بلیط هواپیما

بدروم و هشت جاذبه گردشگری برترش

بدروم، یک ساحل فیروزه‌ای رنگ و پرجنب و جوش در کشور ترکیه است.

این ساحل که یک مقصد تفریحی فوق ‌العاده برای گذران تعطیلات محسوب می‌شود دارای لنگرگاهی مملو از قایق‌های بادبانی است که آماده بردن شما به دریای مدیترانه و دیدار از جاذیه‌های گردشگری و باستانی و شهری پر از خانه‌های خوش‌ عکس با رنگ ‌آمیزی سفید است. شهر تاریخی هالیکارناسوس (Halicarnassus) یا بدروم کنونی یادگار اواخر دوران عثمانی است که قبلا یک دهکده ماهیگیری به حساب می‌آمد اما از دهه ۱۹۴۰ با ورود گردشگران، این شهر به طور کلی دگرگون شد. در فصل تابستان و همزمان با ورود گردشگرانی که از سرتاسر دنیا برای دیدن جذابیت‌های بدروم می‌آیند، شور و هیجان در این شهر موج می‌زند. اما اگر این فصل پررونق را از دست دادید در فصل‌های دیگر می‌توانید از فضای این شهر که شبیه به روستاهای قدیمی است لذت ببرید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

۱٫ قلعه سنت پیتر (St. Peter)

قلعه سنت پیتر که بر فراز یک بلندی در آستانه دریا فرمانروایی می‌کند در صدر فهرست دیدنی‌های گردشگری قرار دارد. شوالیه‌های تیمارگر سنت جان این بنا را بین سال‌های ۱۴۰۲ تا ۱۴۳۷ ساختند و شوالیه‌های کشورهای مختلف عهده‌ دار حراست از بخش‌های خاصی از دیوارهای قلعه بودند. در بین برج و باروهای مخلف این قلعه می‌توان به برج فرانسه، برج انگلستان با مجسمه یک شیر روی دیوار غربی و برج گاتینو (Gatineau Tower) که در واقع سیاه چاله و سرداب این قلعه است اشاره کرد. در زمان سلطنت سلطان سلیمان عثمانی، قلعه به کشور ترکیه واگذار شد و یک مسجد در داخل آن بنا گشت. امروزه بسیاری از تالارهای وسیع داخل قلعه، به موزه باستان شناسی زیر آب تبدیل شده‌اند.

مکان: کاله سوکاک Kale Sokak

turkey-bodrum-castle-of-st-peter

۲٫ موزه باستان شناسی زیر آب (Museum of Underwater Archaeology)

این موزه کاملا خاص و برجسته در داخل قلعه سنت پیتر قرار دارد ، که حتی اگر شما به باستان شناسی زیر آب علاقه‌ای نداشته باشید باید از آن دیدار کنید. طراحی عناصر به نمایش درآمده  به بهترین شکل سازماندهی شده و خیره کننده‌گی آثار به کمک ابزارهای نمایش چند رسانه ای تکمیل شده است. پس از ورود، مجموعه ای ازکوزه‌های گلدانی شکل بزرگ و کارگاه شیشه‌گری در برابر دید شما قرار می‌گیرد که برای بچه ها جذاب خواهد بود، سپس شما وارد تالار شیشه‌ای کشتی غرق شده می شوید و یک کشتی ۱۶ متری که در سال ۱۰۲۵ میلادی غرق شد را مشاهده می‌کنید. برج فرانسه محل قرار گیری آثار خیره کننده دیگری از یافته‌های زیر آب یا همان محموله کشتی کلاسیک یونانی که در قرن ۴ پیش از میلاد غرق شد می‌باشد. در تالار کشتی غرق شده یولوبورون (Uluburun) و اتاق مجاور آن که گنجینه‌های کاوش های باستان شناسی را در خود دارد، اوج شکوه موزه را خواهید دید و همچنین کشفیات باستان شناسی که از چند کشتی غرق شده عصر برنز بدست آمده در اینجا یافت می‌شود.
آدرس: قلعه سنت پیترCastle of St. Peter، کاله سوکاک Kale Sokak

turkey-bodrum-amphora-display-museum-of-underwater-archaeology

۳٫ آرامگاه (Mausoleum)

