راهنمای سفر به تنگه واشی، جاذبه ای تماشایی در اطراف تهران

یکی از ۱۰ تا از معروف ترین جاهای دیدنی و تفریحی اطراف تهران، تنگه واشی است. این منطقه ی زیبا هر هفته و علی الخصوص در فصل تابستان یکی از شلوغ ترین جاذبه های اطراف تهران می شود. البته این منطقه به غیر از جاذبه های طبیعی دارای یادگارهای تاریخی هم در خود است که به ارزش آن بیش از پیش افزوده است.

ما امروز می خواهیم در این مطلب بررسی کنیم که تنگه واشی کجاست، ویژگی های طبیعی این تنگه چست، بهترین زمان برای سفربه آن چه موقعی است، راه های دسترسی به آن چگونه است و همچنین در سفر به این منطقه چه چیزهایی را باید به همراه داشته باشید.

شاید خیلی از اوقات برای شما این مسئله پیش آمده باشد که بخواهید آخر هفته ی خود را در جایی بگذرانید و گزینه ی مناسبی پیش روی خود نداشته باشید. به همین علت ما می خواهیم تا برای شما به صورت کامل این منطقه را مورد بررسی قرار دهیم.

عکس های تنگه واشی

تنگه واشی کجاست؟

در ۱۷ کیلومتری تهران به سمت جاده ی فیروزکوه و در نزدیکی روستای جلیزجند منطقه ی ای به نام تنگه واشی قرار گرفته که تقریبا یکی از مقصدهای تفریحی ثابت خیلی از تهرانی ها و حتی شهرهای اطراف برای آخر هفته ها و مخصوصا روزهای داغ تابستان شده است. این منطقه ۲ تکه ای است؛ قسمت اول را تنکه واشی و قسمت دوم را ساواشی می گویند. تنگه ی اول که معروف تر است و ما این منطقه را به نام آن می شناسیم، در حدود ۲۵۰ متر است و از ابتدای تنگه تا دشت ساواشی ادامه دارد. قسمت دوم هم که ۱۷۰۰ متر است، دشت ساواشی است.

البته اگر قصد رفتن به این منطقه را دارید و تعریف آبشار تنگه واشی را شنیده باشید باید بدانید که از ساواشی تا آبشار هم باید یک پیاده روی ۸۰۰ متری را داشته باشید. در زبان شمالی ها، کلمه ی واش به معنای چمن است و این دقیقا به خاطر سر سبزی این منطقه به آن اطلاق می گردد. البته در این تنگه برخی از داروهای گیاهی کمیاب و نادر مثل باریجه می روید که در صنعت پزشکی استفاده ی بسیار زیادی دارد.

دشت تنگه واشی

همه چیز درباره ی کتیبه تنگه واشی تهران

بالاتر اشاره کردیم که تنگه واشی دارای غنای تاریخی هم هست. در توضیح آن باید بگوییم که ۳ کتیبه ی تاریخی مربوط به دوره ی قاجار که اتفاقا از ارزش بسیار زیادی برخوردارند و به کتیبه تنگه واشی هم معروف هستنند، در مسیر این تنگه قرار گرفته اند. البته ۲ کتیبه ی مهم دیگر هم در نزدیکی تنگ واشی و در پشت تونل وانا جاده ی هراز و در چشمه علی شهر ری قرار گرفته اند.

این کتیبه ها همگی به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. فتحعلی شاه از آن جایی که تحت تاثیر دوران قبل از پادشاهی خود در شهر شیراز بود، با توجه به سنگ نبشته هایی که در شیراز دیده بود دستور ساخت این کتیبه ها را به ۳ فرد با عنوان های معمارباشی، حجارباشی و نقاش باشی داد.

کتیبه تنگه واشی

بزرگ ترین این کتیبه ها، نقش شکارگاه است که در آن نیزه و اسب و شکارهای شاه را به تصویر می کشد. در این کتیبه می توانید تصویر علی قلی میرزا عباس میرزا و علی نقی میرزا که پسران فتحعلی شاه قاجار بودند را ببینید. کتیبه ی بعدی در تنگه واشی قرار گرفته و اندازه اش ۶ در ۷ است. در این کتیبه، اتفاقات زمان فتحعلی شاه روایت شده است. درباره ی این کتیبه ها یک نکته ی جالب وجود دارد! موقعیت حکاکی و قرارگیری این کتیبه ها به شکل و صورتی است که که گذشت این سال ها و تغییرات آب و هوایی به آن ها نتوانسته بود آسیبی برساند اما از زمانی که مردم برای گشت و گذار پایشان به این منطقه باز شد، این کتیبه ها رو به خرابی رفتند!

رودخانه تنگه واشی

راهنمای سفر به تنگه واشی

اگر می خواهید خودتان را سریعا به یک مکان بسیار خوش و آب و هوا برسانید، قطعا باید طبیعت تنگه واشی را انتخاب کنید و راهنمای سفر به این منطقه را مطالعه بفرمایید. این منطقه ی سر سبز و پر آب با جاذبه ی طبیعی و تاریخی دیدنیش، برای چند ساعت هم که شده شما را از روزمرگی جدا می کنید. ۲۵۰ متر اولی که پیش رو دارید، یک مسیر باریک است که برای گذر از آن باید از آب سردی بگذرید. اگر در فصل پر بارشی مثل بهار و یا پاییز به این منطقه بروید، ممکن است حتی تا کمر هم داخل آب باشید. یادتان باشد با این که خطر غرق شدگی وجود ندارد اما هنگام قدم برداشتن مواظب باشید و پایتان را بر روی سنگ های درشت بگذارید.

