دریاچه ی مصنوعی در بر می گیرد.

اگر بخواهیم فضای داخلی را برای شما شرح دهیم نیز باید بگوییم که، فضای داخلی باغ کتاب تهران شامل ۱۶ سالن نمایشگاهی است که هر یک دارای مساحتی برابر با ۲ هزار متر مربع است که هر کدام در ۲ طبقه بنا شده اند. طبق اخبار منتشر شده، هزینه ی ساخت باغ کتاب تهران در طول دوره ی اجرا مبلغی در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد و اعلام شده ‌است.

بخش های اصلی باغ کتاب تهران، شامل بخش هایی همچون: بهارستان که مختص به گروه سنی کودک و نوجوان است، خیالستان که مختص به بخش فناوری ‌های دیجیتال است، نگارستان که فضایی اختصای برای بخش سالن ‌های سینمایی است و در آخر سروستان که مختص به گروه سنی عمومی و بزرگسال است، تشکیل شده می باشد.

بزرگ ترین کتابخانه ی دنیا

می دانید که شعار باغ کتاب چیست؟ کشف کن، تجربه کن و یاد بگیر! همین شعار کوتاه و ساده وقتی به گوشتان می خورد، چه مفاهیمی برایتان تداعی می شود؟ اگر تا به حال به باغ کتاب تهران رفته باشید، می دانید که فضای آن چقدرکارتونی و رویاگونه و درد عین حال تلفیقی از کلاسیک و مدرنیته است. از مجسمه ی شخصیت کارتونی هچون جودی ابوت بگیرید تا مجسمه های مفهومی و کلاسیک!

واقعا همه چیز برای این که شما به دنیای کتاب ها و رویاها وارد شوید، مهیا است. البته طراحی فضای این باغ به گونه ای است که بسیار با محیط زیست رابطه ی خوبی دارد. به طور مثال؛ بر روی بام کتاب فروشی باغ کتاب تهران، در حدود ۲۵ هزار مترمربع فضای سبز پیش‌ بینی شده است که علاوه بر فضای سبز بر روی بام، ۲۰ هزار مترمربع نیز فضای سبز دیگر در محوطه این باغ پیش ‌بینی شده است. علاوه بر این ها، باغ کتاب تهران دارای نقاط مختلفی است که هر کدام قادرند تا شما را بسیار شگفت زده کنند.

یکی از بخش هایی که مطمئنا شما را اگر حتی مقدار کمی هم به ربات ها علاقه داشته باشید جذب می کند، باشگاه رباتیک این مجموعه است. ساز و کار باشگاه رباتیک به این گونه است که اعضای این باشگاه می ‌توانند دوره ‌های تخصصی هوش مصنوعی را در آن بگذرانند و اطلاعات و علم خود را نیز با سایر اعضا در این باشگاه و باشگاه‌ های مشابه حتی در اقصی نقاط جهان به اشتراک بگذارند و از این رو، این قسمت از باغ کتاب تهران بسیار در جهان معروف و مشهور است.

باغ تهران

به صورت کلی؛ برخی از سیاست های کلی باغ کتاب را دنبال می کند، عبارتند از:

  • ترویج نوآوری ‌ها و فناوری‌ های حوزه ی نشر
  • حضور مؤثر و بسیار استاندارد در فضای بین ‌المللی کتاب
  • ارتباط حضوری مخاطب با کتاب در محیطی مفرح و آرام

یکی از آمار خوبی که از باغ کتاب تهران منتشر شده این است که؛ باغ کتاب تهران با ۴۰۰ هزار عنوان کتاب، تا به حال توانسته است که باعث افزایش سرانه ی مطالعه در کشورمان بشود. از جمله ی دلایل آن، این است که کودکان در کنار خانواده ی خود می‌ توانند در محیطی مناسب علاوه بر ساعت ‌ها تفریح، هم کتاب بخرند و هم فرهنگ کتاب‌ خوانی را در محیطی ترقیب کننده و هدفمند بیاموزند.