این آرامگاه امروزه چندان توجهی را به خود جلب نمی‌کند اما این توده سنگ مرمر و ماسه زمانی یکی از عجایب هفتگانه دنیای باستان محسوب می‌شد. آرامگاه ماسولوس توسط معماری به نام پیزوس در هالیکارناسوس (نام قدیم بدروم) به عنوان آخرین استراحتگاه پادشاه ماسولوس ( ۳۷۶-۳۵۳ قبل از میلاد) بنا شد. زمانی که ساخت این بنا به پایان رسید، ساختار برج‌مانند چشمگیر آن با  ۴۶ متر ارتفاع توسط مشهورترین مجسمه سازان یونانی آن دوران  با گچ بری‌های باشکوه زینت یافت. این بنا که طی چند قرن در برابر آسیب های ناشی از زلزله تاب آورده بود، توسط شوالیه‌های تیمارگر ویران گشت و از سنگ‌های آن برای ساخت قلعه سنت پیتر استفاده شد. موقعیت مدرن و امروزی قلعه داخل یک باغ آرام ، فقط برای اینکه بگویید از یکی از عجایب هفت گانه دیدار کرده‌اید، ارزش دیدن را دارد. همچنین یک مدل شبیه‌ سازی شده از این آرامگاه در محل وجود دارد.

مکان: تورگوتریس کادسی Turgutreis Caddesi

turkey-bodrum-mausoleum-ruins

۴٫ دروازه میندوس (Myndos Gate) یا میندوس کاپیسی (Myndos Kapisi)

این دروازه که یک بنای تاریخی فوق‌ العاده روی بقایای شهر هالیکارناسوس است، آخرین بخش باقی مانده از دیوارهای مستحکم قلعه پادشاه ماسولوس می‌باشد که به طول هفت کیلومتر اطراف شهر باستانی را در بر می‌گرفته است. گردشگرانی که عاشق سرک کشیدن به این طرف و آن طرف هستند ویرانه‌های کوچک بسیاری شامل مقبره‌های پراکنده و قسمت‌های موزاییک کاری شده که در محوطه قرار دارند و بقایای آثار بجای مانده ازخندق‌های قرن چهارم پیش از میلاد را می‌توانند ببینند. هیچ‌یک از این بقایا به خودی خود عنصر جالب توجهی نیستند اما وقتی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند مجموعه جالبی را تشکیل می‌دهند که می‌توان چند ساعت برای مشاهده آنها زمان صرف کرد.

مکان: تورگوتریس کادسی Turgutreis Caddesi

turkey-bodrum-myndos-gate

۵٫ آمفی تئاتر بدروم

وسعت آمفی تئائر بدروم در قیاس با استانداردهای رم ممکن است کوچک باشد اما به زیبایی بازسازی شده است. چشم ‌انداز ردیف های بالا، کوههای اطراف بدروم می باشد که منظره‌ای فوق‌ العاده را رقم زده است.  سالن آمفی ‌تئاتر بدروم در دوران اوج خود در قرن چهارم ، برای ۱۳۰۰۰ تماشاچی ظرفیت داشت. در صورتی که فصل تابستان به بدروم سفر کنید می‌بینید که از این آمفی ‌تئاتر برای برگزاری برنامه‌های مختلف و کنسرت‌ها استفاده می‌شود. قبل از سفر بررسی کنید که آیا در زمان حضور شما در این شهر برنامه ای در آمفی تئاتر اجرا می‌شود یا خیر، چراکه این روش بهترین راه برای تصویرسازی دوران شکوهمند شهر هالیکارناسوس است.

مکان: کیبریس سیتلر کادسی Kıbrıs Şehitler Caddesi

turkey-bodrum-theatre

۶٫ لنگرگاه و کشتی سازی

آب‌های شفاف مدیترانه بسیاری از گردشگران را به بدروم فرامی‌خواند و قایقرانی در اینجا یک کسب و کار بزرگ محسوب می‌شود. لنگرگاه بدروم بهشت عاشقان دریا و دریانوردی است که خیل عظیمی از قایق های بادبانی در هر شکل و اندازه‌ای را می‌توان در آن دید. برای رفتن به روی آب ده ها گزینه اعم کشتی های بزرگ برای سفرهای یک روزه (یا طولانی‌تر) برای دیدار از محدوده ساحل، جزایر و غارهای مخفی و نیز تفریحاتی چون آفتاب گرفتن و شنا وجود دارد.  اگر جاده لنگرگاه را به سمت غرب بپیمایید، به کارخانه کشتی سازی عثمانی که دارای مقبره‌های سنگی جالب و چشم اندازهای عالی از لنگرگاه است می‌رسید.

مکان: نیزن تویک کادسی Neyzen Tevfik Caddesi

turkey-bodrum-marina

۷٫ شهر قدیمی

درست در پشت قلعه سنت پیتر ، جالب ترین منطقه بدروم قرار دارد. کوچه ها با پیاده روهای باریک که درخت های انگور در دو طرف آن صف کشیده‌اند و سنگ فرش های سفید که گویی از داخل کارت پستال بیرون افتاده‌اند از جمله مناظر آن است. بخشی زیادی از بدروم حالت مدرنیته به خود گرفته است و بنابراین این بخش یکی از معدود جاهایی است که شما می‌توانید هنوز رنگ بوی دهکده روستایی را که قبل از توریستی شدن شهر در آن جریان داشت احساس کنید. شهر قدیمی یک مکان فوق العاده جالب برای پرسه زدن‌های دم غروب و بهشت عکاسان برای شکار مناظر است. اگر شما بعد از قدم زدن نیاز به نشستن و یا استراحت کردن دارید، در این منطقه کافه ها و بوتیک های زیبای بسیاری وجود دارند.

مکان: کاله سوکاک Off Kale Sokak

turkey-bodrum-traditional-stone-houses-old-town

۸٫ بازار

اگر خرید درمانی به شما توصیه شده است، بدروم بهترین جا برای درمان شدن است. منطقه بازار مدرن، یک بخش گران‌ قیمت از بازار اصلی ترک است که به جای غرفه، مغازه‌های بخصوص با ظاهر زیبا در آن قرار دارد.  فضای کمی برای چانه زنی وجود دارد اما در نهایت اصالت کالا آن را جبران می‌کند. در اینجا همه چیز از منسوجات زرق و برق دار ترکیه و آسیای مرکزی و سفال های رنگارنگ محلی تا مغازه‌های طلا وجواهرات و لباس های شنای جذاب وجود دارند. آفتاب گرفتن در صبح و پرسه زدن بین مغازه‌ها در هنگام غروب و شب همه آن چیزی است که در بدروم جریان دارد.

مکان: کوات ساکیر کاداسی Cevat Şakır Caddesi

منبع: www.planetware.com

هتل های بدروم یا بدروم های هتل
هتل های بدروم یا بدروم های هتل
معرفی هتل گلدن ایج بدروم | ۴ ستاره
معرفی هتل گلدن ایج بدروم | ۴ ستاره
مقبره ماسولوس در بدروم ترکیه، باقی مانده ای از عجایب هفتگانه
مقبره ماسولوس در بدروم ترکیه، باقی مانده ای از عجایب هفتگانه
هزینه های سفر به بدروم چقدر است؟
هزینه های سفر به بدروم چقدر است؟