بعد که به مسیر ۱۷۰۰ متری تنگه ساواشی می رسید، دیگر خبری از رد شدن از میان آب ها نیست. در این مسیر شما کاملا به یک دشت وسیع می رسید که می توانید در آن استراحت کرده و از محیط طبیعی تنگه لذت ببرید. در این دشت محلی ها، لواشک، آلوچه، نعنا، کاکوتی، آویشن، پوه ی جنگلی و صحرایی را به گردشگران به عنوان سوغاتی می فروشند.

کتیبه تنگه واشی

در تنگ سا باز هم به یک تنگ می رسید که البته پهن و طولانی است. محیط تنگ سا از واشی طبیعی تر و سر سبزتر است. از دیواره های آن آب جاری است و ۸۰۰ متر هم طول دارد. در آخر این مسیر هم ناگهان به آبشار کف آلود خواهید رسید. از تنگ اول تا تنگ آخر بدون اتلاف وقت شما باید ۲ ساعت را پیموده باشید تا به آبشار ۱۵ متری برسید که آبش هم به یک استخر با عمق ۱ متری و وسعت ۵۰ متری می ریزد. اگر هنوز هم می خواهید تا مسیر را ادامه دهید، به کوه ها می رسید که انتهای آن دیگر دراسله و سوادکوه می رسد. راستی یکی از انتخاب های دیگر شما در اطراف تهران می تواند دره ی پیازچال باشد که اطلاعاتش را می توانید در مجله ی گردشگری الی گشت بیابید.

عکس های تنگه واشی در فیروزکوه

وسایل لازم برای تنگه واشی

از آن جایی که شما در سفر به این منطقه هم مسافتی را در آب می پیمایید و هم در خشکی، باید وسیله هایی را به همراه داشته باشید که در عین این که کامل هستند اما سبک هم باشند. در ادامه مهم ترین وسائل لازم برای تنگه واشی را برایتان شرح خواهیم داد:

 • غذای سبک
 • آب معدنی
 • لباس اضافه و گرم
 • کوله ی نسبتا بزرگ
 • کفش مناسب طبیعت گردی
 • دمپایی
 • کیف کوچکی متشکل از کمک های اولیه
 • عینک
 • کلاه آفتابی
 •  ضد آفتاب
 • کلاه
 • GPS

اگر هم عصای کوهنوردی به همراه داشته باشید، خیلی برای حفظ تعادلتان برای گذر از آب خوب است.

مردم و وسایل لازم برای تنگه واشی

بهترین زمان سفر به تنگه واشی

این تنگه یکی از بهترین انتخاب ها برای تابستان است اما در همین متن اشاره نمودیم که این منطقه انتخاب خوبی برای آخر هفته ها است. اما اگر بگویید که از بین ۱۲ ماه سال یک ماه را به عنوان بهترین زمان سفر به این تنگه به شما معرفی کنیم، قطا انتخاب ما ماه مرداد است. در ضمن اگر دوست دارید که در زمان خلوتی به این تنگه بروید، روزهای وسط هفته را انتخاب کنید چون تنگه واشی شلوغ است.

تصاویری از تنگه واشی

راه های دسترسی به تنگه واشی

اگر بخواهید از تهران به این تنگه بروید باید از سمت فیروزکوه اقدام کنید. از اتوبان بابایی به سمت فیروزکوه بروید و خواهید دید که قبل از رسیدن به ورودی این شهر، تابلوی تنگه واشی گذاشته شده است. ۱۰ کیلومتر بعد از آن هم به روستای جلیزجند می رسید که ۴ کیلومتر بعدش، پارکینگ مخصوص تنگه قرار گرفته است. ورودی تنگه واشی برای سواری های مختلف متفاوت است اما از ۷ هطار تومان شروع و تا ۲۵ هزار تومان هم می رسد. راستی! برای خرید بلیط قطار به هر کجای ایران می توانید به وب سایت الی گشت مراجعه کنید.

 • آدرس: تهران، جاده فیروزکوه، جاده واشی، پس از روستای جلیزجند، تنگه واشی
گردشگران و مسیر پیاده روی تنگ واشی

همه چیز را درباره ی این تنگه ی معروف برایتان توضیح دادیم. از این که این منطقه چه پیشینه ای دارد و ویژگی های جغرافیایی آن چگونه است، چگونه به آن بروید و حتی چگونه در آن طبیعت نوردی کنید. می توانید در عین حال برای مطالعه ی بهترین جا برای پیک نیک اطراف تهران هم باز به مجله ی ما مراجعه کنید. راستی شما تا به حال به تنگه واشی رفته اید؟ لطفا تجربه ی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

آشنایی با روستاهای پلکانی ایران
چشمه دیو آسیاب را چشمه یاد کنیم یا دریاچه؟
طبیعت گردی در مهد تمدن ایران، همدان
روستای دیلمان، خیره کننده ترین ییلاق گیلان
 1. Avatar
  علی

  سلام ممنون از راهنماییتون خیلی خوب بود ما ۱۴ نفری رفتیم اگر جمعیت زیاد باشه و بچه ها با هم باشند زیر هفت سال هم مشکلی پیش نمی آد

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام دوست عزیز
   در متن به قسمتی اشاره کردیم که در آن از وسایلی که باید در تنگه واشی به همراه داشته باشید، نام بردیم.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code