ماجراجویی و تفریح در بام تهران

بام تهران

کمربند شمالی تهران را کوه های البرز فرا گرفته اند. اختلاف ارتفاع دشت های پست جنوب تهران با دامنه های کوه های البرز در شمال آن به قدری زیاد است، که دمای این دو نقطه کاملا با هم متفاوتند. امروز قصد داریم تا از گرمای سطح شهر تهران به ارتفاعات شمال آن پناه ببریم. اگر علاقه مندید تا با تفریحات هیجان انگیز مجموعه تفریحی توچال یا همان بام تهران آشنا شوید، در ادامه این مطلب با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید.

بام تهران
مطالب مرتبط:
آشنایی با باغ پرندگان تهران
برج آزادی، نماد معروف شهر تهران
بهترین تفریحات رایگان در تهران

بسیاری از مردم تهران، آخر هفته های خود را در ارتفاعات شمال این شهر می گذرانند. شمال شهر تهران تفرجگاه های بسیاری دارد. دلیل اینکه بیشتر این تفرجگاه ها در دامنه های کوه های شمال آن قرار دارند، آب و هوای خنک و باغ های سرسبز آن است. امروز قصد داریم تا سفری ماجراجویانه به یکی از این تفرجگاه ها به نام “مجموعه تفریحی توچال” یا همان بام تهران داشته باشیم. پس با ما در این سفر همراه باشید.

معرفی مجموعه تفریحی توچال

قله ۳۹۶۲ متری توچال، معروف ترین و مرتفع ترین قله استان تهران است که محبوبیت زیادی بین کوهنوردان سراسر کشور دارد. اگر شما هم کمی آمادگی بدنی داشته باشید، می توانید به این قله صعود کنید و از بلندای آن مناظر حیرت انگیز قلل اطراف تهران و همچنین شهر تهران را مشاهده کنید. اما جدای از مسیر کوهنوردی قله توچال، در پائین دست این قله مجموعه تفریحی بسیار وسیعی ایجاد شده که پذیرای خیل عظیمی از گردشگران و مردم تهران است. این مجموعه از سال ۹۴ به بعد و با ایجاد یکسری زیرساخت ها و امکانات رفاهی از جمله زیپ لاین، باشگاه اسکی، سورتمه، کافه ها و رستوران های جدید، پرش از ارتفاع، تله سیژ، ون های برقی برای حمل و نقل، نیمکت های جدید در بخش های مختلف و … رونق چشم گیری گرفت.

مجموعه تفریحی بام تهران

تفریحات رایج در بام تهران

مجموعه تفریحی بام تهران یکی از بهترین تفرجگاه های شهر تهران است که مجموعه ای از امکانات تفریحی در آن تجمع کرده اند. می خواهیم تا ماجراجویی خود را در بام تهران آغاز کنیم و تک تک تفریحات رایج در این مجموعه را برایتان معرفی کنیم.

مسیر سلامتی بام تهران

اگر به پیاده روی علاقه دارید، بهترین مکان برای شما مسیر سلامتی بام تهران است. بدون شک قدم زدن در مسیری کوهستانی به دور از هیاهو و آلودگی شهر لذت زیادی دارد. این مسیر حدود ۲ کیلومتر است و از پارکینگ مجموعه توچال شروع شده و تا ابتدای ایستگاه تله کابین توچال ادامه می یابد. به تازگی در این مسیر، رستوران ها، کافه ها و برخی مجموعه های تفریحی هم ساخته اند که اگر مایل باشید می توانید از آن ها بهره ببرید.

در ابتدای مسیر سلامتی، ون هایی برای کسانی که مایل به پیاده روی نیستند، تدارک دیده شده اند که مسافران را از پارکینگ به ایستگاه یک منتقل می کنند.

مسیر سلامتی بام تهران

مجموعه اسکیپ روم بام تهران

اسکیپ روم یا اتاق فرار یکی دیگر از سرگرمی هاییست که به تازگی در مجموعه بام تهران ساخته اند. در این مجموعه شما را در یک اتاق حبس می کنند. شما باید با توجه به سر نخ هایی که به شما می دهند خودتان را از این اتاق خارج سازید. مجموعه اسکیپ روم توچال، در بخش های انتهایی مسیرسلامتی و قبل از رسیدن به ایستگاه یکم قرار گرفته است.