در واقع وقتی بچه ‌ها در کنار پدر و مادر خود این امکا را داشته باشند که در یک محیط تفریحی هم کتاب بخرند، بازی کنند و با هم سن و سالانشان تعامل داشته باشند و مطالعه کنند، به طور یقین همیشه خاطره ی خوبی خواهند داشت و همین کودکان با فرهنگی درست از کتاب و کتاب خوانی بزرگ می شوند و جامعه را به سمت تعالی هر چه بیشتر هدایت می کنند.

کتابخانه

خاطرتان باشد که؛

برای بازدید از باغ کتاب تهران می توانید از روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۲۱ شب و روزهای پنجشنبه، جمعه و همچنین روزهای تعطیل از ساعت ۹ صبح الی ۲۲ شب اقدام نمایید. می توانید هم بلیت خود را از داخل باغ تهیه کنید و هم می توانید به وب سایت باغ کتاب تهران مراجعه نمایید و از آن جا به صورت آنلاین بلیت تهیه نمایید.

برای ورود به فضاهای عمومی باغ کتاب تهران نیازی به تهیه ی بلیت نخواهید داشت و ورود به آنها کاملا رایگان می باشد. اما یادتان باشد که برای دیدن بخش ‌هایی از باغ کتاب تهران، لازم است تا از قبل بلیت تهیه کنید.

برای این که به باغ کتاب بروید، راه های بسیار زیادی برای شما وجود دارد که ما همه ی آن ها را با جزئیات برای شما بیان می نماییم.

اگر می خواهید با مترو بروید؛ می ‌توانید از خط یک یعنی خط تجریش به سمت ایستگاه کهریزک استفاده کنید. هر کدام از ایستگاه‌ های مترو شهید همت و شهید حقانی، در فاصله‌ ای برابر از باغ کتاب تهران قرار گرفته اند. بعد از این که از مترو پیاده شدید، دو راه برای شما برای رسیدن به باغ کتاب وجود دارد. یا می ‌توانید از شاتل‌ های برقی در نزدیک مترو استفاده کنید و هم می توانید با ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده روی و دنبال کردن علائم موجود، خودتان را به باغ کتاب تهران برسانید.

اگر هم می خواهید با خودروی شخصی بروید؛ می ‌توانید تا پارینگ حقان از سمت میدان ونک بروید و حتی از پارکینگ طبقاتی مترو شهید حقانی برای پارک کردن خودروی خود استفاده نمایید و پس از آن، بقیه ی مسیر را با شاتل‌ های برقی یا پیاده همانند توضیحاتی که در قسمت مترو دادیم، بروید. توجه داشته باشید که پارکینگ حقانی دارای ۴۰ هزار مترمربع مساحت است و در ضلع شرقی و حد فاصل کتابخانه ی ملی و فرهنگستان جمهوری اسلامی قرار گرفته است. این پارکینگ بعد پایان ساخت، پنج طبقه با گنجایش ۳ هزار خودرو را دارد و از این نظر می توانید مطمئن باشید که همیشه برای خودروی شما جا دارد و از طرفی دیگر، آسان ترین مسیر دسترسی به باغ کتاب را دارا است.

یزد، تنها شهر جهانی ایران هتل ۵ ستاره ندارد
یزد، تنها شهر جهانی ایران هتل ۵ ستاره ندارد
معافیت تجهیزات گردشگری از پرداخت عوارض گمرکی
معافیت تجهیزات گردشگری از پرداخت عوارض گمرکی
در سفر به شیراز بازدید از «باغ نظر» را فراموش نکنید!
در سفر به شیراز بازدید از «باغ نظر» را فراموش نکنید!
معرفی جاذبه های گردشگری علی آباد کتول
معرفی جاذبه های گردشگری علی آباد کتول

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code