اسکیپ روم بام تهران

زیپ لاین بام تهران

زیپ لاین یکی از هیجان انگیز ترین بخش های مجموعه تفریحی توچال است. این مجموعه نیز در میانه های مسیر سلامتی و قبل از رسیدن به ایستگاه یک توچال قرار گرفته است. در زیپ لاین توچال، شما در ارتفاع ۶۰ متری سطح زمین پرواز خواهید کرد و حدود ۲۰۰ متر آن طرف تر فرود خواهید آمد.

زیپ لاین بام تهران

کابین سینما ۵ بعدی و VR بام تهران

کم کم داریم به محوطه اصلی بام تهران نزدیک می شویم. چند متر قبل از این محوطه دو مجموعه تفریحی دیگر قرار دارند. یکی سینما ۵ بعدی توچال و دیگری مجموعه VR. سینما ۵ بعدی توچال، یکی از بهترین سینماهای ۵ بعدی در سطح شهر تهران است. در مجموعه واقعیت مجازی (VR) توچال هم می توانید انواع و اقسام بازی های هیجان انگیز روز دنیا را تجربه کنید.

سینما 5 بعدی بام تهران

سورتمه بام تهران

فقط سه سال از احداث سورتمه توچال می گذرد. سورتمه توچال را یک شرکت آلمانی به نام شرکت ویگاند در سال ۹۴ ساخته است. این سورتمه ۱۴۲۰ متر طول دارد و سواری با آن هیجان زیادی را به شما وارد خواهد کرد. هنگام سواری این سورتمه، حواستان باشد که لبخند بر لب داشته باشید، چرا که دوربین مخصوص سورتمه از شما در حین سواری عکس می گیرد. در انتهای مسیر، مسئولان این سورتمه عکس را به شما نمایش خواهند دارد و در صورت تمایل می توانید آن را بخرید. سورتمه توچال، طولانی ترین خط سورتمه در کشور را دارد.

سورتمه بام تهران

تله سیژ توچال

اگر از ارتفاع ترس دارید، سوار شدن تله سیژ را فراموش کنید! تله سیژ توچال شما را از ایستگاه یک تا رستوران چشمه بالا می برد. اگر از این مکان حدود ۲۰۰ متر به سمت بالا پیاده روی کنید، به نیمکت و آلاچیق هایی می رسید که تمام تهران از آن ها به خوبی مشخص است.

تله سیژ توچال

تله کابین توچال

تله کابین ۷۵۰۰ متری توچال، یکی از طولانی ترین تله کابین های پیوسته در دنیاست. عملیات احداث این تله کابین در سال ۵۳ آغاز و در سال ۱۳۵۷ پایان یافت. البته نگران نباشید، در طی این سال ها بازسازی های خوبی بر روی خط انجام شده است. توسط تله کابین توچال، می توان تا ایستگاه هفت این مجموعه بالا رفت.

تله کابین توچال

پیست اسکی توچال

پیست اسکی توچال، یکی از معروف ترین پیست های اسکی در سطح کشور است. این پیست در ارتفاع ۳۸۵۰ متری قرار دارد و در پائین دست آن هتل زیبای توچال قرار دارد. از هتل توچال به وسیله یک تله سیژ کوچک می توان دوباره به بالای پیست اسکی رسید. اسنوموبیل سواری، یکی دیگر از تفریحات رایج در ایستگاه ۷ توچال است.

پیست اسکی توچال

محوطه تفریحی بام تهران

بسیاری از مردم فقط برای تماشای شهر تهران به این مکان می آیند. دور تا دور این محوطه، نیمکت هایی وجود دارد که مردم بر روی آن ها می نشینند و منظره زیبای شهر تهران را نظاره می کنند. بام تهران، به خصوص در هنگام شب که چراغ همه خانه های شهر روشن است، بسیار زیباست. بیشتر رستوران ها و کافه های مجموعه توچال هم در همین محوطه قرار دارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد